دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
قایقرانی چه فوایدی دارد؟ (روحی و جسمی)
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
قایق رانی به عنوان یک ورزش و سرگرمی، انواع مختلفی دارد که شامل رشته های قایق رانی آب های آرام، راندن قایق اژدها، کانو پولو، راندن قایق بادبانی، قایقرانی اسلالوم در آب های خروشان و روئینگ است. در این مطلب با فواید ورزش قایقرانی بیشتر آشنا می شوید.

فواید ورزش قایقرانی

رشتهٔ کانوئینگ شامل رشته های کایاک و کانوی ۱، ۲، ۳ و ۴ نفره است. در حقیقت، مسابقات قایقرانی کانوئینگ، نامی متداول برای دو گونه از قایق ها، یعنی کایاک و کانوست.
رشته کایاک با حرف و مواد کایاک یک نفره (K1)، کایاک دو نفره (K2) و کایاک چهارنفره (K4) شناخته می شود.
رشته کانو با حرف C و مواد کانوی یک نفره (C1)، کانوی دو نفره (C2) و کانوی چهار نفره (C4) شناخته می شود. قایق کایاک با پاروی دوکفه، در حالی که قایق ران در وضعیت نشسته قرار دارد، هدایت می شود.
قایق رانان قایقهای کانوی کانادایی نیز با پاروهای تک کفه و در وضعیت زانو زده قایقهای خود را به جلو سوق می دهند. پاروها تحت هیچ شرایطی بر روی قایقها متصل نمی شوند، به عبارت دیگر، آزادی عمل در آن سلب نمی شود. مسابقات قایقرانی، ورزشی تکنیکی است که شامل حرکات موزون متقارن (کایاک) یا نامتقارن (کانو) است. این مسابقات را می توان در هر یک از فواصل زیر سازمان دهی کرد.

ورزش قایقرانی

  • کاهش وزن با ورزش قایقرانی

قایقرانی کالری را خیلی سریع می سوزاند، و آن را به یک مکمل مناسب برای هر رژیم تمرینی که کاهش وزن در آن اولویت اصلی است تبدیل می کند. یک جلسه قوی 30 دقیقه ای با دستگاه پارویی می تواند برای یک فرد 255 کیلوگرمی 57 کالری و برای یک فرد 316 کیلوگرمی 70 کالری بسوزاند. و 377 کالری برای یک فرد با وزن 84 کیلوگرم. این نشان می دهد که انجام مکرر این تمرین باعث حفظ کمبود کالری مورد نیاز می شود که بخشی جدایی ناپذیر از کاهش وزن است.

  • بهبود سیستم قلبی عروقی

قایقرانی علاوه بر سوزاندن کالری، یک ورزش استقامتی است که ضربان قلب شما را افزایش می دهد و مصرف اکسیژن را افزایش می دهد. اگرچه قایقرانی را می توان به صورت دستی با وزنه انجام داد و در نتیجه با تمرینات قدرتی برابری کرد، اما خود این روند به عنوان ورزش کاردیو شناخته می شود. این بدان معنی است که با گذشت زمان، تمرین منظم عملکرد قلب و عروق را بهبود می بخشد و خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش می دهد. با دستگاه های قایقرانی می توان مقاومت را تنظیم کرد و تمرین را برای تمام سطوح تناسب اندام در دسترس قرار داد. توصیه می شود در صورتی که فرد تازه تمرین را شروع کرده است با مقاومت کمتر شروع شود و به تدریج درجه را افزایش دهد.

آشنایی با قایقرانی

  • بهبود قدرت بالاتنه با قایق رانی

بهبود قدرت بالاتنه قایق رانی و کایاک سواری یک راه سرگرم کننده برای کمک به افزایش قدرت بالاتنه شما هستند، زیرا از پارو برای هل دادن کشتی در آب استفاده می کنید. اگر این شانس را دارید که به طور منظم برای پارو زدن روی آب بیرون بیایید، باید متوجه افزایش قدرت سینه، بازو، شانه و پشت شوید.

حتماً بخوانید:
معرفی کامل رشته های قایقرانی

معرفی کامل رشته های قایقرانی

معرفی کامل رشته های قایقرانی:ورزش قایقرانی سابقه ای هفتاد ساله در ایران دارد. در آن زمان با حضور انگلیسی ها در جنوب ایران، اولین باشگاه قایقرانی در…
  • بهبود سلامت روانی با ورزش قایقرانی

قایق رانی و کایاک سواری یک فعالیت صلح آمیز و مراقبه را فراهم می کند که در آن می توانند از رودخانه های کوچکی عبور کنند که افراد بسیار کمی در آن یافت می شوند. بسیاری از زمانی که با طبیعت می گذرانند لذت می برند زیرا کشتی های کوچک نگاهی دقیق به زیستگاه طبیعی بسیاری از پرندگان و حیوانات ارائه می دهند.
همچنین می توان فعالیت های دیگری مانند ماهیگیری را با هم ترکیب کرد که مزایای سلامت روانی را نیز به همراه دارد. برای کسانی که کایاک سواری و قایق رانی را به عنوان یک فعالیت خانوادگی آغاز می کنند، این فعالیت ها می تواند والدین و فرزندان را به هم نزدیکتر کند و در عین حال مزایای آموزشی را برای کودکان نیز فراهم کند.

ورزش قایق سواری

  • کاهش استرس

ورزش به هر شکلی که باشد یک راه عالی برای کاهش استرس است. حضور در فضای باز نیز به کاهش استرس کمک می کند. این دو را با هم در قالب یک فعالیت آرامش بخش که کایاک سواری یا قایق رانی است ترکیب کنید و مردم یک روز بدون تنش را تجربه کنند. مردم اغلب هنگام بیرون رفتن روی آب احساس آرامش و آرامش می کنند، بنابراین به سادگی پارو زدن در یک نقطه و مدتی نشستن می تواند راهی عالی برای کاهش استرس پس از روزهای سخت باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits