دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز در مورد غیبت سربازی و نحوه استعلام غیبت
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
تمامی مشمولین خدمت سربازی برای جلوگیری از ثبت غیبت، باید نسبت به دریافت استعلام وضعیت خود اقدامات لازم را انجام دهند.

غیبت سربازی

سربازی دوره ای است که برای تمامی مشمولین نظام وظیفه اجباری است. گرچه خیلی از این افراد مشمول به دلایل مختلف مشمول معافیت می شوند و عده ای هم وارد غیبت سربازی می شوند.

همانطور که می دانید کسانی که به سن ۱۸ میرسند تا ۵۰ سالگی اگر به هر دلیلی معافیت موقت گرفته باشند و دوره ای را برای خدمت حضوری باید بگذراند ، حال اگر باشند افرادی که به لحاظ قانونی شرایط انجام خدمت سربازی را دارا است و از روی عمد برای این تکلیف اقدام نکند عدم اعلام حضور او تا موعد مقرر غیبت از سربازی محسوب می شود. در ادامه این بخش از دلگرم با ما همراه شوید تا برای شما نکاتی را در رابطه با غیبت سربازی ارائه نماییم.

مجازات و جریمه غیبت سربازی

عدم امکان استفاده از وام ها و تسهیلات بانکی همچون وام های مسکن، کشاورزی و…
عدم استخدام مشمولان غایب در هیچ یک از ادارات و سازمان های دولتی استخدام
عدم اقدام برای دریافت گواهی راهنمایی رانندگی
در صورتی غیبت سه ماه دریافت اضافه خدمت سه ماهه
در صورت غیبت بیش از سه ماه دریافت اضافه خدمت ۶ ماه
بیش از یکسال غیبت دریافت اضافه خدمت و امکان حبس و زندان
در صورت داشتن دلیل قانع کننده خوب برای ارائه اعزام کردن مشمول به سربازی

بسیاری از مشمولین بر این تصور هستند که غیبت سربازی جریمه نقدی دارد و در صورتی که خود را برای اعزام به خدمت سربازی یا اقدام برای معافیت ها یا حتی توجیه غیبت به وظیفه عمومی معرفی کنند باید جریمه نقدی پرداخت کنند!

در حالی که اصلا اینطور نیست و این قانون در خصوص مشمولین غایب وجود ندارد و تنها سربازان فراری هستند که بعد از مراجعه به یگان خدمتی مشمول پرداخت جریمه یا حتی زندان هستند پس اگر دارای غیبت سربازی هستی بدون نگرانی از پرداخت جریمه نقدی اقداما مد نظر را انجام بده.

نحوه استعلام غیبت سربازی

استعلام غیبت سربازی و اطلاع از میزان غیبت برای تمام مشمولان اهمیت ویژه ای دارد. بر این اساس که نظام وظیفه عمومی برای گرفتن استعلام دو راه حل در اختیار شما قرار می دهد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

  • نحوه استعلام غیبت سربازی با کد ملی

۱- استعلام غیبت از طریق مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ یکی از آسان ترین راه ها برای استعلام غیبت سربازی است که فرد مشمول با ارائه مدارکی همچون کارت ملی خواهد توانست از وضعیت وظیفه عمومی خود مطلع گردد.

  • نحوه استعلام غیبت سربازی با کد سخا

۲- یکی دیگر از راه های استعلام غیبت استفاده از کد سخا است. همه ی مشمولان وظیفه دارای کد سخا می باشند. که این کد اطلاعات زیادی را دربر دارد و نگه داشتن آن برای تمام مراحل اعزام، دریافت معافیت، اخذ مجوزخروج از کشور و… الزامی می باشد.

غیبت سربازی چگونه محاسبه میشود؟

برای محاسبه غیبت سربازی فرمول ساده ای وجود دارد و میتوان به سادگی میزان غیبت تمام مشمولین را محاسبه کرد. تمامی مشمولین بالای ۱۸ سال که از آخرین مدرک تحصیلی آن ها بیش از یک سال گذشته باشد وارد غیبت شده اند.

چند مورد استثنا غیبت سربازی

مشمولینی که در مقطع دیپلم انصراف داده باشند یا اخراج شده باشند تنها ۶ ماه بعد از سن ۱۸ سالگی فرصت دارند تا خود را وظیفه عمومی معرفی کنند.

غیبت خدمت سربازی

مشمولینی که در حین تحصیل در دانشگاه انصراف داده باشند یا اخراج شده باشند تنها یک سال فرصت دارند تا خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند تا غیبت نخورند.
مشمولینی که برای انواع معافیت های اقدام کرده باشند و روند را نیمه کاره رها کنند یا بعد از عدم معافیت به خدمت سربازی اعزام نشوند وارد غیبت میشوند.

مشمولانی که دفترچه آماده به خدمت پست کردند و در تاریخ اعزام مشخص شده به پادگان آموزشی مراجعه نکنند شامل غیبت سربازی خواهند شد.
مشمولانی که در سنوات ارفاقی هستند و در فرصت مشخص شده از سوی سازمان نظام وظیفه اقدامات لازم را برای اعزام به خدمت سربازی انجام دهند وارد غیبت سربازی میشوند.

بخشش غیبت سربازی

هرساله تخفیفات و بخشش هایی برای سربازان فراری و مشمولین غایب در نظر گرفته میشود که معمولا پس از تصویب در نیروهای مسلح بصورت سراسری و از تلویزیون و اخبار رسمی پخش خواهد شد.

پس اگر قصد بازگشت به خدمت یا ارسال دفترچه را دارید الان فرصت بسیار مناسبی هست چون بخشش اضافات پشت دفترچه به فرماندهان یگان محول شده و همچنین جرایم نقدی سربازان فرار تقریبا به حد زیادی بخشیده میشود و در بسیاری از موارد حکم زندادن برای سرباز فراری اجرا نمیشود.

مجازات غیبت خدمت سربازی

محدودیت های غیبت سربازی

یک سری امتیازات برای افراد نخبه وجود داره که میتونن قبل از خدمت یا در حین خدمت از آن استفاده کنند و برجسته ترین اون استفاده از کسری خدمت انجام پروژه یا پروژه جایگزین خدمته.یعنی مشمول بدون اینکه وارد محیط نظامی خاصی شه میتونه با انجام پروژه خدمت سربازیو بگذرونه.

اما یکی از شرط های این امتیاز نداشتن غیبت سربازی هست و حتی در صورت انجام پروژه سازمان نظام وظیفه عمومی به دلیل داشتن غیبت هیچ کسری و کاهش خدمتیو ثبت نمیکنه.

یک سری دیگه از مشمولین هستند که بواسطه رشته تحصیلی یا ارتباطاتی که دارند میتوانند در جای مشخص و دلبخواه خودشون دوران سربازیو بگذرونند یعنی برن در یکی از ادارات دولتی یا شرکت های دانش بنیان یا ارگان های نظامی امریه شن.

در این موضوع هم نداشتن غیبت سربازی بسیار مهم و حائز اهمیت است و فرد غایب قطعا اجازه گرفتن امریه سربازی را ندارد.
مشمولین زیادی هستند که پدر آن ها در جبهه ها جنگ بوده و الان دیگه تقریبا میشه گفت آخرین نسل این ها در حال رفتن به سربازی هستند و یا سابقه طولانی مدت در بسیج دارند و همانطور که میدونید با استفاده از ایثارگری،جانبازی و بسیج میشه از امتیاز گرفتن کسری و حتی معافیت استفاده کرد.

اما اگر کسی غیبت غیر موجه داشته باشه حتی در صورتی که تمام شرایط کسری یا معافیت ایثارگری هم داشته باشه نمیتونه از این امتیاز استفاده کنه و باید به خدمت سربازی بره.

داشتن غیبت یجا دیگه هم کار شما رو خراب میکنه و مانع معاف شدن میشه و اون جا جایی نیست جز معافیت کفالت که فرقی هم نداره چه کفالتی با چه شرایطی باشه.اگر کسی غیبت داشته باشه پلیس+۱۰ بعنوان واسط شما و نظام وظیفه اصلا تشکیل پرونده ای انجام نمیده چه برسه به اینکه شما وراد جلسات کمیسیون بشید.

جزییات مهم از تبعات غیبت سربازی

میشه گفت بیشترین جایی که مشمولین دچار مشکل و ضربه خوردن از غیبت میشن و همچنین بیشترین جایی که غیبت ها توجیه میشه چون ممکنه شرایط مشمول سخت باشه همین معافیت کفالت است.به همین دلیلم هست توجیه غیبت به دو دسته تقسیم میشه اول توجیه غیبت اعزام به خدمت سربازی و دوم توجیه غیبت معافیت کفالت.

غیبت در معافیت های موارد خاص مثل معافیت مددجویان یا معافیت ازدواج با همسر معلول یا حتی معافیت ۳ خواهری هم تاثیر گذاره و قطعا در تمامی این حالات قبل از اینکه شرایط بررسی شه غایب بودن مشمول بزرگترین مانع برای پیشروی در روند معافیت خواهد بود.

فقط یک معافیت دیگه میمونه که اونم معافیت پزشکی هست و خوشبختانه در این مورد سن و غیبت به هر میزان که باشه اصلا تفاوتی در رای نهایی نداره حتی اگر فراری هم باشید میتونید از این روش معافیت بگیرید.

در رابطه با معافیت پزشکی شاید بشه گفت عوارض بیماری و مدرک تحصیلی مهم ترین شرایط برای قانع کردن شورای معافیت پزشکی برای معافیت است. اگر معاف نشدی تعجب نکن چون معافیت پزشکی معمولا به سختی داده میشه و روند کوتاهی هم نداره مگه اینکه بیماری به شدت واضح و مشهود باشه.

آیا امکان ثبت نام دانشگاه در صورت داشتن غیبت در سربازی وجود دارد؟

یکی از پرسش های مطرحی که از سمت داوطلبان کنکور می شنویم امکان ثبت نام در دانشگاه ها در صورت داشتن غیبت در سربازی است. سازمان وظیفه عمومی این اجازه را به دانشگاه ها نمیدهد که از بین مشمولان وظیفه عمومی دانشجو بگیرند و این موضوع ضوابط و قوانین خاصی خود را خواهد داشت.

وقتی فرد مشمول موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می گردد باید فرمی را با مراجعه با پلیس به اضافه ۱۰ پرنماید و از این طریق مجوز خود را برای ثبت نام در دانشگاه دریافت نماید.

بنابراین مشمولینی که غیبت داشته باشند حتی در صورت قبولی در دانشگاه نیز شناسایی می گردند و اجازه ثبت نام و تحصیل در دانشگاه را نداشته و باید به خدمت اعزام گردند.آن دسته از داوطلبانی که هم که مراحل اعزام شدنشان را پشت سرگذاشته اند میتواند با ارائه برگه اعزام خود از معافیت تحصیلی برخوردار گردند.

معافیت تحصیلی برای هر مقطع تنها یک بار صادر میگردد. پس مشمول نمیتواند در یک مقطع دوبار تحصیل نماید. همچنین افرادی که به خدمت اعزام میشوند نمیتوانند به طور همزمان در دانشگاه نیز تحصیل کنند و تمام تمرکزشان را باید روی خدمت سربازی خود قرار دهند.

مجازات خدمت نرفتن

آیا غیبت در سربازی باعث دستگیری فرد مشمول می شود؟

سربازان غایب به هر دلیلی که غیبت کرده اند باید به سازمان نظام وظیفه خود را معرفی نمایند و علت غیبت خود را توضیح دهند. لذا شناسایی این افراد همواره در دستور کار سازمان وظیفه خواهد بود.

حتماً بخوانید:
آیا طلاب و روحانیون به سربازی می روند؟

آیا طلاب و روحانیون به سربازی می روند؟

شرایط این افراد مانند دانشجویان مشغول به تحصیل است. در نتیجه طلاب به راحتی از معافیت تحصیلی برخوردار می شوند تا مادامی که به نحصیل مشغول هستند و مجوز…

در صورت عدم مراجعه به سازمان نظام وظیفه و توضیح ندادن دلیل غیبت یکی از وظایفی که بر عهده نیروی انتظامی است شناسایی و دستگیری سربازان و مشمولان غایب است.

البته قبل از اینکه اقدامی برای دستگیری سربازان انجام شود اخطاریه هایی برایشان ارسال می گردد. از طرفی هم این افراد از سمت سازمان های مختلفی نیز محدود می شوند.

بنابراین به شما توصیه می کنیم توصیه میکنیم که قبل از دستگیری خودتان را در صورت غیبت به سازمان وظیفه معرفی نمایید تا این سازمان در مجازاتشان تخفیف قائل گردد.

میزان اضافه خدمت غیبت سربازی

اگر به هر دلیلی شخصی وارد غیبت سربازی شود و توجیه غیبت امکان پذیر نبود قطعا یکی از جریمه ها اضافه خدمت سنواتی یا پشت دفترچه ای است. در صورت غیبت تا ۶ ماه ۹۰ روز اضافه خدمت و برای مدت غیبت بیشتر از این زمان ۱۸۰ روز اضافه خدمت ثبت خواهد شد.

پس در جریان باشید مدت اضافه خدمت غیبت سربازی خارج از این دو حالت نیست حتی اگر مشمول ۱۰ سال غایب باشد!

خبر خوب!

تمامی مشمولان غایبی که تا قبل از مهر ماه سال ۱۴۰۳ وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند و برگه آماده به خدمت بگیرند شامل عفو رهبری خواهند شد و تمام اضافه خدمت آن ها بخشیده میشود.

منبع : سرباز مشاوراین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits