دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
غار بورنیک کجاست؟ آدرس و دیدنی‌ های اطراف آن
13
زمان مطالعه: 7 دقیقه
غار بورنیک فیروزکوه : غار بورنیک در روستای هرانده در شهرستان فیروزکوه واقع شده است و طولانی‌ترین غار استان تهران و چهارمین غار طولانی ایران به حساب می‌آید.

غار بورنیک کجاست ؟

غار بورنیک، یک اثر طبیعی و دیدنی با قدمتی هزارساله است. برای درک بهتر سابقه تاریخی غار، باید به بقایای ظروف سفالی پیداشده در آن اشاره کنیم. این ظروف نشان‌دهنده وجود تمدن و حضور انسان‌ها در این مکان هستند.

به زبان محلی به جان‌پناه، بورنیک گفته می‌شود. همین مورد، بر کاربری غار در سال‌های دور اشاره می‌کند.

غار بورنیک چهارمین غار طولانی ایران است که در سال ۱۳۸۱ به‌عنوان آثار ملی ایران ثبت شد. مسیر رسیدن به غار نیز مملو از دیدنی‌های چشم‌نواز است. شما باید از میان باغ‌های سیب، دشت سرسبز، نیزار و حاشیه رودخانه عبور کنید تا به دهانه بورنیک برسید. دهانه‌ای ۱۰ در ۱۵متری که در سینه کوه پنهان شده است.

غار بونیک فیروزکوه

غار بورنیک فیروزکوه در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. شما باید حدود ۱۰۰ متر از دشت بورنیک ارتفاع بگیرید تا به دهانه غار برسید.

دهانه غار مثلثی‌شکل است و ۶ متر ارتفاع دارد. برای رسیدن به ابتدای غار، بعد از ورود به دهانه، باید ۱۴۸ پله به پایین بروید تا با یکی از اسرارآمیزترین غارهای ایران مواجه شوید. همان‌طور که انتظار می‌رود، نورخورشید به داخل غار نمی‌تابد و غار بورنیک سرد و تاریک است. این سرما و تاریکی با پیشروی در عمق غار بیشتر هم می‌شود.

غار بورنیک

زمانی که وارد غار می‌شوید، سکونتگاه‌های انسان‌های غارنشین نظر شما جلب خواهد کرد. کمی که سر خود را بالا بگیرید، قندیل‌های سنگی و آهکی (قندیل‌های استالاگمیت) را خواهید دید که طی سالیان از املاح آب به وجود آمده است.

از دیگر مناظر دیدنی غار می‌توان به تخته‌سنگ‌هایی اشاره کرد که لایه‌های خاک رس آن‌ها را پوشانده‌ است. این تخته‌سنگ‌های بزرگ در کف تالارها قرار دارند و نمای ویژه‌ای به طبیعت غار بورنیک داده‌اند. در آخر هم به استالاکتیت‌ها می‌رسید. استوانه‌ها یا مخروط‌های رسوبی که از دل سقف و دیواره‌ها بیرون زده‌، خودنمایی می‌کند.

غار بورنیک در استان تهران، شهرستان فیروزکوه و در ۶کیلومتری روستای هرانده واقع شده است.

به شما این مژده را می‌دهیم که برای رسیدن به غار بورنیک، مسیر رؤیایی در انتظار شما خواهد بود. شما با راهپیمایی در میان کوچه‌باغ‌های روستایی قدم در دل طبیعت و تاریخ خواهید گذاشت.

مسیر رفتن به غار بورنیک

برای رسیدن به غار بورنیک از تهران باید به‌سمت فیروزکوه حرکت کنید. در این مسیر، حدود ۱۰ کیلومتر قبل از شهر فیروزکوه، تابلوی روستای هرانده را مشاهده خواهید کرد. به روستا که برسید، راه‌پیمایی شما آغاز می‌شود. از اینجا ۶ کیلو متر به‌سمت جنوب روستا حرکت می‌کنید.

غار بورنیک در یکی از دامنه‌های کمتر شناخته‌شده رشته کوه البرز پنهان شده است. در این مسیر شما در حاشیه رود نمرود پیاده‌روی خواهید کرد.

غار بورنیک حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد.

غار بورنیک کجاست ؟

فاصله غار بورنیک از فیروزکوه

غار بورنیک در ۱۰ کیلومتری فیروزکوه واقع شده است.

بهترین فصل برای بازدید از غار بورنیک

بهترین فصل برای سفر و بازدید از غار بورنیک، از ابتدای بهار تا انتهای مهرماه است. سرمای فصل پاییز و زمستان شرایط سفر و غارنوردی را برای گردشگران دشوار می‌کند.
توصیه می‌شود که برای بازدید از این مکان زیبا، با افراد حرفه‌ای و تورهای معتبر در ارتباط باشید؛ چراکه این غار در کنار زیبایی‌های چشمگیری که دارد، می‌تواند ماجراجویی خطرناکی هم باشد.

تجهیزات ضروری برای بازدید از غار بورنیک

برای رسیدن به غار، باید پیاده‌روی کنید؛ در نتیجه پوشیدن کفش مناسب پیاده‌روی، شلوار و پیراهن مناسب از الزامات اولیه است. به این موارد هم توجه کنید:

تصویر غار بورنیک

به‌همراه‌داشتن یک کوله‌پشتی روزانه و سبک برای حمل ملزوماتی چون آب آشامیدنی، خوراکی‌های سبکی مانند میوه خشک یا خرما، داروهای مصرفی و… ضروری است.
غارنوردی نیاز به ابزارهای تخصصی‌تری، چون کلاه ایمنی، چراغ‌قوه (نورافکن) نیز دارد. به‌همراه‌نداشتن هر یک از این ابزارها می‌تواند شما را در این مسیر با مشکل مواجه کند.
لازم به ذکر است که در اطراف غار بورنیک چیزی جز طبیعت بکر نیست؛ اما کمی کمتر از یک کیلومتر بعد از غار، رستوران محلی وجود دارد که سرویس بهداشتی نسبتا تمیزی دارد.

اقامت در نزدیکی غار بورنیک فیروزکوه

شب‌مانی در نزدیکی غار بورنیک به سبک سفر مدنظر شما بستگی دارد. اگر اهل طبیعت‌گردی و کمپید، می‌توانید شب در نزدیکی رود و غار، زیر آسمان پرستاره سپری کنید. باید دقت کنید که اطراف غار، باغ‌های شخصی وجود دارد. قبل از برپایی کمپ، مطمئن شوید که بدون اجازه وارد ملک شخصی نشده‌اید.

اگر دوست دارید بعد از غارنوردی و ماجراجویی هیجان‌انگیز خود، در جای گرم استراحت کنید، بهتر است به سراغ هتل‌ها و اقامتگاه‌های اطراف که در روستای هرانده و فیروزکوه قرار دارند، بروید.

 دیدنی اطراف غار بورنیک

جاهای دیدنی اطراف غار بورنیک

اطراف غار بورنیک بسیار دیدنی و جذاب است. می‌توانید از هرانده تا خمره را راه‌پیمایی کنید تا از مناظر طبیعی، رودخانه‌ها، آبشار، دشت و نیزار و… لذت ببرید. این‌ها مهم‌ترین جاهای دیدنی نزدیک غار بورنیک هستند:

روستای هرانده

روستای هرانده بر روی دامنه کوه تشکیل شده است و طبق آثار به‌جامانده، به قرن پنجم و ششم قمری برمی‌گردد. دو رودخانه نمرود و قزقان چای از این روستا عبور می‌کند. هرانده در تابستان پذیرای ایل‌های الیکایی و اصانلو است و در این فصل می‌توانید شاهد زیست عشایر در این روستا باشید.

درختان و باغ‌های سیب این روستا بسیار دیدنی است و فضا مملو از عطر این میوه بهشتی است. فاصله غار بورنیک تا روستای هرانده حدود ۶ کیلومتر است.

دشت بورنیک

دشت بورنیک یکی از جاهای دیدنی اطراف غار بروینک فیروکوه است. شما می‌توانید برای شب‌مانی از این دشت بهره ببرید.

دشت بورنیک

روستای سله بن

روستای سله بن قدمتی حدود ۳ هزار سال دارد. این روستا خاکی حاصلخیز دارد و باغ‌های میوه فراوانی در این روستا قرار دارد.
اگر به روستای سله بن رفتید، به تپه لزور در ۳۰۰ متری شمال شرقی روستا هم سری بزنید. این تپه باستانی در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

سفالینه‌های رنگی و استخوان‌های خردشده، انسان روی دامنه این تپه نشان از قدمت این مکان دارد. سد نمرو نیز از دیگر مکان‌های دیدنی این روستاست. پوشش گیاهی متنوع اطراف این سد، این محل را برای زندگی گونه‌هایی چون آهو، گراز، قوچ و میش و… کرده است.

تنگه میشینه مرگ

میشینه مرگ نام تنگه زیبا در شهرستان فیروزکوه است. مسیر رسیدن به این تنگه بسیار جذاب و دیدنی است؛ اما به آمادگی بدنی نیاز دارد. فرح‌رود از میان این تنگه می‌گذرد. هوای تمیز، طبیعت بکر از بهترین جذابیت‌های این مکان است.

دشت آزو

دشت آزو یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای دماوند است. سالانه گردشگران و عکاسان زیادی برای ثبت این زیبایی به این دشت سفر می‌کنند.
به‌علاوه روستای نوا دیدنی‌های فراوانی دارد. اگر روز ۲۶ تیر ماه به این منطقه بروید، می‌توانید شاهد برگزاری آیین نورگون باشید. در این مراسم آیینی برای پیروزی فریدون بر ضحاک، مردم به چشن و پایکوبی می‌پردازند. آرامگاه امامزاده یحیی(ع) نیز در این روستا قرار دارد.

منبع : علی بابااین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.2 از 5 (13 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits