دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
چرا باد سشوار به درستی گرم نمی‌ شود؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
گرمای باد سشوار به دلیل عبور جریان هوا از یک سیم داغ با مقاوت بالا است. فن سشوار هم هوا را از بین این سیم داغ عبور داده و باعث گرم شدن باد سشوار می‌شود. بنابراین در صورتی که سشوار باد گرم تولید نکند احتمال اشکال در المنت سشوار پیش‌بینی می‌شود.

علت گرم نکردن سشوار چیست؟

سشوارها از آن دسته وسایل الکترونیکی هستند که همه از آن استفاده می‌کنند. البته سشوار هم مانند تمام وسایل برقی دیگر دچار اختلال و عیب و ایراد در عملکرد می‌شود. از طرفی اگر ندانیم که چگونه آن مشکل را عیب‌یابی کنیم، نمی‌توانیم آن را درست کنیم. یکی از مشکلات رایجی که اغلب کاربران آن را تجربه می‌کنند، مشکل گرم نکردن سشوار است. با ما همراه باشید تا ببینیم علت اصلی این اتفاق چیست و چرا سشوار برخی مواقع گرم نمی‌شود.

اگر با مشکل سرد بودن باد سشوار مواجه هستید، احتمالا المنت سشوار خراب است.
یکی از دلایل خرابی باد گرم سشوار، وجود ایراد در فن این دستگاه است.
در موارد نادر، گرمای بیش از حد می‌تواند باعث خرابی یک جز ضروری مثل فیوز حرارتی یا ترموستات، فن، کارت الکترونیکی یا مقاومت باشد.

گرمای ایجاد شده از سشوار به علت عبور جریان هوا از یک سیم داغ یا همان المنت با مقاومت بالا است. این سیم در نازل یا خروجی دستگاه قرار می‌گیرد و درصورت فعال شدن جریان الکتریکی، شروع به داغ شدن می‌کند. فن سشوار هوا را از این سیم عبور می‌دهد و باعث گرم شدن هوا می‌شود؛ بنابراین اگر سشوار باد گرم تولید نمی‌کند، مشکل از این قسمت است:

اگر مشکل گرم نکردن سشوار دارید، احتمالا المنت سشوار خراب است. المنت یک رشته سیم داخل سشوار است که تحمل جریان الکتریکی خیلی بالایی دارد و گرمای باد سشوار را ایجاد می‌کند؛ بنابراین اگر اختلالی در باد گرم سشوار پیش آمد باید بررسی کنید که آیا به المنت موازی جریان برق می‌رسد یا نه.

علت گرم نکردن سشوار

البته بروز این مشکل می‌تواند به خاطر قطع شدن سیم‌های متصل به المنت یا خرابی کلید مربوطه نیز باشد. برای حل آن باید با کمک مولتی‌متر، اتصالات المنت را بررسی کنید و از وجود مشکل در آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر المنت پاره شده باشد باید حتما تعویض شود.
یکی دیگر از دلایل خرابی باد گرم سشوار، وجود ایراد در فن دستگاه است. فن؛ وظیفه تبادل هوا در سشوار را برعهده دارد و دارای پروانه‌هایی است که بعد از استفاده طولانی‌مدت هرز می‌شوند.

اگر سشوار ما بیش از حد گرم شد چکار کنیم؟

ممکن است شما هم هنگام استفاده از سشوار متوجه شده باشید که سشوار به‌طور غیرعادی داغ شده یا باد گرم می‌زند. با داغ شدن زیاد از حد سشوار پوسته آن داغ می‌شود و شما می‌توانید به‌راحتی بوی سوزش را احساس کنید. سپس اتفاق بدتری که بعد از این‌ها می‌تواند بیفتد این است که شما شاهد خاموش شدن ناگهانی سشوار باشید.
البته اکثر سشوارها به یک دستگاه ایمنی حرارتی مجهز هستند که در صورت تشخیص دمای غیرعادی بالا، جریان را قطع می‌کند. این اتفاق معمولاً قبل از اینکه گرمای بیش از حد باعث آسیب جبران‌ناپذیری به دستگاه شما شود، اتفاق میفتد؛ زیرا برخی از قطعات به گرمای بیش از حد حساس هستند و ممکن است ذوب شوند.

یکی از دلایلی که کمتر اتفاق میفتد این است که این مشکل پس از استفاده زیاد یا مسدود شدن غیرارادی مدار هوا رخ می‌دهد.
یکی دیگر از عوامل آن می‌تواند به خاطر گرفتگی فیلتر یا توری‌های تهویه باشد.
درنهایت در موارد خیلی نادرتر، گرمای بیش از حد می‌تواند باعث خرابی یک جز ضروری در سیستم تهویه یا اندازه‌گیری دما باشد: فیوز حرارتی یا ترموستات، فن، کارت الکترونیکی یا مقاومت.
در هر صورت، زمانی که سشوار بیش از حد گرم می‌شود، تعیین منشأ مشکل برای جلوگیری از تکرار آن و آسیب دیدن به یکی دیگر از اجزای دستگاه ضروری است. در اینجا ذکر یک نکته بسیار مهم و ضروری است:

اگر متوجه شدید که سیم برق یا محفظه سشوارتان آب شده است، فورا استفاده از دستگاه را متوقف کرده، آن را خاموش و از پریز برق جدا کنید. در واقع در اینجا خطر اتصال کوتاه وجود دارد. در موارد استثنایی اما جدی، خطر آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی نیز وجود دارد. اگر در این شرایط هستید، بهترین راه‌حل برای رفع این مشکل، تعویض سشوار است.

گرم نکردن باد سشوار

گرمای بیش از حد سشوار را چگونه باید تعمیر کرد؟

وقتی سشوار باد گرم می‌ زند یا بیش از حد گرم می‌شود، برای تعمیر آن باید ابتدا منبع مشکل را پیدا کنید تا بتوانید بهترین و موثرترین راه‌حل را برای رفع آن بیابید. در ادامه برای شما راهکارهایی را می‌آوریم که بدردتان خواهند خورد:

  • شرایط استفاده از سشوار را بررسی کنید

برای رفع مشکل سشوار ابتدا باید شرایط آن را بررسی کنید. اگر اولین‌بار است که سشوار شما بیش از حد گرم می‌شود پس به احتمال زیاد خودتان مقصر هستید. برای مثال اگر همان دقایقی که از سشوار استفاده کرده‌اید با درجه بالا بوده است، پس احتمالا به همین دلیل سشوار بیش از اندازه گرم شده است.
اگر شما تصادفا مدار هوا را مسدود کرده باشید هم این اتفاق رخ می‌دهد. در واقع شما هرگز نباید تهویه یا خروجی هوا را مسدود کنید. در صورت گرم شدن گاه‌به‌گاه، سشوار را از برق بکشید، حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خنک شود، سپس دوباره از آن استفاده کنید.
اگر این ماجرا هم‌چنان ادامه داشت، پس حتما باید برای حل مشکل بیشتر بررسی کنید. به شما توصیه می‌کنیم برای استفاده‌های طولانی‌مدت از سشوار، باید هر از چندگاهی دکمه هوای سرد را فعال کنید تا از گرم شدن بیش از حد دستگاه جلوگیری شود.

  • گریل و فیلتر سشوار که بیش از حد گرم می‌شود را تمیز کنید

اگر مشکل گرمای بیش از حد به‌طور مرتب تکرار شده یا مشکل روشن نشدن سشوار برطرف نشود، مطمئنا مشکل به دلیل گرفتگی دستگاه است. در این صورت لازم است دریچه‌ها و فیلتر سشوار را تمیز کنید تا از افزایش غیرعادی دمای دستگاه جلوگیری شود. برای انجام این‌کار، دستگاه را از منبع تغذیه جدا کنید، سپس عملیات تعمیر و نگهداری ذیل را انجام دهید:

باد سشوار

  • تری تهویه را تعویض کنید

بررسی کنید که دریچه‌های سشوار مسدود نشده باشند. در بیشتر موارد، یک توری در پشت سشوار قرار دارد اما می‌تواند چندتایی هم داشته باشد که روی دسته یا کناره‌های سشوار قرار گرفته‌اند. سپس لازم است که به‌طور مرتب آن را با یک پارچه نرم و بدون پرز یا یک برس نرم و خشک گردگیری کنید.

  • فیلتر را تمیز کنید

بررسی کنید که فیلتر هوا مسدود نشده باشد؛ زیرا این مشکل عمدتا علت داغ شدن بیش از حد سشوار شما است. در واقع این فیلتر از ورود گردوغبار و کثیفی موجود در هوا به داخل سشوار جلوگیری می‌کند که می‌تواند باعث خرابی قطعات الکترونیکی سشوار شود.
با گذشت زمان، اگر فیلتر به‌طور مرتب تمیز نشود، آلودگی روی فیلتر جمع می‌شود و دستگاه دیگر نمی‌تواند نقش خود را به‌طور موثر ایفا کند؛ بنابراین علاوه‌بر کاهش جریان هوای ورودی، ذرات وارد بلوک موتور شده و باعث گرم شدن بیش از حد سشوار می‌شوند.

حتماً بخوانید:
راهنمای خرید سشوار + نکات طلایی برای خرید انواع سشوار

راهنمای خرید سشوار + نکات طلایی برای خرید انواع سشوار

راهنمای خرید و استفاده از سشوار : همه ی ما به دنبال وسایلی هستیم که با کمترین هزینه تمامی نیاز های ما را برآورده کند .در این مقاله سعی میکنیم…
  • برای رفع مشکل با یک متخصص تماس بگیرید

هنگامی که سشوار شما پس از انجام بررسی‌ها و عملیاتی که در بالا مشاهده شد به گرم شدن بیش از حد ادامه می‌دهد، مشکل از یک قطعه داخلی معیوب است. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، این قطعه‌ای است که اجازه خنک شدن دستگاه را می‌دهد؛ یعنی ترموستات، فیوز حرارتی، مقاومت، فن یا کارت الکترونیکی.
متأسفانه، دستکاری برای تعمیر خرابی یک قطعه به مهارت‌های الکتریکی قوی نیاز دارد. در واقع، در این روند لازم است سشوار را جدا کنید، عناصر مختلف را آزمایش کنید و در صورت خرابی ثابت آن‌ها را جایگزین کنید. علاوه‌بر این‌که به احتمال زیاد در تهیه لوازم یدکی مورد نیاز شما با مشکلاتی مواجه می‌شوید، مخصوصا اگر دستگاه شما قدیمی باشد، خطر برق‌گرفتگی و آسیب غیرقابل برگشت به سشوار نیز وجود دارد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید.

 باد سرد سشوار

علت تولید باد سرد سشوار چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده که هنگام کار با سشوار متوجه باد سرد سشوار شده‌اید ولی نمی‌دانید که این باد سرد سشوار دقیقا برای چیست. یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند به خاطر پروانه هرزگردشده باشد. پروانه‌های فن از پلاستیک‌های معمولی ساخته می‌شوند که از وزن کمتری هم برخوردار باشند.

به همین علت دوام زیادی ندارند و پس از مدت کوتاهی به اشکال مختلفی تغییر حالت می‌دهند. درصورت هرزگرد شدن پروانه فن سشوار، هرگز از چسب برای اتصال دوباره آن به محور موتور استفاده نکنید؛ چون تعمیر آن را مشکل خواهید کرد.
در این شرایط بهتر است فن دیگری را جایگزین کنید که متناسب با قطر محور موتور باشد.
یک علت تولید باد سرد سشوار هم می‌تواند به‌خاطر وجود مشکل در المنت باشد. البته این مشکل تنها در سشوارهایی که مدار موازی دارند دیده می‌شود.

چون در مدارهای سری یا سری-موازی، قسمت از المنت با موتور سری است.
بنابراین همواره تولید باد با گرمای آن قسمت از المنت همراه است و در نتیجه نمی‌تواند سرد باشد. یکی دیگر از دلایل باد سرد سشوار به خاطر ایراد در فن سشوار است. همان‌طور که می‌دانید فن مسئول گردش هوا در سشوار است و دارای پروانه‌هایی است که پس از مدتی هرز شده و باید حتما تعویض شوند.

سشوارها یکی از وسایل برقی و پرکاربرد هستند که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما در طول مدتی که از سشوار استفاده می‌کنید ممکن است با مشکلاتی هم‌چون گرم نکردن سشوار مواجه شوید که در این مقاله به توضیح، عیب‌یابی و هم‌چنین تعمیر باد گرم سشوار پرداختیم. اما خراب شدن سشوارها می‌تواند به خاطر طول عمرشان هم باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits