مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
علاقه شگفت انگیز این خانواده فرانسوی به سعدی شاعر ایرانی!
5
«لازار کارنو» ریاضیدان، رهبر نظامی، رئیس مجمع ملی و از رهبران انقلاب فرانسه چنان علاقه‌ای به سعدی داشت که نام پسرش را نیکولا سعدی گذاشت.

یکولا سعدی، فیزک‌دان و کاشف قانون دوم ترمودینامیک و چرخه کارنو بود.«فرانسوا سعدی» نوه لازار هم رئیس جمهور فرانسه بود .

علاقه شگفت انگیز این خانواده فرانسوی به سعدی شاعر ایرانی

لازار کارنو ریاضی‌دان فرانسوی بود که نقشه تشکیل جنگی پیروزی در جنگ‌های انقلاب فرانسه را تهیه نمود. او در سال ۱۷۹۴ به ریاست مجمع ملی فرانسه انتخاب گردید. او همچنین پدر نیکولا سعدی کارنو و پدربزرگ ماری فرانسوا سعدی کارنو رئیس‌جمهور فرانسه می‌باشد.

علاقه شگفت انگیز این خانواده فرانسوی به سعدی شاعر ایرانی

ماری فرانسوا سعدی کارنو سیاست‌مدار فرانسوی و پنجمین رئیس جمهور جمهوری سوم فرانسه بود. او در ۱۸۸۷ به ریاست جمهوری فرانسه رسید و در ۱۸۹۴ کشته شد.با کنار رفتن ژول گروی از ریاست جمهوری سعدی کارنو با پشتیبانی ژرژ کلمانسو و گروهی دیگر به این مقام دست یافت. در این زمان که جمهوری دچار بحران و زیر حملهٔ ژنرال ژرژ بولانژه بود، سعدی کارنو به جمهوری و مقام ریاست جمهوری اعتبار بخشید. بولانژه به تبعید فرستاده‌شد و در همان سال(۱۸۸۹) سالگرد انقلاب فرانسه و نیز نمایشگاه جهانی پاریس برپا گشت. این رویدادها بر محبوبیت جمهوری و استواری پایه‌هایش افزود. در ۱۸۹۲ وی با رسوایی کانال پاناما رودررو شد.

علاقه شگفت انگیز این خانواده فرانسوی به سعدی شاعر ایرانی

در ۲۴ ژوئن سعدی کارنو در اوج محبوبیت در ضیافتی عمومی در لیون سخنرانی نمود ولی با اینکه بیان داشت که در اندیشه انتخاب دوباره به ریاست جمهوری نیست از سوی یک آنارشیست ایتالیایی به نام سانته جرونیمو کاسریو با خنجر زخمی شد و روز پس از آن درگذشت. ترور او موجی از ترس و دلهره را پدیدآورد. پیکر وی با احترام در پانتئون به خاک سپرده‌شد.

فرانسوا سعدی

نیکلا لئونار سدی کارنو که بیشتر با نام سعدی کارنو شناخته می‌شود، فیزیک‌دان و مهندسی فرانسوی بود که قانون دوم ترمودینامیک را کشف کرد و چرخه کارنو در ماشین‌های گرمایی به نام اوست.کارنو در یک خانوادهٔ برجسته و ممتاز فرانسوی به دنیا آمد. پدرش لازار کارنو (۱۷۵۳ تا ۱۸۲۳) ریاضی‌دان انقلابی، طراح نقشه‌های جنگی، پدیدآورندهٔ چهارده ارتش جمهوری فرانسه و از شخصیت‌های برجستهٔ دولتی محسوب می‌شد که به علت ابداع روش‌های نوین و مؤثر جنگی برای مقابله با دول اروپایی «طراح پیروزی» نام گرفته بود. برادرش آزادی‌خواه و سیاست‌مداری برجسته بود و برادرزاده‌اش، ماری فرانسوا سعدی کارنو، به ریاست جمهوری فرانسه رسید. پدر کارنو به فرهنگ و ادب فارسی عشق می‌ورزید و به علت علاقهٔ وافرش به سعدی شیرازی، شاعر پرآوازهٔ ایرانی، نام میانی فرزندش را سعدی نهاد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (5 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است