دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
اگر زن شوهردار مرتکب زنا شود،عقد نکاح وی با شوهرش باطل است؟!

آیا عقد زن بدکاره باطل است ؟!

اگر زن شوهردار مرتکب زنا شود،عقد نکاح وی با شوهرش باطل است؟!
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مصادیق باطل شدن عقد نکاح در قانون مدنی ایران از ماده1045تا1060 قید شده است.

خودش را پری...معرفی کرد و اولین کلامش حکایت از گذشته ای تیره وتار داشت بی آنکه بخواهم علت این نگاه و دلیل توبه اش را بدانم گفت:سال ها پی هوی و هوس با هر مرد ونامردی رابطه برقرار میکردم و تنها فکر وذکرم همان لذتی بود که بعدترها فهمیدم لذت ناشی از بیماری شهوت رانی است.

بیش از ۵سال گرفتار این عادت زشت بودم تا اینکه...

داریوش نامی با وی آشنا می‌شود و یک دل نه صد دل دلباخته ی پری می‌شود

پری :دور از معرفت بود که از گذشته ام به داریوش نگویم

داریوش علی رغم اطلاع از گذشته ی پری حاضر می‌شود با وی ازدواج کند و سال گذشته به عقد هم درآمده وماه عسل را به پابوسی امام رضا ع می روند

پری:چشمم که به بارگاه امام افتاد قلبم شکست و به پهنای صورت اشک ریختم،هرچه داریوش دلداری ام می داد که تو الان آن پری گذشته نیستی حتما خدا از گناهانت گذشته که الان اینجا هستی اما دلم آروم نمیشد ،به هر شکلی که بود پا گذاشتم داخل حرم و یک دل سیر زیارت کردم همینطور که رو به بارگاه امام به سمت درِ خروجی می رفتم چشمم به پیرمردی که گوشه ی حرم مشغول خواندن قرآن بود افتاد و رفتم کنارش نشستم،نگاهی بهم انداخت و گفت نیت کن تا برات استخاره کنم،چشمانم و بستم توی دلم نیت کردم که خدا توبه ام قبول کرده یا نه؟چند لحظه بعد،همین که حاج آقا گفت خدا بهت نظر کرده ، شروع کردم به گریه و ناخودآگاه کل زندگی ام و براش گفتم که...

پیرمرد که از زندگی پری مطلع میشه به اشتباه عقد نکاح و ازدواج پری را باطل اعلام می کند و همین موضوع سبب مراجعه ی پری به دفتر بنده بود تا از کم و کیف قانونی قضیه براش توضیح بدهم.

لذا پیش از شرح دلایل ومواردی که موجب باطل شدن طلاق،شبیه به زندگی و سابقه ی پری بود را برایش شرح دادم که منظور قانون از باطل بودن نکاح با زنی که قبل از ازدواج مرتکب زنا شده حالتی است که زن شوهر دار در زمانی که در عقد شوهرش است یا در عده ی طلاق است با مرد دیگری زنا کرده و بعد بخواهد با همان مرد ازدواج کند ماده1054قانون مدنی دراین مورد انشاء حکم کرده است .

لذا به پری توضیح دادم که اگر شما شوهر داشتی و در زمانی که در عقد شوهرت بودی با داریوش رابطه ی جنسی برقرار کرده بودی،پس از طلاق از شوهرت نمی توانستی با داریوش ازدواج کنی،بنابراین نگران نباش و به زندگی ات برس.

اما از حیث اطلاع و استحضار شما مخاطبان عزیز مواردی که عقد نکاح باطل می شود عبارت است از:

ازدواج براساس اکره و اجبار: براساس ماده ۲۰۲ تا ۲۰۸ قانون مدنی کشور، در صورتی که هر یک از زوجین با فشار غیر عادی و نامشروع، ناشی از ترس منطقی، تحت فشار قرار گیرند و یا به عبارت دیگر در وضعیتی باشند که برای نجات خود و یا نزدیکان خویش از خطر آبرو، جان و مالِ قریب الوقوع مجبور به انعقاد عقدی شده باشند.این عقد تحت شرایطی باطل است.

نکاح موقت بدون تعیین مهریه: عقد موقت یا همان صیغه دارای دو شرط اصلی است و در صورتی که فقدان هریک از این شروط عقد نکاح باطل است. شود

  • 1-طبق ماده ۱۰۹۵ قانون مدنی مهریه زوجه حتما مشخص شود
  • 2- تعیین مدت زمان معین ،در صورتی که یکی از این دو شرط رعایت نشده باشد امکان بطلان عقد نکاح وجود دارد

ماده 1059قانون مدنی مقرر می کند:عقد دائم زن مسلمان با مرد غیر مسلمان، عقد دائم مرد مسلمان با زن غیر مسلمان باطل است.

نکاح با زوج سابق خود که شش مورد آن به طلاق منجر شده و هر شش مورد آن به صورت عمدی اتفاق افتاده است.

برخی موارد مذکور در مقررات قانون مدنی اعم از نکاح زوجه سه طلاقه با شوهر سابق که برای بار چهارم بخواهد با آن زوج ازدواج کند عقد نکاح آنها باطل می شود.اگر زنی بخواهد با مردی که با مادر و یا دختر او قبل از وی رابطه و زنا داشته، ازدواج کند، این عقد فاقد شرایط معمول عقد بوده و در صورت عقد نکاح آنها باطل خواهد بود.نکاح با دختر و پسر و یا خواهر و مادر باطل است.

نکاح با خواهر زن: بدین معنی که هرگاه مردی با یک زن ازدواج کند نمی تواند با خواهر آن زن نیز عقد کند خواه چنین عقدی دائم یا موقت باشد زیرا از نظر شرع و قانون باطل است.نکاح با محارم: محارم به دلیل خویشاوندی نزدیک نمی توانند با یکدیگر ازدواج کنند که شامل سه نوع است رضاعی، سببی و نسبی

نکاح با زنی که در حال طلاق گرفتن و یا زنی که شوهر دارد و یا شوهر زن در حال فوت است، باطل است. زن با آگاهی از حرمت طلاق و عده نمی تواند تا مدت محدودی ازداوج کند.نکاح مرد بدون اجازه زن با خواهر زاده و بردار زاده زن باطل است (چنین نکاحی را نکاح غیر نافذ نیز می گویند).نکاح با زوجه سابق که به خاطر تهمت به زنا به زن شوهر دار از او جدا شده است.

نکاح در احرام: بر این اساس اگر کسی که در حال احرام است به عقد کسی درآید عقد او باطل خواهد شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits