دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
علت عرق کردن زیاد مادر در زمان شیردهی چیست؟
1
زمان مطالعه: 12 دقیقه
تعریق زیاد در دوران شیردهی به چه علتی است؟ یکی از عواملی که برای سلامت کودکان اهمیت زیادی دارد تغذیه با شیر مادر است. به نوعی از حساس ترین و مهم ترین دوران های زندگی یک مادر در دوران بارداری و شیردهی است.

علت تعریق زیاد در دوران شیردهی | چگونه تعریق در شیردهی را کنترل کنیم؟

گاهی اوقات بعد از زایمان در مادر تغییرات ایجاد میشود که ممکن است تا چند وقت آنها را درگیر کند. تعریق پس از زایمان یکی از عوامل ناراحت کننده ای است که دلایل متعددی دارد.
شیر مادر اولین تغذیه حلال برای کودکان معصوم است. مکیدن پستان بلافاصله بعد از تولد توسط نوزاد موجب کاهش انقباض رحم و در نتیجه کاهش خونریزی مادر و کاهش کم خونی می شود. در ۶ ماه اول بعد از زایمان اگر تغذیه با شیر مادر به طور انحصاری و مکرر در روز و شب صورت بگیرد و عادت ماهیانه مادر هنوز شروع نشده باشد حاملگی مادر به تعویق می‌افتد. مادران شیرده کمتر دچار سرطان پستان تخمدان و دهانه رحم می شوند.

اندام مادران شیرده به واسطه مصرف شدن تدریجی مقدار چربی که در دوران بارداری در بدن آنها ذخیره شده زودتر به حالت عادی و وزن قبل از بارداری خود برمی‌گردد و در نتیجه چاقی در آنان کمتر است. شیردهی باعث تغییر اندام مادر نمی شود. مادران شیرده همچنین در هنگام کهولت به شکستگی استخوان ران که از شکستگی های شایع در افراد مسن می باشد کمتر گرفتار می شوند. علاوه بر این مادر شیرده در خانه و هنگام استراحت راحت تر است و کمتر دچار استرس و اضطراب می شود.

ایجاد رابطه عاطفی مستحکم : شیر دادن مادر به فرزند باعث ایجاد رابطه عاطفی مستحکم و دوطرفه بین آنان می شود و همچنین مادران کمتر دچار خشونت می شوند. به دلیل ترشح هورمون مخصوصی در مادران شیرده آنها از امنیت خاطر و شادی بیشتری برخوردار بوده و افسردگی در میان آنان کمتر است.
تغذیه با شیر مادر سبب رشد مطلوب و بقای کودک می‌شود. شیر روزهای اول بسیار مغذی و حاوی مواد مفیدی در مقابله در برابر بیماری‌ها است که اولین واکسن کودک محسوب می شود. شیر مادر نیازهای غذایی شیرخوار را در شش ماه اول تامین می‌کند و شیرخوار حتی به آب هم نیاز ندارد. شیر مادر بسیار سهل الهضم است و شیرخواران زود به زود گرسنه می شوند. همچنین تغذیه با شیر مادر از بروز آسم، اگزما و آلرژی و بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌خواهد.

تعریق زیاد در دوران شیردهی

شیر دادن به نوزاد باعث جلوگیری از سوء تغذیه می شود و خیلی کمتر موجب چاقی کودک می شود.
همچنین کسانی که در دوران نوزادی تغذیه با شیر مادر را داشته اند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در بزرگسالی کمتر از دیگران است. مرگ ناگهانی در کودکان شیرخوار هم بسیار کمتر از سایر کودکان است. تکامل بیماری و تکامل راه رفتن در کودکی که تغذیه با شیر مادر را دارد سریعتر است. علاوه بر آن ضریب هوشی کودکان شیرخوار بالاتر از بقیه کودکان می‌باشد. ترکیب شیر مادر همراه با رشد شیرخوار و در هر وعده شیردهی تغییر میکند. برای عفونتهای تنفسی ایمن سازی همگانی وجود ندارد و تغذیه با شیر مادر باعث کاهش بروز این بیماری‌ها می‌شود.

کاهش احتمال ابتلا به اسهال : کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود احتمال ابتلا به اسهال و بیماری‌های انگلی نیز در وجود ندارد. او همچنین کمتر دچار ناهنجاری های فک و رویش نابجای دندان و پوسیدگی آن می شود. تغذیه با پستان مادر به دلیل عملکرد زبان و عضلات دهانی صورت تکامل دهان را تقویت کرده و به خصوص برای شیرخوارانی که مشکل ضعف عضلانی دارند مناسب است. تماس پوستی مادر و نوزاد در گرم نگه داشتن و بهبود رشد و تکامل نوزاد نارس بسیار نقش حیاتی دارد.

تغییرات ترکیب شیر مادر در مراحل مختلف شیردهی : ترکیب شیر مادر مطابق سن نوزاد تغییر میکند. این تغییرات از شروع تا پایان هر وعده تغذیه با شیر مادر مابین دفعات مختلف شیردهی و نیز در طول روز وجود دارد: در دو تا سه روز اول بعد از زایمان کلسترول یا آغوز تولید می‌شود که بسیار مغذی و حاوی مواد ایمنی بخش می باشد و برای محافظت نوزاد در برابر بیماریها ضروری است. میزان آغوز خیلی کم است اما برای معده خیلی کوچک نوزاد کافی و مناسب است چرا که کلیه های نوزاد هنوز نمی توان مقادیر زیادی مایعات را دفع کنند.

بعد از آغوز شیر انتقالی از ۷ تا ۱۰ روز بعد از تولد و سپس شیر رسیده ترشح می شود.
شیر رسیده دارای تمام مواد مغذی مورد نیاز شیرخوار میباشد. شیر مادر در ابتدای هر وعده آبکی به نظر می‌رسد اما به تدریج که شیرخوار به مکیدن ادامه می‌دهد شیر ترشح شده دارای چربی بیش از سه برابر شیر اول می‌شود که غنی از انرژی و سفیدرنگ و به سیر شدن شیر خوار و وزن گرفتن او کمک زیادی می‌کند.

مزایای ایمنی بخش شیر مادر

ورود انواع بیماری های موجود در محیط زندگی به دستگاه گوارش مادر باعث ساختن پادتن اختصاصی بر علیه عوامل بیماری زا می شود. این مواد از طریق شیرمادر به شیرخوار می رسد. بنابراین نوزاد دائم از پادتن های حفاظتی برخوردار می باشد و تجویز هر نوع شیر مصنوعی یا مایعات دیگر حتی به مقدار کم هم می‌تواند این مکانیزم محافظتی را مختل کنند. شیر مادر برای نوزادان نارس ترکیب خاصی مطابق نیازهای آنان دارد.

عرق کردن در دوران شیردهی

شیر مادری که نوزادش قبل از ۲۷ هفته بارداری به دنیا آمده است حاوی پروتئین بیشتر و میزان بالاتر مواد معدنی مانند آهن و عوامل ایمنی بخش زیادی نسبت به شیرنوزاد رسیده است و برای تامین نیازهای نوزاد نارس مناسب تر می باشد. نوزادان نارس می توانند با شیر مادر تغذیه می شوند حتی قبل از آنکه بتوانند مستقیماً از پستان تغذیه شوند. شیر مادر را می‌توان در دهان شیرخوار دوشید و یا شیر دوشیده شده را به وسیله قاشق فنجان یا لوله معده به آنان داد.

بعد از تولد باید شیر خوار بلافاصله روی سینه مادر در تماس پوست با پوست او قرار بگیرد و مادر ظرف یک ساعت بعد از زایمان اولین شیردهی را آغاز کند. دفعات تغذیه با شیر مادر باید به طور مکرر و بر حسب تقاضای شیرخوار انجام گردد. مدت تغذیه شیرخوار را در هر وعده نباید محدود کنند چرا که او شیر کافی دریافت نخواهد کرد و تولید شیر مادر هم کم می شود. مهم ترین عامل افزایش شیر مادر مکیدن مکرر و تخلیه مرتب پستان ها بر حسب میل و تقاضای شیر خوار در شب و روز است و از بروز مشکلات پستانی جلوگیری می نماید.

اگر مادری دوقلو داشته باشد و هر دو قل را برای مکیدن پستان بگذارد پستان ها شیر بیشتری تولید می‌کند. در صورت جدایی مادر و شیرخوار به هر دلیلی و عدم امکان تغذیه مناسب از پستان شیر باید دوشیده و به کمک فنجان به نوزاد داده شود تا هم شیرخوار از شیر مادر محروم نشود و هم تولید شیر مختل نکرد. مادر باید در صورت بروز مشکلات پستانی مانند زخم و... علاوه بر ادامه شیردهی به مراکز بهداشتی و پزشک مراجعه کند.

در اوایل باید شیرخوار در هر وعده از هر دو پستان بر حسب میلش تغذیه شود تا تولید شیر برقرار شود. باید به طفل اجازه داد که خودش تغذیه از پستان را رها کند تا شیر انتهایی را دریافت کند که چه بهتر است و باعث وزن گرفتن بهتر می گردد. سپس به طور ایستاده بغل شود تا بتواند آروغ بزند و اگر تمایل به مکیدن داشت قسمت دوم هم به او داده شود. در وعده بعد شیردهی از پستانی شروع می‌شود که شیرخوار در وعده قبل شیر کمتر از آن خود یا اصلاً نخورده است.

علت تعریق زیاد در دوران شیردهی

علت تعریق زیاد در دوران شیردهی

وقتی که مادر به همراه نوزادش به خانه برمیگردد سعی می‌کند از این به بعد سبک زندگی اش را با تولد فرزندش تغییر دهد. مادران معمولاً بعد از زایمان متوجه تغییراتی در خلق و خو و روان و جسم شان می شوند که تا حدی طبیعی است است. یکی از تغییرات اساسی که مادر بعد از زایمان ممکن است تجربه کند تعریق های شبانه می باشد. چند هفته بعد از تولد احتمال دارد مادران این علامت ها را تجربه کنند. نکته اینجاست که دلایل تعریق شبانه چه عواملی می تواند باشد.

1-خروج آب اضافی جمع شده در طول دوران بارداری

این را بدانید که تعریق یکی از راه‌های خارج شدن آب اضافی است که در طول دوران بارداری در بدن مادر جمع شده است. کلیه مسئولیت اصلی خروج مقدار زیادی از این آب را دارند و این یعنی در طول هفته بعد از زایمان شما بیش از حد دفع ادرار خواهید داشت. ولی منافذ پوستی هم در خروج این آب اضافی به بدن نقش دارند.

2- تغییرات هورمونی هنگام شیردهی

هنگام که مادر به نوزاد شیر میدهد بیشتر از حالت معمول تعریق را تجربه می‌کند. نظریه هایی بر این اساس وجود دارند که تغییرات هورمونی و متابولیسم را عامل مهمی در تعریق بدن مادران می دانند علاوه بر این اکسی‌توسین که هورمونی است که در زمان شیر دادن از بدن مادر ترشح می‌شود می‌تواند او را تا حد زیادی تشنه کند. بعد از دوران بارداری با کم شدن سطح ترشح هورمون استروژن در بدن زنان، آب موجود در بدن زیاد شده و عرق کردن مادر را در این دوران به دنبال خواهد داشت.

3-اضطراب و نگرانی

قطعاً مادری که مخصوصاً برای بار اول تجربه مادری داشته اند اضطراب و نگرانی‌هایی دارند. همین عوامل باعث عرق کردن بیشتر می شود و با این که ممکن است علتش را ندانند اما کاهش شدید استروژن بعد از زایمان عاملی مهم در وقوع این رخداد است.

4-مرتبط بودن تعریق شبانه با تغذیه مادر

بعضی از تغذیه ها و نوشیدنی ها می توانند باعث تعریق شبانه مادران شوند. این موارد شامل غذاهای پر ادویه و قهوه هستند. غذاهای پر ادویه و کافئین دار می توانند دمای بدن را بالا ببرند که سبب تعریق می شود. اگر آنها قبل از خواب هم میل کنید ممکن است بدتر شوند. بنابراین توجه مادران به تغذیه شان بعد از زایمان اهمیت بیشتری هم از دوران بارداری دارد.

5-تعریق زیاد در دوران شیردهی | توصیه های مهم

بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده در بیشتر موارد تعریق شبانه زنان در دوران بعد از زایمان تنها بین ۲ تا ۴ هفته بعد از آن ادامه دارد. با این حال در زنانی که نوزاد خود را دائماً شیر می دهند دوره عرق کردن ممکن است که زمان بیشتری به طول بیانجامد.

هرچند تعریق زیاد در این دوران طبیعی است اما اگر همراه با تب باشد ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. افزایش تعریق در دوران شیردهی می تواند نشانه مشکلات دیگری همچون پرکاری غده تیروئید نیز باشد. بنابراین اگر شما هم تب دارید یا فکر می کنید عرق کردنتان بیش از حد است این مسئله را در اسرع وقت با پزشک در میان بگذارید.

این نکته را بدانید که برای کاهش تعریق نیاز نیست مصرف مایعات را کم کنید. مصرف آب و دیگر مایعات باعث تسریع فرایند خروج آب اضافی از بدن و جلوگیری از کم آبی می‌شوند.

عرق کردن

درمان تعریق در دوران شیردهی

تعریق شبانه در دوران شیردهی می‌تواند شرایط را برای مادر دردناک کند و باعث خستگی و اضطراب و زودرنجی او شود. طبیعتاً این گونه مادر حوصله کمتری هم برای نوزادش خواهد داشت. هرچند تعریق شبانه بعد از زایمان معمولاً خود به خود کم می شود. با بازگشت هورمون ها به سطح طبیعی دمای بدن نیز کاهش می‌یابد. بعضی از عوامل وجود دارند که می‌توانند به کاهش تعریق در دوران شیردهی تا حد زیادی کمک کنند.

محافظت از بدن مادری که تازه زایمان کرده در برابر از دست دادن آب بدن بسیار مهم است چراکه در این دوره بدن آن‌ها تمایل زیادی به از دست دادن آب بدن دارد. بنابراین مهم است که زنان پس از زایمان مقدار آب بیشتری مصرف کنند تا با سرعت جذب بدن شده و کمبود مایعات در بدن او را جبران کنند. در نتیجه باعث بهتر شدن تعریق مادر می گردد. نوشیدن دو تا سه لیوان آب بعد از تعریق شبانه راهکار مناسبی برای تامین آب بدن پس از زایمان می باشد.
مادران بهتر است در این دوران سعی کنند روی حوله بخوابند تا مقداری از عرق جذب شود.
از ملافه های سبک استفاده کنند و با لباس زیر یا لباس راحت تر بخوابند. بهتر است در این دوران لباس هایی که بافت و مواد مصنوعی دارند را کنار بگذارید و لباس‌های سبک و نخی به تن کنید که بسیار مناسب تر و راحت تر هستند. در این دوران لباس هایی که از پنبه درست شده اند برای بعد از زایمان مناسب تر هستند. زیرا هم سبک بوده و هم قابل شست و شو هستند.

دمای اتاق شان را کمتر کنند. دوش گرفتن با آب خنک هم درجه حرارت بدن را کاهش می دهد و قبل از رختخواب رفتن توصیه می شود.
قبل از خواب از خوردن هرگونه غذاهای تند و قهوه پرهیز کند. و سعی کنند آب سرد بنوشند.
ریلکسیشن و آرام سازی ذهن را قبل از خواب تمرین کنند.
بدن خود را توسط یک پارچه سرد خنک کنند و از پنکه های سقفی یا دستگاه تهویه هوا در شب استفاده کنند.
اگر مادری دچار دیابت و یا کم کاری یا پرکاری تیروئید است شاید لازم باشد تا پزشک بخواهد میزان قند خون و سطح هورمون تیروئیدش را بررسی نماید. احتمال دارد برای بهبود حال مادر دارو هم تجویز شود. این را بدانید که برخی داروها سبب افزایش تعریق می شوند. پزشک می تواند در صورت لزوم دارو را تغییر دهد.
سعی کنید اگر دچار اضطرابی هستید حتما به فکر راهکارهایی برای درمان آن باشید. اضطراب و مشکلات عاطفی می توانند علاوه بر تعریق های شبانه مشکلات روحی دیگری هم برایتان ایجاد کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits