مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی
ضدعفونی کردن خاک گلدان و باغچه برای جلوگیری از قارچ و کپک
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
به طور معمول اکثر افرادی که گلدانی در خانه دارند یا باغچه ای در حیاط منزل خود درست کرده اند، بیشتر به ساقه و برگ گیاهان توجه می کنند. اما خاک گیاه نیز یکی از مواردی است که باید به دقت بررسی شود.

ضد عفونی کردن خاک گلدان با مواد طبیعی و شیمیایی

شاید شما هم در طول نگهداری از گل و گیاهان در منزل متوجه شده اید که خاک گلدانتان مریض است و این حال بد، به گیاه شما هم ضرر زده است. به همین دلیل است که ضد عفونی کردن خاک گلدان و زدودن بیماری ها از سطح آن، برای سلامت گیاه بسیار مهم است.

در این گونه موارد چاره ای جز استفاده از مواد ضد عفونی کننده و قارچ کش های طبیعی و شیمیایی برای خاک نیست. اما اینکه باید از کدام یک از انواع آن ها برای بیماری های مختلف استفاده کرد، یا چگونه و به چه میزان آن ها را بکار برد، از مباحثی است که در این مقاله با آن ها آشنا می شوید.

چه زمانی ضد عفونی کردن خاک گلدان ضروری است؟

درست است که در بیشتر موارد آفات، آبیاری زیاد، هوا و نور نامناسب به ساقه و برگ آسیب می رساند، اما دست کم گرفتن بیماری های خاک گلدان آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی گیاه شما وارد می کند.
پس سعی کنید علاوه بر بررسی سلامتی گیاهتان، شرایط خاک گلدان را نیز تحت کنترل خود داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات سریعا برای برطرف کردن آن ها اقدام کنید. در ادامه شما را با لزوم ضد عفونی کردن خاک در شرایط مختلف آشنا می کنیم:

  • ضد عفونی کردن خاک
  • جلوگیری از تعویض خاک

 ضد عفونی کردن خاک گلدان با مواد طبیعی و شیمیایی

در بیشتر مواقع به خصوص برای باغچه های داخل حیاط و فضای سبز، با ضد عفونی کردن خاک گلدان و باغچه و تقویت آن با مواد مغذی،می توان از تعویض پر دردسر و وقت گیر خاک جلوگیری کرد.
در این موارد بهتر است بعد از کاشت گل های مناسب باغچه در هر فصل یا گیاهان مناسب داخل گلدانتان و قبل از آلوده شدن خاک و تمام شدن مواد آلی آن نسبت به ضد عفونی کردن خاک اقدام کنید.

ضد عفونی کردن خاک گلدان برای جلوگیری از تشکیل قارچ

عوامل بسیاری مانند کمبود آفتاب و آبیاری زیاد باعث به وجود آمدن قارچ در خاک می شوند. یکی از نشانه های قارچی شدن خاک نیز کپک زدن سطح خاک است.
قارچ ها با ایجاد کپک ها علاوه بر آسیب جدی به بافت خاک،جلوی تنفس خاک را گرفته و باعث بروز آسیب های جدی به ریشه و در نتیجه خراب شدن گیاه شما می شوند. یکی از مزایای ضد عفونی کردن مداوم خاک گلدان، جلوگیری از تشکیل قارچ و کپک است.

یکی دیگر از مواقعی که باید به ضد عفونی کردن خاک گلدان پرداخت، آفت زده شدن خاک گلدان است. به طور قطع زمانی که یکی از انواع آفت ها به گیاه شما حمله می کند تنها به ساقه و برگ آسیب نمی زند. ریشه گیاه یکی از حساس ترین جاهایی است که باید از آن در برابر این حشرات و موجودات محافظت کرد. بنابراین از انواع محلول های ضد عفونی کننده خاک برای جلوگیری و درمان آفات زدگی ریشه استفاده می شود.

روش های مختلف ضد عفونی کردن خاک گلدان

شیوه های مختلفی برای ضد عفونی کردن خاک گلدان وجود دارد. برخی از افراد نمی خواهند گیاه خود را به مواد شیمیایی عادت دهند و روش های طبیعی و سنتی را بیشتر می پسندند. گاهی نیز برخی از افراد ترجیح می دهند روش های ساده تر و سریع تر را به کار برده و از داروهای شیمیایی برای این کار استفاده کنند.
اما باید بدانید که هر کدام از این روش ها نسبت به موقعیت های مختلف، بهترین گزینه هستند و مهم این است که در مکان و زمان مناسبی به کار برده شوند. در ادامه شما را با انواع این شیوه ها آشنا می کنیم:

بسیاری از این روش ها سال های سال است که به صورت سنتی در خانه ها یا توسط باغداران استفاده می شود. از آن جایی که تعداد آن ها زیاد است در ادامه قصد داریم به بیان بهترین روش های طبیعی ضد عفونی کردن خاک گلدان بپردازیم.

 ضد عفونی کردن خاک گلدان با مواد طبیعی و شیمیایی

درمان خانگی کپک خاک گلدان

در قدیم افراد برای رفع بوی بد خاک گلدان در اثر بروز قارچ و کپک، و ضد عفونی کردن خاک گلدان، آن را حرارت می دادند. به این صورت که خاک را درون ظرفی ریخته و آن را روی آتش به مدت نیم الی یک ساعت می گذاشتند. امروزه می توان برای گرم کردن خاک از فر نیز استفاده کرد. اما این کار باعث پخش بوی بدی داخل خانه می شود. در استفاده از این روش باید بدانید که هرچه حرارت بیشتر باشد اثر آن نیز بیشتر است.

درمان خانگی کپک خاک گلدان معایبی نیز دارد. یکی از بزرگترین آن ها از بین بردن باکتری های مفید برای خاک در اثر حرارت است. علاوه بر این طبق تحقیقات انجام شده، احتمال کشته شدن میکروب های مضر در اثر حرارت، کم است و حتی امکان دارد حرارت زیاد آن ها را تقویت نیز بکند.

قارچ کش طبیعی خاک

برای ضد عفونی کردن خاک گلدان همیشه به کار بردن مواد شیمیایی بهترین روش نیست. گاهی لازم است برای پیشگیری و درمان بیماری های خاک که هنوز پیشرفت زیادی نکرده اند، از مواد طبیعی استفاده کرد. یکی از بهترین قارچ کش های خاک که به راحتی در منزل قابل دسترس است دارچین است.

دارچین قدرت ضد عفونی کنندگی زیادی دارد. از این ماده می توان به صورت خشک و با پاشیدن آن روی خاک، ساقه و برگ گیاه استفاده کنید. همچنین می توانید آن را داخل آب حل کرده و روی گیاه و خاک گلدانتان اسپری کنید.

درمان خانگی کپک خاک گلدان

استفاده از تفاله چای و ذغال در خاک گلدان

یکی دیگر از بهترین مواد طبیعی که برای ضد عفونی کردن خاک گلدان استفاده می شود ترکیب کردن تفاله چای و ذغال، و اضافه کردن آن به خاک است.
این ترکیب خاصیت ضد عفونی کنندگی بالایی دارد و می توانید برای پیشگیری از تشکیل قارچ و میکروب های مضر درون خاک گلدانتان نیز از آن استفاده کنید. بهترین مقدار برای ترکیب این مواد نیز میزان 5 درصد تفاله چای و 5 درصد ذغال، نسبت به مقدار خاک می باشد.

ضد عفونی کردن خاک با وایتکس

سرعت تاثیرگذاری و سهولت به کارگیری مواد شیمیایی باعث شده است طرفداران زیادی پیدا کنند. اما به دلیل قدرت زیاد این مواد بهتر است قبل از به کار گیریشان با متخصصین در این زمینه مشورت داشته باشید. در ادامه با چند نمونه از روش های شیمیایی ضد عفونی کردن خاک گلدان آشنا می شویم:

یکی از روش هایی که برخی از افراد برای ضد عفونی کردن خاک گلدان در منزل به کار می برند، استفاده از مواد شوینده برای خاک است. به این صورت که مقداری از مواد شوینده را با آب مخلوط کرده و روی خاک، ساقه و برگ اسپری می کنند.

برخی از افراد نیز از وایتکس برای این کار استفاده می کنند. اما در اینجا باید به شما بگوییم که بهتر است این روش را کنار بگذارید. زیرا مواد شیمیایی داخل مواد شوینده، آسیب های جدی به خاک گلدان شما می زنند.

ضد عفونی خاک با فرمالین

فرمالین ماده ای شیمیایی قوی برای ضد عفونی کردن خاک گلدان است. از این ماده بیشتر برای ضد عفونی خاک گلخانه های بزرگ استفاده می شود. به این صورت که مقدار مشخصی از این ماده را با آب حل نموده و روی سطح خاک می پاشند. پس از آن لازم است روی خاک را با یک پلاستیک بپوشانند تا گازی که از این ماده ساطع می شود پراکنده نشده و به خوبی خاک را ضد عفونی کند.

حتماً بخوانید:
تفاوت خاک باغچه و خاک گلدان چیست ؟ هر کدام چه خصوصیاتی دارند ؟

تفاوت خاک باغچه و خاک گلدان چیست ؟ هر کدام چه خصوصیاتی دارند ؟

فرق خاک گلدان و خاک باغچه در چست ؟ انتخاب نوع خاک برای هر یک از گیاهان بسیار مهم است زیرا اکثر گیاهان در هر خاکی رشد مناسب ندارند . بنابراین هر گیاهی…

ضدعفونی خاک با گوگرد

یکی از موادی که به صورت طبیعی در ساقه و برگ گلدان وجود دارد، گوگرد است که وظیفه اش تولید ویتامین های لازم برای رشد گیاه است. از این ماده در ترکیب کودها و مواد ضد عفونی کردن خاک گلدان نیز استفاده می شود. به تازگی با تولید گوگرد مایع نیز مشکل حل نشدن گوگرد در آب،برطرف شده، و به کار بردن آن به عنوان ماده ضد عفونی کننده نیز راحت تر شده است.

درمان خانگی کپک خاک گلدان

دستگاه استریل خاک

به کار بردن روش های مذکور برای مکان هایی مانند گلخانه های بزرگ و زمین های وسیع کاشت گل و گیاه، پر هزینه، زمان بر و سخت است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ضد عفونی کردن خاک گلدان به روش های ساده تری نیز انجام می شود. یکی از این روش ها استفاده از دستگاه استریل خاک است. این دستگاه بخار آب را با قدرت زیادی به درون خاک هدایت کرده و باعث از بین بردن میکروب ها و قارچ های داخل خاک می شوند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است