دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
3 روش جهت تهیه شیرینی حلقه‌ ای کریسمس
1
زمان مطالعه: 11 دقیقه
دونات کریسمس در کنار نمادهای دیگر روز کریسمس مانند درخت کریسمس تزیین شده، کوکی زنجبیلی کریسمس، عروسک بابانوئل و … جذاب‌تر و خواستنی‌تر هم می‌شود، مخصوصا برای بچه‌ها.

طرز تهیه شیرینی حلقه‌ ای کریسمس بدون فر

درست کردن شیرینی حلقه‌ای کریسمس که شبیه شیرینی دونات است جزو آداب و رسوم کریسمس است. اما می‌دانید طرز تهیه دونات حلقه‌ای کریسمس چگونه است؟ شیرینی حلقه‌ای یا دونات کریسمس در بین خوراکی‌های مخصوص روز کریسمس اهمیت زیادی دارد. در سرویس آشپزی دلگرم طرز تهیه شیرینی دونات حلقه‌ای بدون فر برای کریسمس و فوت و فن تهیه دونات کریسمس را به شما آموزش خواهیم داد. با مجله ما همراه باشید.

  • مدت زمان آماده سازی مواد: ۱ ساعت
  • مدت زمان پخت دونات حلقه‌ای کریسمس: ۱۰ دقیقه
  • کالری هر ۱۰۰ گرم دونات حلقه‌ای: ۱۹۲ کالری

مواد لازم :

آرد: ۵ لیوان دسته‌دار فرانسوی
شکر: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
ماست: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
روغن یا کره ذوب شده: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
تخم مرغ: ۲ عدد
جوش شیرین: ۱/۴ قاشق غذاخوری
بیکینگ پودر: ۲ قاشق مرباخوری
نمک: ۱/۵ قاشق چای‌خوری
پودر قند: برای تزئین

طرز تهیه شیرینی حلقه‌ ای کریسمس بدون فر

مواد لازم برای تهیه شکلات روی شیرینی حلقه‌ای کریسمس

شکلات تخته‌‌ای: ۱ عدد
آب: ۱ قاشق سوپ‌‌خوری
روغن مایع یا کره ذوب شده: ۱ قاشق چای‌خوری

مراحل تهیه :

برای طرز تهیه شیرینی حلقه‌ای کریسمس، نیازی به فر ندارید. کافی است خمیر شیرینی را بعد از درست کردن، قالب بزنید و هر دو طرف آن را در روغن سرخ کنید. دونات‌ حلقه‌ای کریسمس را می‌توانید بنا بر سلیقه خودتان با مواد مختلف تزیین کنید.

می‌توانید رویال آیسینگ درست کرده و با رنگ‌های خوراکی مختلف، روی هر دونات حلقه‌ای را با رنگ متفاوت تزیین کنید. پاشیدن ترافل‌های رشته‌ای روی شکلات یا خامه شیرینی‌های حلقه‌ای هم یکی از بهترین روش‌های تزیین شیرینی حلقه‌ای کریسمس است.

مرحله اول: شکر و تخم مرغ را هم بزنید

ابتدا شکر و تخم مرغ را با همزن کاملا بزنید تا وقتی رنگ مخلوط تغییر کند. این ترکیب باید غلیظ و کش‌دار شود و کف کند. روغن مایع یا کره را که روی حرارت غیر مستقیم (روش بن ماری) آماده شده است، به تخم مرغ و شکر اضافه کنید و دوباره به هم بزنید.

مرحله دوم: ماست، جوش شیرین و بیکینگ پودر را هم بزنید

در یک ظرف دیگر، ماست، جوش شیرین و بیکینگ پودر را با نمک مخلوط کنید و با همزن، آنقدر به هم بزنید تا کف کند. مخلوط به دست آمده را با موادی که در مرحله اول درست کردید، به هم اضافه کنید و کاملا به هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله سوم: خمیر شیرینی حلقه‌ای را درست کنید

خمیر شیرینی حلقه‌ای کریسمس را درست کنید. آرد را دو بار الک کرده و در چند مرحله به مایه شیرینی حلقه‌ای کریسمس اضافه کنید و دوباره به هم بزنید. این خمیر باید کمی حالت چسبندگی داشته باشد. اگر می‌خواهید شیرینی حلقه‌ای کریسمس شکلاتی داشته باشید، به مایه خمیر، پودر کاکائو اضافه کنید. خمیر را به مدت دو ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند و خودش را بگیرد.

مرحله چهارم: خمیر شیرینی حلقه‌ای را قالب بزنید و سرخ کنید

روی تخته آشپزی یا شیشه، کمی آرد بپاشید و خمیر استراحت داده شده را بگذارید و با وردنه باز کنید. با قالب دونات، حلقه‌هایی را از خمیر در آورید. می‌توانید به جای قالب دونات از لیوان برای دایره بیرونی و از در بطری برای دایره داخلی هم استفاده کنید.

روغن را در ماهیتابه عمیق و با روغن مایع زیاد بریزید و قبل از اینکه زیادی داغ شود، شیرینی حلقه‌ای را در آن بیندازید. تابه را زیاد با دونات‌ها پر نکنید تا جای کافی برای پف کردن شیرینی وجود داشته باشد.

 طرز تهیه شیرینی حلقه‌ ای کریسمس در ماهیتابه

مرحله پنجم: شیرینی حلقه‌ای را در شکر بغلتانید

وقتی شیرینی حلقه‌ای رنگ طلایی یا قهوه‌ای گرفت، آن را از روغن بیرون بیاورید و بعد از سرد شدن و خارج شدن روغن اضافه، آن را در پودر قند بغلتانید. اگر دونات کریسمس دارچینی می‌خواهید، به پودر قند، پودر دارچین هم اضافه کنید و شیرینی حلقه‌ای کریسمس را در آن بغلتانید.

مرحله ششم: شکلات روی دونات کریسمس را درست کنید

برای تزیین روی شیرینی حلقه‌ای مخصوص کریسمس، شکلات تخته‌ای، روغن و آب را با هم در یک ظرف مناسب بریزید و روی حرارت غیر مستقیم (بن ماری) بگذارید تا شکلات ذوب شود. سپس آن را روی شیرینی حلقه‌ای بریزید. پودر نارگیل هم طعم و عطر خوبی دارد. می‌توانید در پایان کمی پودر نارگیل روی شیرینی‌های حلقه‌ای بپاشید.

طرز تهیه شیرینی حلقه‌ای نارگیلی برای کریسمس

  • مدت زمان پخت و آماده سازی شیرینی حلقه‌ای نارگیلی کریسمس: ۳۰ دقیقه

مواد لازم :

شکلات تخته‌ای سفید: ۱۲۵ گرم
آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
شکر: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
پودر ژلاتین: ۱ قاشق مرباخوری
پودر نارگیل: به میزان لازم

مراحل تهیه :

علاوه بر شیرینی حلقه‌ای کریسمس با خمیر، نوعی شیرینی حلقه‌ای دیگر هم بدون نیاز به فر، جزو تنقلات کریسمسی است؛ برای کسانی که عاشق طعم خاص و بی‌نظیر نارگیل هستند. این دونات حتی نیاز به سرخ کردن و پختن هم ندارد، کافی است مواد را بعد از فرم دادن در یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد و بعد آن را قالب بزنید و سرو کنید.

مرحله اول: ژلاتین، شکر و آب را روی حرارت بگذارید

برای درست کردن شیرینی حلقه نارگیلی کریسمس، یک ظرف مناسب را روی حرارت قرار دهید. آب و پودر ژلاتین را در آن بریزید و صبر کنید تا گرم شوند. سپس شکر و شکلات را اضافه کنید. ۱۵ دقیقه مواد را روی حرارت ملایم قرار دهید تا غلیظ شود و خودش را بگیرد.

طرز تهیه شیرینی حلقه‌ای نارگیلی برای کریسمس

مرحله دوم: کف سینی پودر نارگیل و بعد مایه شیرینی بریزید

کف سینی فر یا هر سینی دیگر، که حداقل ۲ تا ۳ سانتی‌متر عمق داشته باشد را با کمی روغن چرب کنید. کف سینی را با پودر نارگیل بپوشانید. سپس مواد داخل ظرف را که حرارت داده بودید، وقتی از دما افتاد، داخل سینی بریزید.

می‌توانید قبل از ریختن مواد داخل سینی اگر غلطت مواد یکدست نیست، مواد را به مدت ۱ دقیقه در همزن بریزید و بعد به داخل سینی انتقال دهید. سینی را یک ساعت در یخچال قرار دهید.

مرحله سوم: دونات نارگیلی را کاتر بزنید و سرو کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه شیرینی حلقه نارگیلی کریسمس، روی مواد داخل سینی را پودر نارگیل بپاشید. سینی را به یخچال برگردانید و تا وقتی که مواد دونات خودش را نگرفته است، آن را از یخچال بیرون نیاورید. وقتی شیرینی کاملا خودش را گرفت، کاتر بزنید و داخل پودر نارگیل بغلتانید. دونات نارگیلی کریسمس شما آماده است. می‌توانید آن را سرو کنید.

روش درست کردن شیرینی حلقه‌ای کریسمس سیب و دارچین

  • مدت زمان آماده سازی: ۴۰ دقیقه
  • مدت زمان پخت شیرینی حلقه‌ای سیب و دارچین: ۲۰ دقیقه

مواد لازم:

سیب بزرگ: ۴ عدد
آرد: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
شیر: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
تخم مرغ: ۱ عدد بزرگ
نمک: نوک قاشق چای‌خوری
بیکینگ پودر: ۱/۴ قاشق چای‌خوری
شکر: ۲ قاشق غذاخوری
پودر دارچین: به مقدار لازم

مراحل تهیه :

یک روش ساده و راحت برای درست کردن شیرینی حلقه‌ای کریسمس استفاده از سیب به عنوان حلقه‌های شیرینی کریسمسی است. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول؛ برش دادن سیب به شکل حلقه‌ای

برای تهیه شیرینی کریسمسی حلقه‌ای با سیب و دارچین باید ابتدا سیب‌ها را خوب بشویید. سپس سیب‌ها را از عرض برش بزنید. برای این که سیب‌ها به شکل حلقه‌ای شوند، باید از یک قالب بزرگ و کوچک دایره‌ای استفاده کنید.

برای این کار می‌توانید از قالب فلزی بیسکویت استفاده کنید. توجه داشته باشید ضخامت سیب‌های شما نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد.

روش درست کردن شیرینی حلقه‌ای کریسمس سیب و دارچین

مرحله دوم؛ آماده کردن خمیر شیرینی حلقه‌ای سیب

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی حلقه‌ای کریسمس با سیب و دارچین باید آرد، بیکینگ پودر، شکر، نمک و دارچین را با هم ترکیب کنید. داخل یک ظرف دیگر هم شیر و تخم مرغ را مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در ظرف سوم نیز مقداری شکر را با دارچین ترکیب کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم؛ آماده کردن شیرینی حلقه‌ای کریسمس سیب

در این مرحله از آماده کردن شیرینی کریسمسی باید مواد خشک را با ترکیب تخم مرغ و شیر مخلوط کنید. سپس حلقه‌های سیب را داخل این خمیر بزنید. یک ماهیتابه را از روغن پر کنید و با دمای متوسط روی شعله گاز قرار دهید تا داغ شود.

سپس حلقه‌های سیب آغشته به خمیر را داخل روغن بیندازید. زمانی که شیرینی‌ها طلایی شدند، آن‌ها را از روغن خارج کنید و روی دستمال قرار دهید تا روغن اضافی از شیرینی خارج شود.

مرحله چهارم: آغشته کردن شیرینی‌ها به ترکیب شکر و دارچین

حالا هر شیرینی را به آرامی در ترکیب دارچین و شکر که از قبل آماده کرده بودید، غوطه‌ور کنید تا تمام قسمت‌های شیرینی با شکر و دارچین پوشیده شود. سپس شیرینی‌های حلقه‌ای را داخل ظرف دیگر بچینید. شیرینی‌های کریسمس خوشمزه شما آماده هستند. برای تزیین این شیرینی‌ها می‌توانید روبان‌های نازک دور هر شیرینی بپیچید و پاپیون بزنید تا جلوه کریسمسی پیدا کند.

فوت و فن‌های طرز تهیه شیرینی حلقه‌ای کریسمس

اگر به مواد داخل شیرینی حلقه‌ای کریسمس، پودر دارچین یا پودر زنجبیل اضافه کنید، شیرینی کریسمس حلقه‌ای دارچینی یا زنجبیلی خواهید داشت. نسبت زنجبیل یا دارچین برای موادی که در طرز تهیه شیرینی حلقه‌ای کریسمس آورده شد، حدود ۱ قاشق چای‌خوری سرصاف است.

در هنگام درست کردن خمیر شیرینی حلقه‌ای، حواستان باشد که هنگام هم زدن روغن و تخم‌ مرغ زیاده‌روی نکنید چون این کار باعث سفت شدن شیرینی خواهد شد.

حتماً بخوانید:
دونات را با این ترفند های آشپزی درست کنید

دونات را با این ترفند های آشپزی درست کنید

دونات یا پیراشکی با دلگرم همراه باشید تا با طرز تهیه ی دونات آشنا شوید. * * * * * * * * * * مواد لازم برای تهیه ی دونات(پیراشکی) آرد 4 و 1/4 لیوان…

خمیر شیرینی حلقه‌ای کریسمس را زیاد ورز ندهید. این کار باعث می‌شود شیرینی حلقه‌ای موقع سرخ شدن، زیاد پف نکند و خمیر داخل شیرینی خام می‌ماند.

طرز تهیه دونات کریسمس بدون فر، به شیرینی حلقه‌ای اتریشی کریسمس شبیه است و مواد اولیه هر دو هم شباهت زیادی دارند. گاهی حتی با هم اشتباه گرفته می‌شوند. اما بد نیست بدانید شیرینی اتریشی در فر و با دمای ۱۷۵ درجه آماده می‌شود و برای پخت آن هم حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز خواهد بود.

فوت و فن‌های طرز تهیه شیرینی حلقه‌ای کریسمس

می‌توانید شیرینی‌های حلقه‌ای را حداکثر تا ۲ روز در یک ظرف درب بسته نگهداری کنید. یادتان نرود که شیرینی‌ها باید حتما خشک شده باشند تا به هم نچسبند. شیرینی حلقه‌ای کریسمس را در یخچال برای مدت طولانی‌تری می‌توانید نگه دارید. برای این که شیرینی‌ها به هم نچسبند، می‌توانید کف و بین هر لایه شیرینی را یک کاغذ روغنی یا سلفون قرار دهید و لایه بعدی را روی آن بچینید.

برای تهیه دونات شکری کریسمس باید بعد از آماده شدن دونات‌ها آن‌ها را در شکر بغلتانید تا شیرینی حلقه‌ای‌ها کاملاً به شکر آغشته شوند.

برای سرخ کردن دونات حلقه‌ای کریسمس نباید دونات ها را برای مدت طولانی سرخ کنید. تقریباً ۱ دقیقه زمان برای سرخ کردن هر سمت دونات کافی است. اگر روغن شما داغ نباشد، باید مدت زمان بیشتری برای سرخ کردن شیرینی حلقه‌ای مخصوص کریسمس صرف کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits