دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
شکایت از پلیس چگونه است؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
شکایت از پلیس موضوعی است که بسیاری از شهروندان نسبت به آن آگاهی ندارند. شهروندان در سراسر کشور می‌توانند در صورت تخطی مأمور از وظایف قانونی خود از پلیس شکایت کنند. سامانه ۱۹۷ سامانه انتقاد، شکایت و پیشنهاد از پلیس است.

شکایت از پلیس؛ چگونه از پلیس متخلف شکایت کنیم؟

هر شهروندی می‌تواند در صورتی که حقی از او توسط پلیس ضایع شده باشد شکایت کند. این شکایت در اسرع وقت رسیدگی و در صورت اثبات با آن برخورد می‌شود.
پلیس حافظ صلح و امنیت در کشور بوده و خدمات آن ارزش و اعتبار است، اما گاهی یک مأمور پلیس از وظایف خود تخطی می‌کند. در این صورت شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده چنین تخلفاتی از پلیس مربوطه شکایت کنند. سامانه ۱۹۷ آماده دریافت پیشنهادها، انتقادات و شکایت شهروندان از رفتار پلیس است.

شکایت از پلیس در یک نگاه

هدف پلیس خدمت به شهروندان در جهت صلح و آسایش است. به همین منظور اگر مأموران نیرو انتظامی، کلانتری، راهنمایی و رانندگی و … از وظایف خود تخطی کنند به شدت به آنها برخورد می‌شود. شهروندان به هنگام مشاهده تخلف از سوی پلیس می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۷ شکایت خود را مطرح کنند، تا در اسرع وقت به صورت ضرب العجل به آن رسیدگی شود. در صورت اثبات تخلف با مأمور متخلف برخورد خواهد شد. توجه داشته باشید که شکایت شهروندان از پلیس ثبت و دسته بندی می‌شود.

شکایت از پلیس

گرچه پلیس نقش موثری در صلح و آرامش و تثبیت امنیت جامعه دارد و به همین دلیل شایسته احترام است؛ ولی گاهی رفتار پلیس به هنگام برخورد با شهروندان خارج از وظایف قانونی و عرفی است. به همین منظور این حق برای شهروندان وجود دارد تا در صورت مشاهده رفتار ناشایست پلیس از آن آنها شکایت کنند.

سامانه مربوط به شکایت از پلیس کدام است؟

افرادی که از پلیس شکایت دارند می‌توانند، از طریق سامانه ۱۹۷ شکایت خود را از مأموران نیروی انتظامی ثبت کنند. سامانه ۱۹۷ با هدف نظارت بیشتر بر عملکرد کارکنان و همچنین مأموران نیروی انتظامی اعم از پلیس ۱۱۰، فتا، پلیس راهنمایی و رانندگی و … در سطح کشور به صورت جامع فعالیت می‌کند. در سامانه ۱۹۷ تمامی شکایت مربوط به پلیس در اسرع وقت و به صورت فوری مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که ۴۲ تیم بازرسی عملکرد کارکنان پلیس را بر طبق گزارشات مربوط مردمی مورد نظارت قرار می‌دهند تا مأموران پلیس به نحوه احسن وظایف خود را انجام دهند.

مراحل قانونی نحوه شکایت از پلیس

اگر از شما حقی توسط پلیس ضایع شده است می‌توانید به دادسرای نظامی مراجعه کنید و با تقدیم شکوائیه که در اوراق مخصوصی تنظیم می‌شود شکایت خود را از مأمور نیروی انتظامی ارائه دهید. توجه داشته باشید که شما می‌بایست شکایت خود را در دادسرای نظامی که جرم به وقوع پیوسته است به ثبت برسانید. پس از ثبت شکایت، دادگاه صلاحیت‌دار شکایت را بررسی و رأی خود را صادر می‌کند.

نحوه ثبت شکواییه از پلیس

ابتدا شکوائیه از پلیس را در اوراق مخصوص قضایی تنظیم کنید.
اطلاعات خود(شاکی) و متشکی عنه(متهم) را وارد کنید.
علت و موضوع شکایت خود را مطرح کنید.
دلایل خود را به همراه مستندات ارائه دهید.
اگر دادسرای نظامی صلاحیت رسیدگی به شکایت شما را داشته باشید، پرونده شما را به بازرسی ناجا انتقال می‌دهد و در صورت بروز تخلف با تعیین شعبه پرونده شما ثبت می‌شود.
پس از برسی مدارک و مستندات قاضی پرونده اقدام به صدور رأی می‌کند؛ که شما می‌توانید در صورت عدم احقاق حق به رأی صادره اعتراض کنید و مدارک خود را ارائه دهید.
پس از اعتراض شما دوباره پرونده شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت رأی نهایی و قطعی صادر می‌شود.

شکایت از پلیس فتا

برای ثبت شکایت از پلیس فتا نیز می‌توانید از طریق سامانه ۱۹۷ اقدام کنید.
گاهی موارد مأمور نیروی راهنمایی و رانندگی به ناحق شما را جریمه و برای شما قبض جریمه صادر می‌کند در این صورت شما می‌توانید با مراجعه به سامانه ۱۹۷ شکایت خود را از پلیس ثبت کنید و با در دست داشتن مستندات و مدارک لازم و ضروری به دادسرای نظامی محلی که جریمه‌شده‌اید مراجعه و نسبت به شکایت خود اقدام کنید.

موارد شکایت از پلیس

موارد شکایت از پلیس

شهروندان می‌توانند با مشاهده موارد زیر از مأموران نیروی انتظامی، فتا، راهنمایی و رانندگی و … شکایت کنند.

ندادن پاسخ به موقع به ارباب‌رجوع به هنگام مراجعه به کلانتری
دلایلی شخصی همچون صرف صبحانه، ناهار، شام، بازی با گوشی و …
اخذ بدون دلیل مدارک توسط مأمور نیروی انتظامی پیگرد قانونی دارد و شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده از مأمور خاطی شکایت کنند.
پلیس رازدار و محرم اسرار شهروندان به شمار می‌رود، بنابراین نباید اطلاعات مربوط به موضوع پرونده را افشا کند در صورت افشا فرد می‌تواند از پلیس شکایت کند
تغییر موضوع شکایت از طرف مأمور نیروی انتظامی
تحویل ندادن مدارک شخصی شهروندان
گم و یا مفقود کردن مدارک مراجعه‌کنندگان
استفاده از الفاظ رکیک و همچنین برخورد فیزیکی با شهروندان
کوتاهی در اجرای وظایف و همچنین کوتاهی در ابلاغ احکام قضایی مربوطه
انجام ندادن وظایف محوله به پلیس و موکول نمودن آن به روزهای آینده
دریافت رشوه

منبع : ستارهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits