alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۲ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
معنی شعر چهارشنبه سوری
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معنی شعر زردی من از تو ، سرخی تو از من در شب چهارشنبه سوری چیست ؟ آیا شعر کامل زردی من از تو ، سرخی تو از من را میدانید ؟

معنی شعر زردی من از تو ، سرخی تو از من

زردی من از تو، سرخی تو از من : از قدیم الایام بین ایرانیان رسم بوده که قبل از غروب آفتاب شب سه شنبه آخرسال را به اسم چهارشنبه سوری جشن میگیرند . در این مراسم هر خانواده بوته های خار و گزنی را که از قبل تهیه کرده اند روی زمین یا گذرگاه در سه یا پنج یا هفت دسته می کنند بعد از آتش زدن از روی آن می پرند و شعر زردی من از تو ، سرخی تو از من را میخوانند . شعر شب چهارشنبه سوری که از قدیم رسم بر خواندن این شعر میباشد خوش یمن بوده و تمامی ایرانیان این شعر را میخوانند .

شعر زردی من از تو ، سرخی تو از من را همراه با معنی را در ادامه میخوانید .

شعر کامل چهارشنبه سوری

زردی من از تو ، سرخی تو از من
بیماری های مرا بگیر و رنگ و روی شاداب خود را به من بده

غم برو شادی بیا ، محنت برو روزی بیا
غم برو شاددی بیا، غم و بلا برو رزق و روزی بیا

ای شب چهارشنبه ، ای کلیه جاردنده ، بده مراد بنده
ای چهارشنبه سوری ، ای هم قسم و هم صدا بده مراد مرا

یکی از آیین های چهارشنبه سوری پریدن از روی آتش است . از این روز بزرگان ما می گویند: خاکستر چهارشنبه سوری، نحس است . دلیل نحسی خاکستر چهارشنبه سوری این است که مردم هنگام پریدن از روی آن، زردی و بیماری خود را، از راه جادوی سرایتی، به آتش می دهند و در عوض سرخی و شادابی آتش را به خود منتقل می کنند.

بعد از اتمام چهارشنبه سوری و خواندن شعر زردی من از تو ، سرخی تو از من ؛ خاکستر را جمع کرده و آن را در محلی دور از خانه میبرد و در آب روان میریزد و در بازگشت به خانه، در خانه را می کوبد و به ساکنان خانه می گوید که از عروسی می آید و تندرستی و شادی برای خانواده آورده است .

سپس اهالی خانه دررا باز کرده و شادی روانه خانه میشود . ایرانیان باستان بر این باورند که با افروختن آتش سلامتی را به افراد خانواده و همچنین فضای خانه را از موجودات زیانکار می آلایند .

مجموعه ای کامل از شعر های چهارشنبه سوری برای کودکاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits