دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
با همین ترفندها ماشین‌ تان را بدون آب بشویید !
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در اینجا شما را با روش هایی ارزان، ساده و غیرمنتظره برای تمیز کردن و شست‌وشوی اتومبیل آشنا خواهیم کرد که خودرو برای مدت طولانی تر تمیز بماند.

نحوه شستن ماشین بدون نیاز به آب

با توجه به این که ما در کشور کم آب و نیمه خشک زندگی می کنیم، اهمیت صرفه جویی در منابع آبی بسیار مطرح می باشد. بنابراین برای مواردی از جمله شستن ماشین ، می توان از راهکار های بهتری استفاده کرد بطور مثال شستن ماشین بدون نیاز به آب. برای این کار شما با یک اسپری کارواش مناسب و چند حوله یا دستمال می توانید بدون نیاز به آب خودروی خود را بشویید.

به هنگام خرید این اسپری ها دقت کنید زیرا این اسپری ها دارای ویژگی های متعددی می باشند بطور مثال برخی از آنها دارای خاصیت ضد آفتاب و براق کننده می باشند و برخی دیگر فاقد این مزیت هستند. با دلگرم همراه باشید تا در ادامه این مقاله به آموزش شستشوی ماشین بدون آب می پردازیم.

مرحله اول : تشخیص میزان آلودگی خودرو

برای شستن خودروی خود با اسپری کارواش بدون نیاز به آب ابتدا باید دقت داشته باشید که کثیفی ماشین شما تا چه حدی می باشد؟
برای مثال: اگر ماشین شما گلی است، اسپری کارواش نمی‌ تواند موثر باشد و حتی ممکن است باعث ایجاد خط و خش روی ماشین شما نیز بشود . فقط در صورتی از محصولات بدون نیاز به آب استفاده کنید که میزان کمی کثیفی و گردوخاک روی ماشین باشد. اگر کثیفی ماشین شما زیاد باشد حتما قبل استفاده از اسپری کارواش،حتما ماشین خود را آبکشی نمایید تا گل و لای خشک برداشته شوند بعد از اسپری استفاده نمایید.

تمیز کردن خودرو

مرحله دوم : انتخاب یک اسپری کارواش یا مایع تمیز کننده خودرو

اسپری براق کننده: سعی کنید از اسپری کارواش دارای واکس برای براقیت بیشتر ماشین خود استفاده کنید. اگر دوست دارید بعد از شستشو ، خودروی شما جلا و براقیت ویژه ای داشته باشد، از این اسپری ها استفاده کنید. بسیاری از محصولات تمیزکننده ماشین بدون آب دارای واکس هستند ، که باعث ایجاد یک‌لایه محافظ بیشتر در هنگام شستشو می‌شوند. استفاده از این محصولات در وقت شما نیز صرفه جویی می کند زیرا دیگر نیازی نیست که بعد از سشتشوی ماشین، آن را واکس بزنید.

اسپری کارواش ضد آفتاب:

همانطور که می دانید اشعه‌ های UV خورشید می‌توانند باعث آسیب زدن به رنگ خودرو شوند ، که این کار را با محو و اکسید کردن رنگ انجام می‌دهد. اسپری کارواش با خاصیت ضد آفتاب وجود دارد که مانع از آسیب رساندن اشعه UV به رنگ ماشین شما می شود و به محافظت از رنگ خودرو کمک می‌کند. اگر ماشین شما در معرض تابش خورشید است و یا پارکینگ سرپوشیده ندارید حتما از این نوع اسپری کارواش برای شستن ماشین خود استفاده نمایید.

استفاده از اسپری های چند منظوره :

برای شستن ماشین بدون آب می توانید از اسپری های چند منظوره که برای تمیز کردن خانه و شستشویی داخل خودرو می باشند استفاده نمایید. اکثر این مواد شستشو با ساختار رنگ خودرو سازگار می باشند اما جهت اطمینان خاطر قبل از استفاده روی قسمت کوچکی از رنگ خودرو امتحان نمایید.

مرحله سوم : موارد مورد نیاز جهت شستن ماشین بدون آب

  • اسپری کارواش
  • دستمال مایکروفایبر
  • ظرف دارای نشانه اندازه
  • آب
نکته : دستمال‌های مایکروفایبر دارای بافت بسیار ریزی هستند که به‌ راحتی می‌ توانند کثیفی را جذب کنند. مطمئن شوید که دستمال مورد نظر تمیز باشد زیرا حوله و دستمال زبر با کیفیت پایین یا کثیف می‌ تواند باعث ایجاد خط و خش روی ماشین شما شود یا خطوطی از خود بجای بگذارد.

شستن ماشین بدون آب

مرحله چهارم: تمیز کردن ماشین بدون آب

رقیق کردن محلول شستشو: برای شستن خودرو خود با استفاده از اسپری کارواش ، شاید نیاز باشد تا مایع را با کمی آب در ظرف دارای نشانه اندازه مخلوط و رقیق کنید. برخی از این محصولات نیاز به رقیق‌ سازی با آب‌ دارند (diluting with water) و برخی نیز آماده مصرف (ready-to-use) هستند .
دستورالعمل روی محصول خریداری‌ شده را بخوانید و طبق آن عمل کنید. برای استفاده بهینه و صرفه جویی در اسپری کارواش بهتر است آن را پس از رقیق کردن درون یک اسپری (مانند: ظرف شیشه پاکن) بریزید.

مراحل شستشوی ماشین

تقسیم بندی ماشین برای شستن بدون آب : برای شستن ماشین با اسپری را باید مطابق شکل زیر به چند قسمت تقسیم کنید و سپس به ترتیب شروع به شستن نمایید. این کار باعث می شود تا مدیریت بهتری بر روی کار داشته باشید. و مطمئن شوید که همه قسمت های خودرو تمیز شده اند. تا جایی که قسمت موردنظر پوشانده شود، اسپری کارواش روی آن بزنید.
همانطور که قبلا گفتیم اگر کثیفی ( گل چسبیده و غیره ) روی بدن وجود دارد ، می‌توانید از مقداری کمی آب استفاده کنید تا به شل شدن آن کمک کنید و اسپری زیادی نیز مصرف نکنید.

حتماً بخوانید:
میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

شستن اتومبیل کاری مفرح و دوست داشتنی است. ماشین دشمنان بسیاری دارد، برخی از آنها قابل مشاهده و برخی دیگر نیستند. از فضله پرندگان و حشره های مرده…

حدالامکان از یک دستمال ماکروفایبر بزرگ استفاده کنید ، تا بتوانید برای تمیز کردن ۸ سطح مختلف ماشین از آن استفاده نمایید درزمانی که سطح‌ رویی و زیرین دستمال کثیف شد، تای آن را بازکرده و دوباره آن را تا بزنید تا بتوانید از قسمت‌ های تمیز آن استفاده کنید. درصورتی‌ که کل دستمال کثیف شد، بهتر است با دستمالی جدید بقیه سطوح ماشین را تمیز کنید.

دستمال کشیدن ماشین

نحوه دستمال کشیدن ماشین : چون در این روش از شستن ماشین از آب استفاده نمی شود بهتر است دستمال را در جهت عقب و جلو یا چرخشی روی ماشین نکشید، این کار باعث کثیف شدن یا جا گذاشتن خطوط روی ماشین می‌شود. دقت کنید: نباید همانند شستشو با آب و صابون ، بدنه ماشین را بسابید. مایع تمیزکننده ماشین باید خودش کثیفی‌ ها را شل کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید ، دستمال کشیدن و گرفتن مایع و برداشتن کثیفی‌ ها از روی ماشین است.

طبیعتا برای شستشوی لاستیک ها باید از مقدار بیشتری اسپری واکس استفاده نمایید. بهتر است پس از اتمام شستن ماشین بدون نیاز به آب یکبار دیگر تمامی سطوح ماشین را برای اطمینان خاطر با یک دستمال نو مجددا تمیز نمایید.

طریقه دستمال کشیدن سطوح ماشین : درست است که استفاده از این روش احتما خط افتادن بر روی سطوح خودرو وجود دارد اما فقط با انتخاب درست دستمال و همچنین با درست دستمال کشیدن این احتمال را به صفر می رسانید. از طرفی هم این روش دارای هزینه نسبتا برابر با مصرف آب می باشد اما بهتر است جهت صرفه جویی در مصرف آب در این شرایط بحرانی کشور از این روش استفاده نماییم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits