دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ مه ۲۰۲۴ میلادی
چند نکته مهم برای شستن دمپایی حوله ای
1
زمان مطالعه: 11 دقیقه
دمپایی های شما خیلی بیشتر از هر کفش دیگری که دارید با پاهای شما در ارتباط هستند. روش صحیح تمیز کردن دمپایی ها به موادی که از آن ساخته شده اند بستگی دارد. دمپایی های پارچه ای، جیر و چرم همگی به تکنیک های متفاوتی نیاز دارند.

روش شستن نگهداری و تمیز کردن پاپوش ابری

اکثر ما در خیلی از مواقع مراقبت از دمپایی های خود را نادیده می گیریم. دمپایی های شما خیلی بیشتر از هر کفش دیگری که دارید با پاهای شما در ارتباط هستند.

پوشیدن دمپایی در داخل خانه مزایاهایی را هم نیز به همراه دارد چرا که از پاهای شما در برابر آسیب و بیماری های قابل گسترش (فکر کنید پای ورزشکاران) محافظت و شما را گرم می کند.

روش صحیح تمیز کردن دمپایی ها به موادی که از آن ساخته شده اند بستگی دارد. دمپایی های پارچه ای، جیر و چرم همگی به تکنیک های متفاوتی نیاز دارند. آنچه که برای تمیز کردن یک دمپایی به آن نیاز داریم عبارت است از:

ماشین لباسشویی یا یک سینک بزرگ
برس جیر
جاروبرقی
پارچه نرم
قفسه خشک کن لباس
شوینده لباسشویی
پاک کننده جیر
نشاسته ذرت
صابون زین
نرم کننده چرم
جوش شیرین
مواد شوینده مخصوص پشم و نخ
دستمال مرطوب نوزاد

روش شستن نگهداری و تمیز کردن پاپوش ابری

نحوه شستشو و مراقبت از دمپایی های پارچه ای، جیر و چرمی

1. نحوه شستشو و مراقبت از دمپایی پنبه ای و پارچه های مصنوعی

دمپایی های پارچه ای نخی و هر دمپایی ساخته شده از پارچه های پلی استر (حتی آنهایی که با خز مصنوعی ساخته شده اند) می توانند با ماشین یا دست شسته شوند.

مواد شوینده : سبک
دمای آب: گرم
نوع چرخه: منظم
نوع چرخه خشک کردن: در ماشین آن ها راخشک نکنید. آن ها را در فضای باز قرار دهید تا خشک شوند.
نحوه شستشو: کفی ها و نیز کف خود دمپایی را تمییز کنید.
هر چند وقت یکبار دمپایی شسته شود: ماهانه (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات)
کف دمپایی را تمیز کنید: اگر دمپایی های خود را در بیرون هم نیز میپوشید، کف آن ها را با یک پارچه مرطوب یا دستمال مرطوب بچه پاک کنید تا هرگونه گل و لای بین آن شیار ها از بین برود.

لکه ها را پاک کنید: برای از بین بردن لکه های روی دمپایی‌ شما باید از مواد شوینده همراه با آنزیم‌هایی (مانند Tide یا Persil) استفاده کنید تا لکه‌ها را از بین ببرید. حداقل 15 دقیقه قبل از شستشو، مواد شوینده را با انگشتان خود یا یک برس نرم بر روی ناحیه لکه دار بمالید.

شستن دمپایی های پارچه ای در ماشین: اگر دمپایی‌های پارچه‌ای را در ماشین می‌شوید، آن‌ها را به لباس های هم رنگ و پارچه‌های مشابه اضافه کنید. در طی یک چرخه منظم، حتماً دمپایی ها را با مواد شوینده معمولی در آب گرم بشویید.

شستن دمپایی های پارچه ای با دست: دمپایی‌های پارچه‌ای را می‌توان در سینکی پر از آب گرم با حدود یک قاشق چای‌خوری مواد شوینده همراه با دخالت دست شست. دمپایی ها را به آب صابون اضافه کنید و اجازه دهید که حداقل 30 دقیقه در آن آب خیس بخورند.

نحوه شستشو و مراقبت از دمپایی های پارچه ای، جیر و چرمی

ساده ترین روش های تمیز کردن دمپایی و صندل حوله ای

دمپایی ها را به آرامی درون آبی با مواد شوینده فشار دهید و سپس آب صابون را تخلیه کنید. سینک را با آب تازه پر کرده و دمپایی ها را بشویید تا دیگر حباب های صابون بر روی آن ظاهر نشوند. برای گرفتن آب اضافی دمپایی، آن ها را در یک حوله ضخیم بپیچید تا آب آن به خوبی جذب شود.

خشک کردن دمپایی پارچه ای: چه در ماشین شسته شوند و چه با دست، همه دمپایی ها باید در هوای آزاد خشک شوند. اگر که نگران حفظ شکل دمپایی ها هستید، دمپایی ها را به آرامی با دستمال کاغذی پر کنید و سپس آن را در فضایی با تهویه مناسب قرار دهید تا خشک شوند. توجه داشته باشید که از روزنامه برای این کار استفاده نکنید چرا که ممکن است لکه های جوهر بر روی دمپایی شما باقی بمانند.

هشدار: هرگز دمپایی را در خشک کن اتوماتیک قرار ندهید. گرمای زیاد می تواند باعث انحراف کف پای دمپایی و حل شدن چسب های استفاده شده در آن شود.

2. نحوه شستشو و مراقبت از دمپایی: دمپایی جیر

دمپایی‌های جیر، مانند دمپایی‌های Deckers X Lab، از پوست‌های چرمی ساخته شده‌اند و برای حفظ روکش آن باید به صورت نقطه‌ای تمیز شوند. حواستان به روی دمپایی باشد، چرا که وقتی مرطوب می شوند، باکتری ها شروع به رشد می کنند و باعث ماندگاری بوی بد می شوند.

عامل تمیز کننده: نشاسته ذرت، جوش شیرین، شوینده
نحوه شستشو: کف، رویه و فضای داخلی را جداگانه تمیز کنید
هر چند وقت یکبار دمپایی شسته شود: ماهانه (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات)
خاک روی دمپایی را بگیرید: از یک برس جیر یا یک پارچه نرم برای پاک کردن خاک و کثیفی سطح جیر دمپایی استفاده کنید.
پاک کردن لکه های روی دمپایی جیر: برای لکه های چربی نشاسته ذرت را برای جذب چربی بر روی دمپایی بریزید. این کار تنها در صورتی موثرتر است که به محض ایجاد لکه انجام شود.

اجازه دهید نشاسته ذرت برای چند ساعت بر روی لکه ها بماند و سپس با برس آن را پاک کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا دیگر چربی ای باقی نماند. از یک پاک کننده جیر تجاری برای از بین بردن خاک و لکه ها با پیروی از دستورالعمل های محصول استفاده کنید.
فضای داخلی دمپایی جیر را تمیز کنید: اکثر دمپایی‌های جیر دارای فضای داخلی با آستر برشی هستند. برای تمیز کردن آستر، جوش شیرین زیادی را بر روی آن بپاشید.

اجازه دهید چندین ساعت باقی بماند. شما باید جوش شیرین را با جاروبرقی از دمپایی خود خارج کنید. اگر که آستر شما خیلی کثیف است، محلولی از 2 فنجان آب گرم و 1 قاشق چای خوری مواد شستشو پشمی و نخی یا مواد شوینده را با هم مخلوط کنید. یک پارچه نرم را در محلول آغشته کرده و آب آن را بگیرید.

به آرامی قسمت داخلی دمپایی ها را تا جایی که بیشتر خاک ها و لکه های قابل رویت از بین بروند بشویید. کار را با شستشوی پارچه در آب تمیز و پاک کردن قسمت داخلی دمپایی برای پاک کردن باقی مانده صابون به پایان برسانید. اجازه دهید دمپایی برای چند ساعت در هوای آزاد، خشک شود. همچنین شما می توانید از یک سشوار در درجه کم هم برای خشک کردن فضای داخلی استفاده کنید.

3. نحوه شستشو و مراقبت از دمپایی: دمپایی چرمی

نکته: دمپایی‌های چرمی را نباید با ماشین شستشو داد، اما می‌توان آن‌ها را با دست تمیز کرد. انواع مراقبت های لازم از دمپایی چرم باعث می شود تا دمپایی های شما برای سال های زیادی دوام بیاورند.

عامل تمیز کننده: صابون زین
نحوه شستشو: شستشو با نرم کننده چرم
هر چند وقت یکبار دمپایی شسته شود: ماهانه (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات)
خاک روی دمپایی را بگیرید: شما باید دمپایی های چرمی خود را با یک پارچه مرطوب یا دستمال مرطوب کودک پاک کنید (آنها را کمی فشار دهید تا رطوبت اضافی آن ها ار دستمال خارج شود).

مراقبت و تعمیر کردن دمپایی حوله ای

با صابون زین دمپایی چرم را تمیز کنید: محلول آب گرم را به همراه صابون کاستیل یا زین با رعایت دستورالعمل‌های محصول مخلوط کنید. یک پارچه نرم را در محلول آغشته کنید و بچرخانید تا کمی نمناک شود.
در هنگام تمیز کردن دمپایی چرم به صورت قسمت قسمت، به آرامی قسمت بیرونی و چرم داخلی دمپایی ها را پاک کنید. اگر قسمت های داخلی با آستر پر شده اند، پس از تمیز کردن و حالت دادن به چرم بیرونی، آنها را به طور جداگانه، همانطور که در بالا توضیح داده شده است، تمیز کنید.

واکس خشک: وقتی که دمپایی چرم شما تمیز شد، حدود پنج دقیقه صبر کنید و سپس با یک پارچه تمیز و نرم آن را واکس بزنید.
از نرم کننده چرم استفاده کنید: برای نرم و لطیف نگه داشتن چرم، از یک نرم کننده چرم تجاری طبق دستورالعمل های محصول استفاده کنید. با واکس زدن چرم کار خود را تمام کنید.

اجازه دهید دمپایی چرم شما خشک شود: اجازه دهید دمپایی ها برای چند ساعت قبل از پوشیدن در هوای آزاد خشک شوند. این به جلوگیری از کشش چرم کمک می کند.

مراقبت و تعمیر کردن دمپایی

اکثر مردم به راحتی دمپایی های کهنه و یا آسیب دیده خود را دور می اندازند و به جای آن ها دمپایی های جدیدی می خرند. اما خب گاهی اوقات هم نیز امکان دارد که شما عاشق اون دمپایی ها باشید در این صورت است که شما به فکر تعمیر آن می افتید.

شما می توانید درزهای باز شده دمپایی خود را دوباره بدوزید. برای دمپایی‌های پارچه‌ای یا نمدی که ساییده شده اند می‌توانید تکه‌ای از نمد را برش دهید تا با طرح کلی دمپایی مطابقت داشته باشد، سپس آن را بر روی پایین دمپایی بدوزید تا یک کفی جدید برای دمپایی خود درست کنید.

در صورتی که کفی داخلی نرمی خود را از دست داد، می توانید یک تکه نمد را نیز برش داده و داخل دمپایی قرار دهید. همچنین شما می توانید از برچسب های تجاری موجود در بازار برای پوشاندن عیب دمپایی خود استفاده کنید. اگر رویه دمپایی شما چرمی است، استفاده منظم از نرم کننده یا صیقل دادن چرم به انعطاف پذیری آن و جلوگیری از ترک خوردن آن کمک می کند.

نحوه نگهداری از دمپایی

هم برای هوای گرم و هم برای هوای سرد زمستان دمپایی های مختلفی وجود دارد. این به این معنی است که ممکن است لازم باشد شما دمپایی ها را برای مدت زیادی از سال در کمد نگه دارید تا زمان پوشیدن دوباره آن سر رسد. قبل از اینکه آنها را برای هر فصل کنار بگذارید، دمپایی خود را تمیز و سپس به خوبی خشک کنید.

سپس، در دمپایی خود کاغذ قرار دهید تا شکل خود را حفظ کند. دمپایی های خود را در جعبه اصلی کفش یا در ظروف پلاستیکی نگهداری کنید. آنها را در کنار هم قرار دهید نه روی هم، زیرا این کار به حفظ شکل آنها کمک می کند. هرگز دمپایی های چرمی را در کیسه های پلاستیکی مهر و موم شده نگهداری نکنید، زیرا در ماه هایی که در انبار هستند نیاز به هوا دارند.

هر چند وقت یکبار دمپایی های خود را بشوییم؟

به طور کلی، شما باید دمپایی های خود را یک بار در ماه تمیز کنید (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات). اینکه چند وقت یکبار دمپایی ها باید تمیز شوند به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

آیا در بیرون هم دمپایی ها را می پوشید؟
آیا همراه دمپایی جوراب هم می پوشید؟
آیا قارچ دارید و با بوی بد پای خود مقابله می کنید؟

نکته: هر نوع دمپایی باید به محض بو گرفتن یا کثیف شدن تمیز شوند.

چگونه دمپایی پشمی یا حوله ای خود را مدت طولانی تری تمیز نگه داریم؟

اگر دمپایی‌های پشمی خود را در فضای باز می‌پوشید، با پوشیدن جوراب‌هایی سبک و غیرقابل رویت، از فضای داخلی آن در برابر عرق و سایر آلودگی‌ها محافظت کنید.
قبل از تعویض دمپایی بعد از کار جورابی جدید بپوشید.
دمپایی های خود را به صورت منظم تمیز کنید.
دمپایی ها را در فضای باز قرار دهید تا فرصت تنفس داشته باشند.

سوالات متداول

1. آیا می توانم دمپایی های پارچه ای را با سایر لباس های شسته شده بشوییم؟
بله، اما بهتر است آنها را در یک کیسه لباسشویی قرار دهید تا از ساییده شدن آنها به لباس های دیگر جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که همیشه از تنظیم دمای متوسط ​​و چرخه شستشوی استاندارد استفاده کنید.

چگونه دمپایی پشمی یا حوله ای خود را مدت طولانی تری تمیز نگه داریم؟

2. دمپایی های من حتی بعد از شستن هم هنوز بو می دهند، باید چکار کنم؟

گاهی اوقات اگر دمپایی ها کاملاً خشک نشده باشند، باز هم کمی بو می دهند. آنها را در معرض نور خورشید در خارج از منزل قرار دهید تا هوای آزاد باعث کاهش بوی آن شود. به یاد داشته باشید که دمپایی شما نیاز به شستشوی متعدد در صورت بویی شدید دارد.

روش تمیز کردن بیشتر دمپایی های ساخته شده از پارچه پشمی مشابه روش جیر می باشد.

حتماً بخوانید:
۳ روش اصولی جهت تمیز کردن دمپایی ابری (دمپایی لا انگشتی)

۳ روش اصولی جهت تمیز کردن دمپایی ابری (دمپایی لا انگشتی)

برای این که بدانید چگونه از روش صحیح دمپایی های لاانگشتی خود را از باکتری ها و آلودگی ها پاک کنید، در این قسمت با ما همراه باشید.

4. چگونه دمپایی های چرم (پوست گوسفند) را تمیز کنیم؟

پوست گوسفند نوعی چرم به حساب می آید که در آن موهای پشمی حیوان برای گرما به پوست حیوان چسبیده می شود. دمپایی های پوست گوسفند به طور استثنایی پاهای شما را گرم می کنند. سطح بیرونی دمپایی‌های پوست گوسفند را می‌توان مانند هر نوع جیر تمیز کرد، در حالی که داخل پشم باید با یک پارچه مرطوب همراه با مواد شوینده تمیز شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits