alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۰ مه ۲۰۲۱ میلادی
شاهد طلاق چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شاهدین طلاق باید دارای برخی از خصوصیات باشند تا بتوانند به عنوان شاهد در مراسم طلاق حضور یابند . ویژگی های شاهدین طلاق در ادامه قید شده .

شاهد طلاق کیست ؟

«طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور دو شاهد طلاق (لااقل دو نفر مرد عادل) که طلاق را بشنوند واقع گردد.»

ویژگی های شخص شاهد طلاق

  1. مرد بودن ۲ شاهد: شاهدین طلاق حتما باید مرد باشند و ۱۸ سال تمام یا بیشتر باشند.
  2. عاقل باشد: با توجه به اینکه در ماده فوق الذکر آمده است که شاهد باید صیغه طلاق را بشنود، یعنی آگاه باشد که این مراسم برای طلاق است.
  3. اگر فردی دارای جنون ادواری (گاه به گاه) است در حالت افاقه (سلامت روانی) می تواند شاهد عقد باشد.
  4. اما مجنون دایمی نمی توان شاهد طلاق باشد. همچنین فرد سفیه (کسی از تصرف در اموال یا انجام معامله ممنوع است) می تواند شاد طلاق باشد زیرا وی تنها در خصوص امور مالی دارای محدودیت و ممنوعیت هایی است.
  5. عادل باشد: عادل کسی است از نظر شخصی که بر عدالت گواهی می دهد، اهل گناه نباشد. یعنی مرتکب گناه کبیره نشود و بر گناه صغیره اصرار نداشته باشد.
  6. ایمان
  7. شاهدین زن و شوهر را بشناسند: این شناسایی به معنی یک شناخت کامل از خصوصیات زوجین نمی باشد، صرفا نام آن ها را بداند و این زن و شوهر را از باقی افراد تشخیص دهد کفایت می کند. لذا شناخت دقیق الزامی نیست.

شهادت شهودی که شهادت ندارند

اشهادت شهودگر مشخص شود که شاهدین طلاق هریک از خصوصیات مذکور را دارا نیستند، طلاق باطل است. همچنین اگر زن یا شوهر متوجه این موضوع شوند پس از اینکه عدم وجود شرایط شهود را اثبات نمودند، می توانند از مقام صلاحیت دار تقاضای بطلان طلاق را نمایند.

نکته: اگر زوجین شاهدین طلاق خود را یک مرد و دو زن یا چهار زن قرار دهند، این عمل صحیح نمی باشد. زیرا قانون صریحا به این موضوع اشاره دارد که شهود باید مرد باشد و تبصره یا توضیحی در این باب ارائه نداده است.

علت وجود دو شاهد عادل

وجود شهود در روند طلاق علاوه بر اینکه یک تشریفات سختگیرانه جهت کند شدن پروسه طلاق، به علت عدم تصمیم عجولانه زوجین و راه برگشت به زندگی مشترک می باشد.

دیگر دلیلی الزام شهود در هنگام طلاق پیشگیری از هرگونه انکار پس از جاری شدن صیغه طلاق است.

مثلا زمانیکه که یکی از طرفین طلاق را به طور کلی انکار کند و یا ادعا کند طلاق در تاریخ دیگری صورت گرفته است. در واقع این موارد فلسفه وجود دو شاهد عادل محسوب می شود.

شاهد دفتر خانه ای شهادتش قبول است

اگر زن و شوهر هیچ شاهدی برای طلاق نداشته باشند می توانند در دفترخانه این موضوع را به دفتردار بیان کنند و دفتردار افرادی را به عنوان شاهد در اختیار آن ها قرار خواهد داد. زیرا همانطور که گفته شد شناخت دقیق شهود از زوجین الزامی نمی باشد و در حد دانستن اسم و مشاهده آن ها کفایت می کند.

ویژگی های شخص شاهد طلاق

اجرای صیغه در حضور دو شاهد طلاق

چنان که ظاهر ماده حاکی است حضور دو نفر شاهد شرط صحت طلاق می باشد.

خواه از آنان خواسته شده باشد که صیغه طلاق را استماع به نمایند و برای آن حاضر شده باشند یا آنکه در مجلسی که چندین نفر برای کار شخصی خود نشسته‌اند شوهر صیغه طلاق را بگویند و آنان بشنوند.

۲ نفر شاهد مزبور غیر از شوهر یا وکیل زوجین می باشد که صیغه طلاق را اجرا می نمایند.

برای صحت طلاق باید صیغه طلاق در حضور دو شاهد گفته شود و کافی نمی باشد که صیغه طلاق نزد یکی از دو شاهد در جلسه ای ایراد شود و نزد شاهد دیگر آن صیغه تکرار گردد.

ظاهر ماده هم که حضور دو نفر مرد عادل را لازم دانسته ،حضور آنان در یک جلسه است.

حتماً بخوانید:
آیا طلاق غیابی با آدرس اشتباه امکان پذیر است ؟

آیا طلاق غیابی با آدرس اشتباه امکان پذیر است ؟

اگر دادخواست طلاق از طرف زوجه (زن) صادر شده باشد و دلیل موجه طلاق را هم دارا باشد و زوج با وجود ابلاغ، در دادگاه حضور نیابد و لایحه نفرستد و برگه‌ی…

عادل بودن دو شاهد طلاق

عادل کسی است که دارای ملکه عدالت باشد.

عادل یکی از اصطلاحات حقوق اسلام است و آن عبارت از مسلمانی است که دارای حالت روحی باشد که گرد ارتکاب گناهان کبیره نگردد و اصرار بر ارتکاب گناهان صغیره نیز نداشته باشد، آن حالت را ملکه عدالت گویند.

حسن ظاهر در اشخاص کاشف از وجود ملکه عدالت در آنها است.

منظور از حسن ظاهر در شخص آن است که هرگاه از کسانی که او را میشناسند از وضعیت او سوال شود آنها او را مرد درستکار و نیکی به دانند و اظهار دارند که از او عمل زشتی ندیده اند.

بدین جهت است که عده ای از فقهای امامیه بر آن است که عدالت حسن ظاهر است و اکثر فقها بر آن است که عدالت ملکه نفسانی است و بعضی مانند صاحب نهایه وراوندی بر آن است که اسلام شهود کافی برای صحت طلاق می باشد.

چنانکه عبارت ماده بالا (دو نفر مرد عادل که طلاق را بشنوند) حاکی می باشد برای صحت طلاق لازم نیست که دو مرد عادل شرایط لازم برای گواهی را که از اقسام ادله اثبات دعوی به شمار آمده دارا باشند.

بلکه ممکن است آن دو نفر از خویشاوندان نزدیک زوجین مانند ابوین شوهر یا زن باشند و یا کور و یا آن که محکوم به مجازات جنایی باشند و یا آنکه دعوی مدنی و جزایی بین آنان با شوهر و یا زن مطرح باشد(ماده ۴۱۲ و ۴۱۳ آیین دادرسی مدنی و ماده ۱۳۱۳ قانون مدنی)، زیرا اینان شاهد در طلاق هستند و شاهد در دعوی نمی باشند.

از نظر تهیه دلیل، گواهی آنان خواسته نشده است. اما آنچه در ماده ۸ نظامنامه دفتر ثبت ازدواج و طلاق مورخ ۱۴/ ۲/۱۳۱۷ نوشته شده( اشخاص کوریا گنگ یا کر یا محجور یا غیر بالغ یا غیر رشید نمی‌توانند معرف یا شاهد باشند) از نظر تشریفات ثبت طلاق در دفتر رسمی طلاق است.

۲ شاهد باید زن و شوهر را بشناسند

با توجه به نحوه بیان ماده بالا که شنیدن طلاق را به وسیله دو نفر مرد عادل لازم دانسته ،معلوم می گردد که شوهر طلاق دهنده و زنی که طلاق داده می‌شود تا اندازه ای که رفع جهل نماید باید نزد دو شاهد معلوم باشند و لزومی ندارد آنان را کامل بشناسند.

بنابراین کافی است که دو نفر شاهد از حیث نام یا مشاهده ،زوجین را از دیگران تمیز دهند.

باری به ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی چنانچه دو نفر شاهدی که صیغه طلاق را می‌شنوند مرد نباشند و یا آنکه عادل نباشند و یا صیغه طلاق را نشنود چنانکه کر باشند و یا حواس آنان متوجه امر دیگری باشد، طلاق محقق نمی گردد.

لذا هر یک از زن و مرد می‌توانند با اثبات یکی از امور بالا در مرجع صلاحیت‌دار درخواست اعلام بطلان طلاق را بنمایند.

بنا بر آنچه گذشت چنانچه در نظر شوهر و یا وکیل او که زن را طلاق میدهد گواهان عادل باشند ولی در حقیقت فاسق بوده اند کسی که از فسق آنان آگاه می باشد نمی‌تواند آن طلاق را صحیح بدانند و بر آن ترتیب اثر دهد.

همچنین هرگاه وکیل در طلاق گواهان را عادل بدانند و شوهر آنان را فاسق شمارد، طلاق واقع نشده محسوب و نکاح سابق در نظر باقی است.

ویژگی های شخص شاهد طلاق

نتیجه :

طلاق دارای تشریفاتی است که از طرف زوجین باید رعایت شود. پس از صدور حکم طلاق از طرف دادگاه زن و شوهر باید به همراه دو شاهد به دفترخانه مراجعه نمایند تا صیغه طلاق نزد ۲ شاهد خوانده شود.

شهود طلاق باید خصوصیاتی داشته باشند.

این خصوصیات عبارتند از: ۲ شاهد مرد باشند، عادل باشند (گناه کبیره انجام ندهند و به گناه صغیره اصرار نداشته باشد)، عاقل باشد، ایمان، سن شهود ۱۸ سال تمام باشد، زن و شوهر را بشناسد (الزامی نیست که به طور کامل زوجین را بشناسد، در حد اسم آن ها و تمیز زن و شوهر از سایر زوجین کفایت می کند.)، شنوایی داشته باشد، زیرا در قانون تصریح شده که شهود باید صیغه طلاقی که جاری می شود را بشنوند.

لذا هریک از این موارد در شاهد وجود نداشته باشد صیغه طلاق باطل است.

عده طلاق چیست و مدت عده چقدر است؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits