دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
بررسی تفاوت‌‍‌ سی تی اسکن با ام آر آی
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آزمایش‌های مغز و اعصاب به دو گروه تقسیم می‌شوند: آزمایش‌هایی که ساختار مغز را بررسی می‌کنند و آزمایش‌هایی که عملکرد مغز را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. اولین گروه شامل سی تی اسکن (CT Scan) و ام آر آی (MRI) هستند .

تفاوت سی تی اسکن با ام آر آی

ام آرآی چیست؟

ام آر آی دستگاهی است مانند سی تی اسکن که از آن برای تصویر برداری از اعضای داخلی بدن استفاده می شود. در دستگاه ام آر آی از موج های رادیویی و میدان مغناطیسی استفاده می گردد. این دستگاه بیشتر جزئیات بافت های نرم را نشان می دهد. از این نوع دستگاه در بیماری هایی مانند آسیب های مغز و نخاعی، مشکلات قلبی، انواع تومورها، آسیب های رحمی در زنان، بیماری های کبدی، آسیب های زانو و مفاصل، سرطان سینه استفاده می شود.

تفاوت سی تی اسکن با ام آر آی

سی تی اسکن چیست؟

دستگاه سی تی اسکن دستگاهی است که می توان توسط آن تصویر برداری پزشکی را انجام داد. در این دستگاه سیستم های دیجیتالی و کامپیوتری وجود دارد که به همراه اشعه ایکس تصاویری را با جزئیات از تمام بدن انسان می گیرد. با انجام سی تی اسکن می توان تصاویر دقیق و با جزئیاتی را از بافت های سخت بدن مانند استخوان ها تهیه نمود.
مواردی که در آن ها از سی تی اسکن استفاده می نمایند عبارتند از در صورت وجود دردهایی با منبع نا معلوم، سکته های مغزی، شکستگی استخوان ها، برخورد ضربه هایی به سر، تشخیص دردهای شکمی، وجود انواع تومورها، سرطان، انواع خونریزی های داخلی.

ام آر آی یا سی تی اسکن

به طور کلی هر دو این موارد برای تصویر برداری از اعضای داخل بدن انسان استفاده می گردد اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند که کاربردشان از هم متمایز می شود.
همانطور که در بالا اشاره شد پرتو ها و منابع مورد استفاده در این دو دستگاه متفاوت می باشند. دستگاه سی تی اسکن با استفاده از اشعه ایکس کار می کند اما ام آر آی با موج های رادیویی تصویر برداری را انجام می دهد. سی تی اسکن حدود پنج دقیقه طول می کشد و این در حالی است که ام آر آی تقریبا 15 دقیقه انجام می گردد. سی تی اسکن یک ساختار کلی و اسکلتی از بدن را نشان می دهد اما دستگاه ام آر آی اطلاعات جزئی تری را از بدن نشان می دهد و تمام بافت های نرم بدن را به طور جداگانه شناسایی می کند.

تفاوت سی تی اسکن مغز با ام آر آی مغز

سی تی اسکن زودتر انجام می گردد و همین باعث شده تا در مواقع اورژانسی از آن استفاده نمایند. همچنین هزینه ام آر آی بیشتر از سی تی اسکن می باشد. این ویژگی ها باعث می شود تا از سی تی اسکن بیشتر از ام آر آی استفاده گردد. جالب است بدانید که دستگاه ام آر آی صدای بیشتری را نیز دارد.
همانطور که می دانید اشعه ایکس می تواند اثرات مخربی را بر روی بدن داشته باشد بنابراین می توان به طور کلی گفت خطر استفاده از دستگاه ام آر آی کمتر از سی تی اسکن می باشد.
این موضوع که کدام یک از این دستگاه بهتر عمل می کند و بهتر است از کدام یک استفاده کرد باید گفت این مورد را باید پزشک تشخیص دهد. نوع بیماری و عارضه ای که در بدن فرد وجود دارد مشخص می نماید که از کدام دستگاه استفاده گردد.

حتماً بخوانید:
عوارض اسکن استخوان برای اطرافیان

عوارض اسکن استخوان برای اطرافیان

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان در انجام اسکن هسته ای یا رادیوایزوتوپ از مواد رادیواکتیو متفاوتی استفاده میشود.در تشخیص بیماری های مختلف نوع ماده…

ام آر آی و سی تی اسکن در واقع تصویر برداری پزشکی می باشد که یکی از موارد مهمی است که در علم پزشکی از آن برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می گردد.حتما می دانید که کیفیت و دقت تصاویر پزشکی می تواند تاثیر بسیار زیادی را بر روی تشخیص پزشک داشته باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits