alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
در قسمت های مختلف یک ساختمان از چه سیم و کابلی باید استفاده کرد؟!
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
استفاده از سیم و کابل مناسب و استاندارد پایه و اساس ساختمان بوده به این منظور در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی لایت هوم جمع آوری شده شما را با سیم و کابل مورد نیاز ساختمان بیشتر آشنا می کنیم.

به این نکته قابل توجه فکر کرده اید، زمانی که یک ساختمان ساخته می شود یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش آن برق کشی می باشد. برای همین استفاده از سیم و کابل مناسب و استاندارد پایه و اساس ساختمان بوده به این منظور در این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی لایت هوم جمع آوری شده شما را با سیم و کابل مورد نیاز ساختمان بیشتر آشنا می کنیم.

سیم و کابل های ساختمانی یکی از لوازم و تجهیزات ضروری در صنعت ساخت و ساز ساختمانی می‌ باشد. همان طور که می ‌دانید از سیم و کابل برای انتقال جریان برق به نواحی مختلف ساختمان استفاده می شود، از این رو شناخت سیم و کابل ‌های ساختمانی می ‌تواند برای رفع کردن نیاز ما بسیار مفید باشند.

در قسمت های مختلف یک ساختمان از چه سیم و کابلی باید استفاده کرد؟!

حال باهم به انواع سیم و کابل و محل مورد استفاده آن در ساختمان می پردازیم. جالب است بدانید که در هر قسمت از ساختمان نوع مختلفی سیم و با شماره های متفاوت استفاده می شود:

 • برای روشنایی ها، شامل لامپ ها ، لوسترها ، هالوژن ها و … از سیم شماره 1.5 استفاده می شود. بهتر است رنگ سیم های ارتباطی و برگشتی با هم تفاوت داشته باشد تا موقع نصب کلید ها، سیم ها را راحت تر تشخیص دهید. مثلاً سیم های ارتباطی را قرمز و آبی و برگشتی ها را قهوه ای و آبی رد می کنند.
 • برای تمام پریز های برق، چه در آشپزخانه باشد، چه در اتاق خواب ها و حال، از سیم شماره 2.5 استفاده می شود.
 • برای سیم تلفن، بهتر است از سیم چهار رشته یا همان دو زوج استفاده کنید. سیم تلفن را از نوع فویل دار انتخاب می کنند تا احتمال نویز گرفتگی خطوط تلفن کمتر شود.
 • برای سیم آیفون از سیم 8 رشته (4 زوج) به شماره 6 استفاده می شود.
 • سیم آنتن باید کابل کواسیال 75 اهم باشد.
 • برای کابل اصلی که برق را از کنتور به جعبه فیوز می برد، باید از کابل سه رشته شماره 6 استفاده شود.
 • برای اعلان حریق ها در تمام قسمت ها سیم شماره 1.5 استفاده می شود.
 • سیمی که برای کولر آبی به پشت بام می رود باید از نوع کابل چهار رشته مفتولی باشد. و اگر در ساختمان چاه ارت اجرا شده است باید از کابل پنج رشته مفتولی استفاده کنید. چون یک رشته سیم اضافی برای ارت نیاز است که به بدنه کولر آبی وصل می شود. سیم مورد استفاده از کلید کولر آبی تا جعبه فیوز بهتر است شماره 2.5 باشد.
 • برای کولر گازی هم بهتر است از سیم شماره 4 استفاده کنید، چون کولر های گازی جریان زیادی را انتقال می دهد.

در قسمت های مختلف یک ساختمان از چه سیم و کابلی باید استفاده کرد؟!

آیا سیم و کابل هر ساختمان متفاوت هستند؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم بله نسبت به تراکم واحد، تعداد طبقات و متراژ حتما متفاوت می باشند، ساختمان های کوچک از برق تک فاز و خانه های بزرگ تر از برق سه فاز استفاده می کنند. بنابراین مقدار و نوع سیم و کابل مصرفی متغیر است. تجهیزات مصرف کننده عمده برق ساختمان در آشپزخانه، دیوارهای راهرو ها و موتورخانه ها قرار دارند . به هنگام کابل کشی می بایستی توجه داشت که فاصله کابل ها از یک دیگر باید حداقل دوبرابر قطر کابل باشد تا هیچ نوع خطر و مشکلی برای ساختمان پیش نیاید. قیمت سیم و کابل بر اساس عوامل مختلفی از جمله جنس عایق، نوع هادی و کاربرد های مختلف تعیین می شود.

اصلی ترین سیم و کابل مصرفی ساختمان کدام اند؟

 • سیم و کابل برق مفتولی
 • سیم و کابل برق افشان
 • سیم و کابل ارت دار (Earth)

این نوع سیم و کابل را می توان به عنوان کابل های ورودی و اتصال در وسایل برقی ، لوازم منزل که دو شاخه آنها به طور ثابت به کابل نصب است به کار برد. سیم و کابل مفتول ساختمانی که به آن سیم برق خشک هم می گویند یک رشته فلز از جنس مس است که می توان آن را برای مکان هایی که نیاز به خمش بالایی ندارند مانند تابلو های برق ساختمانی استفاده کرد.

در قسمت های مختلف یک ساختمان از چه سیم و کابلی باید استفاده کرد؟!

سیم و کابل های افشان بیش از هر چیز به انعطاف پذیری بسیار بالا معروف هستند. همین انعطاف پذیری سبب کاربرد فراوان این گروه از سیم و کابل در ساختمان سازی و برای سیستم های روشنایی منازل است.

سیم و کابل ارت دار از افراد هنگام کار با لوازم برقی حفاظت می کند. به طوری که با اتصال آن به بدنه لوازم برقی در صورتی که به هر دلیلی بدنه برق دار شود، اتصال کوتاه انجام شده و فیوز محافظ عمل میکند. این سیم به چاه ارت وصل می شود. در این مقاله شما عزیزان را با انواع و شماره های سیم و کابل های لازم برای ساختمان آشنا کردیم و به شما این اطمینان را می دهیم که به راحتی می توانید با مراجعه به سایت لایت هوم تمامی سیم و کابل مورد نیاز ساختمان خود را با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت تهیه فرمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits