مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
مراحل ساخت النگو طلا از ابتدا تا انتها!
5
یکی از پرطرفدار ترین مصنوعات طلا در حوزه خاورمیانه,هند و برخی از کشور های اروپایی النگوی طلا است.در اینجا مراحل ساخت آن را می توانید ببینید.

اولین و پایه ترین مرحله ساخت النگو طلا ذوب طلا است که بوسیله کوره القایی انجام میشود. و پس از ذوب طلا را بر اساس اندازه و وزن آن را در ظرفی به نام ریجه می ریزند. به این شکل اولین مرحله از مراحل ساخت النگو طلا به پایان میرسد.حال میرسیم به ساخت النگو طلا و فرم دادن به طلای ذوب شده. در کارگاه بوسیله چرخ نورد در این مقطع از کار تسمه طلا را در چند مرحله از چرخ نورد عبور می دهند تا به ضخامت مورد نظر برسد. در هنگامی که دستگاه در حال چرخش است باید طلا را گرم کرد تا بهتر فرم بگیرد. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که چرخ نورد دستگاه خطرناکی است و لازم است اپراتور آن فردی ماهر باشد.پس از اتمام تمام مرحله های فوق از مراحل ساخت النگو طلا،نوبت به مرحله سوم یعنی تایین سایز النگو میرسد. در این مرحله طلا به مستطیل هایی تسمه شکل تبدیل می‌شود که باید تسمه را به سایزهای مختلف 1 الی 4 تبدیل کرد و سپس برای شکل گیری بهتر مجدد به تسمه طلا حرارت می‌دهند تا به مرحله جوش برسد.

مراحل ساخت النگو طلا

در مرحله چهارم به وسیله ماشین فرم و حلقه النگو را گرد میکنیم و آن را آماده جوش کاری میکنیم. البته این ماشین توانایی دامله کردن النگو را نیز هم دارد پس از گرد کردن تسمه آن را بهم لحیم میکنیم پس از اینکه جوشکاری انجام شد، محل جوشکاری را چکش می‌ زنند تا سطح النگو صاف شود. سپس به وسیله دستگاه پرس، النگو طلا را گرد می ‌کنند تا سایز آن دقیق و مشخص باشد.در کارگاه طلا سازی در مرحله جوهر کردن، طلا از رنگ سیاه خارج می‌شود و به رنگ زرد تبدیل می‌شود. زیرا با انجام عملیات‌های مختلف برروی النگو، رنگ آن سیاه میشود. پس برای از بین بردن سیاهی و تمیز کردن النگو آن را در جوهر مخصوص میریزند تا تمیز شود با این کار مشکلاتی که در طول ساخت پیش آمده و به دلیل سیاهی دیده نمیشده حال قابل رویت است و می توان به خوبی آن را بر طرف کرد.طراحی روی النگو بوسیله دستگاه های پیشرفته سی ان سی. مات ضربه و ترنا انجام میشود.بطوری که طرح النگو که از قبل بوسیله نرم افزار، طراحی شده را به دستگاه سی ان سی (CNC) النگو می دهند.دستگاه سی ان سی بوسیله ابزار های مختلف روی النگو عملیات براده برداری را انجام می دهد.این مرحله به نوعی مهمترین مرحله در ساخت النگو هست.

مراحل ساخت النگو طلا

رنگ آمیزی النگو بستگی به سفارش مشتری دارد که البته بیشتر برای جلا و زیبایی النگو استفاده می شود.رنگ کردن النگو به وسیله دستگاه آبکاری انجام می شود. در آخر نوبت به حک کردن نام تجاری و عیار طلا روی النگو هست که این کار بوسیله ی دستگاه لیزر انجام میشود.در اینجا می توانید کلیپ ساخت النگوی طلا از ابتدا تا انتها را ببینید.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است