alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
زنای به عنف : معنی، روش اثبات و نمونه شکواییه
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
زنای به عنف چیست ؟ برای اثباتش چه باید کرد ؟ چگونه از متجاوز شکایت کنیم و چه مجازاتی در انتظار اوست.

معنی زنای به عنف چیست ؟

رابطه نا مشروع بین زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد جرم محسوب می شود . اما زنای به عنف در مواردی اتفاق می افتد که زن راضی و مایل به برقراری رابطه جنسی نباشد و به اجبار مرد این امر محقق میگردد.مانند مواردی که مرد اختیار حرکت را از زن بگیرد.

زنای به عنف

مجازات زنای به عنف

تجاوز به عنف جرمی است که در ردیف مجازات های جنایی است. در کشورهای دیگر از لحاظ میزان مجازات به جنایت، جنحه و خلاف طبقه بندی شده اند. تجاوز به عنف در همه کشورها مجازات شدیدی دارد و به جنایت مربوط است.

در قانون جمهوری اسلامی ایران در ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی مجازات تجاوز به عنف، اعدام است.

در حالی که مسئولان قضایی کشور و استان وعده رسیدگی سریع و قاطع به پرونده "متجاوزان به عنف" و مرتکبان جرایم منافی عفت عمومی و امنیت جامعه را داده‌اند، پرسشی که شاید برای بسیاری از مردم مطرح شده باشد، این است که حکم قانونی مجازات چنین جرائمی چیست؟

فقه اسلام و قانون مجازات اسلامی، به صراحت مجازات ارتکاب چنین جرمی را "مرگ" و "اعدام" در نظر گرفته است.

بر اساس ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده که دارای چند بند است، می گوید:" حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست …. بند د – زنای به عنف و اکراه که موجب قتل زانی اکراه کننده است."

به این ترتیب قانونگذار، مجازات سنگینی برای این جرم تعیین کرده است.

اما نکته مهمی که در مورد تجاوز به عنف مطرح می شود، موضوع اثبات زنا و از آن مهمتر اثبات این است که آیا زنا بدون رضایت زن و با قهر و غلبه صورت گرفته است یا خیر؟ و اثبات این موضوع نیز بر عهده قربانی است.

بنابراین، اگر چنانچه زنا مورد انکار مرد باشد، زن باید آن را اثبات کند و در عین حال باید ثابت کند که نزدیکی بدون رضایت وی رخ داده است.

زنای به عنف یعنی چه

راههای اثبات زنای به عنف

از منظر حقوقی ادله اثبات یک جرم مهمترین و اصلی‌ترین مسیری است که قربانی برای احقاق حق خود باید آن را طی کند. در قانون مجازات اسلامی برای اثبات زنا به سه عنصر اقرار، شهادت و علم قاضی اشاره شده است (البته این ادله برای اثبات کلیه دعاوی حقوقی و جزایی عمومیت دارد و اختصاص به جرائم خاص مانند تجاوز جنسی ندارد) .

در بحث تجاوز جنسی اقرار متهم بر علیه خود امری بعید و دور از ذهن است حتی اگر اقرار از راه‌های قانونی و مشروع کسب نشده باشد نیز ارزش اثباتی ندارد.

همچنین مجرمین معمولاً در برابر دیگران مرتکب جرم نمی‌شوند به خصوص جرمی مانند تجاوز و آزار جنسی که بیشتر از جرائم دیگر نیازمند پنهانکاری است، در نتیجه استفاده از شهادت شهود در این موارد بسیار اندک و بندرت است. بنابراین تنها امکانی که برای بزه دیده باقی می‌ماند استفاده از علم قاضی است، در میان این ادله نقش علم قاضی بسیار مهم است.

قضات می‌توانند با در نظر گرفتن جنبه خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت بکار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به آن استناد کنند، علم قاضی از شیوه‌های مختلفی می‌تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس، نظریه پزشکی قانونی (که در این موارد از اهمیت بسزایی برخوردار است لذا فرد قربانی باید حتی‌المقدور قبل از اینکه آثار جنایت و تجاوز از بین برود به پزشکی قانونی مراجعه و گزارش آن را ضمیمه شکایت خود نماید)، اظهارات شاکی و متهم در جلسات متفاوت، روابط قبلی میان متهم و قربانی می‌تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می‌کند.

زنای به عنف

نمونه شکواییه زنای به عنف

بسمه‌تعالی
شاکی/ شاکیه /شکات …فرزند/ فرزندان … به آدرس …
مشتکی‌عنه/ متشاکی/ مشتکی‌عنهم … فرزند/ فرزندان … به آدرس …
موضوع: زنای به عنف

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …
با سلام
احتراماً به استحضار عالی می‌رساند؛ مشتکی‌عنه هم‌دانشگاهی و همکلاسی اینجانبه می‌باشد. روز گذشته به بهانه گرفتن جزوه و کتاب با اذن اینجانبه وارد منزلم شده است؛ اما بعد از ورود به منزل ضمن بستن دهان اینجانبه با روسری به عنف تجاوز نموده است؛ لذا با تقدیم این شکوائیه مستنداً به مواد ۲۲۱ و بند (ت) ماده ۲۲۴ و ۳۳۱ قانون مجازات اسلامی تقاضای رسیدگی و تعقیب کیفری نامبرده را از محضر عالی مستدعی می‌باشد.
با تجدید احترام
امضاء شاکیهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • vakiltop.com
  • imna.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits