مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
زغال فشرده و مزایای کاربردی آن
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نام زغال فشرده یا زغال چینی چند سالی است که در ایران به گوش می رسد، زغالی که بدون بو ، دود ، خاکستر و به علاوه این ویژگی دارای باردهی حرارتی بالاتر نسبت به زغال های قدیمی نیز می باشد، این ویژگی ها باعث محبوب شدن اینگونه زغال ها شده است.

زغال های چینی یا همان زغال فشرده از ترکیب چیپس چوب درختان صنعتی مانند افرا ، سپیدار ، صنوبر ، گیلاس و پوست میوه گردو و خاک مخصوص تولید میشوند. در این مقاله به بررسی بیشتر زغال فشرده میپردازیم.

زغال فشرده از ابتدا تا الان

زغال فشرده در سال های ابتدایی ده ۹۰ شمسی در ایران بر سر زبان ها افتاد و معروف گشت ولی تاریخچه استفاده اینگونه زغال به حدود صد سال پیش و در کشور ژاپن بر میگردد.

در ده های اول میلادی و در کشور ژاپن ساخت اینگونه زغال رواج پیدا کرد، ابتدا تمایلی به استفاده از این زغال نبود چرا که ویژگی های عجیبی داشت و همینطور بهتر از زغالهای قدیمی می سوخت و حرارت ایجاد می کرد، این بد بینی رشد و محبوبیت این نوع زغال را تحت شعاع قرار داد، با گذشت چندین سال و به اصطلاح امتحان پس دادن، این محصول به طرز چشمگیری محبوبیت یافت به گونه ای که پایه سوخت اکثر شرکت های تولیدی این زغال گشت.

با اطمینان از کارایی این زغال کشورهای همسایه ژاپن به تولید این محصول روی آوردند، کره جنوبی و چین جزو اولین کشور های تولید کننده این نوع زغال بودند.

نام این محصول در جهان از دهه 90 میلادی بر سر زبان ها آمد، زغال چینی در آن زمان به گونه در کشور چین رونق پیدا کرده بود که اکثر شرکت ها و تولیدی ها از آن به عنوان یکی از سوخت های مهم خود استفاده می کردند، با توجه به وسعت کشور چین و گسترش بسیار زیاد از این نوع زغال تصور بر این است که محل تولد این ذغال کشور چین است و به آن ذغال چینی نیز می گویند.

زغال فشرده زغال پارس

نحوه ساخت زغال فشرده ( چینی )

زغال های چینی از ترکیب چیپس چوب درختان صنعتی مانند افرا ، سپیدار ، صنوبر ، گیلاس و پوست میوه گردو و خاک مخصوص تولید میشوند.

این زغال نیز مانند تمامی محصولات درجه کیفی بالا و پایین دارد؛ به طور مثال اگر پوست دیگر میوه ها مانند پسته و فندق و ... به جای پوست میوه گردو جایگزین شود به شدت کیفیت زغال را پایین می آورد. از طرفی نوع و میزان خاک استفاده شده در تولید زغال بسیار مهم است.

شرکت تولیدی زغال پارس جزو قدیمی ترین و بزرگترین تولید کننده و صادر کننده انواع زغال های فشرده در ایران می باشد. ( zoghalpars.ir )

مزیت های زغال فشرده

در اینجا تعدادی از مزیت های زغال فشرده را بر میشماریم،

بدون بود بدون خاکستر بدون دود

این زغال با این ویژگی بر سر زبان ها افتاد و معروف گشت.

زغال های قدیمی بو ، دود و خاکستر زیادی دارند. که هر کدام از این موارد باعث بدی های خود را دارد.

خاکستر زیاد باعث کثیفی محیط پیرامون می شود بخصوص زمانی که در نظر داشته باشیم حرارت را بالا ببریم و زغال را باد بزنیم آن وقت است که نظاره گر پرواز خاکستر چوب در اطراف خود خواهیم بود.

بوی زیاد در ذغال های سنتی باعث بو گرفتن لباس و فضای اطراف می شد به خصوص زمانی که در فضای سر بسته باشیم. بو زغال های معمولی تا 24 ساعت ماندگاری دارد و با هیچ عطری از بین نمی رود.

دود زیاد نیز باعث آزار اذیت چشم هنگام استفاده از ذغال می شد و همچنین دود در فضای بسته برای مدت طولانی باقی می ماند.

کارایی بسیار بالاتر

مبازدهی حرارتی بالا این نوع زغال ها بیشتر از زغال های سنتی است. اندازه این بازدهی بدین گونه است که در میزان برابر در مقابل زغال سنتی، زغال چینی بین 3-۴ برابر ظرفیت حرارتی بیشتر تولید می کند.

حرارت بیشتر در این زغال ها در مدت زمان بیشتر و یک نواخت است این موضوع در انواع زغال سکه یا همان قلیان ، زغال کبابی ، زغال شومینه بسیار حائز اهیمت است.

مزیت قیمت با توجه به کیفیت بالا

با توجه به ویژگی های گسترده این محصول قیمت آن به صرفه تر از زغال های قدیمی است.

حمل نقل آسان زغال فشرده

از لحاظ جابه جایی به دلیل شکل هندسی چهار گوش در زغالهای چینی سبب آن شده فضای پیرامون را کمتر اشغال کند.

سوختن ذغال فشرده

کمک به محیط زیست

راه حلی نهایی که امروز برای نگهداری از طبیعت و منابع محیط زیست به کار می رود تولید ذغالهای چینی یا همان فشرده است.

برای تولید این ذغال ها دیگر لازم نیست شاخه های درختان را از بین ببریم بلکه با خورده ها و بریده چوب های استفاده شده در صنایع مبلمان ، درب و . .. می توان بهترین زغالها را ساخت.

شکل ظاهری

از لحاظ ظاهری زغالهای فشرده به صورت استوانه ای و مکعب مستطیل در جهان ساخته می شوند.

در هر دو نوع استوانه ای و مکعب و مستطیلی ، حفره ای در وسط این ذغالها تعبیه گشته است ، دلیل وجود حفره آن است که تکه چوب فشرده شده به آرامی و طور یک نواخت در طول مدت زمان مشخص بسوزد و همچنین این حفره باعث آن می شود که اکسیژن ( یکی از سه راس مثلث آتش ) به کل بلوک فشرده شده برسد و بهترین درجه کیفی حرارتی را به صورت یکنواخت تشکیل دهد.

zoghalpars

زغال چینی دوستدار محیط زیست

برای تولید این گونه ذغالها دیگر نیازی به قطع درختان نیست، این زغال ها با استفاده از چیپس چوب از درختان صنعتی تولید می شود. درختان صنعتی به صورت انبوه کاشته و بریده و مجدد کاشته می شود.

فروشگاه اینترنتی زغال پارس بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده مستقیم انواع زغال های فشرده یا همان جینی در ایران است ، محصولات این فروشگاه شامل ذغال های کبابی ، ذغال های شمش ، ذغال های شومینه و قلیان است. کیفیت ساخت تمامی محصولات بالاترین درجه را دارند و از روش های سنتی ( کوره ای ) و استاندارد برای بهترین نتیجه در ساخت محصولات استفاده شده است و قیمت خرید بدون واسطه ای دارند.

zoghalpars.irاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است