دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
10 پیشنهاد عالی برای علاقه‌ مند کردن کودک به خوردن صبحانه
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
10 راه‌ حل برای متقاعد کردن کودکان فراری از صبحانه :در این بخش با روش‌های صبحانه دادن به کودکانی که صبحانه نمی‌خورند! آشنا شوید.

چگونه کودکان را به صرف صبحانه ترغیب کنیم؟

اگر با وجود نشان دادن یک الگوی خوب، هنوز کودک شما از خوردن صبحانه امتناع می‏کند، می‌توانید از راه حل ‏های زیر استفاده کنید:

صبحانه را برای کودک جذاب کنید: سعی کنید زمان کافی را برای یک صبحانه مفرح در نظر بگیرید. صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد که موادغذایی را به زور فرو دهید. به عنوان مثال کودکان خردسال از این که لیوان و فنجان مخصوص خودشان را داشته باشند، لذت می‏برند. آن‏ها از این که با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست کردن یک شکل خنده دار در آراستن سفره شرکت کنند، سرگرم می‏ شوند.

به کودکمان اجازه دهیم تا در برنامه ریزی صبحانه کمکمان کند: اگر به کودک خود اجازه دهید که در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه کمک کند و یا این که هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی کند، با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.

تشویق کودک به خوردن صبحانه

صبحانه را مختصر کنیم: اگر کودک شما ناهار را به صبحانه ترجیح می‏دهد، به او یک صبحانه مختصر و یک ناهار مفصل بدهید. این برنامه در حالتی که صبحانه انرژی کافی را برای تمام مدت صبح فراهم کرده است و تا هنگام صرف ناهار، کودک از نظر انرژی کمبود ندارد، مشکلی ایجاد نمی کند.

رسم و رسوم کهنه را کنار بگذاریم: اگر کودک شما غذاهای معمول را نمی خورد، غذای دیگری را امتحان کنید. شیر برای کودک تهیه کنید و به او اجازه دهید که فقط غذای مایع بخورد. مقداری کره روی قطعات سیب بمالید و یا این که یک برش پیتزا یا سیب زمینی سرخ شده با پنیر را با یک لیوان شیر به او بدهید. وقتی کودک از نظر تغذیه‌یی تامین شود، شکل غذای داده شده چه اهمیتی دارد؟

علاقه‌مند کردن کودک به صبحانه

تنوع در نوع غذاهای کودکمان: غذاهای جدیدی را هرچند وقت یک‌بار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود. اگر کودک ناگهان از خوردن غذایی که قبلا دوست داشت، امتناع می‏کند، به زور آن را به او ندهید. برای مدتی آن را کنار بگذارید و سپس به تدریج و با ظرافت دوباره آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید. برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.

هنگام صرف صبحانه با کودکمان بیشتر دوست باشیم: کودکان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند. حتی کودکان بزرگتر نیز دوست دارند، همراهی داشته باشند. اگر نمی توانید هنگامی که کودک صبحانه می‏ خورد با او سر سفره بنشینید، در اتاق بمانید و به او یک همراه صبحانه خوردن بدهید تا سر سفره با او بنشیند. معمولا یک عروسک یا حیوان پارچه‏ ای برای این کار مناسب است؛ ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا کتاب مصور نیز ممکن است همین تاثیر را داشته باشد.

تشویق کنید، جایزه بدهید: یک خوراکی (حتی یک ذرت بو داده) را با کمک کودک خود انتخاب کنید و سپس آن را به اندازه‌ای مناسب در داخل کیسه ‏های پلاستیکی تمیز بریزید. کودک هنگامی جایزه را می‌برد که تمام غذا با مقدار معینی از آن را که قبلا روی آن توافق شده است، بخورد.

روش های صبحانه دادن به کودک

همراه کودک، ساختمان سازی کنید: در ازای هر لقمه‏‌ای از صبحانه که کودک شما می‏خورد، به او یک تکه ساختمان اسباب بازی بدهید. هنگامی که کودک صبحانه اش را خورد، می‏تواند از این تکه ‏ها برای ساختن یک قلعه استفاده کند یا این که اگر کودک دوست دارد، اجازه دهید که موقع صرف صبحانه تکه تکه، قلعه را بسازد.

حتماً بخوانید:
غلات صبحانه برای کودک یک صبحانه کامل و مقوی !

غلات صبحانه برای کودک یک صبحانه کامل و مقوی !

فواید غلات : غلات غنی شده فوایدی را برای رژیم غذایی کودک شما ارائه می دهد. غلات سرشار از آهن است. استفاده از غلات صبحانه برای کودکان در حال رشد…

هم غذا، هم نقاشی: به کودک اجازه دهید هر بار که یک لقمه غذا می‏خورد، با ماژیک روی یک تکه کاغذ بکشد. او را تشویق کنید در حالی که غذایش را می خورد، یک منظره را تمام کند. روی یک تکه کاغذ، منظره خورشید بکشد و با هر لقمه، یک شعاع نورانی به خورشید اضافه کنید. اگر این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید، می‏توانید هر روز شعاع های بیشتری را به خورشید اضافه کنید و هنگامی که خورشید بسیار تابان شد، کودک شما یک جایزه مانند رفتن به پارک را خواهد برد.

زمان بگیرید: برای این که به کودکانی که کند غذا می‏خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی که کودک باید صبحانه اش را تمام کند، تنظیم کنید و او را برانگیزید که پیش از به صدا درآمدن زنگ، صبحانه اش را تمام کند؛ سپس به تدریج زمان را کوتاهتر کنید و برای این منظور هر روز یک تا دو دقیقه زمان را کوتاهتر کنید تا این که به یک زمان پذیرفتنی برای تمام کردن صبحانه دست پیدا کنید.

منبع : ایسنااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits