مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
روش استفاده از انواع دماسنج برای اندازه گیری تب کودک
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چند نوع تب سنج برای اندازه گیری تب کودکان وجود دارد که کارکرد هر کدام متفاوت است بهتر است کارکردن با هر کدام از آن ها را برای مواقع ضروری بلد باشیم.

روش های کنترل تب کودک با دماسنج

دماسنجی را انتخاب کنید که طریقه درست استفاده از آن را بلد باشید و قبل از استفاده به دقت دفترچه راهنمای آن را بخوانید . با توجه به تحقیقات دلگرم سریعترین و دقیق ترین عدد به وسیله دماسنج های دیجیتال به دست می آید. این دماسنج ها در سایزها و شکل های متفاوتی هستند و می توان آنها را از سوپرمارکت ها و داروخانه ها تهیه کرد و دارای قیمت های مختلف هستند. با روش های اندازه گیری زیر دماسنج های دیجیتال را می توان استفاده کرد:

 • دهانی
 • مقعدی
 • زیربغلی

اندازه گیری تب کودک چگونه است؟

دماسنج را روشن کرده و مطمئن شوید که عدد قبلی بر روی آن نمانده و عدد روی صفحه آن صفر است. سنسور دما در نوک دماسنج های دیجیتال که میله ای پلاستیکی و قابل انعطاف هستند قرار دارد و طرف دیگر آن اعداد و درجه تب را نشان می دهد.

اگر دماسنجتان از کاورهای قابل تعویض پلاستیکی استفاده می کند، دقت کنید که کاور موردنظر را براساس توصیه های تولیدکننده که در دفترچه راهنما قید شده است، تهیه کنید. بعد از هر بار استفاده کاور را دور بیندازید و دماسنج را تمیز کنید.

دماسنج های الکترونیکی گوش دمای پرده صماخ—دمای داخل کانال گوش-- را اندازه گیری می کنند. این دماسنج ها گران هستند و برای نوازدان سه ماهه یا کوچکتر دقیق نیستند اما برای بچه های بزرگتر سریع و آسان می باشند.

دماسنج های نوار پلاستیکی که در آن نوارهای پلاستیکی کوچکی که روی پیشانی برای اندازه گیری تب می فشارید دقیق نیستند و برای نشان دادن دمای بدن برای نوزادان و بچه های کوچکتر قابل اعتماد نیستند.

آموزش نحوه اندازه گیری تب کودک

دماسنج های پیشانی قادر به نشان دادن تب فرزندتان هستند اما دقیق تر از دماسنج های دیجیتال دهانی یا مقعدی نیستند.

دماسنج پستانکی با اینکه استفاده شان بسیار راحت است اما برای نوزادان کمتر از سه ماهه نباید استفاده شوند و به اندازه دماسنج های مقعدی دقیق و قابل اعتماد نیستند. برای این گرفتن تب به وسیله این دماسنج لازم است که کودک آن را به مدت چند دقیقه بدون حرکت در دهان خود نگه دارد که این کاربرای کودکان غیرممکن است.

دماسنج های شیشه ای جیوه ای بخاطر قرارگیری احتمالی در معرض جیوه ، نباید مورد استفاده قرار گیرد. اگر هنوز در خانه از این دماسنج ها دارید، از پزشک یا درمانگاه محل سوال کنید این دماسنج را ازکجا می توانید دور بیندازید.

نکاتی برای استفاده از دماسنج در اندازه گیری تب کودک

گرفتن دمای بدن کودکی که دچار تب شده است بسیار سخت است . مهمترین ابزارهای پزشکان برای تعیین بیماری یا عفونت در کودکان استفاده از دماسنج است که به درجه حرارت بدن، به سن کودک و اخلاق و روحیه او بستگی دارد.

برای بهترین و دقیق ترین عدد اندازه گیری برای بچه های کمتر از سه ماهه، استفاده از دماسنج های دیجیتال به صورت مقعدی است . برای نوزادان کمتر از سه ماهه نباید از دماسنج های الکترونیکی گوش استفاده کرد زیرا کانال گوش آنها خیلی کوچک است.

از دماسنج های دیجیتال به روش مقعدی یا دماسنج الکترونیکی گوش برای کودکان بین سه تا چهار ساله، می توانید استفاده کنید. همچنین برای این کودکان از دماسنج دیجیتال به روش زیربغلی که دقت آن از روش های مقعدی کمتر است ، استفاده کنید.

از دماسنج دیجیتال به روش دهانی برای بچه های چهار سال و بالاتر استفاده کنید. اما کودکانی که سرفه می کنند یا بینی شان کیپ است و از دهان نفس می کشند نمی توانند هنگام استفاده از دما سنج دهانشان را به اندازه کافی بسته نگه دارند پس باید در آنها از روش پرده صماخ گوش یا روش زیربغلی استفاده کرد.

اندازه گیری تب کودک از طریق گرفتن دمای دهانی:

برای گرفتن تب کودک گذاشتن دماسنج در دهان او کار راحتی است اما نیاز به همکاری کودک دارد.

 1. 20 تا 30 دقیقه بعد از خوردن یا آشامیدن فرزندتان از او دمای دهانی بگیرید و در این زمان نباید آدامس یا آبنبات در دهان کودک باشد.
 2. زیر زبان کودک نوک دماسنج را قرار داده و از او بخواهید که دهانش را ببندد و بگویید که نباید حرف بزند یا دهانش را باز کند و باید از بینی نفس بکشد.
 3. بعد از شنیدن صدای هشدار ، دما سنج آماده خواندن است سپس عدد را در کنار ساعت روی صفحه یادداشت کنید.

اندازه گیری تب کودک از طریق گرفتن دمای دهانی

اندازه گیری تب کودک با گرفتن دمای زیربغلی:

ساده ترین راه برای گرفتن دمای بدن کودک گذاشتن دما سنج بر زیر بغل کودک است اما این روش به اندازه دمای مقعدی یا دهانی دقیق نیست اما استفاده از این روش برای کودکانی که نمی توانند دماسنج را در دهان خود نگه دارند ، بهتر است.

 1. لباس کودک را درآورید و نوک دماسنج را زیر بغل او بگذارید دقت کنید نوک دماسنج باید با پوست تماس داشته باشد .
 2. برای نگه داشتن دماسنج زیر بغل دست کودکتان را به سمت سینه او خم کنید .
 3. بعد از شنیدن صدای هشدار دهنده ، دماسنج آماده خواندن است سپس عدد را در کنار ساعت روی صفحه یادداشت کنید.

اندازه گیری تب کودک با گرفتن دمای زیربغلی:

اندازه گیری تب کودک با گرفتن دمای مقعدی:

شاید فکر کنید که گرفتن دمای مقعدی کودکتان سخت است اما نگران نباشید، کار بسیار ساده ای است:

 1. با وازلین سر دماسنج را چرب کنید.
 2. فرزندتان را به صورت دمر روی پاهایتان یا روی یک سطح صاف و محکم بخوابانید و کف دستتان را روی کمر او بگذارید. یا اینکه او را به به سمت سینه و به صورت طاق باز با پاهای خم شده بخوابانید و دستتان را روی پشت و ران های او بگذارید.
 3. دماسنج چرب شده را با دست دیگرتان، 1.25 تا 2.5 سانتیمتر وارد مقعد کودک کنید اما اگر کودک مقاومت نمود این کار را انجام ندهید.
 4. بین انگشت دوم و سوم دماسنج را در حالی که فرزندتان را آرام کرده اید و در گوشش چیزی می خوانید ، نگه دارید.
 5. صدای هشدار دماسنج نشان می دهد که آماده خواندن است، سپس عدد را همراه با ساعت روی صفحه بنویسید.

اندازه گیری تب کودک با گرفتن دمای مقعدی:

اندازه گیری تب در کودک و نحوه کنترل آن

برای رفع ناراحتی فرزندتان به اواستامینوفن یا ایبوپروفن برحسب سن و وزنش بدهید و هیچ وقت به دلیل ایجاد سندرم رای که یک بیماری کشنده نادر است به فرزند خود آسپیرین ندهید. برای تعیین دوز مصرف دارو بر حسب سن کودکتان نزد پزشک روید .

هیچ دارویی بدون تجویز و ارزیابی پزشک به بچه های کمتر از دو ماهه ندهید و برای تشخیص داروی مناسب برای فرزندتان اگر او مشکل جسمی دارد، با پزشکش مشورت کنید. داروهای مخصوص تب، برای کاهش تب بکار می روند و سبب درمان کامل کودک نمی شوند پس باید درمان کامل کودک دلیل اصلی آن تب تشخیص داده و درمان شود.

برای پایین آوردن تب کودکتان او را به حمام ببرید و برای شستشوی او از آب ولرم استفاده کنید؛ زیرا همانطور که در دلگرم می خوانید استفاده از آب سرد موجب لرز و بالا رفتن دمای بدن او می شود.

برای کاهش تب هیچوقت از الکل استفاده نکنید زیرا جذب آن از طریق پوست سبب مسمومیت می شود یا اینکه برای پایین آوردن درجه تب از حمام سرد یا کمپرس آب سرد استفاده نکنید زیرا موجب لرز و بالا بردن درجه حرارت بدن خواهد شد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است