دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
روز جهانی لباس زیر در سال 99 چه روزی است ؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شاید باورتان نشود اما در تقویم مناسبت های جهانی یک روز به نام روز لباس زیر نامگذاری شده است و هدف از این کار اهمیت به بهداشت شخصی است.

تاریخ روز جهانی لباس زیر در سال 99

تاریخ روز جهانی لباس زیر در سال 99 مصادف است با :

چهارشنبه ، ۱۵ مرداد [ اَسَد ] ۱۳۹۹
۱۵ / ۵ / ۱۳۹۹

تاریخ روز جهانی لباس زیر 99 | تاریخ روز لباس زیر در سال 99 | تاریخ روز جهانی لباس زیر 99 | روز جهانی لباس زیر در سال 99 | روز لباس زیر چه روزی است ؟ | تاریخ روز لباس زیر در تقویم 99

تاریخ روز جهانی لباس زیر 2020 در سال 99 به میلادی

تاریخ روز جهانی لباس زیر 2020 در سال 99 به میلادی مصادف است با :

2020 August 5 , Wednesday
5 - 8 - 2020

روز جهانی لباس زیر چه روزی است ؟ | تاریخ روز جهانی لباس زیر در سال99

تاریخ روز جهانی لباس زیر در سال 99 به قمری

تاریخ روز جهانی لباس زیر در سال 99 به قمری مصادف است با :

الأربعاء ، ۱۵ ذی الحجه[ ماه حرام ] ۱۴۴۱
۱۵ / ۱۲ / ۱۴۴۱

روز جهانی لباس زیر چه روزی است ؟ | تاریخ روز جهانی لباس زیر در سال99

روز جهانی لباس زیر چه روزی است ؟

شاید باورتان نشود اما در تقویم مناسبت های جهانی یک روز به نام روز جهانی لباس زیر نامگذاری شده است و هدف از این کار اهمیت به بهداشت شخصی است.

روز جهانی لباس زیر یک رویداد سالانه است که در 5 اگوست برگزار می‌شود.

روز جهانی لباس زیر چه روزی است ؟ | تاریخ روز جهانی لباس زیر در سال99

تایخچه لباس زیر

مردم‌شناسان اعتقاد دارند، انسان نه از روی شرم، بلکه بیشتر از روی عقل برای حفظ آلت تناسلی‌اش از گزندِ نور آفتاب و سرما و باد و بوران، نخستین زیرجامه را از برگ و پوست درختان و پوست حیوانات برای خود فراهم آورد.

با پیدایش تمدن، وقتی انسان از پارچه، جامه‌ای برای خود فراهم آورد، آنچه که زیرِ آن جامه می‌پوشید به زیرجامه در معنای مورد نظر ما بدل گشت.

در تمدن مصر، کاهنان و شاهزادگان و اشراف‌زادگان و فراعنه دو پیش‌بند نخی روی هم می‌پوشیدند تا خود را از دیگران متمایز کنند.

پیش‌بند نخی که به تن نزدیک بود، ساده بود اما پیش‌بند دوم که روی این پیش‌بند ساده تن می‌کردند نقش و نگار داشت. زنان درباری مصری هم سینه و عورت‌شان را با پارچه می‌پوشاندند. و به لباس اهمیت می‌دادند و تلاش می‌کردند با لباس‌های آراسته و پیرایه‌دار خود را ممتاز جلوه دهند.

تایخچه لباس زیر در یونان

زنان یونانی به رخت زیر و به‌‎خصوص به سینه‌بند علاقۀ زیادی داشتند. زن یونانی با پارچه یا چرم سینه هایش را می‌پوشاند. این سینه‌بند که آن را استروفیوم (Strophium) می‌خواندند نخی داشت که زیر سینه گره می‌زدند تا سینه برجسته‌تر و زیباتر به‌نظر آید.

تایخچه لباس زیر در ایران

زنان در ایران باستان بسیار با حجاب بودند

تایخچه لباس زیر در روم

زنان رومی رسمِ سینه‌بند را از زنان یونانی و ایرانی گرفتند و اضافه بر آن پارچه‌ای به عورت‌شان می‌بستند و این تکه پارچه را از پس و پیش آن قدر بالا می‌کشیدند تا عورت و باسن‌شان پوشانده شود و سرانجام آن را با لیفه به کمر گره می‌زدند. این پوشش را سوبلیگاکولوم (Subligaculum) می‌خواندند.

تونیکا

تونیکا را هم مردان و هم زنان رومی می‌پوشیدند و مهم‌ترین جامهٔ آنان بود. تونیکا در واقع ردایی بلند بود و پیش از آن که زیرجامه باب شود، تنها همین ردا را به تن می‌کردند. دامن ردای مردان چین‌دار بود و آن را توگا (Toga) می‌خواندند. به‌زودی مردان رومی هم بر گرتهٔ زیرجامۀ زنان زیرجامه‌ای برای خود فراهم آوردند. از آن پس بود که زیرجامهٔ مردانه در غرب مرسوم شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter