دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
مزایای جی پی اس (ردیاب) تاکسی و کاربرد آن در تامین امنیت راننده
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ردیاب تاکسی و ضرورت استفاده از آن : در ادامه با هم به بررسی کاربردها و مزیت‌های استفاده از جی پی اس تاکسی می‌پردازیم با ما همراه باشید.

ردیاب تاکسی راهکاریست که امروزه در جهت نظارت بهتر بر خدمات‌رسانی در تاکسیرانی‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه به طور خودکار، اطلاعات مربوط به مسیر حرکت، سرعت رانندگی، زمان شروع و پایان سفرها و … را ثبت و ضبط می‌کند.
سپس در قالب گزارش به مدیران تاکسیرانی ارائه می‌دهد. دسترسی به این گزارش‌ها، فرآیند مدیریت و کنترل تاکسی‌ها در شهر را راحت‌تر کرده و امکان خدمات‌رسانی درست و اصولی را فراهم می‌آورد.

معرفی ردیاب خودرو و کاربرد آن در تاکسیرانی

ردیاب خودرو در واقع دستگاهی الکترونیکی است که مجهز به GPS می‌باشد. این وسیله قادر است با ماهواره‌ها ارتباط سیگنالی گرفته و به این ترتیب موقعیت خود را روی زمین مشخص کند. به همین منظور با نصب آن روی ماشین می‌توان مختصات دقیق موقعیت مکانی آن را یافت.

ردیاب ها معمولا با یک اپلیکیشن نیز در ارتباط هستند و اطلاعات خود را از طریق شبکه‌های مخابراتی برای آن ارسال می‌کنند. سپس کاربر با مراجعه به برنامه جی پی اس می‌تواند اطلاعات موقعیتی خودرو را مشاهده نماید.

ردیاب تاکسی

حال می‌رسیم به معرفی ردیاب تاکسی!

ردیاب تاکسی در حقیقت نوعی ردیاب ماشین معمولی است که در خودروهای تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی نصب می‌شود. با استفاده از این فناوری در تاکسیرانی می‌توان در هر لحظه از موقعیت تاکسی‌ها مطلع بود و بر عملکرد آن‌ها نظارت داشت. البته مزایا و کاربردهای ردیابی خودرو در تاکسیرانی تنها به این مسئله ختم نمی‌شود. بلکه این دستگاه مزیت‌های مختلفی برای مدیریت بهتر و خدمات‌رسانی جامع‌تر در صنعت حمل و نقل ارائه می‌دهد.

بررسی مزایا و کاربردهای استفاده از جی پی اس تاکسی

صنعت حمل و نقل عمومی یکی از اولین صنایعی بود که به استفاده از جی پی اس خودرو روی آورد. زیرا مدیران این صنعت پیش از همه به مزایا و اهمیت استفاده از ردیاب ها پی بردند. حتما می‌پرسید که این مزایا چیست؟

حتماً بخوانید:
مهم ترین تفاوت های دزدگیر و ردیاب خودرو چیست ؟

مهم ترین تفاوت های دزدگیر و ردیاب خودرو چیست ؟

دزدگیر یا ردیاب خودرو پس از نصب بر روی خودرو در هر لحظه موقعیت جغرافیایی که همان طول و عرض جغرافیایی است را از طریق ماهواره جی پی اس دریافت می کند. و…

۱- محافظت از امنیت و جان رانندگان با ردیاب تاکسی

رانندگان تاکسی در طی روز اغلب با افراد غریبه زیادی سروکار دارند که متاسفانه برخی از آن‌ها مسافرنماهایی هستند که قصد سوء دارند. این افراد معمولا با انتخاب مقصدهای دور و خارج از شهر، قصد سرقت خودرو یا اموال راننده را در سر می‌پرورانند. به همین سبب باید راهی یافت تا رانندگان در حین انجام فعالیت‌های کاری، امنیتشان حفظ شود.

ردیاب تاکسی در این شرایط به کمک آمده و با ارائه امکاناتی در راستای تامین امنیت رانندگان تلاش می‌کند. این دستگاه می‌تواند به طور لحظه‌ای موقعیت خودرو را برای اپ مربوطه مخابره کند. تا دیگر کاربران معرفی شده به برنامه (به طور مثال خانواده تاکسیران و یا مدیران وی) از موقعیت تاکسی مطلع باشند.

دیگر ویژگی مهم ردیاب ها، سیستم درخواست کمک اضطراری (SOS) است. هر گاه راننده احساس خطر کرده و یا مشکلی نظیر تصادف برایش رخ دهد، با این ویژگی می‌تواند در خواست کمک کند. از این رو مهمترین برگ برنده GPS تاکسی را می‌توان محافظت از جان و تامین امنیت رانندگان دانست.

۲- کنترل و نظارت دقیق بر تمام تاکسی ها با ردیاب هوشمند

مدیریت یک مجموعه حمل و نقل، کاری بسیار سخت است که نیازمند دقت و توجه بالاست. به خصوص اگر ناوگان مربوطه دارای تعداد زیادی خودرو بوده و روزانه سفرهای زیادی را در سطح شهر یا کشور پشتیبانی کند. تاکسیرانی‌ها یکی از این ناوگان‌ها هستند که معمولا در طی روز سفرهای زیادی انجام می‌دهد.

ردیاب تاکسی و ضرورت استفاده از آن در تامین امنیت رانندگان

مدیران این مجموعه‌ها برای نظارت بهتر بر عملکرد رانندگان و خدمات ارائه شده به مشتریان، از ردیاب تاکسی استفاده می‌کنند. زیرا ردیاب ها هوشمند بوده و می‌توانند اطلاعات مفیدی درباره تاکسی موردنظر و نحوه عملکرد راننده در اختیار مدیر مجموعه بگذارند.

۳- دسترسی به گزارشات دقیق درباره رفتار راننده، مصرف سوخت و ...

یکی دیگر از کاربردهای ردیابی خودرو در تاکسیرانی را می‌توان دسترسی به گزارشات دقیق درباره تاکسی دانست. گزارش‌هایی که به طور مفصل رفتار راننده، میزان مصرف سوخت، مسیرهای حرکت، سرعت رانندگی و … را طبقه‌بندی می‌کنند.

این مهم به شرکت‌های تاکسیرانی اجازه می‌دهد تا از راه دور بر ناوگان و عملکرد کارکنان خود نظارت داشته باشند. همچنین آن‌ها می‌توانند با تکیه بر این گزارش‌ها، برنامه‌های مدون و استراتژیکی برای کنترل هزینه‌ها و بعضا کاهش آن‌ها طراحی کنند.

۴- کمک به رانندگان در مسیریابی صحیح

همان‌طور که گفتیم ردیاب تاکسی قادر است تمام فعالیت‌های خودرو را تحت نظر داشته و در قالب گزارش به مدیران ارائه دهد. با بررسی این گزارش‌ها می‌توان مسیرهای پرترافیک و ساعات اوج شلوغی خیابان‌ها را شناسایی کرد. سپس به رانندگان کمک نمود تا بهترین مسیرها را از لحاظ بار ترافیکی و مسافت انتخاب کنند. این مسئله علاوه بر کاهش هزینه‌های مصرف سوخت و صرفه‌جویی در زمان رانندگان، به رضایت هرچه بیشتر مسافران نیز منجر می‌شود.

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از جی پی اس تاکسی ، اعزام نزدیک‌ترین رانندگان به مبدا مسافران است. در واقع با استفاده از این فناوری موقعیت هر راننده به طور دقیق روی نقشه مشخص می‌شود. سپس زمانی که مسافر تقاضای راننده دارد، مدیر با بررسی موقعیت تاکسی‌ها، نزدیک‌ترینشان را برای سفر انتخاب می‌کند. در نتیجه مسافر سریع‌تر به خودروی موردنظرش دسترسی یافته و رضایت بیشتری از خدمات تاکسیرانی خواهد داشت.

۵- امکان تعیین حصار جغرافیایی برای حرکت تاکسی

یکی دیگر از قابلیت‌های جالب توجه ردیاب تاکسی ، امکان تعیین حصار جغرافیایی برای حرکت آن‌هاست. حتما می‌خواهید بدانید این ویژگی چه کاربردی دارد؟

مزایای جی پی اس تاکسی

برخی شرکت‌های تاکسیرانی، مسیرها و مناطق به خصوصی برای خدمات‌دهی توسط هر تاکسی تعیین می‌کنند. اما ممکن است راننده خاطی از این منطقه خارج شده و در ساعات کاری به سراغ انجام کارهای شخصی برود.
در چنین شرایطی اگر تاکسی موردنظر دارای ردیاب بوده و منطقه کاری وی در اپلیکیشن تعیین شده باشد، مدیر سریعا هشداری دریافت کرده و متوجه کم‌کاری راننده می‌شود. این مسئله به نظارت و کنترل بهتر در مجموعه کمک کرده و می‌تواند از هزینه‌های ناشی از تخلف رانندگان کم کند.

۶- پیشگیری از سرقت تاکسی و کوتاهی دست سارقان

آخرین و شاید مهم‌ترین کاربرد ردیاب تاکسی ، پیشگیری از سرقت خودروست. این دستگاه می‌تواند کوچکترین تلاش سارقان بر دزدیدن ماشین را شناسایی کرده و سریعا هشداری برای کاربر ارسال کند.

به این ترتیب احتمال سرقت تاکسی بسیار کم خواهد شد. حتی اگر سارقی باز هم موفق به دزدیدن تاکسی شما شود، با اطلاع از موقعیت لحظه‌ای خودرو روی نقشه می‌توانید به راحتی آن را به دام اندازید. این ویژگی به شرکت‌های تاکسیرانی کمک می‌کند به خوبی از دارایی‌های خود محافظت نمایند. همچنین رانندگان زحمت‌کش دیگر نگران سرمایه کار خود نبوده و می‌توانند با خیالی آسوده، ماشینشان را در خیابان پارک کنند.

هنگام خرید ردیاب تاکسی به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد خرید ردیاب تاکسی برای مجموعه خود دارید، باید بدانید که این ردیاب‌ها با مدل‌های شخصی تفاوتی ندارند. بلکه تفاوت آن‌ها در اپلیکیشن مربوطه است که امکانات مدیریتی در اختیار ناوگان‌ها می‌گذارد. اما به طور کلی برای خرید GPS تاکسی چه برای رانندگان شخصی و چه برای ناوگان‌های حمل و نقل باید به موارد زیر توجه نمود:

  • برند ارائه دهنده دستگاه و کیفیت محصولات آن
  • نحوه ارائه خدمات پشتیبانی و پس از فروش در مجموعه ارائه دهنده جی پی اس
  • دقت GPS در موقعیت‌یابی و شناسایی علائم سرقت
  • امکانات و ویژگی‌های جانبی دستگاه
  • سیستم هشدارهای ردیاب و قابلیت‌های آن
  • برنامه ردیاب حرفه‌ای و رابط کاربری مناسب آن
  • امکان نصب اپ ردیاب روی سیستم عامل‌های اندروید و iOS
  • برخورداری از باتری پشتیبان در مواقع اضطراری و قطع برق دستگاه
  • ظرفیت باتری پشتیبان و مدت زمان شارژدهی آن در شرایط حساس

منبع : رادار فراتکاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits