مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
ردیابی تمام پرندگانی که در سراسر اروپا مهاجرت می کنند با GPS!
0
بیایید ببینیم میلیاردها پرنده که مهاجرت می‌کنند کجا می‌روند؟و نقشه تعاملی National Geographic که الگوهای مهاجرت پرندگان در قاره آمریکا را نشان می دهد را بررسی کنیم.

مهاجرت پرندگان عبارت است از جابجایی سالانه و در مقیاس بزرگ پرندگان از مکان‌های دارای منابع غذایی پایین‌تر و لانه‌سازی به مکان‌هایی با منابع بالاتر. مهاجرت پرندگان برای مطالعه مهم است زیرا به ما بینشی در مورد حرکات پرندگان، رفتار آنها و مفاهیم مرتبط مانند تکامل پرندگان، تغییرات آب و هوا، زیستگاه و حفاظت از گونه ها می دهد. نمودارهای مهاجرت پرندگان ابزاری برای تجسم این حرکات پیچیده پرندگان در سراسر جهان هستند که برای مصارف علمی و همچنین عمومی مرتبط هستند. جمع آوری داده ها برای ایجاد این تجسم ها دشوار است و با استفاده از روش های مختلفی مانند زنگ پرندگان، شمارش، ردیابی رادیویی و ماهواره ای، ثبت جغرافیایی، ردیابی راداری انجام می شود. روش جمع آوری داده های مورد استفاده بر نحوه تجسم نمودار مهاجرت پرندگان تأثیر دارد. این گزارش ابزارهای پیشرفته فعلی مورد استفاده برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد مهاجرت پرندگان و ابزارهای تجسمی را که از کشف و پیشرفت این میدان پشتیبانی می‌کنند، خلاصه می‌کند.

ردیابی پرندگان مهاجر

مهاجرت پرندگان، جابجایی سالانه در مقیاس بزرگ پرندگان بین مکان‌های پرورش تابستانی و مناطق غیرزادآور زمستانی در سراسر جهان است . این مهاجرت عمدتاً از یک مکان کم منابع مانند غذا و مکان های لانه سازی به مکانی غنی از این منابع است. مهاجرت پرندگان را می توان بر اساس مسافتی که پرندگان طی می کنند در چهار نوع طبقه بندی کرد: ساکنان دائمی، مسافت کوتاه، فاصله متوسط و مهاجران مسافت طولانی. ساکنان دائمی اصلا مهاجرت نمی کنند. مهاجران مسافت کوتاه مسافت های کوتاهی را پرواز می کنند، به عنوان مثال، از ارتفاعات بالاتر به پایین تر در دامنه کوه. مهاجران با فاصله متوسط می توانند مسافت هایی را طی کنند که در چندین ایالت باشد. مهاجران مسافت طولانی می توانند مسافت هایی را به اندازه قاره ها طی کنند. به عنوان مثال، پرندگان از ایالات متحده و کانادا به مناطق زمستانی در آمریکای مرکزی و جنوبی مهاجرت می کنند.
موضوع تحقیق به دلایل زیر حائز اهمیت است. اول، ردیابی پرندگان چالش برانگیز است. آنها در برابر زمین روی هوا هستند. دوم، آنها مسافت های طولانی را پوشش می دهند که به ندرت توسط گونه های دیگر پوشش داده می شود. سوم، مطالعه مهاجرت پرندگان می تواند به ما کمک کند تا تکامل پرندگان را در مقایسه با گونه های دیگر مطالعه کنیم، و اینکه چگونه آنها در تمام این دوران جان سالم به در برده اند. چهارم، در مطالعه تغییر الگوهای فصلی و تغییرات آب و هوا مفید است. پنجم، می تواند در تصمیم گیری برای حفاظت از زیستگاه های طبیعی و گونه های پرندگان کمک کند. ششم، تجسم وسیله ای برای مطالعه رفتار پرنده است. آنها می توانند به استخراج الگوها و بینش هایی کمک کنند که برای دانشمندان و همچنین برای مصرف عمومی بیشتر مفید است.
در این گزارش، منشا پرنده‌شناسی را با تمرکز ویژه بر مهاجرت پرندگان مرور خواهم کرد. این گزارش به ویژه در درک چالش‌هایی که در فرآیند جمع‌آوری داده‌ها برای ردیابی پرندگان و تأثیر آن بر تکنیک‌های تجسم برای مهاجرت پرندگان با آن مواجه است، مفید خواهد بود. پرندگان همیشه مجذوب بشریت بوده اند. مایکل والترز در کتاب خود به نام «تاریخ مختصر پرنده‌شناسی» در مورد چگونگی توانایی پرندگان برای برقراری ارتباط و سفر در آسمان صحبت می‌کند که آنها را متمایز می‌کند . و در بسیاری از اسطوره ها و ادیان باستانی اشاراتی به تجسم آنها با توانایی های ماوراء طبیعی وجود دارد.

ردیابی پرندگان مهاجر

روش های تخمینی مانند شمارش ده پرنده اول یک گله بزرگ در حال پرواز و سپس ضرب آن در متناسب با اندازه گله وجود دارد . شمارش پرندگان هیچ آسیب یا تداخلی برای جمعیت پرندگان ایجاد نمی کند. گاهی اوقات هنگامی که پرنده قابل مشاهده نیست، صداها ضبط و پردازش می شوند که می تواند تخمینی از تعداد پرندگان در منطقه ارائه دهد.
برخی از پرندگان مانند رپتورها به سختی می‌توان آن‌ها را گرفت و بنابراین مشاهده مستقیم برای آنها آسان‌تر و ارزان‌تر است. ناظران مکان‌های استراتژیک مانند مسیرهای پرواز، مکان‌های توقفگاه و سایر نقاط مهم مهاجرت را انتخاب می‌کنند. با این حال، این یک پیچیدگی آماری را با ایجاد یک سوگیری ذاتی در مشاهده به دلیل مکان‌های شمارش انتخاب شده به همراه می‌آورد. به عنوان مثال، وضعیتی را در نظر بگیرید که در آن گونه ای در حال عبور از نزدیکی محل مشاهده است که ممکن است به هیچ وجه شکار نشود زیرا برای پرنده قابل مشاهده نیست.در اوایل، پرندگان به تعداد زیاد با گلوله سرنگون می شدند تا شمارش به دست آید. اطلاعات زیادی در مورد پرندگانی که شناسایی آنها از نظر بصری آسان نبود، ارائه کرد. با این حال، این روش، به دلیل ماهیت خود، راه درستی برای جمع آوری اطلاعات سرشماری نبود. امروزه پرنده شناسان پرندگانی را مطالعه می کنند که به دلایل دیگر مرده اند، اما پرندگان برای اهداف سرشماری کشته نمی شوند.نقشه برداری به تقسیم زمین به تقسیمات فرعی (مانند قاره، کشور، مصب، میدان) و سپس شمارش برای آن تقسیم اشاره دارد. نقشه برداری نیاز به نیروی انسانی زیادی برای پوشش مناطق وسیع دارد.ماه‌نگاری یکی دیگر از روش‌های شمارش است که در آن می‌توان تعدادی از پرندگان شب‌زی را در حال پرواز در مقابل ماه در یک ماه تقریباً کامل یا شب ماه کامل مشاهده کرد. این واقعیت که فقط در شب های ماه کامل کار می کند یک محدودیت است.اخیراً از آشکارسازهای مادون قرمز برای مشاهده پرندگان استفاده می شود. پرندگان گرمای بدن را منتشر می کنند که می توان آن را جذب کرد. با این حال، این باید بدون سر و صدا باشد تا اشیاء دیگر مانند خفاش ها و هواپیماها گرفته نشوند. این فرآیند می‌تواند برای گرفتن عکس‌های مداوم خودکار شود و از خستگی ناظر جلوگیری کند. با این حال، این روش فقط می تواند تعداد پرندگان را شمارش کند و نمی توان از آن برای تمایز بین گونه ها استفاده کرد.امروزه، چندین اپلیکیشن علمی شهروندی (همچنین به عنوان ابزارهای جمع سپاری یا محاسباتی انسانی شناخته می‌شود) وجود دارد که به افراد اجازه می‌دهد تا مشاهده‌های پرندگان را در محله‌ها یا اطراف مورد علاقه خود ثبت کنند. اینها را می توان با تلفن هایشان همراه با گونه ها، تعداد و تصاویر در یک مکان جغرافیایی معین ثبت کرد.

ردیابی پرندگان مهاجر

eBird یک برنامه وب و موبایل است که توسط آزمایشگاه پرنده شناسی کورنل توسعه یافته است که به شهروندان اجازه می دهد تا مشاهده های پرندگان خود را از سراسر جهان ثبت کنند. آن‌ها از این داده‌ها برای ایجاد تجسم‌هایی استفاده می‌کنند که برای کاربران eBird و همچنین سایر بینندگان قابل دسترسی است تا برای اطلاعات مورد علاقه به آنها مراجعه کنند.پرنده شناسان از داده های eBird برای تجسم مهاجرت 118 گونه در فصول چرخه ای استفاده می کنند. تجسم سمت چپ فقط یک مسیر متحرک را برای همه گونه‌ها با رنگ‌بندی در ماه سفر نشان می‌دهد. علاوه بر این، آنها یک تجسم همراه دارند که گونه‌ها را روی یک نقطه متحرک علامت‌گذاری کرده و فهرست نام گونه را به صورت متن زیر نشان می‌دهد. . اگرچه روش جالبی برای چرخش تجسم بر اساس فصل‌ها است، اما درک تصویرسازی شاخص نسبتاً دشوار است (که توسط برخی از خوانندگان آنها نیز اشاره شده است). نه تنها برخی از اعداد با هم همپوشانی دارند و خواندن را دشوار می‌کنند، بلکه فهرست نیز فهرست طولانی‌ای است که باید به جلو و عقب پیمایش شود و باعث مشکلات استفاده شود.eBird همچنین دارای یک وب‌سایت تعاملی است که تجسم‌هایی با استفاده از مجموعه داده‌های eBird از سراسر جهان ایجاد شده است. هنگامی که یک کاربر وب سایت eBird را باز می کند، می تواند برای دیدن تجسم های مختلف کاوش کند. اولین مورد، نقشه گونه نامیده می شود که گونه های مختلف را بر روی یک نقشه جغرافیایی تجسم می کند. با این حال، از نقشه سنتی choropleth استفاده نمی کند، بلکه از نقشه حرارتی مربعی برای نشان دادن تراکم گونه ها استفاده می کند. این طراحی خاص از تعصبات بصری که می تواند به دلیل اندازه های جغرافیایی در نقشه های choropleth ظاهر شود جلوگیری می کند. با این حال، این طراحی، کاربر را محدود می کند تا فقط یک گونه پرنده را در هر زمان تایپ کند. نوار جستجو برای تایپ گونه دارای یک لیست کشویی است که تا زمانی که کاربر نامی را تایپ کند ظاهر نمی شود.

ردیابی پرندگان مهاجر

ردیابی پرندگان مهاجر

نقاشی دیواری که دو غاز مصری میدوم 2650 قبل از میلاد را به تصویر می کشد موزه عتیقه قاهره مصر.ریشه مهاجرت پرندگان به قرن هشتم قبل از میلاد برمی گردد.

ردیابی پرندگان مهاجر

اگر رادیو قدرت کافی داشته باشد، سیگنال‌ها می‌توانند توسط ماهواره ضبط شوند که به دلیل پوشش کامل، بسیار بهتر از ردیابی از زمین است. ردیابی ماهواره ای توسط سیستم گیرنده های ماهواره ای ARGOS انجام می شود. این سامانه ها روی پنج ماهواره متعلق به اداره ملی اقیانوسی و جوی یا سازمان اروپایی بهره برداری از ماهواره های هواشناسی قرار دارند. اینها در یک مدار قطبی قرار دارند به این معنی که در هر مداری از روی قطب ها عبور می کنند.
هر PTT یک سیگنال منحصر به فرد به ماهواره ARGOS ارسال می کند. هر سیگنال حاوی فرکانس فرستنده، سرعت تکرار و محتوای سیگنال (شامل شماره شناسه PTT) است. این برای شناسایی مکان فرستنده با دقت 15 متر کافی است. سپس ماهواره‌ها این داده‌ها را به چهل مکان زمینی ارسال می‌کنند، جایی که این داده‌ها برای ارائه مختصات دقیق بیشتر محاسبه می‌شوند. یک سری داده می تواند مسیر مهاجرت را ارائه دهد. در اینجا کلیپی از ردیابی مهاجرت پرنده ها را ببینید.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است