مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۳ مارس ۲۰۲۳ میلادی
ربات‌های پوشیدنی برای کاهش درد و ترس!
1
از آمپول می ترسید؟ یک ربات پوشیدنی می تواند تجربه شما را بهبود بخشد٬ پژوهشگران ربات‌های نرم پوشیدنی درست کردند که وقتی یک نفر اون رو بپوشه درکش از درد و ترس تغییر می‌کنه و به نوعی کمتر احساس درد و ترس می‌کنه!

ربات جدید می تواند بیمارانی را که از روش های پزشکی ناخوشایند میترسند را کمک کنند.محققان دانشگاه تسوکوبا کشف کردند که پوشیدن یک ربات نرم می تواند تجربه بیمار را در طول درمان های پزشکی افزایش دهد.در حالی که بسیاری از ما نمی توانیم بدون تلفن های همراه خود زندگی کنیم، روبات ها ممکن است به زودی به همراهان ضروری تبدیل شوند. مطمئناً بر اساس آزمایش‌های اخیر انجام شده توسط محققان ژاپنی که یک ربات نرم دستی ایجاد کردند که می‌تواند تجربه بیماران را در حین انجام اقدامات پزشکی بالقوه ناخوشایند مانند تزریق بهبود بخشد، چنین است.مقامات بهداشت عمومی متوجه شدند که برخی از افراد فقط از سوزن می ترسند، که منجر به کاهش نرخ واکسیناسیون شد، در طول کمپین ترویج واکسیناسیون علیه COVID-19. علیرغم تحقیقات گسترده در مورد مسائل اضطراب و اضطراب بیمار در طی اقدامات پزشکی، هنوز نیاز به آزمایش و عملی کردن راه حل هایی برای کمک به بیماران وجود دارد.

ربات‌ /تکنولوژی

در مطالعه‌ای که اخیراً در Scientific Reports منتشر شده است، محققان دانشگاه Tsukuba یک ربات نرم پوشیدنی برای بیماران ایجاد کردند تا در طول درمان از آن استفاده کنند تا درد را کاهش دهند. شرکت‌کنندگانی که از این روبات استفاده می‌کردند، در هنگام قرار گرفتن در معرض محرک‌های گرمایی خفیف نسبت به کسانی که این ربات را نمی‌پوشیدند، احساس ناراحتی کمتری داشتند.

ربات‌ /تکنولوژی

پروفسور فومیهید تاناکا، نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد که استفاده از ربات‌های نرم پوشیدنی ممکن است ترس را کاهش دهد و همچنین احساس درد را در طول درمان‌های پزشکی از جمله واکسیناسیون کاهش دهد.»
ربات نرم و پوشیده از خز دانشمندان، Reliebo، قرار بود به دست شرکت‌کننده متصل شود و کیسه‌های هوای مینیاتوری داشت که می‌توانست در پاسخ به حرکات دست باد کند. محققان اثربخشی آن را تحت شرایط مختلف بسته به فشردن دست شرکت‌کننده بررسی کردند، در حالی که محرک حرارتی دردناک را روی بازوی دیگری که ربات را نگه نداشت، اعمال کردند.محققان همچنین سطوح اکسی توسین و کورتیزول (که نشانگرهای زیستی برای استرس هستند) را از نمونه‌های بزاق بیمار اندازه‌گیری کردند. علاوه بر این، درجه بندی درد ذهنی با استفاده از مقیاس ارزیابی ثبت شد و یک آزمون نظرسنجی برای ارزیابی ترس بیماران از تزریق و وضعیت روانی قبل و بعد از آزمایش انجام شد.محققان دریافتند که نگه داشتن ربات بدون در نظر گرفتن شرایط آزمایشی مورد استفاده، به تسکین تجربه برای بیماران کمک می کند و حدس می زنند که احساسات رفاهی که می تواند با لمس انسان ایجاد شود نیز ممکن است توسط ربات فعال شده باشد. پروفسور تاناکا می گوید: "به خوبی شناخته شده است که لمس بین فردی می تواند درد و ترس را کاهش دهد، و ما معتقدیم که این اثر حتی با روبات های نرم غیرزنده نیز قابل دستیابی است." این ممکن است زمانی مفید باشد که تماس واقعی با انسان امکان پذیر نباشد، مانند زمان بیماری های همه گیر. نسخه‌های آینده ربات ممکن است از یک نگاه کنترل‌شده یا حتی فناوری‌های AR (واقعیت افزوده) برای کمک به ایجاد ارتباط با بیمار یا منحرف کردن حواس او از درک درد در موقعیت‌های مختلف استفاده کنند.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است