دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
راهکارهای فناوری برای ارتقای سلامت بانوان
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فناوری، مسیر برآورده‌سازی بسیاری از نیازها را برای ما هموار‌تر و کوتاه‌تر می‌کند و یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه در عصر حاضر، بررسی اوضاع سلامت است.

دسترسی به‌خدمات سلامت، خصوصا برای بانوان که سیستم بدنی خاص‌تری دارند امری مهم و ضروری بوده که خوشبختانه با توجه به‌پیشرفت فناوری، می‌توان به‌سادگی به‌آن دسترسی داشت. (منبع: زومیت) همچنین علاوه بر سهولت در دسترسی، کیفیت خدمات حوزه سلامت نیز به‌لطف فناوری‌های به‌کار گرفته شده در علم پزشکی بسیار بالاتر رفته است.

البته که خدمات فناوری در حوزه سلامت بسیار گسترده هستند و در صورتی‌که قصد دارید اطلاعاتی کلی در این باره کسب کنید، تا انتهای این نوشته از درمانکده با ما همراه باشید.

فناوری چگونه در بهبود سلامت بانوان کمک می‌کند؟

مهم‌ترین خدمات فناوری در هر زمینه‌ای، ایجاد سهولت در دسترسی و افزایش دقت فرایند‌ها است. موضوع اول یعنی سهولت در دسترسی، خصوصا بعد از ظهور اینترنت معنای جدیدی پیدا کرد و امروزه شاهد آن هستیم که افراد، یک بیمارستان کامل را در گوشی موبایل خود دارند و به‌سادگی با چند کلیک می‌توانند به‌انواع اطلاعات تخصصی، نوبت مطب پزشکان متخصص، مشاوره‌های آنلاین و بسیاری موارد دیگر دسترسی داشته باشند. همچنین ظهور ظهور فناوری‌های مدرن همانگونه که بسیاری صنایع و حرفه‌های دیگر، منجر به‌پیشرفت و افزایش دقت شد، در پزشکی نیز به‌همین صورت باعث شده تا قدرت تشخیص‌ها بالاتر رفته و روش‌های درمانی و تشخیصی جدید‌تر هم ظهور کند.

به‌صورت کلی، می‌توان گفت که فناوری منجر به‌رشد سطح بهداشت جامعه به‌واسطه ایجاد پیشرفت در خدمات درمانی شد. اینکه از چه راه‌هایی این بهبود حاصل شده، مواردی هستند که در ادامه به‌تفکیک توضیح داده خواهند شد.

خدمات حوزه سلامت برای بانوان

اگر تا مدت زمان کوتاهی قبل‌تر قصد مراجعه به ‌متخصص زنان برای پیگیری یک مشکل یا چکاب را داشتید، باید برای پیدا کردن یک دکتر مجرب باید از هر کسی که می‌شناختید، پرس و جو می‌کردید. جدا از این، راهی برای سنجیدن تخصص پزشک وجود نداشت و بسیاری مشکلات دیگر. اما با ظهور فناوری اینترنت و همه‌گیر شدن آن، خوشبختانه این مشکلات به‌لطف اینترنت به‌بهترین شکل ممکن رفع شده‌اند. برخی از خدمات حوزه سلامت برای بانوان به‌شرح زیر هستند:

دریافت نوبت آنلاین

با توجه به‌ظهور اینترنت و راحت‌تر شدن دسترسی به‌تقریبا هر چیز، خدمات درمانی هم خود را با استفاده از این تکنولوژی به‌روز کرده‌اند و امروزه تنها با چند کلیک در سایت‌هایی مانند درمانکده می‌توان اقدام به‌دریافت نوبت آنلاین پزشکان متخصص کرد. این مسیر بسیار بهینه‌تر و ساده‌تر از مراجعه حضوری برای دریافت نوبت است چرا که هم زمان کمتری مصرف می‌کند و هم تعداد بیشتری از پزشکان در دسترس هستند. همچنین امکان سنجش پزشک از نظر تخصصی کار راحت‌تری است. به‌عنوان مثال اگر سایت درمانکده را در نظر بگیریم؛ در این سایت هر پزشک دارای یک پروفایل مشخص و رزومه کامل و تخصصی است و نظرات تمامی افراد تحت نظر پزشک به‌صورت مستقیم قابل بررسی هستند. گذشته از این مورد، در مجموعه‌هایی مانند درمانکده، انتخاب پزشک فرایندی سخت‌گیرانه دارد و سعی می‌شود تا بهترین و با تجربه‌ترین پزشک‌ها انتخاب شوند.

مشاوره غیر حضوری

احتمال دارد که برای شما پیش آمده باشد که تحت یک شرایطی قصد داشته باشید با یک پزشک متخصص صحبت کنید و یا جواب آزمایش خود را بررسی کنید و به‌هر صورت، نیازی برای مراجعه حضوری نمی‌بینید. در چنین مواقعی می‌توان از طریق برخی سرویس‌ها برای دریافت مشاوره آنلاین پزشکی اقدام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به‌سوالات شما پاسخ داده شود. این موضوع نه‌تنها برای بانوان، بلکه برای همه افراد نیازی ضروری و مهم است.

آزمایش در محل

شاید به‌ظاهر خدمات آزمایش در محل نیاز چندانی به‌فناوری پیچیده نداشته باشد اما این خدمات هم بعد از ظهور فناوری اینترنت رونق گرفتند. در صورتی‌که این خدمات را از محلی معتبر دریافت کنید، پس از مدتی کوتاه نمونه‌گیر مجرب در محل نزد شما آمده و تمام آزمایشات لازم را انجام خواهد داد.

تصویر‌نمادین خانم پزشکی که از فناوری برای بهبود خدمات سلامت بانوان بهره می‌برد.

اطلاعات حوزه سلامت

بانوان با توجه به‌سیستم خاص جنسی‌ای که دارند، همواره باید اطلاعات خود را در این زمینه به‌روز نگه دارند. مواردی همچون هشدار زمان قاعدگی، محاسبه‌زمان تخمک گذاری و بهترین زمان برای باردار شدن، اطلاعاتی درباره سلامت جنسی، اطلاعاتی در مورد تناسب اندام و غیره برای بانوان اهمیت بالایی دارد. خوشبختانه به‌لطف فناوری‌های مختلف از جمله تلفن‌های همراه، کامپیوتر و اینترنت و غیره دسترسی به‌اطلاعات بسیار راحت‌تر شده است. البته علمی بودن اطلاعات بسته به‌اعتبار مجموعه ارائه دهنده است و باید برای انتخاب منابع اطلاعاتی، حساسیت به‌خرج داد تا مطمئن شد که به‌عنوان مثال یک مقاله در رابطه با تیروئید یا توسط متخصص غدد نوشته شده و یا نویسنده از روی اطلاعات تخصصی نوت برداری کرده باشد.

همچنین اپلیکیشن‌های مختلفی، حتی به‌صورت فارسی زبان وجود دارند که محلی مناسب برای به‌اشتراک گذاری اطلاعات برای بانوان هستند و می‌توان آنها را یک شبکه اجتماعی زنانه در نظر گرفت.

دستگاه‌های تست سلامت

پیشرفت علم مهندسی پزشکی و فناوری‌های تشخیصی در علم پزشکی، باعث شده تا بررسی اوضاع سلامت افراد مخصوص بانوان در زمینه‌های مختلف بسیار راحت‌تر از گذشته باشد. دستگاه‌هایی همچون تست قند خون، تست بارداری و سایر موارد مشابه‌می‌توانند برای بانوان بسیار مفید و کاربردی باشند.

جدا از این موارد، دستگاه‌های تشخیصی آزمایشگاهی نیز به‌خوبی پیشرفت کرده‌اند و می‌توان از طریق آنها نتایج دقیق‌تری برای بررسی سلامت جنسی و جسمی بانوان دریافت کرد.

روش‌های افزایش تناسب اندام

تناسب و زیبایی اندام، برای بانوان اهمیت ویژه‌ای دارد. جدا از اینکه امروزه با پیشرفت علم ورزش و پزشکی، روش‌های مختلفی برای چربی سوزی و بهبود تناسب اندام روی کار آمده‌اند، دستگاه‌های خانگی و باشگاهی مختلفی نیز برای انجام فرایند‌های پیچیده ورزشی ساخته شده‌اند که از رایج‌ترین این دستگاه‌ها می‌توان به‌تردمیل اشاره کرد.

تصویری از تجهیزات مدرن ورزشی که بانوان می‌توانند برای ارتقای سلامت خود از آن‌ها بهره ببرند.

جمع بندی

متاسفانه بسیاری از افراد به‌اشتباه باور دارند که فناوری برای سلامتی انسان مضر است. اما بر خلاف این باور غلط، باید خاطر نشان شود که متوسط طول عمر انسان و متوسط جمعیت سیاره زمین به‌لطف انقلاب‌های علمی و صنعتی بالاتر رفته و استفاده درست از فناوری نه تنها برای سلامتی مضر نیست، بلکه به‌افزایش سطح سلامت افراد نیز کمک می‌کند. هر بخشی از جامعه می‌تواند برای سلامتی خود به‌نحوی از فناوری‌های مدرن استفاده کند و ما در این نوشته، به‌فواید فناوری برای افزایش سلامت بانوان پرداختیم؛ اما بانوان تنها بخشی از ماجرا هستند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits