دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
در هوای مه آلود چگونه رانندگی کنیم که تصادف نکنیم؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
به دلیل کاهش دید افقی، اطلاعات کافی از وضعیت ترافیکی اطراف در اختیار شما قرار نخواهد گرفت، لذا بهتر است صدای سیستم صوتی خودرو را کاهش داده و کمی شیشه‌های خودرو را پایین دهید تا حتی‌الامکان با شنیدن صداهای اطراف، از وضعیت ترافیکی مطلع شوید.

آموزش رانندگی در مه

مهمترین کاری که می توانید هنگام رانندگی در مه انجام دهید اطمینان از روشن بودن چراغ های مه شماست. این چراغ های کم فشار، اطمینان حاصل می کنند که برای سایر رانندگان در جاده قابل رویت هستید. این بدان معناست که هر کسی که به سمت شما بیاید، منتظر است که یک خودرو را ببیند و از دیدن ماشین شما تعجب نخواهد کرد.

چراغ های نور پایین خود را روشن کنید

اگر با روشن کردن چراغ های مه شکن احساس امنیت نمی‌کنید چراغ های نور پایین خود را روشن کنید، روشن کردن چراغ های نور پایین یکی از راه های دید عالی است و باعث می شود که روشنایی اضافی قابل توجهی به قسمت جلوی خودرو شما بیافزاید تا رانندگان و عابران پیاده بتوانند شما را در حال آمدن ببینند.
چراغ های جلو پایین می توانند برای کمک به دید راننده مفید باشند، اما تحت هیچ شرایطی از چراغ نور بالا استفاده نکنید. این ها نه تنها از لحاظ دید فایده ای ندارند، بلکه رانندگان دیگر را نیز خیره می کنند و باعث خسارت های جبران ناپذیری می‌شوید.

 رانندگی در مه

سرعت را کاهش دهید

در کنار روشن کردن چراغ های مه شکن، کاهش سرعت شما شاید یکی از مهم ترین روش های ایمن ماندن در هوای مه آلود باشد. در نتیجه کم بودن دید، واکنش های شما سریع یا دقیق نخواهد بود. کند شدن سرعت شما را از سایر رانندگان بی پروا که ممکن است در مه در امان نمانند محافظت می کند.

هنگام رانندگی در مه آرام باشید

همیشه باید در حوادث ناگهانی و شرایط آب و هوایی خونسردی خود را حفظ کنید. گرفتن تصمیمات عجولانه در حالی که دید بیرونی شما کم است احتمالاً باعث بروز خطا و حتی ممکن است حادثه های ناگوار شود. همچنین ممکن است شاهد کار های عجیب رانندگان کم تجربه باشید که نباید عصبانی شوید. اگر این مسئله باعث ایجاد خشم شما در جاده شد، سعی کنید با خیال راحت به رانندگی ادامه دهید و آرام شوید. نادیده گرفتن رانندگی خطرناک کاملاً طبیعی است، فقط مطمئن باشید اجازه ندهید رانندگی شخصی شما تحت تأثیر آن قرار بگیرد.

چگونه در مه رانندگی کنیم؟

در رانندگی در مه فاصله استاندارد و ایمن را رعایت کنید

به نقل از سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان، تمرکز شما باید روی پیشگیری باشد. در حالی که ممکن است شما یک راننده دقیق و با تجربه باشید، ممکن است دیگران به این اندازه محتاط نباشند. فاصله ایمن ترمز از وسایل نقلیه دیگر باعث می شود درصد خطا بسیار کاهش یابد. بنابراین بسیار مهم است که فاصله معقول با راننده جلو خود داشته باشید تا از حوادث و خطرات احتمالی در امان بمانید.

آینه ها را بررسی کنید

قبل از وارد شدن به هوای مه آلود، همیشه بررسی کنید که می توانید به خوبی از آینه های عقب و بغل خود استفاده کنید. بسیار مهم است که این کار را انجام دهید قبل از عزیمت به یک مسافرت ایمن و همچنین در زمان تعطیلات خود در جاده. انجام این کار باعث می شود هوشیاری شما بهبود یابد در حالی که دید خارج خودرو محدود است. پس آیینه ها را فراموش نکنید.

اصول رانندگی در هوای مه آلود

گاهی در مکانی مناسب توقف کنید و علاوه بر رفع خستگی از چشمانتان و رفع خواب آلودگی، چراغ های اتومبیل را تمیز کنید تا روشنایی کافی داشته باشد.
ماشین هایی که ترمز آن از فناوری ABS بهره می گیرد خیالشان از این بابت راحت تر است، زیرا این ترمزها برای لیز نخوردن در چنین شرایطی طراحی شده اند.
اگر هنگام بارش باران مجبور به گرفتن ترمز شدیدی شدید، چند بار پشت سر هم پا را روی ترمز فشار دهید. با این کار از لیز خوردن ماشین جلوگیری خواهید کرد.
در ارتفاعات معمولاً بارش با مه همراه است. در این موقعیت از چراغ مه شکن اتومبیل کمک بگیرید تا اتومبیل های عقبی موقعیت و سرعت شما را متوجه بشوند.

از سبقت گرفتن و تغییر خط عبوری خودداری کنید. علاوه بر لغزندگی مسیر، خیسی شیشه‌ها و احیاناً بخار گرفتن شیشه ها مانع از دید کامل راننده می شود.
سعی کنید خودرو را در حالت دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، زیرا این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و راننده کنترل بیشتری بر اتومبیل خواهد داشت.
چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زند و موجب سر خوردن آن شده و باعث می شود وسیله نقلیه در جهت عکس حرکت برگردد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits