دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
رابیتس چیست و چه استانداردهایی دارد؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
رابیتس یک ورق فولادی است که حالتی مشبک دارد. این ورق ها از ورق های گالوانیزه درست می شوند. ورق رابیتس را احتمالا همه ما در ساختمان های نیمه کاره دیده ایم. ورق هایی مشبک که قابلیت جذب انرژی را دارند.

رابیتس، ویژگی و کاربردش

هنگامی که ورق های فولادی گالوانیزه تولید می شوند از آن ها در ساخت و تولید لوازم فلزی متعددی استفاده می شود. یکی از این لوازم فلزی رابیتس است. رابیتس از طریق کشش عرضی و فرآیند پرس ورق گالوانیزه ساخته می شود. از آنجایی که ورق گالوانیزه به جهت روکش گالوانیزه خود بسیار مقاوم در برابر خوردگی و شکست است از آن در ساخت رابیتس استفاده می کنند.

شکل ظاهری رابیتس همان طور که گفتیم مشبک است که به این شبکه ها چشمه گفته می شود. این شبکه ها در شکل هایی مانند لوزی، مربع، دایره و متساوی الاضلاع است. بیشترین کاربرد رابیتس در کشور ما چشمه های متوازی الاضلاع هستند و دیگر اشکال کاربرد زیادی ندارند.

رابیتس علاوه بر چشمه ها تعدادی ستون یا پل ستون هم دارد که براساس محلی که قرار است از آن استفاده شود تعداد ستون ها متفاوت است. تعداد معمول ستون های رابیتس 9 ستون، 11 ستون و 13 ستون است که هر کدام از این ستون ها در دو نوع سبک و سنگین تولید شد اند. بسته به نیاز بنا نیز از یکی از آن ها استفاده می شود. تشخیص اینکه بنا به کدام نوع و وزن رابیتس نیاز دارد بر عهده رابیتس کار است.

رابیتس

استفاده اصلی این محصول در ساخت و ساز بنا است. اما از آن در کدام بدنه ها استفاده می شود؟ رابیتس به عنوان یک نگه دارنده استفاده می شود. به جهت مقاوت بالایی که دارد از آن استفاده می شود که بنا محکم تر و بدون ترک خوردگی ساخته شود. یکی از مصارف این محصول در ساخت سقف و سقف های کاذب است؛ برای این منظور ابتدا سقف را رابیتس بندی ( رابیتس کاری) می کنند و بر روی آن گچ کاری انجام می شود.

دیگر کاربرد این محصول در ساخت نمای ساختمان و برای استفاده زیر سیمان کاری های نمای ساختمان است. روش استفاده هم به همان شکل است؛ ابتدا رابیتس کاری انجام شده و سیمان کاری بر روی آن انجام می گیرد و دیگر کاربرد رابیتس برای سنگ کاری بنا است.
از آنجایی که سنگ وزن بالایی دارد باید توجه داشته باشید از رابیتسی استفاده کنید که بتواند وزن را تحمل کند پس باید از رابیتس هایی با وزن بالا مثلا 13 ستونه و سنگین استفاده کنید. رابیتس سقف کاذب معمولا سبک است زیرا وزن گچ چندان زیاد نیست.

از رابیتس برای قفس کشی و قفس بندی هم استفاده می کنند. منظور از قفس بندی ایجاد قفس برای توری مثلا برای نگه دری کردن از حیوانات است. از آنجایی که این فولاد بسیار مقاوم است انتخاب خوبی برای ساخت قفس آهنی است که مقاومت بهتری نسبت به قفس مرغی دارد. اغلب قفس های پرندگان از رابیتس ساخته شده اند.
یکی دیگر از کاربردهای رابیتس در مجسمه سازی است. گاهی برای ساخت برخی مجسمه ها لازم است آن را محکم تر کنیم به این منظور از رابیتس استفاده می کنند و سپس از گچ مخصوص مجسمه بر روی آن استفاده می شود. البته منظور از مجسمه سازی ساخت مجسمه های بسیار بزرگ و تزئینات داخلی بناها است نه مجسمه های کوچک.

رابیتس چیست

رابیتس بر چند نوع است؟

رابیتس را می توان بر اساس ویژگی های مختلفی دسته بندی کرد و یک نوع دسته بندی خاص ندارد. مثلا می توان بر اساس شکل چشمه ها تقسیم کرد یا بر مبنای تعداد چشمه ها. منظور از تعداد چشمه همان شبکه هایی است که بدنه هر رابیتس را تشکیل داده است.
بر این اساس تعداد چشمه ها یا دو یا سه است که هر چه این تعداد بیشتر باشد ابعاد کوچکتر می شود. کارایی این شبکه ها جذب کردن انرژی است که باید به میزان متعادلی انجام شود. پس تعداد چشمه ها باید متناسب باشد و نه خیلی تعداد بالا و نه خیلی کم باشد.
گاهی رابیتس را بر مبنای وزن نیز دسته بندی می کنند. وزن این محصول بر ضخامت آن تاثیر می گذارد. هر چه ضخامت بیشتر باشد یعنی رابیتس سنگین تر است و هرچه ضخامت کمتر باشد وزن نیز پایین می آید. وزن رابیتس برای محلی که مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است و نمی توان از هر وزن یا هر تعداد ستونی در هر بخشی از بنا استفاده کرد.

رابیتس کاری به چه شکل انجام می شود؟

برای اینکه رابیتس کاری انجام شود باید اصول آن به خوبی رعایت شود. از آنجا که رابیتس یک ورق فولادی سبک است ممکن است عدم استفاده اصولی از آن باعث شود نما یا سقف کاملا صاف به نظر نرسد و شکم بدهد. به هر حال باید به خوبی بدانید چگونه رابیتس را نصب کنید.

کاربرد رابیتس

برای شروع کار ابتدا میلگرد داخل سقف کار گذاشته می شود. کارگذاشتن میلگردها نیز باید بر مبنای اصول مهندسی شده انجام شود. بعد از اتمام کار میلگردها و خم زدن آن ها رابیتس توری بر روی میلگرد جوش داده می شود. در این قسمت هم باید به نوع رابیتس و تعداد پل ستون های آن توجه کرد. اگر تعداد میلگردها زیاد باشد باید از رابیتسی با تعداد پل بیشتر استفاده کرد. همچنین اگر فاصله بین میلگردها زیاد باشد باید از رابیتس سنگین استفاده کرد.

مزایای استفاده از رابیتس

استفاده از رابیتس به جهت استحکام و مقاومت آن کاربرد های گسترده ای دارد از ساختمان سازی تا ساخت نماها و گچ بری ها و ... اما این ورق فولادی مشبک چه مزایایی دارد که موجب استفاده گسترده از آن شده است؟ در ادامه پاسخ خواهیم داد:

استفاده از رابیتس باعث استحکام نسبی در بناها می شود. علت استحکام این محصول آن است که هیچ گاه برش نخورده و مجدد متصل نمی شود.
همچنین این ورقه فولادی برای یک پارچه سازی استفاده شده و از ایجاد ترک خوردگی در محل گچ کاری یا سیمان کاری جلوگیری می کند.
اجرای این سازه فولادی کار بسیار راحتی است و زمان چندانی نمی برد. اگرچه برای انتخاب نوع رابیتس باید افرا متخصص به کار گرفته شوند اما اجرا و کار گذاری آن از عهده کارگران معمولی و غیر متخصص هم بر می آید.
طرح پذیری رابیتس به جهت شکل ظاهری آن نسبتا مناسب است.
این محصول به جهت فراوانی استفاده در ساخت و ساز در بازار آهن آلات به وفور تولید می شود و به همین جهت پیدا کردن آن کار سختی نیست. همچنین قیمت آن هم نسبت به سازه های فولادی دیگر مانند ورق آهن مناسب تر است.
با استفاده از این محصول می توان طرح های مختلف گچ بری و گچ کاری، سقف کاذب و نور پردازی و ... را پیاده سازی کرد؛ بنابراین اگر در بدنه سازه ای از رابیتس استفاده شود می توان طرح های مورد نظر مشتری را بر روی آن بنا پیاده کرد.
شکل ظاهری رابیتس و وجود شبکه های آن باعث گردش جریان هوا، آب و نور خورشید می شود؛ اما اجازه ورود موانع بزرگ را نمی دهد. این ویژگی به خصوص برای ساخت قفس های فولادی بسیار مطلوب است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits