دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
روش تشخیص و درمان دیابت در سگ
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دیابت در سگ ممکن است در هر سنی حیوان را مبتلا کند، با این‌حال تشخیص زودهنگام مهم‌ترین گام برای اطمینان از زندگی شاد و سالم حیوان خانگی شما است.

دیابت در سگ، علائم و راه‌های درمان

معاینه فیزیکی سالانه برای تشخیص بیماری‌های نهفته ضروری است.
با این‌ حال دانستن علائم دیابت سگ‌ها به شما کمک می‌کند تا هرگونه بیماری را قبل از معاینه، شناسایی کرده و بلافاصله با دامپزشک خود در میان بگذارید.
بعد از خواندن این مطلب و آشنایی با دیابت سگ‌ها می‌توانید اطلاعات زیادی در رابطه با این بیماری و علائم دیابت به دست آورید، به خاطر داشته باشید گاهی علائم دیابت در سگ‌ها می‌تواند با برخی علائم بیماری‌های دیگر یکسان باشد.

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در آن بدن قادر به تولید انسولین کافی یا پاسخ مناسب به آن نیست.
دیابت به دو نوع وابسته به انسولین و دیابت مقاوم به انسولین تقسیم می‌شود، برخی از سگ‌ها می‌توانند به هر دو نوع دیابت مبتلا شوند، اگرچه دیابت نوع دوم در سگ‌های مسن شایع‌تر است.

اگر صاحب سگ هستید و می‌خواهید در نگهداری از حیوان به بهترین شکل عمل کنید بایستی اطلاعات کاملی نسبت به انواع بیماری و علائم آن‌ها داشته باشید.

دیابت در سگ

چه عواملی در ابتلا دیابت تاثیرگذار است؟

سن، جنسیت و وزن از عوامل موثر در ابتلا سگ‌ها به دیابت است، سگ‌ها معمولا در سنین ۷ تا ۹ سالگی بیشترین خطر ابتلا به دیابت را دارند.
همچنین سگ‌های ماده دو برابر سگ‌های نر در معرض ابتلا به دیابت هستند، بد نیست بدانید که سگ‌های دارای اضافه وزن بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
از دیگر عوامل موثر که دیابت در سگ را به وجود می‌آورد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عوامل ژنتیکی: دیابت بر اساس نژاد ممکن است متفاوت باشد، بنابراین ژنتیک ممکن است در افزایش یا کاهش خطر ابتلا به دیابت نقش داشته باشد.

پانکراتیت مزمن یا التهاب لوزالمعده: توجه داشته باشید که دیابت در سگ گاهی بر اثر مصرف بعضی از داروها و رسوب غیرطبیعی پروتئین در لوزالمعده به وجود می‌آید.

توجه داشته باشید که اگر حیوانتان به بیماری دیابت مبتلا شده است بایستی از مصرف داروهای استروئیدی برای سگ خودداری کنید، زیرا این دسته از داروها می‌توانند درمان دیابت را طولانی کنند.

یکی از علائم اصلی دیابت در سگ‌ها تشنگی زیاد و مصرف بیش از اندازه آب است، می‌توان گفت تشنگی بیش از حد اولین علامت دیابت سگ‌ها خواهد بود.

اگر سگ شما در طول روز آب زیادی می‌نوشد و کاسه‌اش اغلب خالی است، این معنی را می‌دهد که دهانش خشک شده و دائما تشنه است.
یکی دیگر از علائم این بیماری مشکل در التیام عفونت و زخم در سگ است. علائم دیگر این بیماری عبارت‌اند از:

 • بزرگ شدن کبد
 • خون‌مردگی چشم
 • عفونت کلیه
 • عفونت ادراری
 • آب مروارید
 • فعال زیاد
 • کاهش وزن
 • افزایش ناگهانی وزن
 • تکرر ادرار
 • افزایش اشتها
 • عطش
 • افسردگی

نشانه دیابت در سگ

در صورتی که این علائم را در سگ مشاهده کردید بایستی سریعا به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنید،توجه داشته باشید که از مصرف خودسرانه دارو برای حیوان بایستی خودداری کنید زیرا ممکن است آسیب بیشتری به سگ برسد و سلامت حیوان به طور جدی تهدید شود.

نحوه تشخیص دیابت سگ

اگر سگ شما علائم فوق را نشان داد باید با دامپزشک تماس بگیرید، زیرا علت این بیماری در سگ‌ها می‌تواند متفاوت باشد.
با تغییر رژیم غذایی و افزایش یا کاهش سطح فعالیت حیوانتان، می‌توانید از بیماری و عفونت جلوگیری کنید.
رفتار غیرعادی در سگ بایستی بررسی شود تا بتوان خیلی زود از پیشرفت دیابت جلوگیری نمود.

در صورت مشاهده علائم دیابت در سگ، دامپزشک ابتدا حیوان شما را به طور کامل معاینه می‌کند و مطمئن می‌شود که بدن او تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است.
اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، سطح قند سگ از طریق یک آزمایش جامع به دقت کنترل می‌شود.
این آزمایش شامل اندازه گیری تعداد گلبول‌های سفید و قرمز، هموگلوبین خون و پلاکت‌ها است.
این آزمایش همچنین تمام خواص شیمیایی خون را مانند میزان قند، الکترولیت‌ها و پروتئین‌های موجود در خون را بررسی می‌کند.

اگر فقط سطح قند خون سگ بالا باشد و شرایط مشکوک دیگری وجود نداشته باشد، پزشک سطح قند خون موقت را تشخیص می‌دهد.
در مرحله بعدی مقدار آنزیم‌هایی که نشان دهنده پانکراتیت هستند آزمایش می‌شود.

در طول این معاینه، ممکن است با استفاده از اشعه ایکس یا امواج فراصوت از حیوان عکس‌هایی گرفته شود تا دامپزشک مطمئن شود که سطح بالای قند خون سگ شما ناشی از بیماری خاصی نیست.

علاوه بر این آزمایش‌ها، آزمایش ادرار نیز برای بررسی میزان قند خون و باکتری‌ها انجام می‌شود. این آزمایش تشخیص می‌دهد که آیا دیابت در سگ وجود دارد یا خیر.

درمان دیابت در سگ

درمان دیابت سگ

همان‌طور که گفته شد نباید به طور خودسرانه به حیوان دارو بدهید و بعد از اینکه دیابت در سگ توسط دامپزشک تشخیص داده شد، بایستی درمان را زیر نظر او و با تجویزهای دامپزشک خود انجام دهید.

در ادامه تعدادی از روش‌های درمان دیابت سگ را بررسی خواهیم کرد.

 • رژیم غذایی

بهترین نتایج رژیم غذایی برای حیوان مبتلا به دیابت در افزایش انواع پروتئین‌های با کیفیت و افزایش فیبر و کاهش کربوهیدرات است.
می‌توانید میوه‌ها و سبزیجات تازه را به عنوان میان وعده یا به عنوان وعده غذایی اصلی برای سگ خود ارائه دهید.
توجه داشته باشید که قندهای طبیعی موجود در میوه‌ها و سبزیجات سطح قند خون حیوان را افزایش نمی‌دهد، اگر سبزیجات پخته مانند کلم، کلم بروکلی و سایر مواد را به رژیم غذایی حیوان اضافه کنید، به کنترل سلامت آن‌ها کمک خواهید کرد.

این مواد محتوای فیبر غذا را افزایش می‌دهند و می‌توانند به تنظیم سطح قند خون حیوان خانگی شما کمک کنند بهتر است بدانید که رژیم غذایی بایستی توسط دامپزشک تنظیم گردد و برای پیاده سازی رژیم غذایی باید با دامپزشک خود مشورت کنید.

 • انسولین

بیشتر سگ‌های دیابتی نیاز به تزریق انسولین روزانه دارند. مقدار انسولین مورد نیاز به طور کلی به وزن بدن حیوان خانگی شما بستگی دارد و توسط دامپزشک تجویز می‌شود.

با آموزش دقیق و مناسب می‌توانید در خانه به سگ خود انسولین تزریق کنید.

 • بررسی قند خون

مهم‌ترین بخش درمان و مدیریت دیابت، پایش روزانه سطح قند خون حیوان خانگی شما است.
این کار هر ۴ ساعت یک‌بار بایستی انجام شود، بنابراین دامپزشک به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ای برای کنترل قند خون سگ خود ایجاد کنید.

 • فعالیت بدنی

یکی از راه‌های کنترل و درمان دیابت در سگ فعالیت بدنی منظم است، توجه داشته باشید که باید از فعالیت‌های استرس زا و سنگین خودداری کنید و هر روز یک زمان مشخصی برای پیاده‌روی و فعالیت سبک بدنی برای حیوانتان در نظر بگیرید.

 • بستری

در موارد حاد و با تشخیص دامپزشک ممکن است حیوانتان چند روزی در بیمارستان دامپزشکی بستری شود تا آنتی بیوتیک، داروهای مسکن و ضدالتهاب به سگ تزریق شود.

منبع : دکتر تقی پوراین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits