مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
عملکرد دوربین حرارتی چگونه است و چه کاربردی دارد؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دوربین حرارتی به انواعی از دوربین ها گفته می شود که توانایی تشخیص دما را دارند. در واقع این نوع دوربین از طریق دمای اجسام و افراد از وجودشان مطلع می شود نه از طریق نور مرئی محیط. دوربین حرارتی با استفاده از اشعه مادون قرمز تصویر برداری می کند.

عملکرد دوربین حرارتی

دوربین حرارتی مانند تمام دوربین ها قابلیت عکس برداری و فیلم برداری از محیط را دارد؛ اما تفاوت مهمی که این دسته دوربین ها با انواع معمول دیگر دارند در عملکرد آن ها ست. دوربین های معمولی تصاویر را بر اساس نور تشخیص می دهند اما دوربین های حرارتی تصاویر را بر اساس گرما و حرارت تشخیص می دهند.

اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم دوربین حرارتی اجسام گرم را با نورهای قرمز، نارنجی و زرد و اجسام سردتر را با نورهای آبی و اجسام خنثی را با نور سبز نمایش می دهد. به این ترتیب دوربین حرارتی جسم را با نور نمایش می دهد. یک جسم ممکن است بر اساس میزان گرمای خود یکی یا ترکیبی از این رنگ ها را داشته باشد. اجسام گرم اشعه مادون قرمز ساطع می کنند و همین اساس کار و تشخیص در دوربین حرارتی است.

دوربین های حرارتی به هیچ وجه برای مصارف معمول و ثبت چهره کاربرد ندارند. این دوربین توان تشخیص هویت را ندارد بلکه تنها انسان را و گرمای او را تشخیص می دهد. تصویری که در یک دوربین حرارتی ثبت می شود یک شی یا انسان است که از نورهای مختلف تشکیل شده است. با توجه به این مطلب می توانیم کاربردهای زیر را برای این دوربین ذکر کنیم.

کاربرد دوربین حرارتی

دوربین حرارتی

برای کنترل تردد و مسائل امنیتی

یکی از ویژگی های برتر این وسیله داشتن توان کامل تشخیص در شب است. همان گونه که گفتیم این دوربین با نور مرئی کار نمی کند بلکه با دمای اجسام کار می کند؛ بنابراین در هنگام شب به راحتی می تواند تردد افراد را با توجه به دمای بدنشان تشخیص داده و ثبت کند.

دوربین های حرارتی مدار بسته به همین منظور طراحی شده اند تا در هنگام شب وجود افراد ناشناس و مشکوک را ثبت کرده و اطلاع دهند. با متصل کردن دوربین به گوشی همراه یا سیستم شخصی در هر زمان و مکانی می توانید بر عملکرد دوربین مدار بسته حرارتی نظارت داشته باشید.

برای تشخیص آتش

این وسیله به حرارت حساس است و می تواند دمای بالا را در هر مکانی تشخیص داده و ثبت کند. حتی می تواند دمای بالا در مناطقی که دید چشمی ندارند را تشخیص دهد. مثلا اگر در یک ساختمان زیر زمین یا پارگینگ یا نقاط دور از دید آن دچار آتش سوزی شده یا در حال شروع آتش سوزی هستند با تصویر گرفتن و دیدن رنگ های قرمز و نارنجی تشخیص می دهد که این منطقه در گیر حرارت بالایی است. البته دوربین حرارتی می تواند درجه دما را هم ثبت کند و همین کمک بیشتری به تشخیص آتش می کند.

برای یافتن افراد زنده هنگام بلایا

هنگام بروز برخی بلایا مانند سقوط بهمن یا سیل در مکان های صعب العبور امکان حضور انسان برای پیدا کردن افراد درگیر بسیار سخت است. در چنین شرایطی باید راه کاری برای تشخیص و پیدا کردن افراد زنده وجود داشته باشد. دوربین حرارتی یک وسیله کاربردی در چنین شرایطی است. می توان با تصویر برداری از منطقه و نقاط احتمالی وجود افراد از طریق حرارت بدن، افراد زنده را تشخیص داد.

دوربین حرارتی چیست

استفاده در شرایط آب و هوایی بد

این وسیله کاربردی در شرایط آب و هوایی سخت و بد هم به خوبی قدرت تشخیص خود را حفظ می کند. از آنجایی که این دوربین فقط با دما کار دارد شرایط دید بد نمی تواند بر تصاویر ثبتی آن تاثیر منفی بگذارد. این مشکل مختص دوربین های معمولی است که در شرایط آب و هوایی بد یا در نور کم عملکرد درستی ندارند. با توجه به این مسائل در مناطقی با آب و هوای نامناسب هم می توان از این دوربین ها استفاده کرد.

برای تشخیص حیوانات در حیات وحش

می توان در محل عبور حیوانات در حیات وحش نیز از دوربین حرارتی استفاده کرد. بدن حیوانات نیز مانند انسان از دمای مشخصی برخوردار است. با کار گذاشتن دوربین حرارتی، هنگامی که حیوان عبور کند سنسورهای تشخیص دما فعال می شود و حیوان را تصویر برداری می کند. همچنین سنسورهای دما وجود شکارچیان را نیز تشخیص داده و از آن ها تصویر می گیرد و به شما اطلاع می دهد.

استفاده در شناورها و زیر دریایی ها

شناورها و زیر دریایی هایی که در هنگام شب در دریا در حال حرکت و گشت زنی هستند نیاز به یک وسیله جهت تشخیص خطرات احتمالی دارند. دوربین حرارتی یکی از این وسایل است که ی تواند خطرات حیوانی را از طریق دمای بدن آن ها تشخیص دهند.

اگرچه آب کمی دید در این دوربین ها را مختل می کند و ممکن است به خوبی نوع خطر تشخیص داده نشود اما به هر حال می تواند تشخیص دهد که خطری پیش رو است. با توجه به اینکه تمام اجسام داخل آب سرد هستند وقتی گرمای یک شی تشخیص داده شود تا زمانی که بی خطر بودن آن تایید نشده باید نسبت به آن احساس خطر کرد.

کاربرد دوربین حرارتی

محدودیت های دوربین حرارتی

همانند تمام دوربین های مدار بسته و دیگر دوربین های دیجیتال و آنالوگ دوربین حرارتی نیز از محدودیت هایی برخوردار است. باید این محدودیت ها به خوبی شناخته شود و از این وسیله تنها استفاده ای صورت گیرد که برای آن ساخته شده است و انتظار کاری که برای آن ساخته نشده را از آن نداشته باشیم. در ادامه این محدودیت ها را معرفی می کنیم:

این دوربین توانایی تشخیص هویت افراد را ندارد و نمی تواند چهره را تشخیص دهد تنها می تواند گرمای او را تشخیص داده و به تصویر در آورد.
این دوربین از پشت موانع و دیوارها امکان تشخیص ندارد. همان طور که گفته شد این وسیله حرارتی است و مانعی مانند دیوار مانند عایق عمل می کند و اجازه نمی دهد آنچه پشت آن است تشخیص داده شود مگر به شکلی مبهم.
آب نیز باعث اختلال در عملکرد این دوربین ها می شود. آب بخش بسیار زیادی از اشعه مادون قرمز را سد می کند و باعث رسیدن تصاویر مبهمی به دوربین می شود.
این دوربین از پشت شیشه هم به خوبی نمی تواند قدرت تشخیص داشته باشد. اگرچه ممکن است بخشی از تشعشعات مادون قرمزی که از یک جسم ساطع می شود بتواند از شیشه عبور کند اما به جهت اینکه همه تشعشعات عبور نمی کند باز هم شما تصویری مبهم دریافت خواهید کرد که تشخیص آن بسیار دشوار است.

نکات مهم برای خرید دوربین حرارتی

اگر قصد دارید دوربین حرارتی بخرید باید اول از همه این را بدانید که این دوربین تنها دما را با رنگ های مشخص دما نشان می دهد و شما اگر به دنبال یک دوربین برای ثبت لحظات و زیبایی های محیط و پرتره هستید به هیچ وجه نباید سراغ یک دوربین حرارتی بروید. اما اگر کاملا می دانید که به یک دوربین حرارتی نیاز دارید بهتر است هنگام خرید به نکات زیر توجه کنید.

فواید دوربین حرارتی

  • رزولوشین دوربین

یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید هر دوربینی قدرت رزولوشن آن است. این مورد در دوربین های حرارتی به مراتب مهم تر است. رزولوشن به کیفیت تصاویری که ما با دوربین برمی داریم بر می گردد. هرچه رزولوشن یک تصویر بالاتر باشد درک ما از تصویر بهتر خواهد بود.

حتماً بخوانید:
دوربین فیلمبرداری چیست و چه کاربردی دارد ؟

دوربین فیلمبرداری چیست و چه کاربردی دارد ؟

دوربین فیلمبرداری وسیله ای است که تصاویر را ضبط می‌کند. تصاویر می‌توانند در خود حافظه دوربین یا مکان دیگری ذخیره شوند. این تصاویر می‌توانند تصاویر…

ضمن اینکه کیفیت رنگ ها نیز بالاتر رفته و ما رنگ های بیشتری را مشاهده خواهیم کرد. با توجه به اینکه ما در دوربین حرارتی با رنگ ها سر و کار داریم کیفیت تصویر و درک بهتر از رنگ ها به تشخیص بهتر ما کمک خواهد کرد.
همچنین رزولوشن کیفیت یک تصویر در نور آفتاب را بیان می کند. اگر رزولوشن تصویر پایین باشد در نور آفتاب تصویر بی کیفیتی خواهیم داشت؛ از آنجایی که دوربین حرارتی امکان تصویر برداری در آتش و نور بالا را دارد رزولوشن تصویر اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

  • محدوده دمایی

همه دوربین های حرارتی قادر به تصویر برداری در تمام محدوده های دمایی نیستند. هر دوربینی با توجه به کارکرد خود از یک محدوده دمایی معینی پشتیبانی می کند. با توجه به این موارد شما با توجه به شغل یا نیاز خود و اینکه قرار است از دوربین خود در چه محدوده دمایی استفاده کنید باید دوربین مناسبی تهیه کنید.

  • قابلیت فوکوس و زوم

دلیل اهمین بالای قدرت زوم و فوکوس دوربین های حرارتی به این جهت است که بسیار محتمل است شما بخواهید از فاصله های دور از یک سوژه تصویر برداری کنید. اگر دوربین شما قابلیت زوم داخلی و فوکوس باکیفیت را نداشته باشد در نهایت تصویری که ارائه می کند بسیار مبهم و بی کیفیت خواهد بود.

حتی ممکن است در فواصل خیلی زیاد قدرت تشخیص خود را از دست بدهد که این مورد به ویژه در مورد دوربین های امنیتی اصلا خوب نیست؛ پس لازم است دوربین حرارتی شما به ویژه دوربین های مدار بسته از قدرت زوم داخلی و فوکوس بسیار عالی برخوردار باشند و تصویر را هنگام بزرگنمایی با کیفیت ارائه دهند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است