دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
دنیا فیروز نادری دانشمندی بی جایگزین را از دست داد !!
8
فیروز نادری، دانشمند ایرانی که به تازگی در بیمارستان بستری شده بود، درگذشت. ‌

فیروز نادری در ۵ فروردین ۱۳۲۵ در شهر شیراز به دنیا آمد. اصالتا از طایفه دره شوری یکی از طایفه‌های ایل قشقایی است . او تحصیلات متوسطه خود را در ایران به اتمام رساند و پس از آن به ایالات متحدهٔ آمریکا مهاجرت کرد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق پی گرفت.

آقای نادری هفته گذشته‌ در فیسبوک با انتشار عکسی ازخود بر تخت بیمارستان نوشته بود که او در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود.

او در آن پست گفته بود که عمل جراحی‌اش روز دوشنبه ۱ خرداد انجام شده و دوران نقاهتش چهار تا پنج ماه طول می‌کشد. آقای نادری گفته بود که چند ماهی دیگر در شبکه‌های اجتماعی نخواهد بود و خانواده‌اش هر از گاهی به نیابت از او پست می‌گذارند.

دنیا فیروز نادری دانشمندی بی جایگزین را از دست داد !!

دنیا فیروز نادری دانشمندی بی جایگزین را از دست داد !!

فیروز نادری در مدت همکاری خود با ناسا مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره‌های مخابراتی متحرک، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیک، اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشت.

نادری از سال ۱۹۹۶ مدیر برنامه منشأ حیات ناسا بود. وی در سال ۱۹۷۶ به JPL پیوست و به عنوان مدیر آزمایش‌های پروازی علوم فضا و مدیر طرح پراکندگی سنجی ناسا به کار علاوه بر اینها وی در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در JPL نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود.

دنیا فیروز نادری دانشمندی بی جایگزین را از دست داد !!

در اطلاعیه‌ای که در فیسبوک آقای نادری همراه با عکسی از او در تخت بیمارستان منتشر شده، آمده بود که او در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود. او گفت که عمل جراحی‌اش روز دوشنبه ۱ خرداد انجام شده و دوران نقاهتش چهار تا پنج ماه طول می‌کشد. و او در روز نوزدهم خرداد ۱۴۰۲ درگذشت.

محمد عیسایی، خواهر زاده فیروز نادری خبر درگذشت دایی خود را در اینستاگرامش منتشر کرد. ‌این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  

۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

حسین عباسی | ۱۱ ماه پیش
خداوند سزای چنین آدمایی را زودتر از باید بدهد
2
0
سیدجلال | ۱۱ ماه پیش
دانشمندارشدناسا
معاینات دوره ایی وازمایشات اجباری نداشته بخودش هم اهمیت که نمیداده هرروزهم چلوکباب چرب وچیلی یادیزی،پردنبه میخورده ورزش هم مشخصه اصلا نمیدونسته چیه وازهمه مهمترسکته قلبی میکنه مهره های گردنش میشکنه فلج میشه بجاش صورتش لک هم نیفتاده قسمته دیگه توی دنیا ورزشکاربشی میکشنت مثل بروس لی دانشمندبشی میکشنت مثل مرحوم نادری فقط کسانیکه نه کرونا میگیرن نه کشته میشن چه کسانی هستند آ بارک الله اونا هیچ چیزشون نمیشه
1
0
سیدجلال | ۱۱ ماه پیش
امکان نداره این اراجیف درست باشه حتی سربازصفردرارتش معاینات دوره ایی وواکسیناسیون میشه اونوقت دانشمندارشدناسا انچنان وضعیت قلبی خرابی داشته که وقتی بیهوش شده افتاده یکی اززمین خورده دوتا ازدر،ودیوارتوسر
وصورتش جای خراش وکبودی نیست بعدازگردن به پایین فلج شده اخرش بخاطرایست قلبی میمیره اصلا خودتون فهمیدیدچی شد
1
0
زارعی | ۱۱ ماه پیش
کاش در ایران عمل جراحی کرده بود چون این اعمال ظریف و دقیق در ایران بهتر انجام می شود
2
3

hits