دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
در چه صورتی سیم کارت ایرانسل ، همراه اول و رایتل سلب امتیاز می شود ؟
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سلبِ امتیاز سیم کارت یعنی اینکه سیمکارت‌ های اعتباری یا دائمی که تاکنون بنام شما خریداری شده‌اند و شما مالک آن‌ها هستید را از مالکیت خود خارج کنید. به دو روش حضوری و غیر حضوری می‌توان سیم کارت های بلا استفاده را سلبِ امتیاز کرد.

در چه صورتی سیم کارت سلب امتیاز میشود؟

چنانچه سیم کارتی به مدت 90 روز استفاده نشود، اپراتور مجاز به سلب امتیاز آن میباشد. البته مطابق قانونی که توسط "سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی" تصویب شده، اپراتورها می توانند هر نوع سیم کارتی را در صورت فعال نبودن آن در بازه زمانی 90 روزه، سلب امتیاز کنند و دوباره در چرخه فروش خود قرار دهند.

سلب امتیاز سیمکارت دائمی همراه اول

اگر مشترک همراه اول از سیم کارت دائمی خود به مدت شش ماه استفاده نکند ویا دو دوره متوالی قبض خود را پرداخت ننماید،سیم کارت او قطع می شود. وی شش ماه فرصت دارد نسبت به وصل مجدد خط خوداقدام کند.
در غیر این صورت خط قطع دوطرفه و بعد اخطار سلب امتیاز ارسال میگردد. در صورت عدم پرداخت بدهی ، سیم کارت سلب می شود.

(خط مشترکان همراه اول در دو صورت به دلیل بدهی قطع می شود:
1- زمانی که فرد در دو دوره متوالی یعنی حدود چهار ماه قبضهای خود را حتی با مبلغ اندک پرداخت نکند.
2- در شرایطی که رقم کارکرد مشترک به 80 درصد مبلغ ودیعه سیم کارت برسد.)

سلب امتیاز سیم کارت

سلب امتیاز سیمکارت اعتباری همراه اول

در صورتی که مشترک بیش از 90روز نسبت به ارسال پیامک، برقراری تماس یا استفاده از اینترنت سیمکارت خود اقدام نکند، اپراتور مجاز به سلب امتیاز از این خط خواهد بود. پس از سلب امتیاز اگر مشترکی مایل باشد بار دیگر مالکیت سیمکارت خود را داشته باشد، در صورت عدم واگذاری،سیمکارت او در اولویت خواهد بود.

سلب امتیاز سیمکارت دائمی ایرانسل

مشترکین به 3 روش میتوانند برای گرفتن صورتحساب سیمکارت دائمی ایرانسل خود اقدام کنند.

1-ارسال یک پیامک بدون متن به شماره 5455
2-دریافت صورت حساب از طریق ایمیل : برای دریافت صورتحساب از طریق ایمیل، وارد پورتال کنترل حساب اینترنتی شده و گزینه دریافت قبض را انتخاب کنید.
3-ارسال پیامک بدون متن به شماره 5459 در کل همه مشترکان ایرانسل میتوانند از طریق اپلیکیشن ایرانسل من میزان کارکرد خط خود را باجزئیات شفاف ملاحظه و از همان طریق نسبت به پرداخت صورتحساب به صورت اینترنتی اقدام کنند.

در صورتی که مشترک تا مهلت تعیین شده صورت حساب خود را نپردازد پس از 4 روز خط به صورت یک طرفه قطع میشود و پس از گذشت 57 روز اگر باز هم قبض پرداخت نشود، خط به طور کامل قطع میشود. سرانجام اگر پس از گذشت 140 روز از صدور صورتحساب (51 روز بعد از قطع دوطرفه) قبض پرداخت نشود، شرکت ایرانسل مجاز است شماره تلفن همراه مشترک را از شبکه حذف و اقدام به سلب امتیاز سیمکارت کند.

سلب امتیاز سیمکارت اعتباری ایرانسل

چنانچه سیم کارت اعتباری به مدت 90 روز پیاپی فعالیتی نداشته باشد از مالکیت مشترک خارج میشودو به ایرانسل بازگردانده میشود. برای پیشگیری میتوان یک تماس برقرار کرد یا یک پیامک فرستاد.

علت سلب امتیاز سیم کارت

سلب امتیاز سیم کارت دائمی رایتل

سیم کارت دائمی رایتل این چنین است که اگر بدهی مشترک با سقف اعتبارش برابر یا از آن بیشتر باشد؛ وضعیت سیم کارت یک طرفه خواهد شد. در وضعیت قطع یک طرفه، مشترک تنها قادر به دریافت مکالمه صوتی و تصویری، پیام کوتاه ، سیم کارت مجدداً پیام چندرسانه ای خواهد بود. در صورت پرداخت صورت حساب میان دوره به وضعیت فعال برمیگردد.

اگر سیم کارت 14 روز پیاپی در وضعیت یکطرفه باقی بماند سپس به صورت دو طرفه قطع خواهدشد. این وضعیت تمامی خدمات رایتل برای مشترک غیرفعال خواهدبود. این وضعیت با پرداخت صورتحساب میان دورها لغو شده و سیم کارت فعال خواهد شد. در صورت سرقت یا مفقودی سیم کارت رایتل،یا درخواست مشترک از مرکز تماس، امکان قطع دوطرفه وجود دارد.

اگر سیم کارت رایتل 365 روز متوالی در وضعیت قطع دوطرفه باقی بماند، منقضی میشود. با منقضی شدن سیمکارت، شما 180 روز فرصت دارید تا با پرداخت بدهی سیم کارت رایتل خود را فعال کنید .پس از پایان این مدت ،ظرف پنج سال در چارچوب قوانین شرکت رایتل، با پرداخت مجدد مبلغ، سیم کارت فعال خواهدشد. واما پس ازگذشت پنج سال ،سیمکارت شما قابل واگذاری به شخص دیگری است.

شرایط سلب امتیاز سیم کارت

سلب امتیاز سیمکارت اعتباری رایتل

اگر مبلغ اعتبارتان تمام شود، سیمکارت قطع یک طرفه میشود که درصورت شارژ مجدد(که به صورت افزایش اعتبار، دریافت اعتبار، خرید بسته است) وصل میشود. درصورتی که 180 روز در حالت یکطرفه بماند، سیم کارت قطع دوطرفه میشود. در این وضعیت قادر به استفاده خدمات اپراتور رایتل نخواهیدبود.
رفع مشکل قطع دوطرفه، مشابه وضعیت قطع یک طرفه است. اگر به مدت 30 روز در وضعیت قطع دوطرفه باقی بمانید و یا سیم کارت خود را تا 365 روز فعال نکنید،سیم کارت و شماره آن منقضی میشود.
برای رفع این مشکل به مدت یکسال فرصت دارید تا بامراجعه به یکی دفاتر رایتل و در چارچوب سیاستهای این شرکت، با پرداخت مبلغی ، سیم کارت خود رافعال کنید.
درصورت باقی ماندن سیم کارت در وضعیت منقضی به مدت یک سال، سیم کارت به صورت خودکار بازیافت و قابل واگذاری به شخص دیگری خواهد بود.

تخلیه سیم کارت

سیم کارت تخلیه تنها یک مرحله با سلب امتیاز سیم کارت فاصله دارد و بایدبه سرعت از سلب امتیاز آن جلوگیری کرد. مدت زمان فاصله بین تخلیه و سلب امتیاز سیم کارت بسیار کوتاه و اگه پیگیر نباشید به سرعت سیم کارت سلب امتیاز میشود و دیگر امکان بازگردانی وجود ندارد.

تخلیه سیم کارت

نتیجه گیری : فقط برای اینکه سیم کارت خود را از دست ندهید، باید قبض تلفن خودرا پرداخت کنید تا مبلغ آبونمان آن صفر گردد. اپراتورها طبق قانون می توانند ،خط های تلفن همراه را در صورت عدم پرداخت آبونمان به صورت یک طرفه قطع و سلب امتیاز کنند . سپس اقدام به بازگرداندن شماره ها به چرخه اپراتور کنند و خطوط را مجدد به لیست فروش خود اضافه کنند که از نظر قانونی مشترک حق هیچ گونه پیگیری در مراجع قانونی را ندارد .

منبع : یاران همراهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits