alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۱ میلادی
14 راهکار خانگی برای درمان درد فک
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
درد فک در نتیجه مشکلات مربوط به فک، مفصل فک و عضلات صورت و اطرف آن که کنترل جویدن و حرکت فک را در اختیار دارند، اتفاق می افتد. به این مشکلات در اصطلاح سندروم TMJ، عملکرد نامناسب فک بالا و پایین یا مشکلات آرواره (TMD) نیز گفته می شود.

درمان خانگی فک درد

افرادی که فک درد ناشی از مفصل گیجگاهی دارند ممکن است دچار وضعیتی به نام سندرم گیجگاهی باشند. اگر سندرم گیجگاهی دارید روش هایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد میتواند به تسکین درد تان کمک کند.
اگر هنگام جویدن، خمیازه کشیدن و یا صحبت کردن درد دارید احتمال زیاد دچار سندرم گیجگاهی هستید.

در افرادی که دچار این سندرم هستند، مشکل زمانی بوجود میاید که ماهیچه ها و تاندون های اطراف مفصل گیجگاهی تنگ شده و ورم میکند. همین امر موجب بوجود آمدن سندرم گیجگاهی میشود.

علائم سندرم گیجگاهی (TMD) شامل مواردی همچون درد در مفصل گیجگاهی، صدا دادن فک هنگام تکان دادن آن (صدایی مانند کلیک مانند)، سردرد و درد در ناحیه گردن و شانه ها میباشد.

بطور کلی سندرم گیجگاهی میتواند به دلایل گوناگونی بوجود آید. مثلا ممکن است فرد دندان قروچه (فشار دادن دندان ها بهم) داشته و یا ضربه ای به فک او خورده باشد. در برخی موارد نادر نیز علت ایجاد سندرم گیجگاهی آرتروز است.

اگر درد فک تان خیلی شدید و مداوم نیست، روش های خانگی که در ادامه آمده است میتواند برایتان مفید باشد.

1. سرد و گرم کردن فک

زمانیکه احساس درد در ناحیه فک خود میکنید، میتوانید از کمپرس یخ استفاده کنید. استفاده از سرما و کمپرس یخ میتواند درد و التهاب فک را کاهش دهد.

برای انجام کمپرس یخ، دو حوله نازک و تمیز برداشته، کمی یخ درون هر کدام قرار داده و آن را روی هر دو طرف صورت تان بگذارید. کمپرس یخ حداقل به مدت 10 دقیقه باید بماند. توجه داشته باشید که بیش از 20 دقیقه نشود چراکه احتمال سرمازدگی نیز وجود خواهد داشت. در صورت نیاز میتوانید کمپرس یخ را هر دو ساعت یکبار انجام دهید.

اگر دردی که دارید خیلی شدید و تیز نیست (به اصطلاح تیر نمیکشد) و در واقع درد ملایمی است، کمپرس گرم موثر تر خواهد بود. گرما باعث افزایش جریان خون و ریلکس شدن ماهیچه ها میشود. برای انجام کمپرس گرم یک حوله را درون آب داغ قرار داده و روی صورت خود بگذارید. اینکار را به مدت 20 دقیقه انجام دهید. هر زمان که حرارت حوله کم شد نیز باید دوباره آن را در آب داغ قرار دهید.

درمان‌های خانگی درد فک

2. ماساژ فک بر ای درمان درد فک

ماساژ دادن آهسته فک میتواند جریان خون به ماهیچه های آن ناحیه را افزایش داده و گرفتگی های عضلانی را بهبود دهد. دهان تان را باز کنید سپس به آرامی ماهیچه های کنار گوش و نزدیک مفصل گیجگاه خود را ماساژ دهید، در انتها دهان خود را ببندید و ماساژ دادن را تا زمانیکه ماهیچه ها تسکین پیدا کند ادامه دهید. اینکار را باید چندین مرتبه در طول روز انجام دهید تا تاثیرگذار باشد.

بیاد داشته باشید که باید فک را از درون دهان نیز ماساژ دهید. برای اینکار ابتدا دست خود را بشویید، سپس انگشت اشاره تان را درون دهان برده تا جایی که میتوانید نزدیک مفاصل و ماهیچه هایی که درد دارند به آرامی ماساژ دهید. ابتدا یک طرف و سپس طرف دیگر.

در انتها باید ماهیچه هایی که اطراف گردن تان قرار دارند را ماساژ دهید. این ماهیچه ها مستقیما فک را کنترل نمیکنند اما ماساژ دادن آن ها باعث میشود درد و التهاب ناحیه فک میز کاهش پیدا کند.

درمان‌های خانگی درد فک

3. از قوز کردن بپرهیزید

همیشه درست نشستن مهم است مخصوصا اگر کار پشت میزی دارید و در طول روز ساعت های زیادی پشت میز هستید. باید صاف نشسته و رو به جلو قوز نکنید. همچنین کمرتان باید کاملا در وضعیت حمایت شده ای قرار داشته باشد.

یک روش خوب برای اینکه متوجه شوید قوز کرده اید یا نه این است که ببینید آیا فک تان از سطح بدن تان جلو تر است یا نه. اگر هنگام نشستن کمرتان زاویه داشته باشد، در حال فشار آوردن به گردن و کمر تان هستید و این مسئله باعث فک درد میشود.

یکی از کار هایی که میتوانید برای کمتر قوز کردن انجام دهید این است که هنگام تایپ کردن از یک کاغذ نگهدار استفاده کنید تا هنگام خواندن متون نیازی به خم شدن و قوز کردن نداشته باشید. همچنین اگر هنگام انجام کار های خود بطور همزمان با تلفن صحبت میکنید، بهتر است آن را جایگزین یک هدست کنید چراکه نگه داشتن تلفن با شانه و گونه ها میتوانید فشار زیادی به گردن و فک وارد کند.

درمان‌های خانگی درد فک

4. گارد دهان استفاده کنید

اگر دندان قروچه شبانه باعث تشدید درد فک تان میشود، میتوانید از یک گارد دهان استفاده کنید. نیازی به خرید گارد های گرانقیمت نیست. نمونه های ارزانی که در داروخانه ها یافت میشوند نیز کاملا موثر است. البته در نظر داشته باشید که این نوع گارد های دهان به خوبی گارد هایی که دندان پزشک ها بصورت اختصاصی برای فک افراد میسازند، در دهان جای نمیگیرد.

درمان‌های خانگی درد فک

5. مراقب چیز هایی که میجوید باشید

سعی کنید از خوردن غذا هایی که بیش از حد خشک و برای جویدن سخت هستند پرهیز کنید. باید تلاش کنید که تا جای ممکن کمتر از فک تان کار بکشید مخصوصا زمانیکه دچار درد فک هستید.

هنگامیکه درد تان شدید است سعی کنید بیشتر غذا هایی مثل پاستا و سوپ بخورید. همچنین نباید هنگام غذا خوردن لقمه بزرگ بردارید، در عوض غذای خود را به تکه های کوچک تر تقسیم کنید تا جویدن و خوردن آن راحت تر باشد.

افرادی که مشکل فک درد دارند، نباید آدامس بجوند چراکه هر بار جویدن آدامس ماهیچه های فک را درگیر کرده و به مفصل گیجگاهی فشار میاورد.

درمان‌های خانگی درد فک

6. از مصرف قهوه و چای خودداری کنید

کافئین و سندرم گیجگاهی باهم رابطه خوبی ندارند چراکه کافئین یک ماده محرک است که باعث تحریک ماهیچه های فک میشود. اگر فک درد دارید میتوانید چای و قهوه بدون کافئین مصرف کنید.

درمان‌های خانگی درد فک

7. پودر مکمل منیزیم و کلسیم برای درمان درد فک

500 میلی گرم کلسیم و 250 میلی گرم منیزیم را به نوشیدنی دلخواه خود اضافه کرده و بنوشید. البته هیچ تحقیق علمی اثبات نکرده است که این ترکیب میتواند درمانی سندرم گیجگاهی و درد فک باشد اما میتواند به تسکین ماهیچه های فک کمک کند.

اگر نمیتوانید منیزیم و کلسیم را به شکل پودر تهیه کنید، میتوانید از کپسول آن استفاده کنید. البته مزیت پودر این است که خیلی سریعتر جذب بدن میشود.

توجه داشته باشید که منیزیم و کلسیم میتواند با بسیاری از دارو ها و مکمل های دیگر تداخل ایجاد کرده و سلامت قلب و فشار خون را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین حتما قبل از مصرف این مکمل ها با پزشک مشورت کنید.

درمان‌های خانگی درد فک

8. خمیازه کشیدن و فک درد

زمانیکه فرد دیگری در حال خمیازه کشیدن است، ما هم تحریک به میشویم خمیازه بکشیم اما دقیقا در همین زمان است که باید با این حس مقابله و از خمیازه کشیدن پرهیز کرد چراکه خمیازه کشیدن برای افرادی که درد فک دارند و دچار سندرم گیجگاهی میباشند مناسب نیست و باعث درد میشود. اگر نمیتوانید جلوی خمیازه خود را بگیرید، تا جای ممکن دهان خود را کمتر باز کنید.

درمان‌های خانگی درد فک

چند نکته کوتاه برای بهبود فک درد

  • 9. از جویدن ناخن و وسایلی مثل مداد و خودکار پرهیز کنید. بجای این کار میتوانید انرژی خود را هنگامیکه استرس دارید با وسایل دیگر مثل یک فیجت تخلیه کنید.
  • 10. به پشت و یا به پهلو بخوابید. اگر روی شکم خوابیده و سر خود را به سمت طرفین قرار دهید، گردن درد گرفته و این درد به فک تان نیز سرایت میکند.
  • 11. اگر کار پشت میزی دارید و در طول روز ساعت های زیادی پشت میز مینشینید، سعی کنید در فرصت های استراحت خود مدیتیشن انجام دهید. هنگام مدیتیشن روی ماهیچه های گردن و فک خود تمرکز کرده تا ریلکس شده و تسکین پیدا کنند.
  • 12. حداقل 43 تا 4 روز در هفته و هر مرتبه به مدت 20 تا 30 دقیقه تمرینات هوازی داشته باشید. ورزش کردن نه تنها استرس را کاهش میدهد بلکه باعث ترشح اندورفین میشود که در واقع همان مسکن طبیعی است که بدن تولید میکند.
  • 13. زمانیکه استرس دارید، مراقب باشید که دندان هایتان را بهم فشار ندهید. یک روش برای جلوگیری از این کار این است که زبان تان را بین دندان ها قرار دهید تا هر زمان خواستید دندان هایتان را بهم فشار دهید، زبان تان کمی درد گرفته و از انجام اینکار بپرهیزید.
  • 14. اگر همیشه یک کوله پشتی، سامسونت و یا هرگونه کیف بزرگ دیگری با خود حمل میکنید و آن را روی یک شانه میاندازید، سعی کنید که بار خود را سبک تر کنید. فشاری که کیف های سنگین به گردن و ستون فقرات وارد میکنند، بر روی فک نیز تاثیرگذار است. اگر بعضا مجبور میشوید که کیف سنگینی حمل کنید، هر چند دقیقه یکبار آن را از یک شانه به شانه دیگر جابجا کرده و یا از کوله پشتی استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

افرادی که دچار مشکلات فک و یا سندرم گیجگاهی هستند باید بطور مرتب، هر 6 ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنند. هنگام مراجعه به پزشک از وی بپرسید که آیا نشانه های دندان قروچه روی دندان هایتان وجود دارد یا خیر. عکس گرفتن از فک و مفصل گیجگاهی میتواند نشان دهد که آیا در شرف ابتلا به سندرم گیجگاهی هستید یا نه و اگر اینگونه بود، میتوانید قبل از شروع درد ها، روند درمانی را آغاز کنید.

برای مقابله و درمان فک درد و سندرم گیجگاهی شدید، پزشکان ممکن است دارو های تسکین دهنده و شل کننده عضلات تجویز کنند. اگر فرد دچار التهابات باشد نیز احتمالا دارو های کورتیکواستروئیدی به درون مفاصل تزریق میکنند. همچنین دندان پزشکان میتوانند یک گارد دهان اختصاصی برای شما طراحی و بسازند تا از دندان قروچه و فشار دادن دندان ها بهم جلوگیری شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • thehealthy.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits