دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بررسی علت داغ شدن بیش از حد لنت ترمز خودرو !
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گرم شدن بیش از حد ترمزهایی که دود می کند به این معنی است که لنت های ترمز در حال سوختن است و یا اینکه چیزی بر روی ترمزها چکه می کند. اگر این اتفاق بیفتد، لنت ها ممکن است برق افتاده باشند( اشاره به آیینه شدن لنت ترمز دارد.)

همانطور که می‌دانید گرمای بیش‌ازحد برای خودرو زیان‌آور است و منجر به بروز مشکلات جدی می‌شود. قطعاتی مثل رادیاتور، سرسیلندرها، موتور، ورودی و خروجی‌های اگزوز و غیره از این قبیل بخش‌ها هستند که گرمای زیادی را متحمل می‌شوند.
اما نکته‌ی مهم دیگری نیز در خودرو وجود دارد که باید به آن توجه کنید: داغ کردن لنت و دیسک چرخ.
حتما با بوی لنت و بوی سوختگی لنت آشنا هستید. در ادامه به دلایل بروز این مشکل می‌پردازیم.

داغ شدن لنت ترمز

ترمزها یکی از مهمترین اجزای سازنده هر وسیله نقلیه‌ای هستند. اصطکاک ایجاد شده در اثر فشار لنت ترمز بر روتور ترمز به توقف خودرو کمک می‌کند. ترمزهای وسیله نقلیه باید برای ایمنی شما و سایر رانندگان به درستی کار کنند، در غیر اینصورت ممکن است خطرات جبران ناپذیری گریبان‌گیرتان شود.

بدون شک، رانندگی تهاجمی، اصلی‌ترین چیزی است که می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد ترمزها شود. وقتی ترمزها خیلی گرم شوند علائمی بروز می‌دهند که نشان می‌دهند بیش از حد گرم شده‌اند، در این صورت از اثر کمتری برخوردار می‌شوند در نتیجه ممکن است خطراتی را برای شما و رانندگان دیگر ایجاد کنند.

دلایل داغ شدن بیش از حد لنت ترمز

علت اصلی گرم شدن بیش از حد دیسک ترمز اصطکاک است. در حالی که اصل کار سیستم ترمز بر اساس اصطکاک است، اما با سبک رانندگی تهاجمی گرمای آن افزایش می‌یابد. این امر منجر به افزایش دمای دیسک‌های ترمز تا 600-700 درجه سانتی‌گراد می‌شود. علاوه بر این گرم شدن بیش از حد می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • خرابی مکانیسم ترمز
 • نصب نادرست ترمز
 • استفاده از دیسک و لنت ترمز تاریخ گذشته
 • تغییر شکل دیسک ترمز
 • فرسودگی قطعات یا لنت‌ها
 • تاب برداشتن دیسک ترمز
 • قطعات نامرغوب در سیستم ترمز استفاده شده؛ مثل لنت ترمز نامرغوب.

نشانه های داغ شدن لنت ترمز

علائم داغ شدن لنت ترمز

خوشبختانه ترمزها هنگام داغ شدن علائم هشدار دهنده مختلفی را نشان می‌دهند که با دانستن این علائم می‌توانید سریع متوجه این مشکل شوید.
ما برخی از علائم رایج داغ شدن لنت ترمز را مرور خواهیم کرد تا اگر این وضعیت برای شما اتفاق افتاد بهتر بتوانید موضوع را تشخیص دهید. هنگام تشخیص داغ شدن لنت ترمز، به خاطر داشته باشید که علائم زیر ممکن است به صورت جداگانه یا در ارتباط با یکدیگر رخ دهند.

بلند شدن دود

یکی از بارزترین نشانه‌های داغ شدن بیش از حد لنت ترمز دود ناشی از آن است. رانندگی مخصوصاً رانندگی تهاجمی باعث می‌شود تا ترمزها بسیار داغ شوند و از آن‌ها دود بلند شوند، اما اگر این کار را انجام ندهید دچار این مشکل نخواهید شد.

بوی بد

روش دیگر برای تشخیص داغ شدن بیش از حد ترمز بوی بدی است که به تندی می‌زند. بوی لنت‌های داغ اغلب با بوی سوختگی مقایسه می‌شود. اگر بعد از ترمز این بو را بیش از اندازه احساس کردید، می‌توانید از داغ بیش از حد ترمز اطمینان داشته باشید.

صدای جیغ کشیدن

یکی دیگر از نشانه‌های این مشکل صدای جیر جیر از ترمز است. رانندگی تهاجمی باعث داغ شدن لنت ترمزها می‌شود و در نتیجه سطح لنت تغییر می‌کند.

تشخیص داغ شدن بیش از حد لنت ترمز

نحوه تشخیص داغ شدن بیش از حد لنت ترمز

گرم شدن دیسک ترمز را می‌توان با بازرسی قطعه تعیین کرد. فولاد متداول‌ترین ماده‌ای است که برای تولید دیسک‌های ترمز استفاده می‌شود، با گرم شدن بیش از حد رنگ آن تغییر می‌کند.
یک دیسک فولادی زمانی که تا دمای بحرانی گرم شود به رنگ نارنجی روشن در می‌آید و پس از خنک شدن به رنگ بنفش در می‌آید. اگر در بازرسی بصری تغییر رنگ دیسک ترمز مشخص شد باید بلافاصله برای تشخیص با تعمیرکار تماس بگیرید. پس از تشخیص عیب، تعویض دیسک و لنت ترمز اجباری است. این روش می‌تواند توسط خود فرد انجام شود.

حتماً بخوانید:
تفاوت لنت و ترمز های جلو خودرو در مقابل ترمز های عقب چیست؟

تفاوت لنت و ترمز های جلو خودرو در مقابل ترمز های عقب چیست؟

یکی از مشکلاتی که خودرو با آن مواجه می شود خرابی لنت ها است که تا زمانی که به صدا در نیایند خوب عمل نکنند به خراب بودن آنها پی نخواهیم برد اما بیشتر…

هنگام استشمام بوی سوختگی لنت چه کاری کنیم؟

به‌آرامی سرعت خودرو را کم کنید و در محلی امن توقف کنید تا لنت ترمز، دیسک‌ چرخ و کل سیستم‌ترمز خنک شود. سپس اولین مرکز فنی را پیدا کنید و برای بررسی خودرو به آنجا مراجعه کنید.
بوی سوختگی لنت ترمز یکی از دلایل استفاده از لنت نامرغوب و یا وجود مشکل در سیستم ترمز است. توجه داشته باشید که در طول مسیر سرعت خودرو را بالا نبرید و به‌آهستگی رانندگی کنید تا مشکلات جدی‌تری بروز نکند و هزینه‌ی بیشتری را متقبل نشوید.

روش جلوگیری از گرم شدن و بو دادن لنت

همه می‌دانیم که بهتر از هر روش درمان، پیشگیری قبل از وقوع مشکل است. پس همواره مراقب سیستم‌ترمز خودروی خود باشید. بخش ترمز مهمترین و درگیرترین بخش هر ماشین است که نیاز به بررسی دائمی دارد.
برنامه‌ی منظمی تدوین کنید تا همواره با برنامه‌ی زمانی مشخصی خودروی خود را بازبینی کنید. شاید به هزینه‌های این کار فکر کنید، اما اهمیت بخش ترمز را جدی بگیرید و به مسائل ایمنی و جان خود و سرنشینان بیاندیشید.

علائم خرابی ترمز

در زیر برخی از برنامه‌ها برای پیشگیری از بروز مشکلات را شرح می‌دهیم:

 1. فقط از قطعات یدکی باکیفیت OEM و دارای استانداردهای ISO استفاده کنید.
 2. یک تعمیرکار حرفه‌ای پیدا کنید و خودرو را دست هرکسی نسپارید.
 3. ترجیحا قطعات را به‌صورت جفت جایگزین کنید. تعویض لنت چپ یا راست به تنهایی صحیح نیست.
 4. خودتان یا تعمیرکارتان ضخامت لنت‌ها و دیسک‌ها را بررسی کنید تا از ساییدگی آنها مطلع باشید.
 5. لنت و دیسک چرخ الیگ دارای ماندگاری و طول عمر زیادی است و طوری طراحی شده که خیال رانندگان را از مراجعه‌ی پی‌درپی به تعمیرگاه راحت کند.

سخن پایانی

داغ شدن لنت ترمز از جمله معضلات رایج در سیستم ترمز خودرو است. موضوعی که می‌تواند به دلیل نقص فنی در ساختمان دیسک و لنت، جنس نامرغوب و بی کیفیت لنت‌ها و همچنین آسیب در سایر بخش‌های سیستم ترمز به وجود آید.
داغ شدن لنت اغلب با علائمی نظیر احساس بوی نامطبوع، دودکردن و صدای نامتعارف خود را نشان می‌دهد. بازرسی فنی و اقدام به موقع و در اسرع وقت، کلید حل این مشکل و عامل پیشگیری از خسارات جانی و مالی احتمالی محسوب می شود.

منبع : ساعد نیوزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits