دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
دلیل اصلی خیس بودن بینی سگ و گربه چیست؟
9
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بینی سگ و گربه به دلیل بویایی قوی این حیوانات همیشه مرطوب است. گفتنی است که اگر بینی سگ خشک باشد خود می‌تواند نشان است ابتلا به برخی از بیماری های جدی باشد.

دلیل خیس بودن بینی سگ و گربه چیست؟

یکی از دغدغه‌ های افرادی که از سگ و گربه نگهداری می کنند، این است که چرا بینی حیوانشان خیس می شود. در این باره باید بگوییم که خیس شدن و مرطوب شدن بینی این حیوانات دوست داشتنی می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این قسمت به برخی از آن‌ ها خواهیم پرداخت، برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره پیشنهاد می‌ کنیم تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

کمی آبی بدن

این حیوانات دوست داشتنی به ویژه سگ ها به دلیل این که در طول روز فعالیت زیادی می کنند و له‌له زیاد می زنند، به همین دلیل آب بدنشان به سرعت کم می شود. برای این که بدن سگتان دچار کم آبی نشود، بهتر است که همیشه آب تمیز و سالم برای سگ و گربه خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که یکی از دلایلی که باعث این مشکل می شود، کم آبی بدن آن ها می باشد. همیشه سعی کنید در هنگام غذا و در طول روز آب سالم و تازه را در اختیار پت خود قرار دهید.

 خیس بودن بینی سگ و گربه

لیس زدن بینی

به طور معمول سگ ها و گربه ها تمایل زیادی به لیس زدن بینی خود دارند و این کار را بیشتر برای تمیز کردن و مرطوب نگه داشتن بینی خود انجام می‌ دهند. به همین دلیل گاهی اوقات خیس بودن بینی آن ها دلیل خاصی ندارد.

خشک شدن و گرم شدن بینی

گاهی اوقات بینی این حیوان دوست داشتنی دچار خشک شدن و یا گرم شدن می شود که آن ها با لیس زدن بینی خود سعی در مرطوب نگه داشتنش می‌ کنند. این موضوع بیشتر به دلیل تغییر آب و هوا و یا تغییر بدن حیوان صورت می گیرد.

شرایط آب و هوا و خیس بودن بینی سگ و گربه

یکی از عواملی که در خیس و مرطوب شدن بینی آن ها موثر است، شرایط آب و هوا می باشد. مشاهده شده است که به دلیل تغییر آب و هوا بینی سگ و گربه ها خیس و مرطوب می شود.

خشک شدن و گرم شدن بینی

سطح دما

از دیگر عواملی که در مرطوب شدن بینی این حیوانات دوست داشتنی، نقش بسزایی دارد، سطح دما می باشد. گاهی اوقات با تغییر دما می توانید مشاهده کنید که بینی حیوان شما مرطوب و یا خیس شده است.

خیس بودن بینی سگ و گربه نشانه بیماریست؟

بینی سگ و گربه یکی از اعضای مهم آن ها به شمار می‌ رود. دانشمندان بیان کرده اند که قدرت بویایی این حیوانات خیلی بیشتر از انسان هاست و به همین دلیل آن ها نسبت به انسان ها برتری پیدا کرده اند. به این گونه می‌ توان بیان کرد که این موضوع باعث شده است که بینی آن ها بیشتر علائم بیماری را نشان دهد. به همین دلیل یکی از نشانه‌ های بیماری سگ و یا گربه خیس بودن بینیشان می باشد.

می توان به این گونه بیان کرد که زمانی که این عضو از بدن آن ها خیس می شود، مرطوب می شود، تغییر رنگ می‌ دهد و یا گاهی اوقات ترشحاتی را در این ناحیه مشاهده می کنید، پیشنهاد ما این است که فوراً حیوان خود را برای معاینه بیشتر به دامپزشکی ببرید. دامپزشک با توجه به معاینات و آزمایشات لازم تشخیص می‌ دهد که آیا حیوان شما دچار بیماری شده است و یا خیر!

دلیل خشکی بینی سگ

اگر از سگ نگهداری می کنید، بهتر است که بدانید سگ ها نیز همانند انسان ها می توانند از آلرژی رنج ببرند که این موضوع سبب خشک شدن بینی آن ها می شود. آن ها به دلیل شامه قوی که دارند می‌ توانند به خیلی از چیز ها مانند محیط، پوست، غذا و اشیای پیرامونشان و … آلرژی پیدا کنند. به طور معمول اگر متوجه شدید که سگ شما از خشکی بینی رنج می برد بهتر است که برای معاینات بیشتر حیوان خود را دامپزشکی ببرید. معمولاً دامپزشکان در ابتدا سگ را معاینه می‌ کنند و آزمایشات لازم را بر روی او انجام می دهند، سپس طبق صلاح خود شروع به اقدامات لازم برای درمان خشکی انجام خواهند داد.

 خشکی بینی سگ

آبریزش بینی در گربه نشانه چیست؟

آبریزش بینی در گربه ها می تواند نشانه بیماری های مختلفی باشد. جریان هوا از بینی آن ها در مسیر گرم و فیلتر می شود. دامپزشکان بیان کرده اند که اگر این موجودات دوست داشتنی دارای اختلال بلع و یا بیماری دستگاه گوارش باشند، احتمال این که در قسمت پشت بینی ترشحات بماند زیاد است.
آبریزش بینی در این حیوانات ممکن است مانند آب رقیق و یا بسیار غلیظ باشد و در آن خون و یا چرک نیز دیده شود. اگر از گربه نگهداری می کنید فراموش نکنید که آن ها همانند انسان ها عطسه می کنند و آبریزش بینی دارند. این موضوع زمانی می‌ تواند نگران‌ کننده باشد که برای مدت طولانی ادامه پیدا کند و همراه با ترشحات مختلف باشد. به همین دلیل اگر گربه شما در مدت زمان طولانی آبریزش بینی داشت، بهتر است برای معاینات بیشتر او را به کلینیک‌ دامپزشکی ببرید.

حتماً بخوانید:
آیا از مشکلات خطرناک بینی سگ با خبر هستید؟ علائم، پیشگیری، درمان

آیا از مشکلات خطرناک بینی سگ با خبر هستید؟ علائم، پیشگیری، درمان

هر آنچه که در مورد بینی سگ باید بدانید سگ ها همیشه بینی مرطوبی دارند. خشکی بینی سگ و آب ریزش بیش از حد بینی نشانه های بیماری است. بینی سگ به دلیل…

یکی از سوالات رایج افرادی که از سگ نگهداری می‌ کنند، این است که چرا بینی حیوانشان همیشه خیس است؟ در این باره باید بگوییم که بینی مخاط ترشح می‌ کند. پوشش داخلی بینی این حیوانات دارای قدرت خاصی می باشد که برای مرطوب نگه داشتن مجاری این عضو حیاتی آن ها مخاط تولید خواهد کرد. یک لایه بسیار نازک از مخاط به سوراخ های آن می چسبد که باعث افزایش جذب مواد شیمیایی معطر و توانایی بوی این حیوانات می شود. به همین دلیل بینی این حیوانات خیس است. البته این نکته را هم باید افزود که شرایط آب و هوایی، دما، بیماری، کم آبی بدن و خیلی از موارد دیگر نیز در شدت این موضوع اثر می گذارد.

علت خشکی بینی سگ

جدول اطلاعات

در این جا موارد مهم خیس بودن بینی سگ و گربه را با هم مرور می کنیم:

موضوعخیس بودن بینی سگ و گربه
دلایللیس زدن بینی، کم آبی بدن، شرایط آب و هوا
خیس بودن بینی پت نشانه بیماریست؟اگر همراه با ترشح های غیر معمول بود، سریعا پت خود را به دامپزشک نشان دهید
درمان گرفتگی بینی سگاگر شدید بود باید او را به دامپزشک نشان دهید
دلیل تغییر رنگ بینی سگافزایش سن، تغییر آب و هوا، تغییر دما و بیماری

علت سرد بودن بینی سگ ها چیست؟

جالب است که بدانید سگ ها همیشه سعی می‌ کنند تا بینی خود را سرد نگه دارند. تمایل سگ ها در سرد و مرطوب نگه داشتن این عضو مهم از صورتشان، این است که باعث بهبود توانایی آن ها در پیمایش در محیط اطرافشان خواهد شد. از طریق بو این حیوانات قادر به تجزیه و تحلیل ذرات موجود در هوا و جمع آوری اطلاعات بسیار مهم هستند.

دلایل خشکی بینی گربه

اگر از گربه نگه می دارید، شاید برای شما هم سوال شده باشد که چرا گاهی اوقات بینی حیوان شما خشک می شود؟ در این باره باید بگوییم که دلایل مختلفی برای خشک شدن بینی گربه شما وجود دارد. از این دلایل می‌ توان به مواردی مانند: گربه شما در جای گرم بوده است نزدیک پنجره، دریچه گرمایی، شومینه و … که باعث شده است که بینی به طور وقت خشک شود. دلیل دیگر نیز کم آبی بدن حیوان می باشد، زمانی که بدن حیوان شما کم آب شود منجر به خشک شدن بینی او خواهد شد.

درمان گرفتگی بینی در حیوانات

به طور معمول بینی سگ و گربه خیس است که در اکثر مواقع آن ها با لیس زدن این کار را انجام می دهند. به همین دلیل اگر در صورت طبیعی و نرمال باشد، نگران کننده نیست. اما اگر مشاهده کردید که به طور دائم بینی حیوان شما خیس است و ترشحاتی را در کنار خیس بودن بینی او مشاهده می کنید، بهتر است فورا با دامپزشک تماس بگیرید.

درمان گرفتگی بینی سگ

اگر سگ دوست داشتنی شما دچار گرفتگی بینی خفیف شده است، می توانید در منزل با درمان های خانگی طبیعی به درمان حیوان خود بپردازید. اما اگر مشاهده کردید که گرفتگی بینی او شدید است، بهتر است که با دامپزشک مشورت نمایید. به طور معمول دامپزشکان نسبت به این که حیوان شما چه مشکلی دارد، روش های متعددی مانند عمل بینی سگ، سوراندن بینی سگ، تغییر رژیم غذایی او و … می‌ پردازند و با این کار ها اقدام به درمان می‌ کنند. هم چنین باید افزود که دامپزشکان می تواند به درمان زخم روی بینی سگ نیز بپردازند.

علت تغییر رنگ بینی سگ چیست؟

گاهی اوقات بینی سگ ها می تواند تغییر رنگ دهد. در مورد علت کم رنگ شدن دماغ سگ ها می توان بیان کرد که به طور معمول آن ها با افزایش سن، تغییر هوا، تغییر دما و حتی بیماری دچار تغییر رنگ بینی خواهند شد. اگر تغییر رنگ بینی حیوان دوست داشتنی شما برایتان نگران کننده است، می توانید برای اطلاعات بیشتر با دامپزشکان صحبت کنید. آن ها می توانند اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (9 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits