مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
خونه مورچه ها زیر زمین چطوریه؟!
219
ابتدا این ویدیو از حفاری تپه مورچه‌ای غول‌پیکر و رها شده توسط دانشمندان در سال 2013 منتشر شد ولی دوباره مورد توجه قرار گرفته است این شگفت انگیز است حفاری تپه مورچه متروکه را تماشا کنید.

این کلیپ حفاری یک شهر بزرگ و متروکه مورچه ها را نشان می دهد. مورچه های علف شکن زمانی این کلنی سابق را ایجاد کرده بودند. در طول سه روز، دانشمندان 10 تن سیمان را به تپه خالی مورچه ها پمپ کردند. پس از هفته ها حفاری، دانشمندان ساختار پیچیده و چشمگیر آن را نشان دادند. این شگفت انگیز است!به هر حال، به کلمه رها شده توجه کنید. در اینجا هیچ نسل کشی مورچه ای وجود ندارد، اگرچه یک ساختار زیرزمینی شگفت انگیز به نام علم تغییر یافته است.مورچه هایی که علف ها را می برند، شهرهای زیرزمینی عظیمی می سازند که نزدیک به هفت میلیون مورچه در آن ها زندگی می کنند. دانشمندان به تازگی به این پرسش که این مورچه ها چگونه لانه هایشان را می سازند به طوری که دمای آن ها همیشه مطلوب است، پاسخ دادند. آن ها در تحقیقات شان دریافتند این گونه از مورچه ها برای تهویه هوا، لانه هایشان را به برج های پرمنفذ مجهز می کنند.پیش از این دانشمندان به این واقعیت پی برده بودند که این مورچه ها برج هایی را بر بالای لانه های وسیع شان می سازند به طوری که این برج ها هوای بیرون را به داخل مارپیچ های زیرزمینی هدایت می کنند. اما مطالعات جدید نشان می دهد مورچه ها با دقت بسیار زیادی برج هایی را با دیوارهای منفذدار بلندی می سازند که عمل تهویه را به کامل ترین صورت انجام می دهند.

خونه مورچه ها

هر چه بیشتر در مورد مورچه ها یاد می گیرم، ذهنم بیشتر منفجر می شود. مورچه ها حشرات شگفت انگیزی هستند.

خونه مورچه ها

محققان در تحقیقات شان یک گروه از این مورچه ها را به داخل آزمایشگاه برده و موادی را به منظور ساختن لانه در اختیار آنان قرار دادند. آن ها دریافتند که این حشرات برج هایی با منفذهای فراوان برای تهویه هوا می سازند.آن ها این برج ها را با انباشته کردن دانه های شن و ماسه و همچنین گلوله های کوچک گل می سازند. در هنگام بارش باران این دیوارها فرو می ریزند بنابراین مورچه های کارگر بلافاصله آن ها را بازسازی می کنند. دانشمندان بر این باورند این برج های تهویه دارای ساختارهایی با طراحی بسیار دقیق هستند و حاصل انباشته شدن اتفاقی شن ها نیستند. این مورچه ها روش ساختن برج ها را بسته به اینکه چه مصالحی در دسترس آن ها است، تغییر می دهند.

خونه مورچه ها

مورچه ها، حشرات کوچکی هستند که به صورت گروهی، در لانه های بسیار بزرگ و مرتفعی زندگی می کنند. آن ها برای ساختن لانه ی خود، آجرهایی را با استفاده از خاک و ترشحات دهان خود می سازند و آن ها را بسیار ماهرانه، روی هم قرار می دهند و یک ساختمان محکم به ارتفاع 3 الی 4 متر می سازند. شاید به نظر یک انسان این ارتفاع کم باشد؛ اما برای چثه ی یک مورچه، این دقیقا به اندازه ی یک آسمان خراش است!
اگر قد یک مورچه را نیم میلیمتر در نظر بگیریم، این ساختمان 3 متری، 600 برابر چثه ی اوست. در حالی که یک ساختمان 100 طبقه، فقط 140 برابر طول انسان است!

خونه مورچه ها

این لانه ها، پر از گذرگاه های بسیار عمیق است و در طول آن ها، یک و نیم میلیون مورچه در حال رفت و آمدند. این جمعیت زیاد، برای زندگی در این لانه، نیاز به حفظ دما و رطوبت مناسب دارد. مورچه ی سفید، برای این کار، پنجره ها و منفذهایی موازی به هم، در سقف لانه می سازد. این پنجره ها که از گل ساخته شده اند، رطوبت خارج شده از بدن مورچه را می گیرند و این رطوبت، با دمای هوای داخل لانه بخار می شود و از طریق کانال های تهویه، از لانه خارج می شود. این فرآیند، هم دما را در لانه متعادل نگه می دارد و هم باعث می شود هوا در لانه جریان داشته باشد.اگر یک برش عرضی در این لانه ایجاد کنیم، می بینیم که درون آن، یک سالن مخصوص برای ملکه، چند انبار، بخش کشاورزی و کانال های تهویه ی هوا وجود دارد.این مورچه ها، در لانه ی خود قارچ می کارند و از آن برای تغذیه استفاده می کنند.

خونه مورچه ها

در طول 3 روز، دانشمندان 10 تن سیمان را به یک تپه متروکه مورچه پمپ کردند. پس از هفته ها حفاری، ساختار پیچیده و چشمگیر آن آشکار می شود.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (219 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است