دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
تمامی ویژگی های یک خودرو خوب که قبل از خریدن باید بدانید !
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یک ماشین خوب چه ویژگی هایی دارد؟ در این مقاله لیستی از ویژگی های اصلی یک خودرو خوب و ایده آل برای کمک به کسانی که قصد خرید خودرو جدید دارند ، آورده شده است.

خودرو خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بدنه محکم، کمربند ایمنی و ایربگ مناسب، سیستم کنترل پایداری و ترمز، سیستم تعلیق و سنسورهای هشداردهنده از فاکتورهای اساسی ایمنی خودرو هستند. یک خودرو ایمن، علاوه بر اینکه باید در تصادفات، کمترین آسیب را ببیند، باید کمترین تصادف را هم داشته باشد. اغلب خودروهایی که وزن بالا دارند، مقاوم‌تر هستند

از نظر من ، خودروهای خوب و ایده آل ، خودروهای ایمن ، سریع ، مقرون به صرفه برای خرید ، مقرون به صرفه برای کار ، قابل اعتماد ، راحت و جذاب هستند.آیا یک خودرو میتواند تمام این ویژگی ها را داشته باشد.به نظر من خودرویی که حداقل سه تا از این انتظارات از جمله ایمنی و راحتی را برآورده کند ، میتواند در لیست خودروی خوب قرار بگیرد.نظر شما چیست؟آیا شما با من هم عقیده اید؟

برخی از افراد مهمترین چیزی که زمان خرید خودرو به آن توجه میکنند ، راحتی و ایمنی خودرو است.در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی ویژگی ها و امکانات نامحدودی به خودروها اضافه شده که وجود آنها ضروری نیست ، ولی برخی از آنها برای راننده مفید هستند و رانندگی با وجود آنها راحت تر میشود.
برخی دیگر از امکانات هم در صورت وقوع تصادف ، امنیت شما را بهبود می بخشند و برخی دیگر هم فقط جنبه تزئینی دارند.مثل قاب کیلومتر اسپرت خودرو.

ویژگی های ماشین خوب

امنیت خودرو

ایمنی یکی از نگرانی های جدی برای استفاده از هر وسیله نقلیه است.در حال حاضر با پیشرفت فناوری و اضافه کردن ویژگی های امنیتی به خودروها ، میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی به طرز چشمگیری کاهش یافته است.اما با این وجود زمان خرید خودرو ، امنیت باید در صدر افکار شما قرار بگیرد.

ترمز اضطراری خودرو

همانطور که از نام آن مشخص است ، ترمز اضطراری در مواقع اضطراری به کمک راننده می آید.هنگام پارک کردن خودرو می توانید سیستم ترمز کمکی را درگیر کنید که باعث می شود نام ترمز پارکینگ معنا پیدا کند.در صورت خراب شدن منظم ترمزهای هیدرولیک شما ، می توانید سیستم کمکی ترمز را نیز درگیر کنید ، که باعث می شود نام ترمز اضطراری معنا پیدا کند.
صرفنظر از نام ، سیستم ترمز کمکی باعث می شود ماشین شما هنگام پارک متوقف شود و در صورت عدم کار کردن درست ترمزهای شما ، میتواند باعث کندی خودرو شود و اتومبیل شما را متوقف کند.

موتور قوی از ویژگی های ماشین خوب

موتور قلب یک ماشین است، لذا مهمترین فاکتور در تعیین سرعت و مصرف بهینه سوخت آن می باشد. موتورها غالبا بر اساس تعداد سیلندر و ظرفیت آن بر اساس لیتر دسته بندی می شوند. اکثر موتورها ۴، ۶ و یا ۸ سیلندر دارند.

معمولا موتورهای ۴ سیلندر ۶/۱ لیتری برای ماشین های کامپکت و یا شاسی بلند کوچک بکار می روند که قدرت کمی داشته و توان زیادی به خصوص در سربالایی ها ندارند.

ویژگی های مهم خودرو خوب

از طرفی موتورهای بزرگتر دارای ۸ سیلندر و با ظرفیت ۲/۶ لیتر و گشتاور زیادی می باشد و بنابراین مصرف سوخت بالاتری هم دارند. لذا ویژگی های ماشین خوب ممکن است بر اساس سلیقه افراد متفاوت باشند، بنابراین اگر قصد خرید یک خودروی اقتصادی را دارید یکی از ماشین های کم مصرف را انتخاب کنید.

جعبه دنده خوب از ویژگی های ماشین خوب

نوع گیربکس یا همان جعبه دنده (اتومات یا دستی بودن) از دیگر ویژگی های برتر یک خودروی خوب است. گیربکس اتومات این حسن را دارد که به صورت خودکار دنده را عوض می کند. در خودروهای دارای گیربکس نیمه اتوماتیک خودرو کلاچ را می گیرد و شما فقط دنده را عوض می کنید. در گیربکس های دستی راننده هم کلاچ را می گیرد و هم دنده را عوض می کند.

انتخاب گیربکس دستی یا اتوماتیک تا حدودی سلیقه ای هست. برخی افراد دوست دارند که اختیار دنده دست خودشان باشد.

با این وجود انتخاب یک گیربکس دنده اتوماتیک از جمله ویژگی های ماشین خوب به حساب می آید. زیرا از آنجایی که عملیات تعویض دنده به صورت خودکار انجام می شود استهلاک کمتری دارد.

محورهای چرخ خوب

محور بخشی از ماشین است که از موتور قدرت می گیرد و باعث حرکت چرخ ها می گردد. به طور کلی ۴ محور اصلی داریم که عبارتند از:

  1. ۴ چرخ متحرک
  2. تمام چرخ متحرک
  3. محور جلو
  4. محور عقب

هر محور ویژگی ها و امتیازاتی دارد. برای مثال در ماشینی با چهار چرخ محرک هر چرخ جداگانه از موتور نیرو دریافت می کند و حرکت خودرو را در گل و برف راحت می کند. عیب این محور پرمصرف بودن آن است. ماشینی که ۴ محوره است اگر روی سطوح معمولی حرکت کند به زودی از ناحیه محور آسیب می بیند.

نکاتی که در زمان خرید خودرو باید بدانید

در ماشین هایی با محور جلو چرخ‌های جلو اول حرکت می کنند و نسبت به اتومبیل هایی با محور عقب کشش بهتری دارند. به علاوه این نوع خودرو کنترل بهتری در شرایط بد آب و هوایی دارد.

از طرفی به دلیل کاهش وزن سیستم انتقال نیرو، این ماشین ها مصرف سوخت بهتری دارند اما سرعت کمتری دارند.
در ماشین های تمام چرخ متحرک تقریباً سامانه ای مانند خودرو چهار چرخ محرک دارند، اما طوری ساخته شده اند که امکان کمی لغزندگی بین چرخ‌های عقب و چرخ‌های جلو وجود دارد.

در ماشینی با محور عقب، چرخ‌های عقب ابتدا حرکت می کنند و معمولا این نوع خودرو قوی تر و قابل اعتمادتر هستند. در این ماشین ها چرخ های عقب مسئولیت حرکت ماشین و چرخ های جلو هدایت آن را بر عهده دارند. این ماشین ها پر سرعت تر بوده و در جاده های ناهموار پایداری بیشتری در محور عقب دارند. خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای از جمله ماشین هایی با محور عقب هستند.

در تعیین ویژگی های ماشین خوب باید به نوع استفاده ای که قرار است از ماشین بکنید و شرایط آب و هوایی منطقه مورد استفاده توجه داشته باشید.

چه خودرویی را باید بخرم؟

با وجود تعداد خودروهای موجود در بازار ، یافتن یک مورد مناسب برای شما دشوار است.قبل از شروع به مقایسه وسایل نقلیه ، مهم است که بفهمید چقدر می توانید هزینه کنید و همچنین به ویژگی هایی که به دنبال آن هستید ، فکر کنید.

بودجه شما چقدر است؟

متناسب با بودجه خود به دنبال خرید خودرو جدید و یا کار کرده باشید.اگر بودجه محدودی دارید ، ممکن است بخواهید یک ماشین استفاده شده را در نظر بگیرید.اگر از نظر قیمت مشکلی ندارید ، بهتر این است که ابتدا ویژگی های ضروری خود را لیست کنید.

به چه ویژگی هایی نیاز دارید؟

شما باید یک ایده کلی در مورد نحوه برنامه ریزی در استفاده از خودرو و ویژگی های مورد نیاز خود داشته باشید.این شامل: تعداد و اندازه صندلی ها، راندمان سوخت ، ظرفیت و ویژگی های اضافی است.

ویژگی های اضافی :در حالی که اکثر اتومبیل های جدید دارای سیستم تهویه هوا ، کیسه های هوا و قاب کیلومتر نورانی هستند ، ویژگی های دیگری مانند بلوتوث ، صفحه نمایش داخل اتومبیل و غیره وجود دارند که شاید مورد توجه قرار گیرند.با استفاده از ویژگی های مورد نیاز و پول خود ، می توانید بهترین وسیله را برای خود انتخاب کنید.

منبع : بست کاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits