دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
خشکی دور ناخن | ۱۱ راهکار مفید برای بهبود و تقویت ناخن‌های خشک
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چگونه خشکی ناخن را درمان کنیم؟ پوسته های آویزان و اضافی دور ناخن از نظر رنگ در مقایسه با پوست انگشتانتان سفیدتر هستند شما فقط باید پوسته هایی که به اشیا گیر میکنند و سبب پارگی می شوند را قیچی کنید.

خشک شدن دور ناخن که اکثر مردم از آن رنج می برند به دلایل مختلفی همچون سرما ، هوای خشک و جویدن ناخن ایجاد می گردد.

درمان سریع و قطعی خشکی دور ناخن

هنگامی که افراد ناخن هایشان را می جوند معمولا پوست اطراف ناخن هایشان را نیز می جوند.و سبب ایجاد یک شکاف دردناک و پارگی می گردد و سبب ایجاد عفونت در ناحیه می گردد.خوشبختانه پوسته های خشک و ترک خورده و شکافته شده با پیروی از چند روش ساده باعث مرتب شدن و مرطوب ماندن دست می شوند.

اصلاح کوتیکول ها (پوستک)

1- شناور کردن دست ها.

یک کاسه با سایز متوسط فراهم کنید و مقداری آب گرم در داخل آن بریزید. دستانتان را به داخل آب فرو کنید. و به مدت ۵ دقیقه دستانتان را در داخل آب غوطه ور کنید ، فراموش نکنید ناخن ها و کوتیکل ها در داخل آب قرار بگیرند.
آب گرم به نرم شدن پوست دور ناخن ها کمک میکند و سبب میشود که بتوانیم بدون درد آنها را آراسته کنیم.

2- خشک کردن دست ها.

به آرامی دستان خود را با یک حوله خشک کنید. کوتیکل هایتان باید عاری از قطرات آب باشد ولی مرطوب باشند. هنگامی که مانیکور انجام می دهید شما میخواهید کوتیکول هایتان نرم و مرطوب بماند .بنابراین برداشتن پوسته های مرده آسان تر و بدون درد خواهد شد.

خشکی دور ناخن

3- کوتیکول هایتان را به عقب فشار دهید.

با استفاده از یک ابزار چوبی برای فشار دادن کوتیکول یا ابزار مخصوص مانیکور با سر گرد و دم پهن می تواند از رشد کوتیکول ها به داخل ناخن ها جلوگیری کند.از سر تخت ابزار برای عقب کشیدن کوتیکول استفاده کنید و از سر تیز آن برای پاک کردن آلودگی های زیر ناخنتان استفاده کنید.

4- پوست های اضافی اطراف ناخنتان را قیچی کنید.

از چنگک مخصوص مانیکور و قیچی آن برای قیچی کردن پوست های اضافی و مرده دور ناخن استفاده کنید. این پوسته ها میتواند شامل پوسته های اطراف کوتیکولی باشد که به عقب فشار دادید.حواستان باشد که فقط پوسته های نرم و آویزان را قیچی کنید و کوتیکول اصلی را قیچی نکنید کوتیکول پوسته ای است که دور ناخن ها را گرفته و از آن حفاظت میکند مخصوصا نزدیک محل رشد و تیغه ی ناخن.
پوسته های آویزان و اضافی دور ناخن از نظر رنگ در مقایسه با پوست انگشتانتان سفیدتر هستندشما فقط باید پوسته هایی که به اشیا گیر میکنند و سبب پارگی می شوند را قیچی کنید.

5- از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

از لوسیون ها و روغن های نرم کننده و نرم کننده های مخصوص که برای کوتیکول ساخته شده اند برای نرم کردن نقاط خشک شده ناخن هایتان استفاده کنید. مقدار زیادی از نرم کننده را بر روی ناخن هایتان بکشید و توجه ویژه ای به کوتیکول ها داشته باشید. تمام نقاط پوشیده شده ناخن باید با نرم کننده پوشیده شود.
شما میتوانید از نرم کننده برای زیر ناخنتان نیز استفاده کنید.
نرم کننده های خالی از الکل و مواد معطر میتوانند پوست دستتان را بهتر نرم کنند.

درمان خشکی دور ناخن

6- مرطوب کننده استفاده کنید سپس دستکش بپوشید.

از دستکش های کتانی در طول شب استفاده کنید. دستکش سبب حفظ رطوبت و بهبودی کوتیکول ناخن هایتان می شود. صبح میتوانید دستکش ها را از دستتان دربیاورید.
برای نتیجه بهتر و طولانی تر این پروسه را هرشب تکرار کنید.

حتماً بخوانید:
علت شکستن ناخن ها چیست؟ ( 8 دلیلی که برای شکستن ناخن ها وجود دارد)

علت شکستن ناخن ها چیست؟ ( 8 دلیلی که برای شکستن ناخن ها وجود دارد)

شکستگی بی مورد و بی دلیل ناخن ها می تواند خبر از وجود یک بیماری در بدن را بدهد . به گزارش دلگرم اگر شما هم جزء کسانی هستید که ناخن های شکننده دارید و…

جلوگیری از خشک شدن کوتیکول ها (پوستک)

7. از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

برای نرم شدن و هیدراته کردن پوست اطراف ناخنتان روزی چند بار از مرطوب کننده ها استفاده کنید. شما همیشه میخواهید ناخن هایتان مرطوب باشد چون نرم شدن و هیدراته شدن ناخن ها از خشک شدن کوتیکول ها و ریش شدن ناخن ها و شکاف برداشتن و شکستن آنها جلوگیری میکند.
مرطوب کردن و نرم کردن دست ها در ماه های خشک زمستان بسیار مهم است.

چیکار کنیم ناخن هامون خشک نباشه؟

8- از عوامل خشک کننده پرهیز کنیم.

دست های خشک مستعد ترک ترک شدن و لایه لایه شدن پوست میگردد. بنابراین از قرار گرفتن دستتان در معرض مواد غیر ضروری و فعالیت هایی که سبب خشک شدن دستانتان میگردد پرهیز کنید.
شستن ظرف ها در آب داغ بدون دستکش. آب داغ و صابون سبب پاک شدن مرطوب کننده ها از روی دستاهیتان خواهد شد.
از پاک کننده های ناخن که پایه استونی دارند پرهیز کنید. استون سبب از بین بردن چربی طبیعی از روی ناخن و دست هایتان می شود.
نپوشیدن دستکش در فصل زمستان. هوای سرد و خشک در طول زمستان سبب خشکی پوستتان میگردد، پس از دستکش برای حفاظت دست هایتان استفاده کنید.

9- ازکشیدن پوستتان خودداری کنید.

پوسته های آویزان اطراف ناخنتان را نکشید .دستانتان را مرطوب کنید و آنها را غوطه ور کنید.کشیدن پوستتان سبب ایجاد شکاف میشود و زمینه را برای عفونت در پوستتان فراهم میکند
برخی از مردم پوسته ی اطراف ناخن هایشان را با یک عادت عصبی می کنند. برای جلوگیری از این عادت عصبی راهی پیدا کنید و خود کنترلی می تواند سبب حذف این عادت گردد.

10- دست هایتان را از دهانتان خارج کنید.

از جویدن ناخن یا گاز گرفتن قطعات آویزان پوست اطراف ناخنتان خودداری کنید. اگر شما پوست اطراف ناخنتان را گاز بگیرید باکتری های موجود در دهان میتواند سبب ایجاد عفونت گردد.
سعی کنید از پمادهای بدمزه استفاده کنید تا از قرار دادن دستتان در دهان جلوگیری به عمل آید.

خشکی ناخن و درمان این عارضه

11- ناخن هایتان را سوهان بکشید.

ناخن هایتان را به اندازه ای نگه دارید که از گیر کردن وشکستن آنها جلوگیری شود. به گوشه ناخن هایتان توجه کنید و آنها را نرم کنید، بنابراین لبه ها سبب آسیب پوست اطراف ناخن هایتان نخواهد شد.
وقتی شما ناخن هایتان را سوهان میزنید سوهان را در یک جهت ثابت بکشید. این عمل کشیدن سوهان به جلو و عقب به حالت اره ای سبب پارگی و شکاف ناخن هایتان میشود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !