دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روش نگهداری گل لاله در گلدان برای افراد مبتدی در گلخانه داری
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
گل لاله یکی از گل های زیبا و پر طرفدار است که اگر ابتدای خریدمان کمی دقت کنیم به درستی از آن نگهداری کنیم این گل می تواند تا 10 روز پس از چیدن نیز تازه بماند. در ادامه به چگونگی انتخاب و نگهداری از این گل می پردازد.

راهنمای خرید گل لاله برای منزل

گل لاله هر ساله در ایران از ماه اسفند تا اوایل اردیبهشت، با رنگ های زیبایش چشم های ما را نوازش می دهد. گل لاله از خانواده ی سوسن ها است و با تنوعی رنگی زیاد وجود دارد طوری که می توانید باغچه تان را با رنگ های مختلف آن طراحی و نقاشی کنید. لاله ی وحشی یا اصلاح نژاد نشده گل های کوچک قرمز و نارنجی دارد اما امروزه نژادهای اصلاح شده اندازه درشت تر و رنگ ها و شکل های بیشتری دارند و بسیار زیبا و چشم نواز هستند.

زادگاه این گل ایران است. لاله را از ایران به ترکیه برده بردند و از آن جا به اروپا و سراسر جهان تکثیر شد ریشه ی اسم آن در زبان انگلیسی یعنی (TULIP) به دلیل شباهت ظاهری گل لاله با کلاه قرمز عمامه ای ترک ها هست. هنگامی که این گل با ارزش به هلند رسید، توجه بسیاری از مردم را به خودش جلب کرد تا جایی که پدیده ای به نام جنون لاله در هلند به وجود آمد.

لاله در هلند به وفور کشت و اصلاح نژاد شد و لاله هلندی نام گرفت. این گل زیبا و درخشان، در نخستین روزهای بهار ظاهر می شود و مانند سنبل و سایر گلهای بهاری این فصل را باطراوت و سبز می کند. البته ممکن است زمان رشد و شکوفه دادن این گیاه کمی فرق کند.

نگهداری گل لاله در منزل

این موضوع به میزان سردی و بارش برف زمستان قبل بستگی دارد. مثلا بارش برف شکوفه دادن لاله را جلو می اندازد. چون در زیر برف، زمین گرم می ماند و شرایط برای رشد پیاز لاله مساعد است. اما لاله به عنوان بهترین گل بهاری شناخته می شود.

شیوه نگهداری طولانی مدت گل لاله

جنون یا تب لاله

در قرن هفدهم میلادی قیمت پیاز لاله درهلند و در مدت کم تر از یک سال آنقدر بالا رفت که پدیده ی (جنون لاله) در میان مردم به وجود آمد. به سرعت در بین مردم محبوب شد و به جایگاه خاصی در صنعت مد و پوشاک هلند رسید! در آن زمان اگر می خواستید یک پیاز لاله بخرید، باید چیزی حدود 44000 دلار بابت آن پرداخت می کردید!

در آن زمان تقریبا تمام هلندی ها به تجارت پیاز لاله هلندی با سایر کشور ها رو آوردند و خیلی ها در این راه ثروتمند شدند. آن ها فکر می کردند که افزایش قیمت لاله تا ابد ادامه خواهد داشت اما قیمت لاله آنقدر بالا رفت که دیگر هیچ کس نتوانست آن ها را بخرد و بالاخره قیمت آن به طور ناگهانی سقوط کرد و بسیاری از هلندی ها ورشکست شدند.

خیلی شبیه به همین داستان در میان دلال های گل ایران در پایان سال در حال شکل گرفتن می باشد، به قدری قیمت را بالا می برند تا منفعت بیشتری ببرند، غاقل از اینکه تعداد خریداران گل روز به روز کمتر خواهد شد! و در بلند مدت این بازی یک بازنده بیشتر ندارد که همان دلالان سودجو می باشند.

امروزه این گل زیبا با قیمت مناسب در دو گونه لاله هلندی و گل لاله ایرانی در دسترس ما هست و می توانیم لاله را به صورت شاخه بریده، دسته گل یا گلدانی تهیه کنیم. اما چطور می توانیم عمر گل های لاله ی شاخه بریده یا بدون پیاز را در آب طولانی تر کنیم؟

تاریخچه گل لاله

نام لاتین لاله Tulipa است. این نام برگرفته از کلمه Turban به معنی دستار و یا سربند است. در واقع آنها گل لاله را شبیه به یک سربند می دیدند! در قرن شانزدهم، لاله در ترکیه بسیار محبوب شد؛ در همان زمان بود که مردهای ترکیه در پوشش خود از سربند و عمامه استفاده می کردند. وقتی لاله به هلند برده شد، در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت رسید. تا جایی که در نقاشی های آن دوره بارها تصویر لاله را شاهد هستیم.

راهنمای خرید گل لاله برای منزل

روش صحیح نگهداری گل لاله در منزل

همه ی افراد گل دوست دارند و سعی می کنند از آن در آرایش منزل استفاده کنند ، در این بخش از نکات پرورش گل و گیاه به نحوه مراقبت از گل لاله می پردازیم. گل های لاله محکم هستند و می توانند تا 10 روز بعد از چیدن اگر بدانید چطور به درستی آن ها را مراقبت کنید تازه بمانند. شکوفه های تازه را انتخاب کنید می توانید با نمایش دادن آن ها در مکان مناسب و دادن مقدار زیادی آب، زیبایی آن را طولانی تر کنید. با استفاده از این روش می توانید لاله ها را طولانی تر نگه دارید.

لاله های جوان را انتخاب کنید: هنگامی که در فروشگاه گل هستید ، ممکن است وسوسه شوید که لاله را با گلبرگ به طور کامل باز بخرید. اما اگر می خواهید زمان زیادی تازه بماند ، لاله ای را انتخاب کنید که هنوز کاملا بسته هستند و غنچه سبز دارند. گل ها در عرض چند روز باز خواهند شد و شما زمان بیشتری برای لذت بردن از آن را دارید.اگر خودتان لاله را می چینید و می خواهید تا جایی که ممکن است آن را در گلدان نگهداری کنید . تا جایی که ممکن است آن را خوب بچینید.

ساقه ها را در حوله مرطوب و یا حوله های کاغذی بپوشانید: هنگامی که لاله را از مغازه بیرون می آورید، آن ها را در حوله کاغذی و یا دستمال خیس نگه دارید. این امر تضمین می کند گل لاله پیش از موعد خشک نشود این کار را حتی اگر فاصله مغازه تا خانه تان زیاد نباشد ، انجام دهید. هر زمان که از آب خارج شود، لاله با سرعت پیر خواهد شد.
بریدن 1/4 اینچ ( 0.6 سانتی متر ) از پایه ساقه: از قیچی کوچک استفاده کنید و ساقه را در یک زاویه برش دهید این کار به آن ها کمک می کند تا آب را از گلدان جذب کنند.

برگ های اضافی را از پایه ساقه ها خارج کنید: اگر ساقه ها برگ هایی دارند که در آب فرو می روند وقتی آن ها را در گلدان می گذارید، آن ها را بردارید. برگ ها می پوسند و باعث شوند گل ها قبل از زمان شل شوند.

یک گلدان مناسب انتخاب کنید: یک گلدان انتخاب کنید که حداقل نیمی از ارتفاع لاله را که به خانه آورده اید، پوشش دهد. آن ها بدون خم شدن ، قادر خواهند بود به گلدان تکیه دهند. اگر از گلدان کوتاه تر استفاده می کنید، گل ها در نهایت به جلو خم می شوند. این را برخی افراد دوست دارند، اما ممکن است باعث شود گل ها به سرعت بمیرند.

گلدان را بشویید: دقت کنید که از آخرین دسته گل رسوبی باقی نماند. برای شستن کامل آن از صابون و آب گرم استفاده کنید، سپس آن را به طور کامل با یک حوله خشک کنید. این روش باعث می شود تا باکتری جدید رشد نکند و زودتر پوسیده می شوند .
گلدان را با آب سرد پر کنید: آب سرد ساقه ها را تازه و خشک نگه می دارد، در حالی که آب گرم و یا داغ باعث می شود که آن ها ضعیف و خیس شوند.

ساقه را در اطراف گلدان قرار دهید: لاله ها را طوری مرتب کنید که هر کدام یک فضای کمی در گلدان داشته باشند، به جای اینکه آن ها را روی هم قرار دهند. دادن یک جای کوچک به آن ها باعث می شود که آن ها یکدیگر را له کنند ، که منجر به کاهش زودرس گلبرگ طول عمر گل ها خواهد شد.

گل لاله در آب

گلدان را با آب تازه پر کنید: گل های لاله آب زیادی می نوشند. مطمئن شوید که هیچ وقت به طور کامل از بین نمی رود، یا آن ها به سرعت پژمرده خواهند شد.

کمی غذا گل که از گل فروشی تهیه کرده اید اضافه کنید: افزودن غذای گل، یا نگهدارنده گل، در فروشگاه های گل وجود دارد، طول عمر گل شما را به شدت افزایش خواهد داد. دستور را بخوانید و وقتی آب اضافه می کنید ، مقداری غذا روی آن بریزید. گل لاله بلند خواهد شد و تا جایی که ممکن است، شاد و سرحال به نظر خواهد رسید. برای تقویت گل لاله می توانید عصاره لیمو، و یا چیزهای دیگر را به گلدان اضافه کنید.

گلدان را از زیر آفتاب نگاه دارید: آن را در منطقه ای قرار دهید که خیلی گرم و آفتابی نباشد در غیر این صورت، لاله سرخ در گرما پژمرده خواهد شد.

لاله را با گل های دیگر به خصوص نرگس تزئین نکنید: نرگس زرد و دیگر گل ها در این خانواده بیانگر ماده ای است که باعث می شود گل ها سریع تر پژمرده شوند، آن ها به تنهایی در یک گلدان کافی هستند.

حتماً بخوانید:
معنای رنگ های مختلف گل لاله : گل لاله نشانه چیست ؟

معنای رنگ های مختلف گل لاله : گل لاله نشانه چیست ؟

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم شما را با معنا و مفهوم رنگ های مختلف گل لاله آشنا کنیم و بگوییم که گل لاله نشانه چیست. پس تا انتها با…

بنابراین لاله یک گل دائمی نیست پس نباید انتظار داشته باشید این گل همیشه بماند، دوام گل نهایتا یک ماه میباشد اما بعد از، از بین رفتن گل، پیاز آن را از خاک در بیاورید و ساقه آن را قطع کنید. پیاز را در محلی خشک و تاریک بگذارید و سال دیگر نیز میتوانید آن را بکارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits