دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
دلایلی که باعث خراب شدن مواد غذایی در یخچال می شود چیست؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گذاشتن مواد غذایی در یخچال سرعت تخریب آنها را به تعویق می اندازد. اما در یخچال هم مواد غذایی به مرور فاسد می شوند. برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال روشهایی وجود دارد که ما در این مطلب به مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

9 علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال و راه فرار از آن!

1.مواد غذایی تا ابد در یخچال سالم نمی مانند!

زمان عامل مهم و تعیین کننده ای در نگهداری بهینه مواد غذایی است. اگر به دلیل تنبلی یا گرفتاری های روزمره مواد غذایی تان را در دمای محیط رها کنید باکتری ها فرصت تکثیر و فاسد کردن مواد غذایی را پیدا می کنند. به همین دلیل نیز مواد غذایی با سرعت زیادی تغذیه شده و بو می گیرند.

برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال چه باید کرد؟
برای اینکه اجازه ندهید میکروارگانیسم ها فضای کافی برای تکثیر پیدا نکند مواد غذایی تان را به موقع داخل یخچال قرار دهید. یادتان باشد هر اندازه در این عمل تأخیر داشته باشید باکتری ها بیشتر و بیشتر تکثیر خواهند شد.

2. بیرون ماندن غذا از یخچال!

ماندن غذا به‌مدت دو ساعت در دمای اتاق، خطرِ وارد شدن به «ناحیۀ دمایی مشکوک و خطرناک» را افزایش می‌دهد. منظور از ناحیۀ دمایی خطرناک، دمای بین ۴ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد است. در این بازۀ دمایی، امکان رشد سریع‌تر باکتری‌ها وجود دارد. اگر هوا گرم باشد هم بیرون ماندن غذا بیش از یک ساعت جایز نیست.
باید دقت کنیم که دمای داخل یخچال هم زیر ۴ درجه سانتی‌گراد باشد. این درجه، بهترین دما برای یخچال است. اگر غذایی که به گردش برده‌ایم بیش از یک تا دو ساعت بیرون از یخچال مانده است و دسترسی به یخچال برای حفظ مادۀ غذایی وجود ندارد، باید آن را دور بریزیم و خطر فساد غذا را به خود تحمیل نکنیم.

فاسد شدن مواد غذایی

3. روش یخ زدایی شما غلط است!

یخ زدن یکی از بهترین روش های طولانی کردن مدت زمان نگهداری مواد غذایی خام و پخته محسوب می شود. مشکل زمانی بروز می کند که بخواهید از این مواد غذایی، یخ زدایی کرده و سپس مصرف کنید. برخی افراد درست چند دقیقه قبل از تهیه غذا آن را از فریزر خارج می کنند و یا داخل آب قرار می دهند و یا اینکه به همان صورت یخ زده روی اجاق می گذارند تا آماده شود. این کارها جزو خطاهای خطرناک محسوب می شوند. چون ممکن است مشکلات گوارشی و حتی مسمومیت ایجاد شود.

چه باید کرد؟
برای یخ زدایی درست و صحیح از مواد غذایی آن را از فریزر خارج کرده و یک شب تمام در قسمت پایین یخچال قرار دهید.

4. مواد خام و پخته در کنار هم نباشند!

برای جلوگیری از خراب شدن غذا و مواد غذایی در یخچال، ۲ بخش متفاوت را به غذاهای خام و غذاهای پخته اختصاص داده و هیچ وقت این دو را کنار هم قرار ندهید. اینکار مانع خراب شدن غذای پخته می شود.

5. گوشت و سبزی هم جدا!

یک روش دیگر برای جلوگیری از خراب شدن غذا اینست که سبزی ها را کنار انواع گوشت ها قرار ندهید. این امکان وجود دارد که آلودگی ها و باکتری های موجود در سبزی باعث فاسد شدن گوشت شوند.

6. تخته آشپزخانه!

برای خرد کردن سبزی و گوشت از یک تخته استفاده نکنید. چون ممکن است باکتری ها از گوشت به سبزی و برعکس منتقل شده و آنها را هم فاسد کنند.

فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

7. انتخاب ظروف نامناسب و فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

از ظروف پلاستیکی یا بطری های آب معدنی برای نگهداری آبلیمو استفاده نکنید؛ زیرا مواد اسیدی موجود در آبلیمو می‌تواند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل و انفعالات نامطلوبی ایجاد کند و سمی و سرطان‌زا شود.

8. خیلی به حس بویایی خود اطمینان نداشته باشید!

یکی از اشتباهات رایج بین همه مردم این است که به حس بویایی خود در خصوص مواد غذایی اعتماد زیادی دارند. یعنی اینکه آن ها را بو می کنند و اگر بوی خوبی داشته باشد با خیال راحت آن را مصرف می کنند. با این حال باید بدانید هر ماده غذایی خراب یا در حال فاسد شدن الزاماً بوی بدی نمی دهد. چون یخ زدگی و دمای پایین یخچال می تواند بوی بد را از بین ببرد.

 ۹ علت فاسد شدن مواد غذایی

چه باید کرد؟
بهترین کار این است که هر غذایی را حداکثر ۴ تا ۵ روز نگهداری کنید. اگر غذایتان حاوی ماهی یا مواد غذایی خراب شدنی هستند آن ها را بیش از دو روز در یخچال نگهداری نکنید. چون بیش از این زمان غذا خراب می شود حتی اگر بوی بدی ندهد.

9. دست آلوده و فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

هنگام بسته بندی کردن مواد غذایی حتما دست های تان را بشویید. آلوده بودن دست ها میکروب ها به مواد غذایی منتقل کرده و موجب خراب شدن غذا ها می شوند.
خانم‌های خانه‌دار چون در منزل هستند با یخچال زیاد سر‌و‌کار دارند و به همین دلیل درب یخچال را زیاد باز و بسته می‌کنند. وقتی در باز می‌شود هوای گرم به شیر می‌خورد، دوباره که بسته می‌شود هوای سرد آن را احاطه می‌کند. این گرم و سرد شدن به رشد باکتری‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود شیر زودتر فاسد شود.
برای اینکه این اتفاق نیفتد، شیر را در دمای مناسب در عقب‌ترین قسمت یخچال نگهداری کنید.

غذهای مانده

بهترین روش برای نگهداری از غذایی که فعلا نمی‌خواهید مصرفش کنید، سرد کردن آن است. باقی مانده غذاها را در یخچال یا فریزر گذاشته و دقت کنید که ظرف محتوی غذا درپوش داشته باشد. توجه کنید که کمی گرم نگه داشتن غذا سبب جلوگیری از رشد میکروب‌‌ها در آن و فاسد شدن غذا نخواهد شد.
همچنین سرد یا منجمد کردن، میکروب‌های مواد غذایی را از بین نمی‌برد بلکه از سرعت رشد آنها خواهد کاست. مسمومیت‌های غذایی اغلب زمانی به وقوع می‌پیوندند که ماده غذایی پس از آماده شدن، مدت زیادی در دمای محیط بماند. غذایی را که از بیرون تهیه کرده‌اید حتما در یخچال یا فریزر نگه‌داری کنید.

تخم مرغ

برای جلوگیری از خراب شدن تخم مرغ ها، آنها را در جعبه کاغذی و اصلی آن و در محلی خنک نگهداری کنید. پوست تخم مرغ منافذ بسیاری دارد و وقتی تخم مرغ ها را خارج از کارتن اصلی نگهداری می کنید، رطوبت آن از طریق منافذ بسیار زود تبخیر می شود. در نتیجه تخم مرغ تازگی اش را از دست داده و ممکنست خراب شود.

خراب شدن مواد غذایی

پنیر

برای جلوگیری از فاسد شدن پنیر باید هوای باز اطراف آن در جریان باشد که بسته بندی های پلاستیکی مانع از آن می شوند. برای پیشگیری از این وضعیت، پنیر را در کاغذی نازک و مومی پیچیده و بعد آن را در درون کیسه پلاستیکی بگذارید. درب کیسه پلاستیکی را هم باز نگه دارید.
سیب باعث فساد کاهو می شود. میوه ها و سبزی جات را در کشوهایی جداگانه در یخچال نگهداری کنید. حتی سالادهایی که حاوی سیب و کاهو هستند را باید جداسازی کرده و بعد داخل یخچال بگذارید.
نگهداری سیب در جای خنک و تاریک آن ها را ترد و تازه نگه می دارد. بهترین جا برای نگهداری سیب ها در کشوهای خشک یخچال و در پلاستیک های جداگانه است.وقتی سیب ها را جداگانه در پلاستیک یا روزنامه بپیچید اگر یکی از آن ها خراب باشد باعث خراب شدن سیب های اطرافش نمی شود.
وقتی سیب را نصف کنید زود سیاه می شود. اگر می خواهید از سیاه شدن سیب جلوگیری کنید کمی روی آن آب لیمو بزنید تا میوه دیرتر تغییر رنگ بدهد.
اگر می خواهید میوه سیب عمر زیادی داشته باشد هنگام خرید دقت کنید که زیاد رسیده نباشد. پس کمی باید سفت تر باشد و روی آن هیچ لکه ای دیده نشود تا دیرتر خراب شود.
وقتی سیب ها برسند، از خود گاز اتیلن تولید می کنند که موجب رسیده شدن میوه های اطرافش می شوند. پس آنها را از سبزیجاتی که به این گاز حساس هستند دور نگه دارید.

آبلیمو و آبغوره

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبغوره در منزل، پس از این که آبلیمو و آبغوره را داخل شیشه ریختید، بهتر است شیشه را داخل آب جوش قرار دهید تا آنزیم و باکتری های موجود در آن، از بین برود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits