دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
خانم معلم ریاضی که سکته مغزی کرده بود به کمک هوش مصنوعی پس از ۱۸ سال صحبت کرد!
23
فکر کن معلم ریاضی باشی، مربی تیم والیبال دبیرستان باشی و مادر یک نوزاد و در سخنرانیت همه رو میخکوب کرده باشی بخاطر تسلطت و قدرت در سخنوری‌ ولی یهو در ۳۰ سالگی سکته مغزی کنی و قدرت تکلم رو از دست بدی.

چه حسی بهت دست میده؟ آیا علم‌ می‌تونه حرف زدن رو به تو برگردونه؟ اینها ویژگی‌های خانم جانسون ۴۸ساله‌ست که اخیرا با کمک هوش مصنوعی و الکترود‌های داخل مغزش و آواتاری که براش ساختن دوباره می‌تونه حرف بزنه. الکترود‌های داخل مغزش کوچکترین حرکتی در حوزه لب و حنجره و ... رو ثبت می‌کنند بعد هوش مصنوعی با آنالیز این حرکت ها کمک میکنه که صحبت کنه.این خانم می تواند با فکر کردن با ایمپلنت مغزی و هوش مصنوعی صحبت کند.

صحبت کردن به کمک هوش مصنوعی

پس از سکته مغزی آن جانسون 18 سال پیش، او فلج شد و توانایی صحبت کردن را از دست داد. اکنون با کمک یک ایمپلنت مغزی و هوش مصنوعی، او قادر است دوباره از طریق یک آواتار دیجیتالی به صورت کلامی ارتباط برقرار کند.
در مطالعه‌ای که هفته گذشته در مجله Nature منتشر شد، محققان مجموعه‌ای از الکترودها را در سطح مغز آن کاشتند تا فعالیت مغز او را به رایانه‌ها منتقل کنند. آنجا، A.I. الگوریتم ها سیگنال ها را به کلمات ترجمه می کنند. پس از تأخیر کوتاهی، آواتار روی صفحه، سخنان آن را با صدای بلند بیان می کند و احساسات او را با حالات چهره به تصویر می کشد.

صحبت کردن به کمک هوش مصنوعی

ادوارد چانگ، یکی از نویسندگان این مطالعه و جراح مغز و اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو (UCSF)، گفت: "هیچ چیز نمی تواند نشان دهد که دیدن چنین چیزی واقعاً در زمان واقعی چقدر رضایت بخش است. گزارش خبری، به نقل از آریا بندیکس از NBC News.
نیک رمزی، عصب‌شناس دانشگاه اوترخت در هلند که در این مطالعه مشارکتی نداشته است، به هانا دولین از گاردین می‌گوید: «این یک جهش نسبت به نتایج قبلی است.» ما در یک نقطه اوج هستیم.

صحبت کردن به کمک هوش مصنوعی

بر اساس بیانیه‌ای از UCSF، آن در حال حاضر با استفاده از دستگاهی ارتباط برقرار می‌کند که به او اجازه می‌دهد با حرکت دادن سر خود، کلمات را روی صفحه تایپ کند. این دستگاه تنها 14 کلمه در دقیقه تولید می کند، از سوی دیگر، مکالمه گفتاری انسان به طور متوسط حدود 160 کلمه در دقیقه است. اما با رابط جدید، که آن تنها می تواند به عنوان بخشی از مطالعه از آن استفاده کند، می تواند 78 کلمه در دقیقه تولید کند و او را به آهنگ گفتاری طبیعی نزدیکتر کند. دستگاه گفتار مورد نظر او را با دقت 75 درصد رمزگشایی کرد.

صحبت کردن به کمک هوش مصنوعی

صحبت کردن به کمک هوش مصنوعیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (23 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مهدیه | ۹ ماه پیش
عالی بود
0
0

hits