مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
خالکوبی های محافظ زایمان!
5
تجزیه و تحلیل مومیایی ها نشان می دهد که برخی از مادران مصری باستان خالکوبی هایی می کردند که احتمالاً برای محافظت از آنها در هنگام زایمان و در دوران پس از زایمان انجام می شد.

خالکوبی های کمر ممکن است به نظر یک مد در اوایل قرن بیست و یکم به نظر برسد که توسط افراد مشهور با لباس های جین قد بلند رایج شده است، اما شواهد باستان شناسی جدید از مومیایی های مصری نشان می دهد که این عمل در واقع بیش از سه هزار سال قدمت دارد.
در قلمرو پادشاهی جدید دیر المدینه (1550 قبل از میلاد تا 1070 قبل از میلاد)، محققان آن آستین و ماری-لیس آرنت کشف کرده‌اند که خالکوبی‌های روی گوشت باستانی و مجسمه‌های خالکوبی شده از این مکان احتمالاً با خدای مصر باستان مرتبط است. محافظت از زنان و کودکان، به ویژه در هنگام زایمان. آنها یافته های خود را ماه گذشته در مجله باستان شناسی مصر منتشر کردند.دیر المدینه در کرانه غربی رود نیل، روبروی سایت باستانی اقصر قرار دارد. با شروع سال 1922، تقریباً همزمان با پیدا شدن مقبره پادشاه توت، این مکان توسط یک تیم فرانسوی حفاری شد. این مکان که در دوره پادشاهی جدید به عنوان ست-معات ("محل حقیقت") شناخته می شد، یک جامعه برنامه ریزی شده بود، یک محله بزرگ با خیابان های مشبک مستطیلی شکل و مسکن برای کارگرانی که مسئول ساخت مقبره برای حاکمان مصر بودند. در حالی که مردان روزها برای کار بر روی مقبره ها می رفتند، زنان و کودکان در روستای دیرالمدینه زندگی می کردند. یکی از ویژگی‌های مهم این سایت، گودال بزرگ نامیده می‌شود، یک زباله‌دان باستانی پر از فیش‌های حقوق، رسید و نامه‌های روی پاپیروس که به باستان‌شناسان کمک کرده تا زندگی مردم عادی را بهتر درک کنند.

خالکوبی های محافظ زایمان

اما هیچ چیز در گودال بزرگ به خالکوبی اشاره نمی کند، بنابراین کشف حداقل شش زن خالکوبی شده در دیرالمدینه شگفت آور بود. آن آستین، نویسنده ارشد این مطالعه، باستان‌شناس زیستی در دانشگاه میسوری-سنت، می‌گوید: «پیدا کردن شواهدی برای خالکوبی می‌تواند نادر و دشوار باشد، زیرا باید پوست محافظت شده و در معرض دید را پیدا کنید. لوئیس، در ایمیلی به Live Science گفت. "از آنجایی که ما هرگز افراد مومیایی شده را باز نمی کنیم، تنها شانس ما برای یافتن خالکوبی زمانی است که غارتگران پوست خود را در معرض دید قرار داده باشند و هزاران سال پس از مرگ یک فرد هنوز هم برای ما قابل مشاهده باشد."

خالکوبی های محافظ زایمان

شواهد جدیدی که آستین کشف کرد از دو مقبره بدست آمد که او و تیمش در سال 2019 بررسی کردند. بقایای انسانی از یک قبر شامل استخوان ران چپ زنی میانسال بود. روی پوست حفظ شده، الگوهایی از رنگ سیاه تیره قابل مشاهده بود که تصویری را ایجاد می کرد که اگر متقارن بود، در امتداد کمر زن کشیده می شد. درست در سمت چپ خطوط افقی خالکوبی، تصاویر مربوط به تطهیر آیینی در طول هفته‌های پس از زایمان است.
خالکوبی دوم مربوط به یک زن میانسال است که در مقبره ای نزدیک کشف شده است. در این مورد، عکاسی مادون قرمز خالکوبی را نشان داد که دیدن آن با چشم غیرمسلح دشوار است. هر دو تصویر نشان می دهد که این خالکوبی مربوط به محافظت و بهبود است. به گفته آستین، الگوی خط زیگزاگ ممکن است نمایانگر یک مرداب باشد که متون پزشکی باستانی مرتبط با آب های خنک از آن برای تسکین درد ناشی از زایمان استفاده می کردند. علاوه بر این، سه مجسمه سفالی که جسد زنان را به تصویر می‌کشند که دهه‌ها پیش در دیرالمدینه پیدا شده بودند، توسط یکی از نویسندگان مطالعه، ماری-لیس آرنت ، مصر شناس در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور، مورد بررسی مجدد قرار گرفتند. همچنین خالکوبی هایی را در قسمت پایین کمر و بالای ران ها نشان می دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (5 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است