دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
فواید و خواص گیاه گوتوکولا یا آب‌ قاشقی با تاثیر جادویی در سلامت مغز
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
گوتو کولا: فواید، عوارض جانبی و آماده سازی : گوتو کولا یک داروی گیاهی سنتی از آسیا است که می تواند به مغز شما کمک کند کارآمدتر کار کند.

مزایای گوتو کولا عمدتاً با درمان بیماری های مختلف مغز مرتبط است. همچنین در طب سنتی چینی برای تقویت قدرت مغز استفاده می شد و حتی در طب سنتی اندونزی و آیورودا نیز محبوب بود. بیشتر بخوانید تا بفهمید تحقیقات ثابت شده در مورد گوتو کولا، فواید آن و عوارض جانبی احتمالی چه می گوید.

گوتو کولا چیست؟

گوتو کولا گیاهی است بومی تالاب های آسیا. از نظر علمی Centella asiatica نامیده می شود و هم به عنوان یک سبزی در آشپزی و هم به عنوان یک گیاه دارویی کاربرد دارد.
گوتو کولا در مناطق باتلاقی معتدل و گرمسیری در سراسر جهان رشد می کند. مطالعات نشان می دهد که این گیاه می تواند فلزات سنگین را از خاک جذب کند. از این رو، توصیه می کنیم برای جلوگیری از اثرات مضر فلزات سنگین خطرناک، به سراغ نسخه های ارگانیک این گیاه بروید.
گوتو کولا ممکن است غذای شگفت انگیزی باشد که به دنبال آن هستید به دلیل فوایدی که دارد.

آشنایی با خواص گوتوکولا

فواید سلامتی گوتوکولا

1. عملکرد شناختی را تقویت می کند

مطالعات با استفاده از دوزهای بالاتر گوتو کولا نشان داد که این گیاه عملکرد شناختی افراد درگیر را بهبود می بخشد. در مدل های حیوانی دیگر، این گیاه عملکرد یادگیری و حافظه را تقویت می کند. این اثرات را می توان به چندین ماده فعال در گیاه نسبت داد که مهمترین آنها تری ترپن های پنتاسایکلیک هستند.

مطالعه دیگری به ما می گوید که گوتو کولا می تواند عملکرد شناختی را که پس از سکته ایجاد می شود، بهبود بخشد. جالب توجه است که گوتو کولا به مراتب بهتر از اسید فولیک بود که در این مطالعه برای اهداف مشابه استفاده شد. البته دوز گیاه مصرفی در این مورد به مراتب بیشتر بود.
این گیاه همچنین ژن های پاسخ آنتی اکسیدانی خاصی را فعال می کند که می تواند توانایی شناختی فرد را بیشتر تقویت کند. این همچنین می تواند با توانایی گوتو کولا در کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط باشد.

2. ممکن است به درمان آلزایمر کمک کند

گوتوکولا به عنوان یکی از معدود داروهایی در آیورودا شناخته می شود که اعصاب و سلول های مغز را جوان می کند. اعتقاد بر این است که هوش، حافظه و طول عمر را افزایش می دهد. مشتقات آن غلظت رادیکال های آزاد و مرگ سلولی مرتبط را کاهش دادند.

عصاره گوتو کولا همچنین می تواند نقایص رفتاری مرتبط با بیماری آلزایمر را بهبود بخشد. همانطور که مطالعات نشان می دهد این عصاره ها ممکن است سلول های عصبی را نیز بازسازی کنند. این گیاه با اصلاح اختلال عملکرد میتوکندری، که به تخریب عصبی و سایر بیماری‌های مرتبط مانند آلزایمر و زوال عقل کمک می‌کند، به این مهم دست می‌یابد.
گوتو کولا همچنین به کاهش سطح بتا آمیلوئید در خون کمک می کند. اینها ترکیباتی هستند که نقش مهمی در بیماری آلزایمر دارند.

گیاه گوتوکولا و خواص آن

3. ممکن است اضطراب و افسردگی را درمان کند

هنگامی که 33 فرد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی از مصرف داروهای ضد افسردگی خودداری کردند و در عوض به آنها قرص گوتو کولا داده شد، بهبودی نشان دادند. نمرات استرس، اضطراب، افسردگی و عدم توجه پس از 60 روز درمان به طور چشمگیری کاهش یافته بود.
همچنین مشخص شد که این گیاه دارای اثراتی مشابه داروهای ضد افسردگی تجاری مانند ایمی پرامین و دیازپام، هرچند در سطح پایین‌تری است.
یافته های اولیه همچنین نشان می دهد که گوتو کولا ممکن است اثرات ضد اضطرابی در انسان داشته باشد.
گوتوکولا همچنین می‌تواند سطوح انتقال‌دهنده‌های عصبی مونوآمین (مانند سروتونین) را افزایش دهد و به طور بالقوه احساس شادی را تقویت کند. این می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند.

4. ممکن است فشار خون را تنظیم کند

مطالعات نشان می دهد که گوتو کولا می تواند در درمان فشار خون وریدی (فشار بالا در وریدهای پا) موثر باشد. مشخص شد که این گیاه میکروسیرکولاسیون و حجم پا را در بیماران بهبود می بخشد.
اطلاعات زیادی در مورد اینکه چگونه این ممکن است به فشار خون عمومی کمک کند وجود ندارد. قبل از استفاده از گوتو کولا برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید.

عکس گیاه گوتوکولا (gotukola)

5. زخم معده را درمان می کند

گوتو کولا می تواند سد مخاطی معده را تقویت کرده و اثرات مخرب رادیکال های آزاد را کاهش دهد. این می تواند به درمان زخم معده کمک کند. اثرات ضد زخم این گیاه با داروهای تجویزی مانند فاموتیدین و سدیم والپروات قابل مقایسه است.
در مطالعه دیگری، عصاره گوتو کولا اثرات محافظتی معده را در برابر آسیب مخاط معده نشان داد. این نشان دهنده توانایی گیاه برای محافظت از سد معده است، که دوباره از استفاده از گوتو کولا برای درمان زخم معده پشتیبانی می کند.

6. ممکن است به کاهش استرچ مارک کمک کند

مطالعات نشان می دهد که گوتو کولا می تواند در درمان اسکارهای بعد از عمل موثر باشد. ساپونین ها، ترکیبات خاص موجود در گیاه، می توانند مسئول این فعالیت باشند.
گوتو کولا همچنین خاصیت سفت کنندگی پوست دارد. این ویژگی می تواند به کاهش استرچ مارک کمک کند. مشخص شد که داروهای گوتوکولا علائم استرچ مارک را که معمولاً پس از بارداری ایجاد می کنند، کاهش می دهد.

7. می تواند بهبود زخم را تسریع کند

عصاره گوتو کولا می تواند بهبود زخم را در هر دو زخم برش و سوختگی تسهیل کند. یک کرم عصاره گوتو کولا 1% برای بهبود زخم های مزمن از نظر عرض، عمق و طول آنها یافت شد.
این خواص ترمیم زخم این گیاه را می توان به ترکیبات گیاهی موجود در آن نسبت داد. در حالی که این گیاه قدرت شکستن زخم را در مدل زخم برشی افزایش داد، آسیاتیکوزید جدا شده از گیاه، محتوای کلاژن را در مدل زخم پانچ افزایش داد.
پانسمان های زخم حاوی گوتو کولا اثرات شفابخشی بر روی انواع زخم ها دارند.

معجزه گیاه آب قاشقی برای تقویت حافظه

8. ممکن است از سلامت کبد حمایت کند

گوتو کولا ممکن است برای جلوگیری از آسیب کبد مفید باشد. این امر با افزایش غلظت آنزیم های آنتی اکسیدان و کاهش سطح واسطه های التهابی به دست می آید.
پیشنهاد می کنیم احتیاط کنید زیرا گزارش دیگری بیان می کند که گوتو کولا ممکن است اثرات مخرب کبدی داشته باشد.

9. ممکن است باعث کاهش وزن شود

اطلاعات بسیار کمی در این مورد وجود دارد. اما یک مطالعه وجود دارد که نشان می دهد لوسیون موضعی (با گوتو کولا به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده) به کاهش دور ران و توده چربی ران در زنان کم تحرک کمک می کند، در صورتی که با برنامه پیاده روی و دریافت کالری محدود ترکیب شود.
به غیر از گزارش فوق، اطلاعات کافی وجود ندارد. از این رو، پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از این گیاه برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید.

با مزایای ذکر شده، ممکن است بخواهید فوراً از این گیاه استفاده کنید. اما صبر کنید، چگونه از آن استفاده می کنید؟ از کجا میشود تهیه کرد؟

مضرات گیاه آب قاشقی

نحوه مصرف گوتوکولا

می توانید از کپسول های گوتو کولا یا عصاره مایع استفاده کنید ، می توانید آنها را از فروشگاه بهداشتی محلی خود یا آنلاین خریداری کنید. با این حال، مطمئن شوید که از شرکت‌های معتبر تهیه می کنید.
مهم است که قبل از استفاده از این گیاه با پزشک خود صحبت کنید. وقتی نوبت به دوز و نحوه استفاده از آن می رسد، طبق دستور ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود عمل کنید.
اما قبل از اقدام، باید از اثرات نامطلوب احتمالی این گیاه نیز آگاه باشید.

آیا گوتو کولا عوارض جانبی دارد؟

مشکلات احتمالی در دوران بارداری و شیردهی

این گیاه برای استفاده موضعی بی خطر است. اما اطلاعات زیادی در مورد مصرف خوراکی آن در دسترس نیست. اگر باردار یا شیرده هستید، گوتو کولا مصرف نکنید.

مشکلات کبدی

قبلاً در بخش قبل در مورد این بحث صحبت کرده ایم. افراد مبتلا به بیماری کبد باید از گوتو کولا دوری کنند. مهمتر از آن، آنها باید با پزشک خود مشورت کنند.

گوتو کولا

مشکلات احتمالی در حین جراحی

اگر گوتو کولا با داروهایی که معمولاً در حین یا بعد از عمل استفاده می شوند ترکیب شود، ممکن است باعث خواب آلودگی مفرط شود. حداقل دو هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده از مصرف این گیاه خودداری کنید.

سایر آلرژی ها

گوتو کولا ممکن است در برخی افراد باعث آلرژی شود. علائم عبارتند از کهیر، خارش، قرمزی پوست ، مشکل در تنفس، تورم لب ها، زبان، صورت یا گلو. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فورا مصرف را متوقف کنید.

تداخلات پزشکی احتمالی

گوتوکولا ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

آرام بخش هایی مانند کلونوپین، آتیوان، آمبین و غیره.
داروهایی که ممکن است به کبد آسیب برساند، از جمله تایلنول، آلدومت، کوردارون، زوکور، دیلانتین و غیره.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits