دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
احکام نگاه کردن به زن با موهای تراشیده از نظر مراجع عظام تقلید
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
احکام شرعی تراشیدن موی سر برای زنان را با هم مرور می کنیم. مو تاثیر زیادی در زیبایی ظاهر و چهره خانم ها دارد، اما سلامت موها اهمیت بیشتر از زیبایی آن دارد. گاهی کوتاه کردن و تراشیدن مو سر می تواند به داشتن موهایی زیبا و سالم کمک کند.

احکام نگاه کردن به زن هایی با موهای تراشیده

آیا تراشیدن موهای خانم ها اشکال دارد؟ در ادامه به حکم تراشیدن موی سر زن، از نظر مراجع مختلف را بررسی می کنیم. این روزها مدل موهای زیادی مد شده است که به تراشیدن احتیاج دارند. البته بعضی از افراد برای پرپشت شدن موهایشان آن ها را می تراشند. اما

حکم تراشیدن موها چیست؟ تراشیدن سَر، یعنی تراشیدن مو از روی سر فرد است. مردم در طول تاریخ تمام یا بخشی از سر خود را به دلایل متنوعی از جمله کارآمدی، راحتی، مد، سبک، دین، زیبایی شناسی، فرهنگ و مجازات تراشیده اند.

احکام نگاه کردن به زن هایی با موهای تراشیده

سوال : آیا خانم ها می توانند موی سر خود را از ته بتراشند، با فرض اینکه قصد شباهت به مردان در کار نبوده و شوهر هم ناراضی نیست و تراشیدن برای درمان بیماری هم نیست. به عبارت دیگر، تراشیدن سر زن ها فی نفسه چه حکمی دارد؟
پاسخ دفاتر مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است : حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی): اشکال ندارد. اما نمی تواند با سر برهنه جلوی نامحرم باشد.

نگاه کردن به زن هایی با موهای تراشیده چه حکمی دارد؟

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی): در صورتی که ضروری نباشد، جایز نیست.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): فی نفسه اشکال ندارد.
حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی): در فرض سؤال، مانعی ندارد.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی): مانعی ندارد، ولی باید سر را از نامحرم بپوشانند.
حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته): این کار حرام نیست؛ مگر آنکه مفسده ای به دنبال داشته باشد.

حتماً بخوانید:
حکم تراشیدن موی سر زن چیست؟

حکم تراشیدن موی سر زن چیست؟

این روز‌ها مدل مو‌های زیادی مد شده است که به تراشیدن احتیاج دارند. البته بعضی از افراد برای پرپشت شدن موهایشان آن‌ها را می‌تراشند. اما حکم تراشیدن…

سوال: آیا تراشیدن موی زنان برای افزایش و رشد موها حرام است، فقط برای زیاد شدن و سلامتی مو باشد نه برای مدل موی زنان غربی ؟
پاسخ: علما می فرمایند: تراشیدن موی سر برای زنان در صورتی که ضرورتی باشد جایز است و اگر نباشد حرام است؛ به دلیل تشبیه با مردان. ضرورت، مانند درمان سر یا قسمتی از سر که بدون تراشیدن موها امکان پذیر نباشد و مانند آن.
اما تراشیدن موها به منظور رشد آن ها، در صورتیکه موها خیلی کم پشت باشند و چاره ی دیگری نباشد در این حالت عذر و ضرورت بشمار می آید و می تواند بتراشد و یا خیلی کوتاه کند و در غیر این صورت، ضرورت و عذر شمرده نشده و جایز نیست تراشیده شوند و برای رشد موها می تواند از لوازم بهداشتی و تقویت کننده مو استفاده نماید.

حکم نگاه کردن به زنی که موهای خود را تراشیده :

احکام نگاه کردن به زن هایی با موهای تراشیده

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سوال: نگاه کردن به نامحرمی که سر خود را کچل کرده است چه حکمی دارد؟
پاسخ: جایز نیست.

حضرت آیت الله سیستانی

سوال: آیا خانمی که موهای خود را کچل کرده است، می تواند با سر برهنه جلوی نامحرم ظاهر شود؟
پاسخ: نمی تواند با سر برهنه جلوی نامحرم باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای

سوال: اگر خانمی موهای خود را از ته بزند، می تواند جلوی نامحرم ظاهر شود؟
پاسخ: نمی تواند با سر برهنه جلوی نامحرم باشد.

سوال: زنی موی سرش را از ته می ‌تراشد و بدون هیچ روسری و پوششی در فیلمی ایفای نقش می کند. حضور خانم ها با چنین وضعی در جامعه چه حکمی دارد؟ آیا تراشیده شدن موی سر، باعث منتفی شدن حکم حجاب می شود؟

پاسخ آیت الله سیستانی : خیر

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : حجاب تنها مربوط به موی سر نیست، بلکه علاوه بر موی سر، خود سر را هم باید بپوشانند. تنها گردی صورت و دست ها تا مچ استثنا است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits