مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
حکم جلب سیار چه موقع صادر می شود؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
دادگاه کیفری برای اجرای حکم و یا برای رسیدگی به پرونده ممکن است حکم به جلب و یا دستگیری افراد بدهد گاها ممکن است دیده باشید که در احضاریه ها درج می شود در صورت عدم حضور فرد جلب خواهد شد که اشاره به این قضیه دارد.

حکم جلب چیست؟ انواع حکم جلب

گفتیم که گاهی قاضی برای رسیدگی به پرونده با عدم حضور فرد روبرو می شود و یا این که برای اجرای حکم به چنین حالتی روبرو می شود در اینجا به ناچار باید حکم جلب صادر شود.
در دستور جلب صادر شده، اگر این امر به یک کلانتری خاص ابلاغ بشود که از طریق این کلانتری فرد جلب و دستگیر شود به آن حکم جلب عادی میگویند اما اگر به تمام کلانتری های آن حوزه ابلاغ شود به آن جلب سیار میگویند.

چه موقع جلب سیار صادر می شود؟

اگر بازپرس یا قاضی، فرد را احضار کند و وی حاضر نشود؛ بستگی به این دارد که فرد احضار شده مکان خاصی دارد یا نه اگر مکان خاصی داشته باشد به کلانتری آن حوزه دستور جلب داده می شود اما اگر مکان خاصی نداشته باشد جلب سیار صادر می شود.
یعنی به کلیه کلانتری ها این دستور داده می شود و هر کجا که او را پیدا کردند باید نزد مقام قضایی بیاورند.

حکم جلب سیار چیست

چه تفاوتی بین حکم جلب و قرار جلب وجود دارد؟

بهتر است بدانیم که در عرف عامیانه به جای دستور جلب از عبارت حکم جلب استفاده می کنند که ما نیز در این مطلب به آن اشاره کردیم.
اما در عبارت حقوقی دقیق تر به آن قرار جلب یا دستور جلب گفته می شود زیرا عبارت حکم برای وقتی است که دادگاه رای صادر کند اما در اینجا تنها دستور می دهد که متهم را برای دادرسی که حاضر نشده دستگیر کنند.

حتماً بخوانید:
حکم جلب مهریه در چه شرایطی صادر می شود؟ و نکات قانونی که باید درباره آن دانست

حکم جلب مهریه در چه شرایطی صادر می شود؟ و نکات قانونی که باید درباره آن دانست

حکم جلب پرونده های حقوقی با حکم جلب در پرونده های کیفری کاملا متفاوت است.حکم جلب در پرونده های حقوقی دشوارتر است و هنگامی که شخصی قصد گرفتن حکم جلب…

نکات ضروری در جلب سیار

در دستور جلبی که قاضی صادر می کند؛ مدت در آن معین شده است. اگر در زمان دستگیری، آن مدت تمام شده باشد مامور نمی تواند آن را انجام دهد.
نکته مهم دیگر این که برگ جلب سیار برای همان حوزه معتبر است و مامور و یا شاکی نمی تواند برای سایر حوزه ها و شهرها از آن استفاده کند. مثلا اگر حوزه جلب سیار شهر کرج باشد شاکی نمی تواند از ماموران تهران درخواست آن را بخواهد مگر آنکه قاضی نیابت قضایی داده باشد.
اگر در برگه جلب، در خصوص مجوز و اجازه این که آیا مامور می تواند وارد منزل یا خانه یا مخفیگاه فرد بشود یا خیر سکوت کرده باشد و حرفی نزده باشد ماموران حق ندارند وارد منزل شخص یا ورد مخفیگاه شخص شوند.
کسی که برگ جلب را ارائه می کند باید خود فرد شاکی و یا وکیل وی باشد و اگر کسی غیر از ایشان باشد ماموران نسبت به آن اقدامی انجام نمی دهند.در کنار دستور یا حکم جلب ما قراری داریم تحت عنوان قرار جلب به دادرسی.

حکم جلب سیار

با این توضیح که اگر کسی متهم به جرمی شود؛ بازپرس در دادسرا تحقیقات را انجام می دهد و ادله را بررسی می کند اگر برایش احراز شود که متهم جرم را مرتکب شده است باید با قراری به نام جلب به دادرسی، پرونده را به دادگاه بفرستد اما در این که آیا متهم دستگیر می شود باید گفت خیر در این مرحله دستگیر نمی شود مگر آن که پس از احضاریه و ابلاغ آن در دادگاه حاضر نشود که قاضی دستور جلب یا دستگیر کردن وی را صادر می کند تا او را به دادگاه بیاورند.

پس قرار جلب به دادرسی در وهله اول به معنای دستگیری متهم نیست بلکه به معنای این است که بازپرس دادسرا می خواهد پرونده را به دادگاه برای رسیدگی و صدور حکم بفرستد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است