alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۱ میلادی
فرق تست PCR با تست آنتی بادی کرونا چیست ؟
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انواع تست کرونا ، دو نوع اصلی از تست کرونا ویروس وجود دارد. تست PCR و تست آنتی بادی. کدام نوع برای تست کرونا بهتر است ؟

انواع جواب تست کرونا

دو نوع تست مختلف وجود دارد: تست تشخیص عفونی و تست آنتی بادی

1. تست تشخیص عفونی (پی سی آر)

وجود ویروس فعال در بدن را نشان می­دهد و باید مراحل قرنطینه یا انزوای خود از دیگران را انجام دهید. در حال حاضر تست تشخیص عفونی به دو روش انجام می ­شود: تست PCR یا پی سی آر که مواد ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می­ دهد و تست آنتی ژن که پروتئین­ های خاص روی سطح ویروس را مشخص می ­کند.

تکنسین یک سوآب پنبه ای 15 سانتی متری را درون هر دو طرف بینی شما قرار داده و آن را برای حدود 15 ثانیه حرکت می دهد. این حرکت درد نخواهد داشت ولی ممکن است باعث احساس ناراحتی شود. سپس، سوآب را به یک آزمایشگاه جهت آزمایش مواد داخل بینی شما می فرستند.

دیگر تست های کووید-19 که شامل سوآب بخش های زیر می باشند:

 • دهان و حلق شما (اوروفارنژیال)
 • وسط حفره ی بینی (Nasal mid-turbinate)
 • جلوی حفره ی بینی (حفره ی قدامی بینی)

اگر سرفه ی همراه با خلط که به آن سرفه ی مرطوب یا پروداکتیو (خلط دار) گفته می شود، داشته باشید، ممکن است پزشکتان بخواهد برخی از محتویات سرفه ی شما را تست کند.

جواب تست کرونا

2. تست آنتی بادی

تست سرولوژی یا آنتی بادی کرونا به دنبال پادتن ­هایی می­ گردد که توسط سیستم ایمنی در واکنش به عامل تهدیدآمیز، مانند نوع خاصی از ویروس، تولید می­ شود. آنتی بادی به دفع عفونت کمک می­ کند، چند روز یا چند هفته بعد از بروز عفونت ساخته می­ شود و تا چند هفته بعد از بهبود در بدن باقی می­ ماند.

به همین دلیل، نباید از تست آنتی بادی برای تشخیص عفونت فعال ویروس کرونا استفاده کرد. محققان در حال حاضر نمی ­دانند حضور آنتی بادی به معنی مصونیت بدن در برابر ویروس کرونا در آینده است یا خیر.

تست های خون یا آنتی بادی (سرولوژی) به دنبال آنتی بادی ها می گردند. بدن شما آنتی بادی ها را در زمان ابتلا به عفونت می سازد.

تست های کووید-19 دو نوع آنتی بادی را شناسایی می کنند:

 1. IgM، که بدن آن را به مدت دو هفته ساخته و سپس سطوح آن افت می کند.
 2. IgG، که بدن آن را آهسته تر ساخته (حدود 4 هفته) ولی معمولا دوام بیشتری دارد.

سوآب یا نمونه ی تف تنها می تواند وجود ویروس در بدن در حال حاضر را نشان دهد ولی آزمایش خون نشان می دهد که شما تا به حال توسط ویروس آلوده شده اید یا خیر، حتی اگر علائمی نداشته باشید. این موضوع در یافتن میزان شیوع کووید-19 توسط محققان، حائز اهمیت است.

جدا از تست های آنتی بادی، محققان در حال مطالعه ی درمان های آنتی بادی برای کووید-19 هستند. دارو نحوه ی اتصال ویروس به سلول و ورود به آن را هدف قرار می دهد

مقایسه انواع تست های کرونا

انواع تستنوع تستروش گرفتن نمونهمدت زمان دریافت نتایجچه چیزی را نشان می دهد
تست PCR (پی سی آر)تست تشخیصی، وایرال، تست مولکولی، تست NAAT، تست PCR، واکنش زنجیره ای پلیمراز

مخاط حلق یا بینی (اکثر تست­ ها)

بزاق (تعداد کمی از تست ­ها)

(در برخی مناطق) چند روز یا تا چند هفتهعفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می ­دهد.
تست آنتی ژنتست تشخیص سریع (بعضی از تست های مولکولی هم سریع هستند)مخاط حلق یا بینییک ساعت یا کم­ترعفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می­ دهد.
تست آنتی بادیسرولوژی،آزمایش پادتن، آزمایش خون، آزمایش igg، آزمایش CRPگرفتن خون یا سوزن زدن انگشت(در برخی مناطق) چند روز یا 1 الی 3 روزاگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، این تست آن را نشان می­ دهد.

تست یا آزمایش PCR (پی سی آر) چگونه انجام می شود؟

بسیاری از شرکت­ها و آزمایشگاه­ها براساس تعیین مواد ژنتیک ویروس در نمونه­ ی حلق یا بینی بیمار آزمایش­ هایی برای تشخیص کووید-19 ایجاد کرده اند.

مراحل عادی در این نوع تست تشخیص عفونی ویروس کرونا عبارتند از:

 • پزشک تست کووید-19 تجویز می­کند.
 • پزشک از یک گوش پاک کن استریل­ شده برای گرفتن نمونه مخاط از حلق یا بینی استفاده می­ کند.
 • پزشک گوش پاک کن را در ظرف استری ل­شده می­ گذارد و در آن را برای ارسال به آزمایشگاه محکم می­ کند.
 • گوش کن باید طی این مرحله تحت دمای خاص نگهداری شود تا ویروس زنده بماند و تست دقیق باشد. نمونه باید ظرف 72 ساعت به آزمایشگاه برسد.
 • تکنیسین آزمایشگاه مواد شیمیایی را با گوش پاک کن مخلوط می­ کند تا مواد ژنتیکی هرگونه ویروس که ممکن است روی گوش پاک کن باشد، خارج شود.
 • تکنیسین آزمایشگاه به­ منظور رهبری چند چرخه ­ی کنترل­ شده­ ی گرمایشی و سرمایشی از مواد شیمیایی ویژه، به نام پرایمر و پروب­ها، و ماشین پیشرفته استفاده می ­کند تا RNA ویروس را به DNA تبدیل کند و بعد میلیون­ ها کپی از DNA بسازد.
 • بعد از پیوند DNA با پروب­های خاص، نوع ویژه­ای از نور تولید می­ شود که توسط ماشین مشاهده می­ شود و تست نتیجه­ ی مثبت ابتلا به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث بروز بیماری کووید-19 می­ شود، را نشان می ­دهد.

دقت تست PCR (پی سی آر) به چه چیزهایی وابسته است؟

معمولا از تست تشخیص عفونی که مواد ژنتیکی خود ویروس را مشخص می ­کند برای تشخیص کووید-19 یا عفونت فعال ویروس کرونا استفاده می شود. اما هیچ تستی همیشه 100% دقیق نیست. موارد زیر روی میزان صحت تست تاثیر می­ گذارد:

 1. شاید مبتلا به ویروس باشید اما گوش پاک کن ویروس را از حلق یا بینی جمع نکند.
 2. ممکن است گوش پاک کن یا نمونه ­ی مخاطی حین جمع ­آوری یا آنالیز تصادفا آلوده شود.
 3. ممکن است گوش پاک کن حلق یا بینی قبل از بررسی در دمای مناسب نگهداری نشود.
 4. ممکن است مواد شیمیایی مورد استفاده برای استخراج مواد ژنتیکی ویروس و کپی DNA ویروس درست کار نکند.

جواب تست کرونا

چه کسانی باید آزمایش کروناویروس را انجام دهند؟

پاسخ بسته به بسیاری از عوامل از جمله علائم فرد، سابقه ی مواجهه ی فرد با ویروس و ریسک فاکتورهای زمینه ای برای ایجاد بیماری شدید، فرق می کند.

 • افرادی که علائم کووید-19 را دارند:

تمام افرادی که علامت دارند، نیاز به تست ندارند. بسیاری از افراد علائم خفیف داشته و می توانند در خانه قرنطینه شوند – این افراد ممکن است نیازی به تست نداشته باشند.

با این حال، تست ها می توانند برای تشخیص این که علائم مربوط به کووید-19 است، سودمند باشند. با تشخیص این موضوع، شما می توانید احتیاطات لازم برای جلوگیری از انتشار ویروس ایجادکننده ی کووید-19 به دیگران را در نظر بگیرید.

با پزشک خود صحبت کنید تا از توصیه های او اطلاع یابید. به یاد داشته باشید، به جز در شرایط تهدیدکننده ی حیات که نیاز به تماس با اورژانس یا رفتن به بخش اورژانس دارد، در خانه بمانید و قبل از رفتن به مطب یا آزمایشگاه، با پزشک خود تماس گرفته و در مورد علائمتان صحبت کنید. این کار از انتشار ویروس جلوگیری می کند.

 • افرادی که علائم کووید 19 را ندارند:

بسیاری از کارشناسان سلامت بر این باورند که بیشتر افراد – از جمله کسانی که هیچ علامتی از ویروس ندارند – برای کمک به پیشگیری از انتشار ویروس، لازم است تست شوند.

 • افرادی که از کووید-19 بهبود یافته اند:

بعد از این که بهبود یافتید، پزشکتان ممکن است شما را به یک تست تشخیص عفونتی ارجاع دهد تا پیشرفت شما در مبارزه و عبور از ویروس را بررسی کند. با این حال، این کار الزامی نیست و به طور کل، افراد پس از گذشت زمان کافی و احساس بهتر شدن حالشان، می توانند قرنطینه ی خود را پایان بدهند. لطفا در مورد مدت زمان قرنطینه بعد از ابتلا به کووید-19 با پزشک خود صحبت کنید.

اگر کووید-19 داشته و بهبود یافته اید، پزشکتان ممکن است تست آنتی بادی را توصیه کند. اگر می خواهید در یک مطالعه ی تحقیقاتی مشارکت کنید، دادن تست آنتی بادی گاها می تواند در جمع آوری اطلاعات در مورد این که ویروس چگونه افراد را به روش های مختلف تحت تاثیر قرار میدهد، به دانشمندان کمک کند.

دانشمندان هنوز در تلاشند تا بفهمند که آیا آنتی بادی های ساخته شده علیه ویروس ایجادکننده ی کووید-19 از ابتلای مجدد فرد به عفونت پیش گیری می کنند و اگر پیش گیری می کنند، فرد تا چه مدت بعد از بهبودی، در برابر ابتلای مجدد ایمن است. برای دانستن این موضوع که فرد در صورت ایجاد دوباره ی علائم بعد از بهبود یافتن از کووید-19 چه زمانی باید مجددا تست شود، اطلاعات بیشتری لازم است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits