دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۱۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
جشن تعیین جنسیت نوزاد چیست و در چه کشورهایی برگزار می شود ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
جشن تعیین جنسیت نوزاد : جشن تعیین جنسیت (Baby Shower) عموما راهی است برای تبریک به پدر و مادر برای بچه دار شدن که در فرهنگ های مختلف به شکل های متفاوت انجام می گیرد.

همه چیز در مورد برگزاری جشن تعیین جنسیت

صحبت ها و نظرات متفاوتی درباره جشن تعیین جنسیت وجود دارد. جشن تعیین جنسیت یک مراسم محلی در برخی کشورها و فرهنگ‌هاست ، برخی افراد این جشن را به عنوان یک مراسم خانوادگی و شاد می دانند و برای اعلام جنسیت نوزاد دوستان و آشنایان را دعوت می‌کنند. این مراسم ممکن است شامل دادن هدایا ، جشن و سفره‌های غذایی و تبریک‌های مختلف به نوعی مشابه جشن تولد باشد.

زمانی که والدین یک مهمانی را می گیرند تا جنسیت فرزندشان را به دیگران اطلاع دهند به این گونه مراسم جشن تعیین جنسیت گفته می شود که در این مراسم پدر و مادر از جنسیت فرزند اطلاعی ندارند و بعد از ترکاندن بادکنک با دیدن رنگ صورتی و یا آبی متوجه جنسیت فرزندشان می شوند.
به این صورت که رنگ آبی نشان دهنده جنسیت پسر و رنگ صورتی نشان دهنده جنسیت دختر است.

جشن تعیین جنسیت در چه کشورهای برگزار می شود ؟

 جشن تعیین جنسیت

این مراسم معمولاً در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک، آفریقای جنوبی و برخی کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار می‌شود. این مراسم در برخی جوامع به عنوان یک جشن خانوادگی و شاد با موضوع تعیین جنسیت نوزاد، مورد استقبال خانواده‌ها و دوستان قرار می‌گیرد.

با این حال، در برخی جوامع، این مراسم مورد انتقاد و مخالفت قرار می‌گیرد به دلیل اینکه به نظر آنها، تمرکز بر روی جنسیت نوزاد، می‌تواند به تبعیض جنسیتی منجر شود و این موضوع ممکن است برای جامعه زنان و دختران تبعیض‌آمیز باشد.

نحوه برگزاری جشن تعیین جنسیت در ایران

در ایران، فرهنگ و رسومی که مربوط به تعیین جنسیت نوزاد باشد ، وجود ندارد ولی با ظهور شبکه های اجتماعی و بیشتر به عنوان چشم و هم چشمی در برخی از خانواده ها ، معمولا این گونه جشن ها به صورت لاکچری برگزار می شود.

در ایران، پس از تولد نوزاد، خانواده و دوستان به خانه مادر و نوزاد سر می‌زنند و برای نوزاد یا مادرش هدایایی می برند ، همچنین در برخی مناطق، مراسم تقدیر از نوزاد برگزار می کنند که در آن نام‌گذاری انجام می‌شود، اما معمولاً این مراسم با تعیین جنسیت نوزاد مرتبط نیست. مهمترین مورد در ایران، نام‌گذاری نوزاد است که به عنوان یک رسم مهم در فرهنگ ایرانی دارای اهمیت بسیاری است.

سه ایده برای برگزاری جشن تعیین جنسیت:

در کل سه ایده برای برگزاری جشن تعیین جنسیت برای فرزندانتان وجود دارد که در این قسمت به این سه مورد اشاره می کنیم:

  1. می تواند این جشن به این صورت باشد که والدین جنسیت فرزندشان را می دانند اما مهمان هایی که به این جشن دعوت شدند از این موضوع بی خبر هستند.
  2. یا برای سوپرایز کردن والدین می‌توانید به این صورت جشن را برگزار کنید که همه مهمان های دعوت شده جنسیت را می دانند و فقط والدین بی اطلاع هستند.
  3. یا اگر می خواهید یک جشن هیجان انگیز را داشته باشید بهتر است که والدین و مهمان ها هیچ کدام از جنسیت فرزند مطلع نباشند.

جشن تعیین جنسیت نوزاد

ایده های عالی برای جشن تعیین جنسیت نوزاد

1. حدس تعیین جنسیت با گل سینه

با کمی خلاقیت، گل های سینه ای قشنگ کاغذی به رنگ صورتی یا آبی درست کنید و از مهمانان شرکت کننده در جشن بخواهید تا یکی از این رنگ ها را بر اساس حدس شان از جنسیت کودک بر روی لباس خود نصب کنند. در پایان مراسم می توانید عنوان کنید «کسانی که گل سینه صورتی رنگ را به سینه خود زده اند، حدس درستی داشته اند». حتی می توانید با قرعه کشی به یکی از کسانی که درست حدس زده اند، یک جایزه بدهید.

2. کیک برای جشن تعیین جنسیت

وقتی می گوییم از کیک برای بیان جنسیت کودک استفاده کنید، منظور ما این نیست که بر روی کیک بنویسید که فرزندتان دختر است یا پسر. در واقع می توانید خلاقیت به خرج داده و خامه داخل کیک را به رنگ صورتی یا آبی کنید. و یا داخل آن را با اسمارتیزهایی به رنگ صورتی یا آبی پر کنید تا وقتی کیک را برش می زنید، با مشاهده رنگ خامه یا اسمارتیزهای داخل کیک، جنسیت کودک مشخص شود.

3. جشن تعیین جنسیت با استفاده از بادکنک برای غافلگیری

می توانید برای غافلگیری و مشخص شدن جنسیت کودک از بادکنک ها استفاده کنید. برای این منظور می توانید تعداد زیادی بادکنک به رنگ صورتی یا آبی را باد کرده و در داخل یک جعبه یا صندوق قرار دهید.

سپس در وسط مهمانی درب جعبه یا صندوق را باز کنید تا مهمانان با مشاهده رنگ بادکنک های موجود در جعبه به جنسیت کودک پی ببرند.
روش دیگر این است که داخل برخی از بادکنک ها را بر اساس جنسیت کودک با ریسه های آبی رنگ یا صورتی رنگ پر کنید. در وسط مهمانی می توانید این بادکنک ها را ترکانده و مهمانان با مشاهده رنگ ریسه های موجود در بادکنک به جنسیت کودک پی می برند.

4. استفاده از تخم مرغ شانسی برای تعیین جنسیت کودک

یکی از ایده های جالب برای غافلگیری مهمانان، استفاده از تخم مرغ های شانسی است. می توانید داخل این تخم مرغ ها را با کاغذهای رنگی به رنگ آبی یا صورتی بر اساس جنسیت کودک پر کنید. می توانید از تمام مهمانان بخواهید که قبل از باز کردن تخم مرغ های شانسی حدس خود را در خصوص جنسیت کودک بگویند، تا به این ترتیب حدس تعیین جنسیت را برای آنها جذاب تر کنید.

نحوه برگزاری جشن تعیین جنسیت

5. تزئینات جشن تعیین جنسیت

بسیاری از زوجین از همان اول تمامی تزئینات جشن را بر اساس جنسیت کودک خریداری می کنند. مثلا اگر فرزندشان دختر باشد، تمام بادکنک ها و ریسه ها و کیک و کاغذهای کادو به رنگ صورتی خواهد بود. به این ترتیب هنگامی که مهمان ها وارد مراسم جشن تعیین جنسیت می شوند، بلافاصله می توانند جنسیت کودک را حدس بزنند.

6. استفاده از کاپ کیک های رنگی

می توانید برای غافلگیری مهمان ها، کاپ کیک هایی هم به رنگ صورتی و هم به رنگ آبی تهیه کنید و از مهمانان بخواهید حدس بزنند که جنسیت فرزندتان چیست. در داخل کاپ کیک ها بر اساس جنسیت کودک اسمارتیز به رنگ آبی یا صورتی قرار دهید تا وقتی مهمانان کاپ کیک ها را می خورند، به جنسیت کودک پی ببرند.

7. یک مسابقه ترتیب دهید

در درب ورودی به سالن مهمانی، دو تا صندوق به رنگ های آبی و صورتی قرار دهید. سپس از مهمانان بخواهید که به محض ورود به مهمانی، اسم خود را بر روی یک برگه نوشته و بر اساس حدسشان از جنسیت کودک، کاغذ را در داخل جعبه آبی یا صورتی بیاندازند. در پایان مراسم و پس از مشخص شدن جنسیت کودک، از بین اسامی کسانی که جنسیت کودک را درست حدس زده اند، قرعه کنید. می توانید به هر کسی که در قرعه کشی برنده شد جایزه داده و یا او را به یک مهمانی یا شام دعوت کنید.

مراسم جشن تعیین جنسیت

8. از جشن تعیین جنسیت کودک فیلم و عکس تهیه کنید

پس از اینکه جنسیت کودک مشخص شد، از مهمانان عکس و فیلم بگیرید. از آنان بخواهید تا نظراتشان را در خصوص فرزند آینده تان بگویند. مثلا اینکه فرزندتان در آینده چه شغلی خواهد داشت و یا چه خصوصیات رفتاری خواهد داشت. در آینده دیدن این فیلم ها برای فرزندتان جالب خواهد بود و بابت تهیه چنین فیلم ها و یادگاری هایی از شما تشکر خواهد کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !