دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
نشانه های وجود جسم خارجی داخل بینی کودکان
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
جسم خارجی در بینی کودکان سنین ۲ تا ۵ سال بسیار شایع می باشد. والدین باید علائم و نشانه های جسم خارجی بینی در کودکان شان را بخوبی بشناسند تا در صورت نیاز جهت تشخیص و درمان به موقع به پزشک مراجعه نمایند.

در آوردن جسم خارجی از بینی کودک چگونه است؟

بسیاری از کودکان از سر کنجکاوی و یا عدم آگاهی کامل، اشیا مختلف را درون حفره بینی خود فرو می‌کنند. در نتیجه راه تنفس آن‌ها بسته شده و حتی مشکلات جدی‌تری به سراغشان می‌آید.
گیرکردن جسم خارجی در بینی کودکان، برخی مواقع مشهود بوده و در بعضی از اوقات به دلیل ریز بودن اشیا به چشم دیده نمی‌شود. حتی برخی مواقع گیر کردن غذا پشت بینی می‌تواند دلیلی بر بروز این اتفاقات باشد.

به‌عنوان‌ مثال گیر کردن دانه برنج در بینی که حین غذا خوردن اتفاق می‌افتد یکی از عمده علل اختلال جسم خارجی در بینی کودکان شناخته می‌شود. از این‌ رو متخصص کودکان توصیه می‌کنند علائم وجود جسم خارجی در بینی کودکان را جدی گرفته و در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها فوراً به یک دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

علائم جسم خارجی در بینی کودکان

ترشحات عفونی، آبریزش بینی، تنگی نفس، احساس سوزش در حین نفس کشیدن، ورم بینی و… از جمله از علائم وجود جسم خارجی داخل بینی کودکان هستند.

جسم خارجی در بینی کودک

در صورت وجود جسم خارجی در گوش یا بینی کودکان چه باید کرد؟

اگر حس کردید جسم خاجی در بینی کودکتان گیرکرده است، از هرگونه اقدام برای درآوردن جسم خارجی از بینی کودک امتناع کرده و حتماً برای این کار به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با متخصص گوش و حلق و بینی آنلاین راهکارهای مناسب را پرس‌وجو کنید.

خارج کردن جسم خارجی از بینی کودکان توسط روش های مختلف تهاجمی و غیرتهاجمی توسط پزشک یا پرستار باید انجام شود. یکی از بهترین روش های خارج کردن جسم خارجی گرفتن حفره بینی مسدود نشده با انگشت و قرار دادن دهان بر دهان کودک و سپس وارد کردن فشار هوا به مجرای بین دهان و بینی است. این کار باعث خارج شدن جسم خارجی میشود.

خودداری از خارج کردن جسم خارجی از بینی کودکان توسط افراد غیر متخصص بسیار مهم است. اهمیت این موضوع در خارج کردن جسم خارجی در بینی کودکان زیر دو سال و خارج کردن جسم خارجی در بینی کودکان زیر دو سال بسیار بیشتر است.

چند توصیه کلیدی درمانی

علائم وجود جسم خارجی داخل بینی

  • دستکاری بینی ممنوع!

گاهی والدین سر از خود، با ابزار غیر استانداردی از قبیل موچین، گوش پاک کن و غیره در خارج کردن جسم خارجی از بینی تلاش می کنند که این یک اقدام کاملا اشتباه است. احتمال اینکه بدتر آن جسم را به داخل بینی و به سمت حلق هل بدهید بیشتر است. لطفا داخل بینی کودک را دستکاری نکنید.

  • تنبیه کردن کودک ممنوع!

اگر بخاطر وارد کردن جسم خارجی در بینی، کودک تنبیه شدید یا فیزیکی کنید، احتمال اینکه فرزندتان برای لج بازی دوباره این کار را تکرار کند زیاد است. لطفا با مهربانی و آرامی، وی را از عواقب این کار آگاه نمایید.

حتماً بخوانید:
علائم شکستگی بینی کودکان + اقدامات سریع و ضروری جهت درمان

علائم شکستگی بینی کودکان + اقدامات سریع و ضروری جهت درمان

چه اقدامات اولیه در زمان شکستگی بینی کودک لازم است؟ آیا صرفا عکسبرداری برای تشخیص شکستگی بینی کودک کفایت می کند؟

سؤالات متداول
آیا جسم خارجی در بینی کودکان خطرناک است؟

بله – جسم‌های خارجی می‌توانند برای کودکان بسیار مضر باشند. حتی احتمال آسیب‌های شدید جسم خارجی در بینی کودکان زیر یک سال بسیار بالاتر از کودکان بزرگ‌تر است.

در آوردن جسم خارجی از بینی کودک چگونه است؟

این کار بایستی توسط یک پزشک متخصص مانند دکتر گوش حلق بینی کودکان انجام شود.

منبع : پذیرش 24این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits