دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
جاهای دیدنی کرمان را بشناسید + عکس
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
جاهای دیدنی کرمان که شما را با زیبایی های شگفت انگیزش محصور می کنند بسیار زیاد هستند. در حقیقت کرمان یکی از زیباترین شهرهای جنوب شرقی ایران است که به دلیل قدمت طولانی و آثار طبیعی به جا مانده از دوره های گذشته، بسیار شناخته شده است.

کرمان یکی از زیباترین شهرهای جنوب شرقی ایران است که به دلیل قدمت طولانی و آثار طبیعی به جا مانده از دوره های گذشته، بسیار شناخته شده است. از سازه های باستانی گرفته تا باغ های بسیار زیبا در کرمان وجود دارند. جاهای دیدنی کرمان در خود این شهر و شهرستان های این استان واقع شده اند. شهر کرمان به شهر پسته، شهر گلدوزی های سنتی، شهر قالی بافی و ... مشهور است از این رو یکی از مقاصد گردشگری ایران به شمار می رود.

بازار بزرگ کرمان

بازار بزرگ کرمان

این بازار به جا مانده از دوره های باستان بوده و از معماری و زیبایی خاصی برخوردار است. بازار کرمان را با نام بازار سراسری یا بازار وکیل هم می شناسند. معماری که در این بازار به کار رفته شده نشان دهنده شرایط جغرافیایی و شرایط آب و هوایی گذشته کرمان است.

این بازار از قسمت های مختلفی از قبیل گنج علی خان، اختیاری، وکیل، عطاری، مظفری، ارگ و ... تشکیل شده که هر قسمت از آن توسط یک حاکم یا فرمانده ساخته شده است. بازدیدکنندگان از این بازار می توانند نهار خود را در چایخانه حمام وکیل صرف کنند. بازدید از بازار زرگری و مسگرها در مجموعه گنجعلی خان بسیار دیدنی است.

پیست اسکی سیرچ

پیست اسکی سیرچ

اگر کرمان را یک شهر گرمسیری و خشک می دانید باید بگوییم که یکی از زیباترین پیست های اسکی در این شهر قرار دارد. پیست اسکی سیرچ در جاده قدیم کرمان به بم وجود دارد و جزء بزرگترین پیست اسکی جنوب شرق ایران به شمار می رود.

موزه هنرهای معاصر صنعتی

موزه هنرهای معاصر صنعتی

موزه هنرهای معاصر صنعتی یکی از جاهای دیدنی کرمان بوده که در آن از آثار هنرمندان زیادی نگهداری می شود. بیش از نیمی از آثار این موزه متعلق به آثار استاد سید علی اکبر صنعتی بوده و بقیه آثار متعلق به هنرمندان ایرانی و خارجی است. این موزه در داخل شهر کرمان در خیابان شریعتی واقع شده است.

مجموعه گنجعلی خان

موزه گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی خان جزء آثار ملی ایران است. گنجعلی خان یکی از حاکمان کرمان بوده که برای آبادانی کرمان زحمت زیادی کشید. قدیمت این مجموعه به دوران صفوی باز می گردد. مجموعه او به شکل مستطیل و در مرکز شهر قدیمی کرمان واقع شده است. این مجموعه شامل مسجد، میدان گنجعلی خان؛ حمام، بازار، آب انبار، مدرسه، ضرابخانه و کاروانسرا می باشد. موزه این مجموعه تبدیل به موزه مردم شناسی و ضرابخانه آن هم به موزه سکه تبدیل شده است.

گنبد مشتاقیه کرمان (سه گنبدان)

گنبد مشتاقیه کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان گنبد تاریخی مشتاقیه یا گنبد سه گنبدان یا آرامگاه مشتاقیه است. این سازه متعلق به دوره قاجار بوده که از سه گنبد تشکیل شده است. زیر یکی از گنبدها آرامگاه مشتاق علیشاه خالق سیم چهارم ساز سه تار می باشد. یکی از گنبدها با ارتفاع کوتاه تر از بقیه به صورت آجری و ساده است اما دو گنبد دیگردارای کاشی های آبی رنگ و زیبا هستند.

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه

گنبد تاریخی جبلیه به دوران ساسانیان باز می گردد. این گنبد در بخش شرقی شهر کرمان و در حوالی پارک پردیسان و دو قبرستان صاحب‌الامر و سید حسین کرمان واقع شده است. شکل این گنبد هشت ضلعی بوده و در طول سالیان سال مقاومت خود را حفظ کرده است. داخل این گنبد به موزه سنگ کرمان تبدیل شده است.

یخدان مویدی

یخدان مویدی کرمان

در خیابان ابوحامد کرمان یخدان مویدی واقع شده است. این یخدان در فهرست آثار ملی ایران می باشد. در گذشته مردم برای تامین آب اقدام به ساخت قنات، ساخت آب انبار، یخدان و ...می کردند. قنات ها آب مورد نیاز یخدان ها، آب انبارها و ... را تامین می کردند. در واقع از این یخدان ها به عنوان یخچال استفاده می شد. اگر یخدان بزرگ بود یک قنات اختصاصی آب آن را تامین می کرد.

کتابخانه ملی کرمان

کنابخانه ملی کرمان

این کتابخانه در خیابان شهید رجایی، خیابان خورشید واقع شده است. قدمت این کتابخانه به دوران پهلوی اول باز می گردد. بنای این کتابخانه آجری بوده و در محوطه ای زیبا ساخته شده است. در محوطه این کتاب خانه درخت های سرو، حوض و آبنما وجود دارد. این کتابخانه هم جزء آثار ملی ایران است.

آبشار سیمک

آبشار سیمک

در روستای کوهپایه در 35 کیلومتری شمال کرمان آبشارهای سیمک واقع شده است که یکی از جاهای دیدنی کرمان است. سالانه گردشگران زیادی از این آبشارها دیدن می کنند و در اردوگاه این منطقه اقامت می کنند.

در این منطقه حدود 13 آبشار زیبا وجود دارند که برای طبیعت دوستان، کوهنوردان و صخره نوردان محیط مناسب و فوق العاده ای است.

ارگ راین

ارگ راین کرمان

ارگ راین یکی از جاذبه های زیبای شهر کرمان بوده که از لحاظ معماری مشابه ارگ بم است. قدمت این ارگ به زمان ساسانی باز می گردد. لان بنای خشتی یک مجموعه شهری بوده که دارای بخش های مختلفی می باشد. این ارگ در زمان خود یک شهر پویا و زنده بوده است.

جنگل پردیسان قائم

جنگل پردیسان قائم کرمان

جنگل پردیسان در کوه های صاحب الزمان کرمان واقع شده است. این جنگل یکی از بزرگترین جنگل های دست کاشت ایران به شمار می رود. این جنگل مکانی برای تفریح و سرگرمی بوده و کوه های اطراف آن برای کوهنوردی مناسب هستند.

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد مربوط به دوران قاجار است. در واقع باغ عمارت بیگلربیگی کرمان با نام باغ فتح آباد شناخته می شود. این باغ در فاصله 25 کیلومتری کرمان در روستای اختیار آباد قرار دارد. از دیدنی های باغ می توان به قناتی اشاره کرد که از وسط باغ می گذرد. همچنین این باغ دارای عمارت های چهار فصل، عمارت مرکزی، برج و بارو بوده که هر بخش از معماری زیبا و خاصی برخوردار است. باغ فتح آباد در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

مسجد جامع مظفری

مسجد جامع مظفری کرمان

مسجد جامع کرمان در زمان حکومت امیر مبارزالدین محمد مظفر موسس سلسله آل مظفر ساخته شده است. مسجد جامع مظفری محصور به بازار مظفریه، بازار قدمگاه، خیابان شریعتی و میدان مشتاق است. در کتیبه سر در اصلی تاریخ ساخت این بنا سال 750 هجری نوشته شده است.

بخش های مختلف مسجد چندین بار بازسازی شده اند. این مسجد در فهرست آثار ملی ایران در سال 1315 ثبت شده است.

حتماً بخوانید:
معرفی ۱۰ مکان طبیعی برای سیزده بدر در کرمان

معرفی ۱۰ مکان طبیعی برای سیزده بدر در کرمان

کرمان یکی از شهرهای تاریخی است که از مکان های طبیعی زیبایی برخوردار است. می توان در روز طبیعت همراه با خانواده و عزیزان در این مکان های طبیعی اوقات…

آتشکده آناهیتا (قلعه دختر کرمان)

آتشکده آناهیتا کرمان

آتشکده آناهیتا با نام قلعه دختر یا قلعه کهنه هم شناخته می شود. این قلعه محل پرستش آناهیتای باستانی بوده است. قلعه دختر کرمان از خشت و گل رس ساخته شده و یک بنای به جا مانده از قبل از اسلام می باشد که در تپه های شرقی کرمان واقع شده است.

حمام وکیل

حمام وکیل

بنای حمام وکیل با دو بخش باشکوه رخت کن و گرم خانه متعلق به سال 1280 بوده که تلفیقی از معماری زندیه و قاجاریه است. این حمام در سال 1369 بازسازی شد. در حال حاضر از این بنا به عنوان یک چایخانه سنتی استفاده می شود که انواع نوشیدنی ها از جمله فالوده کرمانی و انواع غذاهای محلی در آن سرو می شود.

در این رابطه بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و گردشگری زرند کرماناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits