دلگرم
امروز: جمعه, ۲۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
ترفندهای لازم برای تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
تمیز کردن و نظافت کابین دوش حمام امری بسیار مهم است که علاوه بر حفاظت از سلامت افراد استحمام کننده، زیبایی و جذابیت کابین دوش را دو چندان می نماید.

چگونه کابین دوش حمام را تمیز کنیم؟

جرم ها و لک هایی که روی شیشه حمام وجود دارند معضلی برای خانم های خانه دار هستند اما ترفند های موثر به کمک آن ها آمده است تا شیشه ی حمام شان را برق بیندازند در ادامه به این ترفند ها اشاره خواهیم کرد.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که مدت زمانی است با لکه های سفت و سخت و موادی مثل قارچ و کپک روی در حمام و کابین دوشِ خود مواجه شده اید، این قسمت را مطالعه کنید؛ سپس راهکار های زیر را برای تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام در پیش بگیرید.

کابین دوش شیشه ای چیست؟

سرویس بهداشتی و حمام ها یکی از قسمت های با اهمیت منازل هستند که در سال های اخیر زیبایی شناسی و معماری مدرن در این قسمت نیز راه پیدا کرده است. استفاده از کابین دوش شیشه ای یکی از پرکاربردترین دکوراسیون های حمام می باشد که مهمترین دلیل محبوبیت آن افزودن بر پاکیزگی فضای حمام است.

کابین دوش شیشه ای با هدف تقسیم فضا در حمام استفاده می شود و معمولا در فضاهایی که سرویس بهداشتی یا روشویی و دوش قرار دارند استفاده می شود. این کابین ها به دلیل فضای کمی که اشغال می کنند قابل استفاده در خانه های کوچک نیز می باشند و باعث استفاده بهینه از فضا می شوند.

 تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام

مزیت دیگر کابین دوش شیشه ای در کنار تمیزی محیط، جلوه زیباییست به حمام می دهد و امکان بکارگیری انواع شیشه های شفاف و مات، شیشه های دکوراتیو یا سندبلاست در آن وجود دارد. کابین های دوش در دو نوع فریم دار و بدون فریم وجود دارند و همچنین بر اساس نوع باز شدن در انواع ریلی، لولایی و پارتیشنی موجود هستند که بر اساس نیاز و طراحی محیط قابل استفاده در حمام هستند.

چند وقت یکبار در شیشه ای کابین حمام را تمیز کنیم؟

لکه های سفت و سخت و خشک شده حاصل از قطرات آب روی سطح شیشه ای باعث می شود که محیطی مرطوب ایجاد گردد و قارچ و باکتری راحت تر در این محل ها رشد کنند. برای اینکه این ناحیه را تمیز و بدون جرم نگهدارید، از اول باید اقدامات جلوگیری از این اتفاق را انجام دهید.

بهترین کار این است که بعد از هر بار استفاده روی سطوح شیشه ای را دستمال بکشید و یک دستمال مخصوص این کار را داخل حمام آویزان کنید تا کارتان راحت تر پیش برود و به اعضای خانواده هم یادآوری کنید که بعد از اینکه دوش گرفتند، حتما این کار را انجام دهند.

از طرفی می توانید برنامه ریزی کنید که هر شب بعد از اینکه نفر آخر حمام کرد، روی کابین شیشه ای را دستمال بکشد که در چنین حالتی آب گرم باعث شده تا جرم و آلودگی ها کمی شل شوند و با دستمال یا اسفنج راحت تر از بین بروند. بعد از حمام هم حتماً در کابین را باز بگذارید تا سطوح خشک شود که این کار می تواند بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه های سفت و سخت باشد.

 تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام

برنامه ریزی برای تمیز کردن درب شیشه ای حمام

اگر می خواهید یک برنامه ریزی منظم داشته باشید، بهتر است که هر چند هفته یک بار شروع به تمیز کردن اساسی این در شیشه ای بکنید:

تمیز کردن روزانه: بعد از استفاده از حمام حتماً در شیشه ای را با دستمال پاک کنید و در را باز بگذارید تا هوا وارد شود و رطوبت ها هم خشک گردند.
تمیز کردن هفتگی: یک بار در هفته کل حمام را دستمال بکشید و حتما این کار را با آب و کف انجام دهید و بعد؛ با دستمال خشک کنید.
یک بار در ماه: اکنون زمان یک تمیز کردن اساسی است. به طور کامل کل حمام را تمیز کنید؛ برای این کار هم از اسپری های مخصوص پاک کننده حمام استفاده کنید و مراقب باشید که رطوبتی باقی نماند.

چگونه کابین شیشه ای حمام را با سرکه پاک کنیم؟

نظافت و تمیزی وسایل و بخش های مهم خانه یکی از نکاتی است که تاثیر زیادی در زیبایی و شیک بودن خانه دارد و باید همیشه به آن توجه شود. نظافت منزل از جمله کارهای سختی است که بسیاری از مردم به دلیل مشغله های روزانه کمتر به آن توجه می کنند، اما باید بدانیم که عدم نظافت وسایل به مرور زمان از زیبایی آن کم می کند و باعث کاهش عمر آن می شود.

کابین شیشه حمام همانند وسایل و بخش های دیگر خانه نیاز به نظافت همیشگی دارد تا به مرور زمان درخشندگی خود را از دست ندهد. تمیز نکردن دور دوش شیشه ای به مدت طولانی باعث رسوب و ایجاد جرم و باکتری می شود. علاوه بر کابین شیشه ای حمام، تمام بخش های شیشه ای مانند: دیوار شیشه ای، درب شیشه ای، پارتیشن شیشه ای، پنجره های دوجداره و تک جداره نیاز به تمیز شدن همیشگی دارند.

تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام

مواد لازم:

  1. سرکه سفید
  2. مایع ظرفشویی
  3. آب
  4. اسفنج
  5. دستمال میکروفایبر

اول سرکه و مایع ظرفشویی را با یکدیگر ترکیب کنید تا قدرت از بین برندگی چربی در آنها افزایش پیدا کند؛ سپس آن را داخل یک بطری اسپری بریزید و روی در حمام اسپری کنید. 30 دقیقه صبر کنید تا جرم ها به راحتی کنده شود؛ سپس با آب تازه این ناحیه را شستشو دهید و با اسفنج مرطوب روی آن بکشید و بعد با دستمال میکروفایبر، خشک کنید.

نکته مهم: سرکه و مایع ظرفشویی برای حمام عالی عمل می کنند؛ اما باید مراقب هم باشید. اگر جنس بعضی از قسمت های داخل حمام تان از سنگ است، ممکن است که با سرکه آسیب ببیند. در چنین حالتی می توانید از ترکیب جوش شیرین و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

چگونه کابین شیشه ای حمام را با لیمو شستشو دهیم؟

اگر می خواهید با همه جرم ها و آلودگی های روی در شیشه ای حمام تان خداحافظی کنید، یک عدد لیمو را از وسط نصف کنید و آن را از قسمتی که بریده اید، داخل جوش شیرین بگذارید و روی دو طرف کابین شیشه ای حمام بکشید. اسید موجود در لیمو با جوش شیرین واکنش می دهد و قدرت تمیز کنندگی آن چندین برابر خواهد شد.

چگونه گوشه کنار کابین شیشه ای حمام را تمیز کنیم؟

هرگز کناره های یک کابین شیشه ای را فراموش نکنید، زیرا آنجا هم محل تجمع رطوبت ها و باکتری ها می باشد؛ پس از یک فرچه کوچک یا یک مسواک قدیمی که دیگر آن را استفاده نمی کنید؛ کمک بگیرید و قسمت های فلزی را با آن اسکراب کنید.

چگونه اسپری روزانه برای تمیز کردن حمام داشته باشیم؟

اگر می خواهید اسپری روزانه برای راحت تر کردن کارتان داشته باشید، یک فنجان آب را با نصف فنجان سرکه، کمی مایع ظرفشویی، و 10 الی 20 قطره اسانس با بوی مورد علاقه تان ترکیب کنید. این ترکیب را داخل حمام بگذارید و بعد از هر بار دوش گرفتن، آن را روی کابین شیشه اسپری کرده و دستمال بکشید تا کمتر نیاز به تمیز کردن اساسی پیدا کند.

تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام

از بین بردن لکه شوره شیشه

شیشه حمام در اثر ارتباط مستقیم با آب، بخار، کف و مواد شوینده قرار دارد و در اثر بر خورد با آن ها به راحتی لکه می شود. در صورتی که پس از استفاده به درستی تمیز نشوند ممکن است لکه ها در سطح شیشه باقی مانده و باعث ایجاد سفیدک و جرم بشوند.
بخار هایی که روی کابین شیشه وجود دارند، در صورتی که تمیز نشوند، به مرور زمان باعث ایجاد شوره روی شیشه می شوند .

یکی از راه های از بین بردن شوره شیشه، استفاده از جرم گیر و مواد پاک کننده قوی است که با استفاده از یک دستمال تمیز روی قسمت شوره زده باید کشیده شود و پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از دستمال های نانو یا دستمال ماکروفایبر پاک و تمیز شود.

تمیز کردن شیشه سکوریت

یکی از شیشه هایی که در طراحی داخلی و ساخت وسایل شیشه ای بسیار کاربرد دارد، شیشه سکوریت است. این شیشه ها معروف به شیشه نشکن هستند و در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل از شیشه سکوریت برای ساخت انواع پارتیشن شیشه ای، بالکن شیشه ای، نمای اسپایدر، درب اتوماتیکو ساخت دور دوش شیشه ای استفاده می کنند.

همانطور که در بالا گفته شد، جنس کابین شیشه حمام، از جنس شیشه سکوریت است و برای درخشندگی نیاز به نظافت همیشگی با مواد پاک کننده مناسب دارد. شیشه سکوریتی که در ساخت حمام شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل ارتباط با رطوبت، بخار، آب و صابون، بیشتر در معرض انواع آلودگی و قارچ و باکتری قرار می گیرد.

حتماً بخوانید:
اشتباهات رایجی که باعث کثیف شدن حمام می شود

اشتباهات رایجی که باعث کثیف شدن حمام می شود

ما در اینجا 6 مورد اشتباهاتی را بیان کرده ایم که انجام اینها تنها باعث کثیف شدن حمام شما خواهد شد. تمیز کردن و شستن حمام یک کار بسیار مهم می باشد و…

معمولا برای تمیز کردن شیشه سکوریت از دستمال های نانو و دستمال میکروفایبر به همراه انواع جرم گیر و مواد شوینده ای که در بازار وجود دارد، استفاده می کنند. برای تمیز کردن شیشه، ابتدا شیشه را به مواد شوینده آغشته کرده و پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از دستمال نرم و مرطوب یا دستمال میکروفایبر، شروع به تمیز کردن کنید.

شست وشوی کابین شیشه حمام با میکروفایبر

دستمال میکروفایبر، پارچه ای از جنس نانو می باشد که به دلیل پخش کردن نانو در سطح شیشه، موجب ضد لک و ضد آب شدن کابین شیشه می شود. دستمال میکروفایبر مخصوص تمیز کردن شیشه است و باعث از بین رفتن جرم و لکه های سطح شیشه می شود.

برای تمیز کردن شیشه با دستمال میکروفایبر ابتدا تمام سطوح را به یک شوینده آغشته کرده و پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از این دستمال کابین شیشه حمام را تمیز کنید. بهتر است در هنگام استفاده از دستمال میکروفایبر از آب داغ استفاده نشود زیرا آب گرم باعث از بین رفتن لطافت و نرمی دستمال می شود.

از بین بردن جرم کابین شیشه حمام

جرم گیری سطوح شیشه ای یکی از راهکار هایی است که در تمیزی و درخشندگی شیشه بسیار تاثیر گذار است. برای از بین بردن جرم های شیشه می توان از انواع مواد شوینده شیمیایی و شوینده طبیعی که در دسترس همه قرار دارد استفاده کرد. بهترین راه برای از بین بردن جرم شیشه استفاده از مواد شیمیایی خیلی قوی است که به راحتی و جرم و رسوب را از روی شیشه پاک می کنند.

شست وشوی حمام شیشه ای با شیشه روب

یکی از راه های شستشوی کابین شیشه حمام استفاده از شیشه روب است. شیشه روب وسیله است برای تمیز کردن شیشه که از یک تیغه پلاستیکی تشکیل شده است و موجب از بین رفتن لکه های سطح شیشه می شود. شیشه روب مانع از تجمع باکتری، جرم و لکه روی سطح شیشه سکوریت می شود.

از شیشه روب برای تمیز کردن انواع سطوح شیشه ای مانند: کابین شیشه ای، تراس شیشه ای، درب شیشه ای، پارتیشن شیشه ای و... استفاده می شود. برای شروع ابتدا سطح شیشه را به یک ماده شوینده مخصوص شیشه آغشته کرده و سپس شیشه روب را چندین بار به صورت عمودی و افقی حرکت داده تا تمام جرم ها از سطح شیشه پاک شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits